Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Watykan zdyscyplinuje amerykańskie zakonnice Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 10:07, 16 Sie 2013 Powrót do góry

USA: trudna misja papieskiego delegata wśród amerykańskich zakonnic

Przedstawiciele Stolicy Apostolskiej starają się załagodzić napięte relacje z amerykańskimi zakonnicami. Od 13 sierpnia na Florydzie odbywa się doroczne posiedzenie Konferencji Przełożonych Zakonów Żeńskich (LCWR) w tym kraju. Po raz pierwszy w obradach uczestniczy specjalny delegat Watykanu, który ma czuwać nad reformami, jakich Stolica Apostolska domaga się od zakonnic, zarzucając im uprawianie skrajnego feminizmu i oddalanie się od nauczania Kościoła w wielu istotnych kwestiach, kapłaństwo sakramentalne, aborcja, planowanie rodziny, homoseksualizm.

Przedstawiciel Watykanu abp Peter Sartain zabrał głos na otwarcie obrad. Zapewnił, że przybywa nie tylko jako delegat apostolski, ale również jako „brat i przyjaciel”. W podobnym duchu wypowiadał się także nuncjusz apostolski w USA abp Carlo Maria Viganò, dziękując w imieniu Papieża za ofiarną posługę zakonów. Odniósł się on jednak również do niespełnionych nadziei, jakie amerykańskie zakonnice wiązały z nowym pontyfikatem. Franciszek bowiem wbrew oczekiwaniom sióstr potwierdził zasadność rozporządzeń podjętych względem nich za poprzedniego pontyfikatu. Abp Viganò zapewnił, że Franciszek jest dobrze obeznany z sytuacją amerykańskich zakonnic i bardzo mu zależy na Kościele w Stanach Zjednoczonych. Nuncjusz przypomniał też siostrom główne myśli z papieskiego wystąpienia do ogólnoświatowego zgromadzenia przełożonych zakonów żeńskich, które odbyło się w maju w Rzymie. Większość amerykańskich sióstr zbojkotowało wówczas tę audiencję.

Na dziś przewidziane jest główne wystąpienie delegata Stolicy Apostolskiej. Siostry przyjmują jego obecność z mieszanymi odczuciami. Jak wynika z relacji kościelnych mediów, uczestniczki obrad są zaskoczone pozytywnymi gestami z jego strony. Jedna z członkiń kierownictwa konferencji przypomina jednak, że wbrew deklaracjom abp. Sartaina nie było jeszcze okazji do zawarcia przyjaźni.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 18:04, 11 Wrz 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 22:08, 20 Sie 2013 Powrót do góry

USA: zakonnice nie ustosunkowały się do zarzutów stawianych im przez Stolicę Apostolską

Image

Bez żadnych konkretnych ustaleń zakończyło się na Florydzie doroczne posiedzenie Konferencji Przełożonych Zakonów Żeńskich w USA (LCWR). Po raz pierwszy w konferencji uczestniczył delegat Watykanu abp Peter Sartain, który ma czuwać na reformą, której Stolica Apostolska domaga się od zakonnic. Kongregacja Nauki Wiary zarzuca bowiem siostrom, że uprawiają skrajny feminizm oraz oddalają się od nauczania Kościoła w niektórych istotnych kwestiach.

W dokumencie końcowym amerykańskie zakonnice zaznaczają, że to one zaprosiły watykańskiego delegata i poprosiły go o zabranie głosu. Nie przytaczają jego wypowiedzi, ponieważ miała ona miejsce za zamkniętymi drzwiami i została objęta tajemnicą. Siostry nie odnoszą się do zarzutów postawionych im przez Kongregację Nauki Wiary. Twierdzą, że sytuacja w ich konferencji jest zdrowa i wyrażają nadzieję, że zostanie ona zachowana w niezmienionej postaci dla dobra Kościoła. Zdaniem przewodniczącej konferencji s. Florence Deacon, w całej tej sprawie chodzi o szersze problemy, takie jak dalsze wprowadzanie w życie Soboru Watykańskiego II, kościelna rola zakonnic i świeckich, a zwłaszcza kobiet, rozumienie władzy, sprzeciwu w wierze i posłuszeństwa w Kościele.

