Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Alaksandr Łukaszenka w Watykanie Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 11:42, 23 Maj 2016 Powrót do góry

Alaksandr Łukaszenka w Watykanie

Image

Prezydent Alaksandr Łukaszenka i Papież Franciszek

W Watykanie gościł Alaksandr Łukaszenka. Prezydent Białorusi został przyjęty przez Papieża, a następnie rozmawiał również z watykańskim sekretarzem stanu kard. Pietrem Parolinem oraz z szefem papieskiej dyplomacji abp Paulem Gallagherem.

Komunikat prasowy mówi o serdecznych rozmowach, w których wyrażono zadowolenie z dobrego stanu relacji dwustronnych. Rozmawiano o kwestiach wzajemnego zainteresowania, a w szczególności o życiu Kościoła na Białorusi i pokojowym współistnieniu katolików i prawosławnych, a także innych wyznań religijnych. Wspomniano też o roli jaką odegrał Mińsk podczas niedawnych negocjacji mających na celu zaprowadzenie pokoju w tym regionie.

Rozmawiając z dziennikarzami po audiencji w Watykanie prezydent Łukaszenka przyznał, że Papież jest dobrze zorientowany w sytuacji na Białorusi. Franciszek wyraził też wolę odwiedzenia tego kraju. Odnosząc się do sytuacji na Ukrainie Ojciec Święty wskazał na potrzebę znalezienia nowych rozwiązań tego konfliktu.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 11:57, 23 Maj 2016 Powrót do góry

Abp Kondrusiewicz o wizycie prezydenta Łukaszenki

Image

Abp Tadeusz Kondrusiewicz

Komentując dla Radia Watykańskiego spotkanie prezydenta Łukaszenki z Papieżem, abp Tadeusz Kondrusiewicz przypomniał, że jest to już druga wizyta tego polityka w Watykanie. Ostatnio był tu przed 7 latu. Przewodniczący Episkopatu Białorusi wskazał też na konstruktywne relacje państwo-Kościół.

„Kiedy ludzie się spotykają to zawsze jest nadzieja na dynamiczny rozwój stosunków. Do załatwienia jest wiele spraw. Do dnia dzisiejszego nie mamy porozumienia i konkordatu, nad którym już od bardzo dawna pracujemy. Myślę, że ta wizyta da nowy impuls do rozstrzygnięcia tego problemu. Kościół może bardzo wiele zaoferować państwu. W sferze społecznej, dzięki wdrożeniu nauczania społecznego Kościoła. Została zorganizowana Akademia Teologiczna w Mińsku. Podobnie jest, jeśli chodzi o pracę charytatywną. W tej kwestii jest dobra współpraca z państwem, jak również z Kościołem prawosławnym, co nie jest tutaj takie proste, ale bardzo ważne. Przed wizytą prezydenta odbyła się inauguracja [link widoczny dla zalogowanych] Organizowaliśmy tę wystawę wraz z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Ministerstwem ds. Kultury – to też jest jakiś pozytywny wskaźnik. Wciąż czekamy na wizytę Ojca Świętego. Mam nadzieję, że dzisiejsza wizyta prezydenta przybliży ten moment, kiedy noga Następcy św. Piotra stanie na ziemi białoruskiej” – powiedział abp Kondrusiewicz.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 12:40, 23 Maj 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 12:10, 23 Maj 2016 Powrót do góry

Teresa napisał:
(...)
Komentując dla Radia Watykańskiego spotkanie prezydenta Łukaszenki z Papieżem, abp Tadeusz Kondrusiewicz przypomniał, że jest to już druga wizyta tego polityka w Watykanie. Ostatnio był tu przed 7 laty.

Aleksandrowi Łukaszence towarzyszył w Watykanie jego 12-letni syn Kola - podobnie, jak w 2009 roku, gdy złożyli wizytę Benedyktowi XVI.