Siostry wyraziły zadowolenie ze szczerej wymiany opinii z przedstawicielem Watykanu. Dały też wytyczne kierownictwu konferencji, jak dalej postępować w relacjach z władzami kościelnymi oraz nagrodziły poprzednią przewodniczącą konferencji s. Pat Farrell, która do niedawna reprezentowała amerykańskie zakonnice w sporze ze Stolicą Apostolską i biskupami USA.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 18:05, 11 Wrz 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 20:20, 05 Maj 2014 Powrót do góry

Watykan znów upomina amerykańskie zakonnice, tym razem zarzuca im poważne błędy doktrynalne i gnozę

Zaostrza się linia postępowania Stolicy Apostolskiej względem liberalnego i większościowego nurtu amerykańskich zakonnic, których przełożone są zrzeszone w Leadership Conference of Women Religious (LCWR).

Image

Kard. Gerhard Müller zarzuca im prowokacyjne zachowanie względem Stolicy Apostolskiej, a także uleganie nurtom gnostycznym, które są sprzeczne z Objawieniem i stawiają zakonnice poza Kościołem i chrześcijańską wiarą.

Image

Przed dwoma laty Stolica Apostolska zarządziła doktrynalne reformy wśród amerykańskich zakonnic. Przed rokiem podtrzymał je w mocy Papież Franciszek. W ubiegłym tygodniu w Watykanie gościły przedstawicielki zakonnic. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary podziękował za pierwsze kroki reformy, a konkretnie za rewizję statutów, w których zakonnice bardziej otwarcie koncentrują się na Jezusie Chrystusie i opierają się na nauczaniu Kościoła o życiu konsekrowanym. Kard. Müller w ostrych słowach wyraził też zaniepokojenie rozwojem sytuacji w amerykańskich zgromadzeniach.

Po pierwsze, odniósł się do przyznania przez ich konferencję dorocznej nagrody amerykańskiej teolożce Elizabeth Johnson, której poglądy zostały skrytykowane przez Episkopat USA, ponieważ zawierają poważne błędy doktrynalne. Kard. Müller podkreślił, że tej decyzji nie można odczytać inaczej jak prowokacji względem Stolicy Apostolskiej i samego episkopatu. Przypomniał ponadto, że w świetle zarządzonej przez Watykan reformy tego typu decyzje powinny być konsultowane z papieskim delegatem.

Po drugie, prefekt Kongregacji Nauki Wiary wyraził poważne zaniepokojenie rosnącym zainteresowaniem zakonnic teorią świadomej ewolucji. Jej propagatorkę, newageowską myślicielkę Barbarę Marx Hubbard, siostry gościły przed dwoma laty na swej konwencji. Od tej pory nie przestają rozważać jej teorii, a niektóre zgromadzenia otwarcie poddały się jej wpływowi. Kard. Müller podkreślił, że podstawowe tezy świadomej ewolucji są sprzeczne z Objawieniem i prowadzą w sposób niemal nieunikniony do poważnych błędów dotyczących tak podstawowych kwestii jak wszechmoc Boga, wcielenie Chrystusa, rzeczywistość grzechu pierworodnego, potrzeby zbawienia i definitywnego charakteru zbawczego czynu Chrystusa w Tajemnicy Paschalnej. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary zauważył, że teoria świadomej ewolucji nie jest w rzeczywistości niczym nowym. Opiera się bowiem na podobnych założeniach, co tradycja gnostyczna.