Image Image

Papież przyjął polityka nazywanego "ostatnim dyktatorem w Europie"
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 12:20, 23 Maj 2016 Powrót do góry

Za Wschodnią Gazetą Codzienną:

Łukaszenka: Nie jestem rozwiedziony z żoną, ale mam syna z inną kobietą

Bez cienia wstydu przyznaje prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka, dodając, że rodzona matka ogląda dziesięcioletniego dziś Nikołaja Łukaszenkę wyłącznie w telewizji.

Image

W zeszłym roku w Stanach Zjednoczonych ukazała się książka amerykańskiego politologa, profesora Grigorija Ioffe z uniwersytetu w Redford pt; „Ponowna ocena Łukaszenki: Białoruś w kontekście kulturowym i geopolitycznym”. Książka składa się z wywiadów Ioffe z Aleksandrem Łukaszenką. Radio Svaboda opublikowało tłumaczenie niektórych rozmów.

Białoruski przywódca przyznaje w jednym z nich, że nie rozwiódł się ze swoją żoną Galiną Rodionowną, ale ma syna z inną kobietą. .. „I oto wszyscy się dziwią, dlaczego żona tak zachowuje się w stosunku do mnie. Ona jest inteligentnym człowiekiem. No co, zachowywałaby się inaczej, zaczęłaby opowiadać w gazetach, żądać czegoś ode mnie – co by to zmieniło? Ludzie pośmialiby się tylko, zacieraliby ręce, itd., a ona nie takim jest człowiekiem, ona jest normalna” – zwierzał się Aleksander Łukaszenka.

Białoruski przywódca powiedział też, że sam wychowuje syna, a jego rodzona matka „widzi go nie częściej, niż inni mają go okazję widzieć w telewizji”.

Łukaszenka powiedział, że młodszy syn nie położył się nigdy bez niego do snu, i nigdy się bez niego nie przebudził”.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 12:37, 23 Maj 2016 Powrót do góry

Łukaszenka: Chcemy więcej księży na Białorusi

Image

Oczywiście nie tych z Polski, bo Ci, jak mówił w styczniu prezydent Białorusi – czasem zajmują się nie tym, czym powinni. Co usłyszał od Aleksandra Łukaszenki watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin, który od czwartkowego wieczoru przebywa z oficjalną wizytą w Mińsku?

Łukaszenka zwrócił uwagę dostojnego gości na fakt, że na Białorusi udaje się zachować równowagę między konfesjami;

– Udaremniamy wszelkie próby stworzenia przewagi tego czy innego wyznania kosztem innego i zdestabilizowania w ten sposób międzywyznaniowej sytuacji na Białorusi – podkreślił.

– Każdy człowiek ma prawo poszukiwania drogi do Pana Boga, do takiej świątyni, do której chce przychodzić. To jego święte prawo, nikt nie ma prawa mu w tym przeszkodzić.

Łukaszenka podkreśli również, że chciałby, aby na Białorusi było więcej księży katolickich – miejscowych.

– Zdajemy sobie sprawę, że aby mieć katolickich duchownych pochodzenia białoruskiego, trzeba ich po prostu kształcić na Białorusi – powiedział Łukaszenka.cią

Jak donosi agencja Belta, Łukaszenka na spotkaniu z kardynałem Pietro Parolinem przekazał dar dla papieża Franciszka, obraz „Niepokalane Serce Maryi”. – Wartość tego obrazu polega na tym, że wykonany został przez zwykłych ludzi, powiedział Aleksander Łukaszenko.

Według szacunków abp. Tadeusza Kondrusiewicza, w 9,5 milionowej Białorusi, katolicy stanowią około 15 procent mieszkańców.

(filmik na stronie)

[link widoczny dla zalogowanych]Kard. Parolin na Białorusi

Image

Trwa wizyta watykańskiego sekretarza stanu w Mińsku. Kard. Pietro Parolin spotkał się z najwyższymi przedstawicielami władz państwowych. Przyjęty został również przez zwierzchnika Cerkwi prawosławnej na Białorusi.

Watykański hierarcha został przyjęty przez głowę państwa w republikańskim Pałacu Niepodległości. Alaksandr Łukaszenka podkreślił, że wizyta watykańskiego gościa jest „aktualna” i „prawidłowa”. „Jest szereg różnych pytań, ale nie problemów; możemy je rozstrzygnąć nawet dzisiaj i będzie to z wielką korzyścią dla całej wspólnoty katolickiej oraz białoruskiego społeczeństwa” – dodał Łukaszenka.

Prezydent Białorusi w pierwszej kolejności mówił o współpracy międzywyznaniowej w tym kraju, który według niego „odznacza się absolutnym spokojem i zrozumieniem. Nie ma co ukrywać – jesteśmy z tego dumni” – dodał polityk.

Białoruski lider zwrócił uwagę, że na Białorusi mieszkają przedstawiciele około 30 różnych wyznań, z których najliczniejsze to prawosławie i katolicyzm. Podkreślił ich wielką rolę we wprowadzaniu spokoju i ładu moralnego w społeczeństwie. Alaksandr Łukaszenka zaznaczył również, że „każdy człowiek ma prawo znaleźć swoją drogę do Boga, do świątyni” i jest to „święte prawo każdego obywatela, a w nikt tym mu nie może przeszkodzić”.

Kard. Pietro Parolin spotkał się również z premierem Białorusi Andrejem Kobiakowem. Zaznaczył on, że do spraw priorytetowych Stolicy Apostolskiej można odnieść dialogi międzyetniczne, międzykulturowe i międzyreligijne, które są również ważne dla państwa białoruskiego.

Kobiakow w rozmowie z watykańskim sekretarzem stanu powiedział: „Wierni Białorusi z wielką niecierpliwością oczekują Papieża Franciszka na białoruskiej ziemi”. Podkreślił również, że „Watykan dla Białorusi jest specjalnym partnerem w stosunkach międzynarodowych”. Premier wyraził wdzięczność Stolicy Apostolskiej za wsparcie Białorusi na arenie międzynarodowej.

W programie wizyty sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej znalazło się również spotkanie z metropolitą mińskim i zasławskim Pawłem, egzarchą całej Białorusi. Rozmowa była poświęcona znaczeniu zachowania wartości duchowych i moralnych w świecie. „Te wartości to podstawa naszego społeczeństwa, ponieważ są one prawdą objawioną przez Boga, a naszym zadaniem jest je zachować” – mówił prawosławny egzarcha po spotkaniu z purpuratem.

Spotykając się z ministrem spraw zagranicznych Białorusi Uładzimirem Makiejem kard. Parolin podkreślił, że Stolica Apostolska jest zawsze otwarta na tworzenie i budowanie stosunków międzynarodowych. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej wyraził przekonanie, że stosunki między Białorusią a Watykanem będą dalej aktywnie rozwijane.

Wieczorem drugiego dnia swojej wizyty w Mińsku watykański hierarcha dokonał aktu poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę pierwszej nuncjatury apostolskiej na Białorusi. Kard. Parolin powiedział: „Gdy budujemy dom, w ten sposób chcemy wyrazić zamiar zamieszkania na tej ziemi, pośród tego ludu. Stolica Apostolska pragnie wyrazić życzliwość wobec narodu białoruskiego i jego historii, pełnej męstwa i wiary, solidarności w cierpieniach przeszłości, jak też wsparcie w nadziei na spokojną i świetlaną przyszłość, zwłaszcza dla młodzieży”. Sekretarz stanu wyraził przedstawicielom władz państwowych wdzięczność za zaproszenie. Przekazał zapewnienie o modlitwie i bliskości Papieża.