Kard. Müller podkreślił, że w takiej sytuacji niepokój Stolicy Apostolskiej jest jeszcze większy niż przed dwoma laty, kiedy zarządzono reformę. Bezkrytyczne przyjmowanie wizji Boga, kosmosu i człowieka, które są sprzeczne z Objawieniem, stawia bowiem zakonnice poza Kościołem i zdrową chrześcijańską wiarą.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 18:07, 11 Wrz 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 20:31, 05 Maj 2014 Powrót do góry

Cytat:
(...)
Kard. Müller podkreślił, że w takiej sytuacji niepokój Stolicy Apostolskiej jest jeszcze większy niż przed dwoma laty, kiedy zarządzono reformę. Bezkrytyczne przyjmowanie wizji Boga, kosmosu i człowieka, które są sprzeczne z Objawieniem, stawia bowiem zakonnice poza Kościołem i zdrową chrześcijańską wiarą.


... można teraz powiedzieć, ... to się smarowało maścią przeciwbólową i dawało herbatkę z witaminami..."

"... zamiast amputować gangrenę, podać tlen i antybiotyk, to się smaruje maścią przeciwbólową i daje herbatkę z witaminami..."


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 18:09, 11 Wrz 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 12:18, 17 Gru 2014 Powrót do góry

Radio Watykańskie podaje informacje o zakończeniu wizytacji apostolskiej żeńskich instytutów zakonnych w Stanach Zjednoczonych. Cały raport dostępny tu:

Final Report on the Apostolic Visitation of Institutes of Women Religious in the United States of America, 16.12.2014
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]




Watykan: raport końcowy po wizytacji apostolskiej żeńskich instytutów życia konsekrowanego w USA

Na konferencji prasowej w Watykanie przedstawiono obszerny raport z wizytacji apostolskiej żeńskich instytutów zakonnych w Stanach Zjednoczonych. Została ona przeprowadzona przez Kongregację ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego w latach 2009-2012. Jej głównym celem była refleksja nad pewnymi aspektami funkcjonowania zakonów żeńskich w tym kraju.

W dokumencie podkreśla się wdzięczność wobec zakonnic USA, które swoją oddaną pracą od początku obecności Kościoła na tych ziemiach uczestniczą w jego misji ewangelizacyjnej. Ta bezinteresowna służba dotyczy duchowych, moralnych, wychowawczych, fizycznych i społecznych potrzeb niezliczonych osób, zwłaszcza ubogich i zepchniętych na margines. „W całej historii narodu edukacyjne apostolstwo zakonnic w szkołach katolickich wspierało wzrost i wzmacniało wiarę niezliczonych młodych ludzi, przyczyniając się do rozwoju wspólnot kościelnych w USA” – czytamy w raporcie. Zaznacza się także nieocenioną rolę sióstr oddanych pracy w katolickich placówkach służby zdrowia, które służą milionom ludzi. W odpowiedzi na aktualne wyzwania zakonnice podejmowały także inne ważne posługi, zwłaszcza wobec ludzi znajdujących się na marginesie życia Kościoła i społeczeństwa. Zdobywały formację teologiczną i profesjonalną, by jeszcze lepiej wypełniać swą misję, którą zawsze wspierały modlitwą.

Pośród najważniejszych aspektów podjętych w raporcie znalazły się ocena charyzmatu i tożsamości instytutów zakonnych, jak też kwestie promocji powołań i jakości proponowanej w poszczególnych zakonach formacji. Zwrócono również uwagę na wymiar modlitewny misji sióstr i realizację ich powołania jako życia skoncentrowanego na Chrystusie. W dokumencie zostały omówione kwestie życia wspólnotowego, zarządu zakonnego, w tym roli i miejsca przełożonych. Raport podjął także pewne aspekty zakonnych regulacji finansowych, zwłaszcza w sytuacji wzrostu liczby zakonnic starszych i chorych, wymagających zatem specjalnej opieki, co winno być jednym z priorytetów. Ma to konkretne przełożenie na obowiązujący w USA system opieki zdrowotnej. Wiele miejsca poświęcono problemowi jedności wspólnoty kościelnej, zwłaszcza w kontekście współpracy dwóch istniejących w tym kraju konferencji zakonów żeńskich.



[link widoczny dla zalogowanych]



Właściwie nic konkretnego w tym newsie nie napisali.


Ciekawe spostrzeżenia na blogu Rorate-Caeli

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 18:14, 11 Wrz 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 20:49, 17 Gru 2014 Powrót do góry

Więcej informacji po polsku za PCh:

Amerykańskie zakonnice – festiwal miłości zamiast kar

Image

Siostra Pat Farrell (L) oraz s.Janet Mock

16 grudnia w Watykanie zaprezentowano raport końcowy podsumowujący trzyletnią wizytację, przeprowadzoną w amerykańskich zakonach żeńskich. Choć jeszcze niedawno mówiło się o kryzysie życia konsekrowanego i „laickiej mentalności” liberalnych sióstr, prezentowana perspektywa uległa radykalnej zmianie. Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego chwali progresywne zakonnice i dziękuje im za „wielkoduszne i kreatywne podejście do charyzmatu w służbie potrzebom Kościoła i świata”.

We wtorek w Watykanie zaprezentowano raport podsumowujący szeroko zakrojoną wizytację apostolską, przeprowadzoną w amerykańskich zakonach żeńskich. Nie objęła ona zakonów kontemplacyjnych – głównym przedmiotem zainteresowania były instytuty życia konsekrowanego zaangażowane w dzieła charytatywne, edukacyjne i wychowawcze. W okresie posoborowym życie zakonne w Stanach Zjednoczonych uległo głębokiemu kryzysowi – środki zaradcze próbowano podejmować jeszcze za pontyfikatu Jana Pawła II.

Amerykańskie siostry angażowały się w promocję liberalnej i feministycznej teologii, walkę z „patriarchatem” w amerykańskim społeczeństwie i Kościele, promocję aborcji, antykoncepcji i lewicowych programów reform społecznych, w tym kontroli przyrostu naturalnego w Afryce. Równocześnie angażowały się w walkę z siostrami niepodzielającymi modernistycznego zapału, chcącymi najzwyczajniej żyć zgodnie z charyzmatem, tradycją i nauczaniem Kościoła. Postęp pluralizmu nie znosi. Bodaj najbardziej symptomatycznym przejawem tego konfliktu było wyjście części przełożonych z Konferencji Przywództwa Zakonów Żeńskich. Konferencja stała się szybko organizacją-parasolem dla „katolickiego” progresizmu w Stanach. Niedługo po tym, kiedy Watykan zapowiedział wizytację, Kongregacja Doktryny Wiary zapowiedziała osobne postępowanie w sprawie wątpliwych, a często i szokujących wypowiedzi i publikacji amerykańskich zakonnic.

Jak zauważyła Nicole Winfield, reporterka relacjonująca watykańską konferencję, raport Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego jest „zdecydowanie pozytywny” i pozbawiony jakichkolwiek uwag krytycznych. Zakonnicy przyjęły dokument z ulgą i radością. – Nie jest to dokument koncentrujący się na winie i uproszczonych rozwiązaniach. Można przeczytać ten tekst i poczuć się dowartościowanym, poczuć zaufanie – stwierdziła obecna przewodnicząca Konferencji Przywództwa Zakonów Żeńskich, s. Sharon Holland

„Raport końcowy (…) to pozytywny, miejscami nawet pochlebczy dokument, wyrażający uznanie dla wkładu sióstr w życie ich kraju. Prezentuje życzliwe podejście i nie przedstawia nawet części krytyki, której wiele spośród amerykańskich sióstr obawiało się w roku 2008, kiedy ogłoszono wizytację” – w ten sposób raport końcowy komentuje amerykański jezuita, o. James Martin. Dokument chwali także John Allen związany z progresywną gazetą „The National Catholic Reporter”. Według niego, to „pokojowy koniec” długiego procesu naznaczonego niepokojami i obawami przed czystką. Efektem wizytacji nie są decyzje dyscyplinarne, ani nawet wezwanie do wprowadzenia istotnych korekt. Zamiast tego, jak zauważa Allen przytaczając słowa innego korespondenta, doszło do prawdziwego „festiwalu miłości”.