Mówiąc o swoim przyjeździe na Białoruś, purpurat zaznaczył: „Papież Franciszek chce poprzez to wyrazić wdzięczność dla wspólnoty katolickiej za jej rolę w historii oraz w moralnym i obywatelskim wzrastaniu narodu białoruskiego”.
Jest to już druga wizyta sekretarza stanu w historii współczesnej Białorusi; w 2008 r. kraj ten odwiedził kard. Tarcisio Bertone. Podróż kard. Parolina na Białoruś zakończy się 15 marca br.

[link widoczny dla zalogowanych]Trochę, w skrócie przybliżoną mamy sylwetkę prezydenta Łukaszenki, "ostatniego dyktatora w Europie" i kontaktów z Watykanem
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 12:54, 14 Lip 2016 Powrót do góry

Teresa napisał:
Łukaszenka: Chcemy więcej księży na Białorusi

Oczywiście nie tych z Polski, (...)


Trzech polskich księży wydalonych z Białorusi. Bez uzasadnienia

Image

Trzech polskich księży, którzy służyli na Białorusi, nie dostało zgody na kontynuowanie posługi kapłańskiej od władz białoruskich - poinformował w środę metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz na stronie catholic.by.

Decyzja władz dotyczy trzech proboszczów: Romana Szulca w Mohylewie na wschodzie kraju, Lecha Bochenka w Iwieńcu niedaleko Mińska oraz Jerzego Kotowskiego w Kołodziszczach w obwodzie mińskim.

Metropolita powiadomił, że w poniedziałek przeprowadził wraz z biskupem pomocniczym Alaksandrem Jaszeuskim, odpowiadającym za obwód mohylewski, rozmowy z pełnomocnikiem ds. religii i narodowości przy białoruskiej Radzie Ministrów Leanidem Hulaką, by wyjaśnić powody odmowy i poprosić o zgodę na dalszą posługę księży.

Muszę jednak z wielkim żalem poinformować, że nie poznaliśmy konkretnych przyczyn takiej decyzji i usłyszeliśmy zdecydowaną odmowę możliwości ich dalszego służenia na Białorusi

— oświadczył metropolita.

Jak podkreślił, wszyscy trzej księża „długo i owocnie służyli wiernym na Białorusi - budowali i remontowali kościoły, prowadzili katechizację, zajmowali się chrześcijańskim wychowaniem dzieci i młodzieży, dobroczynnością itd.”

Abp Kondrusiewicz zwrócił m.in. uwagę, że kościół św. Michała Archanioła w Iwieńcu został wysiłkami o. Bochenka podniesiony ze zniszczenia i przeobrażony w perłę architektury sakralnej, stworzył on też młodym ludziom, dziewczętom i dorosłym możliwość zajmowania się sportem, a także zorganizował przy kościele bardzo popularne kółko dla dzieci. Był też organizatorem znanych nawet poza granicami Białorusi Dni Młodzieży, „Muzycznej Pracowni” oraz Parafiad.

Biorąc pod uwagę, że taka decyzja władz państwowych to wielka strata dla archidiecezji mińsko-mohylewskiej, proszę się modlić o powołania do stanu kapłańskiego

— zaapelował Kondrusiewicz.

Władze Białorusi co jakiś czas krytykują polskich księży pełniących posługę na Białorusi. W zeszłym roku Hulaka zarzucił niektórym księżom z Polski próby uprawiania polityki.

Nie podoba im się nasz kraj, nasze prawa i kierownictwo

— oświadczył.

**Później także prezydent Alaksandr Łukaszenka powiedział, że jest niezbyt zadowolony z pracy niektórych polskich księży katolickich, gdyż czasem zajmują się nie tym, czym powinni.

Zdarzało się też, że niektórym polskim księżom władze białoruskie nie przedłużały wiz.**

Większość mieszkańców Białorusi to wyznawcy prawosławia. Według szacunków abpa Kondrusiewicza katolicy stanowią około 15 proc. spośród około 9,5 mln mieszkańców kraju.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)