Zgodnie z raportem przygotowanym przez kardynała João Braz de Aviza i arcybiskupa José Rodrígueza Carballo O.F.M., „jakość życia religijnego” amerykańskich instytutów życia konsekrowanego nie budzi żadnych wątpliwości ani obaw. Nie ma mowy o „laickiej mentalności”, odchodzeniu od charyzmatu czy katolickiego magisterium. Napotykamy za to na uwagi o „wyzwaniach” (a tym jest brak powołań i średnia wieku sióstr w Stanach), „kobiecym geniuszu” i odpowiednim zaangażowaniu kobiet w „dialog” dotyczący różnych obszarów życia Kościoła.

Jak czytamy na blogu „Rorate Caeli”, „najwyraźniej amerykańskie zakonnice znajdują się w doskonałej komunii z Kościołem katolickim i jego niezmiennym Magisterium”. Co więcej, autorzy dokumentu wydają się przepraszać siostry za wizytację – którą zresztą zakonnice utrudniały. Czytając ten dokument można zacząć się zastanawiać, dlaczego w trakcie pontyfikatu Benedykta XVI w ogóle doszło do tej wizytacji. „Co za kontrast, biorąc pod uwagę losy Franciszkanów Niepokalanej w trakcie obecnego pontyfikatu” – czytamy. Zmianę, jaka zaszła w Watykanie, szeroko zauważają nawet laickie media.

Przeczytaj także: [link widoczny dla zalogowanych]


[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 18:13, 11 Wrz 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 21:01, 17 Gru 2014 Powrót do góry

Za papieża Benedykta XVI KNW potępiła książkę jednej z amerykańskich zakonnic niezgodną z nauką Kościoła. We wrześniu 2013 r. kontrowersyjna zakonnica będąca jedną z intelektualnych liderek buntu amerykańskich sióstr, s. Margaret Farley, stwierdziła, że została zachęcona nowością i stylem papieża Franciszka. „Wydaje się być pojętny”

Jest o tym tu:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kryzys-naduzycia-w-kk,20/knw-potepila-ksiazke-jednej-z-amerykanskich-zakonnic,8061.html#35613


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 18:15, 11 Wrz 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 22:27, 17 Gru 2014 Powrót do góry

Może te słowa będą pociechą? wprost prorocze słowa można rzec.

"Kiedy uważnie przypatruję się Kościołowi, to uderza mnie fakt, że pewna myśl niekatolicka wydaje się mieć w nim przewagę. A jeśli się zdarzy, iż owa niekatolicka myśl wewnątrz Kościoła katolickiego stanie się jutro najsilniejsza, to jednak nigdy nie będzie ona reprezentować myśli katolickiej. Musi ostać się mała gromadka, nawet jeśli będzie to bardzo mała gromadka." - Papież Paweł VI podczas prywatnej rozmowy z francuskim filozofem Janem Guittonem w 1977 r. niespełna rok przed śmiercią, opublikowanej w książce pt. "Paweł VI nieznany"


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 18:16, 11 Wrz 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 23:26, 18 Gru 2014 Powrót do góry

Papież Franciszek skazał amerykańskie zakonnice na wymarcie

Dobiegła końca wizytacja apostolska w amerykańskich żeńskich zgromadzeniach zakonnych zarządzona w 2008 r. przez papieża Benedykta XVI po zakończeniu jego podróży do Stanów Zjednoczonych.

Z zaprezentowanego raportu końcowego wynika, że wśród amerykańskich zakonnic nie dzieje się nic niepokojącego, że znajdują się w doskonałej komunii z Kościołem, że tamtejsze życie konsekrowane kwitnie, a wizytacja – często przez zakonnice otwarcie sabotowana – była niepotrzebna, że była – by posłużyć się ich własnym językiem – „formą opresji ze strony wszechmęskiej hierarchii”, za co powinno się je teraz niemal przeprosić.

Przed trzema laty było jasne, że amerykańskie żeńskie zgromadzenia zakonne stoją na rozdrożu, że ich członkinie będą musiały wybrać czy rozpocząć proces odnowy w oparciu o zasady katolickie i przeżyć, czy wciąż udawać, wywoływać zamęt i w końcu dokonać apostazji albo po prostu wymrzeć. Wizytacja miała im pomóc podjąć walkę o przetrwanie. Tymczasem nastąpiła zmiana na Tronie Piotrowym i wszystko, jak za skinieniem czarodziejskiej różdżki, uległo całkowitemu odwróceniu – okazało się, że w amerykańskich wspólnotach zakonnych zjawiska niepożądane to niemal niezauważalny margines. Wobec takich rezultatów wizytacji przyszłość wydaje się mocno niepewna, jeśli nie przesądzona.

Chciałbym umieć przyjąć perspektywę bardziej „milcariańską” i móc dostrzec w decyzji papieża Franciszka coś dobrego, ale jedyne co przychodzi mi do głowy, to że Ojciec Święty po prostu nie widzi już możliwości ratunku i pozwala amerykańskim zakonom żeńskim wymrzeć – jak Bóg, który prowadził Izraelitów przez pustynię dotąd, aż nie wymarło pokolenie pamiętające niewolę egipską. Ale w przypadku amerykańskich zakonnic nie będzie już komu wejść do Ziemi Obiecanej; nie będzie zaczynu, z którego wyrosną kolejne pokolenia zakonnic, bo – a tego się obawiam – owe „marginalne i niepożądane zjawiska” to właśnie te nieliczne siostry skupione w co bardziej konserwatywnych klasztorach, które teraz, pozbawione wsparcia Rzymu, zostaną zadziobane przez cieszące się swoim tryumfem feministki-ekolożki. A wsparcie przecież nie nadejdzie, bo cokolwiek zdrowego dotąd uchowało się w amerykańskich klasztorach, to wszystko znakomicie pasuje do franciszkowej definicji „pelagian”, „faryzeuszy niedostrzegających ludzkich potrzeb”, którzy „nakładają na siebie zbyt ciężkie krzyże”, i – choć bardzo chciałbym się mylić – zapewne podzieli los rodziny franciszkanów Niepokalanej.


Jakub Pytel

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 18:17, 11 Wrz 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 12:34, 24 Mar 2015 Powrót do góry

Teresa napisał:
(...)

Amerykańskie zakonnice – festiwal miłości zamiast kar

Image


Mamy teraz kolejny przykład z Niemiec. Niemieckie zakonnice i zakonnicy popierają program „duszpasterskiej” rewolty. Chcą liberalnego „Kościoła”

(...)

http://www.traditia.fora.pl/kryzys-naduzycia-w-kk,20/szokujaca-deklaracja-niemieckich-zakonnikow-i-zakonnic,12954.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 19:12, 25 Lut 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 9:53, 18 Kwi 2015 Powrót do góry

Koniec reformy konferencji zakonów żeńskich w USA

Image

Zakończyła się zarządzona przez Stolicę Apostolską reforma konferencji zrzeszającej liberalny i większościowy nurt żeńskich zgromadzeń zakonnych w USA – LCWR. Dziś opublikowany został wspólny raport końcowy w tej sprawie. Jego najważniejszym elementem jest zobowiązanie się zakonnic do niesprzeciwiania się nauczaniu Kościoła.

Głównym powodem reformy zarządzonej przed trzema laty przez Kongregację Nauki Wiary były bowiem odstępstwa od nauczania Kościoła w tak istotnych kwestiach jak aborcja, eutanazja, święcenia kobiet czy homoseksualizm. Zakonnicom zarzucano też uleganie nurtom gnostycznym. Reforma rozpoczęła się za pontyfikatu Benedykta XVI, kiedy prefektem Kongregacji Nauki Wiary był Amerykanin kard. William Levada. Papież Franciszek potwierdził przed dwoma laty potrzebę reform. Dziś rano przyjął przedstawicielki zakonnic na audiencji.

Jednym z elementów reformy była rewizja statutów konferencji, która dokonała się pod nadzorem delegatów Stolicy Apostolskiej. Potwierdzono w nich wierność nauczaniu Kościoła. Zakonnice zadbają, by publikacje Konferencji miały zdrowe fundamenty teologiczne. Zobowiązano się również unikać opinii, które w sposób niejednoznaczny odnoszą się do nauczania Kościoła, bądź mogą zostać odczytane jako sprzeczne z nim. To samo dotyczy prelekcji organizowanych przez Konferencję amerykańskich zakonnic. Ponadto w ramach reformy podjęto też inne istotne kwestie, takie jak znaczenie udziału w Eucharystii oraz rola Liturgii Godzin w życiu wspólnot zakonnych. Obie strony uznały reformę za owocną.

[link widoczny dla zalogowanych]



Te sympatyczne Panie to przedstawicielki zakonów żeńskich z USA. Może ktoś by im wreszcie wyjaśnił jak powinna się ubierać zakonnica? Śledząc ten watek od początku można wiele poczytać i zobaczyć.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 18:19, 11 Wrz 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 10:13, 17 Maj 2015 Powrót do góry

Amerykańskie zakonnice znów otwierają polemikę z Watykanem

Image

Papieskie spotkanie z przedstawicielkami konferencji amerykańskich zakonnic LCWR

Amerykańskie zakonnice znów otwierają polemikę z Watykanem. Wczoraj minął miesiąc od zakończenia zarządzonej przez Stolicę Apostolską reformy w konferencji zrzeszającej liberalny, większościowy nurt żeńskich zgromadzeń zakonnych w USA – LCWR. Watykan poprosił wówczas siostry, by dla dobra sprawy przez 30 dni powstrzymały się od komentarzy w mediach. Dlatego dopiero wczoraj zaczęły one udzielać wywiadów i wydały też oświadczenie, w którym powracają do trwających trzy lata negocjacji ze Stolicą Apostolską.

Siostry wyrażają zadowolenie, że rozmowy toczyły się w atmosferze szczerego dialogu i poszanowania. Zapewniają jednak, że same nie uczyniły żadnych ustępstw. W pełni zachowano tożsamość konferencji. Zreformowano, co prawda, jej statuty, ale nadal ma ona pełną swobodę działania. Siostry są też zobowiązane kontrolować pod względem teologicznym publikacje i prelekcje LCWR, ale będą robiły to same, bez ingerencji z zewnątrz.

Zakonnice w żaden sposób nie wycofują się też z błędów zarzucanych im na początku reformy. Innymi słowy niczego nie żałują, mają jednak pretensje do Watykanu, że – jak twierdzą – zostały fałszywie oskarżone i upokorzone. Siostry piszą też o zgorszeniu, jakie reforma wywołała w Kościele i na świecie, w żaden sposób jednak nie wiążą go ze swym kontrowersyjnym zachowaniem, lecz jedynie z ich zdaniem bezpodstawnymi zarzutami Stolicy Apostolskiej.

Przypomnijmy, że zarzuty Kongregacji Nauki Wiary były bardzo poważne. Chodziło m.in. o odchodzenie od nauczania Kościoła w tak istotnych kwestiach, jak kapłaństwo sakramentalne, homoseksualizm czy obrona życia. Przestrzegano też amerykańskie zakony przed uleganiem herezji gnozy w jego nowej newageowskiej postaci. Już na samym początku reformy ówczesny prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. William Levada odniósł się też do rzekomej bezpodstawności zarzutów. Stwierdził on, że opinia Kongregacji nie opiera się na donosach, lecz na oficjalnych publikacjach zrzeszającej liberalne zakonnice konferencji LCWR.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 18:20, 11 Wrz 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32692 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 10:17, 17 Maj 2015 Powrót do góry

No cóż, widzimy efekt, bo zamiast "było amputować gangrenę, podać tlen i antybiotyk, to się smarowało maściami przeciwbólowymi i dawało herbatkę z witaminami" - jak ktoś mądrze zauważył. Nie czują się winne, z żadnych błędów się nie wycofują, tylko były/są bezpodstawne zarzuty Stolicy Apostolskiej.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 18:21, 11 Wrz 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)