Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Franciszek i 500-lecie reformacji, wizyta w Lund w Szwecji Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 210 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 18:26, 25 Sty 2016 Powrót do góry

Luteranie czekają na papieża
(...)
http://www.traditia.fora.pl/informacje-od-pontyfikatu-franciszka,86/w-500-lat-po-lutrze-delegacja-ewangelicka-zlozy-wizyte-w,12458.html#60132

... oraz inne ciekawe tematy. Dziś czytamy:


Franciszek w październiku uda się do Szwecji

Image

Papież Franciszek w luterańskim kościele w Rzymie

Ojciec Święty uda się 31 października do Szwecji. Weźmie tam udział we wspólnych katolicko-luterańskich uroczystościach, upamiętniających 500-lecie reformacji. Uroczystości odbędą się w Lund. Specjalną notę w tej sprawie opublikowało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej.

Wspólny komunikat wystosowały również Światowa Federacja Luterańska oraz Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Czytamy w nim, że obchody w Lund będą okazją do potwierdzenia stałego postępu ekumenicznego między katolikami i luteranami.

Jak powiedział przewodniczący papieskiej dykasterii kard. Kurt Koch, koncentrując się wspólnie na zagadnieniu Boga i podejściu chrystocentrycznym, luteranie i katolicy będą mieli możliwość ekumenicznego upamiętnienia rocznicy reformacji nie tylko pragmatycznie, ale także z poczuciem głębokiej wiary w Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. Natomiast przewodniczący Światowej Federacji Luterańskiej pastor Martin Junge podkreślił, że przygotowuje się ona do tych obchodów w duchu ekumenicznej odpowiedzialności. „Jestem głęboko przekonany, że przez pracę na rzecz pojednania między luteranami i katolikami działamy na rzecz sprawiedliwości, pokoju i pojednania w świecie rozdartym przez konflikty i przemoc” – dodał ks. Junge.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 21:05, 27 Paź 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 210 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 18:52, 25 Sty 2016 Powrót do góry

Ciekawe czy kard. Koch to jeszcze wie jak się nazywa, bo mówić, to mówi w cały świat! i sam zapewne już nie wie kiedy i co mówi.

Kardynał Koch: Nie mamy wspólnego celu
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/kard-koch-zmienia-sie-chrzescijanstwo-czy-zmieni-sie-ekumen,6957.html#31700


W 2012 roku ekumeniczny kard. Koch mówił: "nie można świętować grzechu"
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/ekumeniczny-kard-koch-nie-mozna-swietowac-grzechu,8157.html


W 2014 roku mówił: "Reformacja doprowadziła do nowego podziału wśród chrześcijan, była zatem czymś tragicznym"
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/ekumeniczny-kard-koch-nie-mozna-swietowac-grzechu,8157.html#52418

... a w pierwszym newsie czytamy, że będzie to "możliwość ekumenicznego upamiętnienia rocznicy reformacji"


Jak reformacja była czymś tragicznym, wcześniej że grzechu się nie świetuje, a teraz że trzeba upamiętnić? Confused Tym podobnych wypowiedzi to można jeszcze sporo pokazać, ale poczytać co zapisali w tym katolicko-luterańskim dokumencie na 500-lecie reformacji, to już pewnien obraz jest. Jeden punkt wpisany tu.

A co z rzeszą świętych, którzy ginęli w czasie reformacji? - o tych wcześniejszych się nie mówi, a dziś wszyscy są męczennikami krwi, można poczytać:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/papiez-franciszek-wybrany-13-marca-a-d-2013-r,84/papiez-do-charyzmatykow-meczennicy-ekumeniczni-ekum-krwi,12310.html#58030Kościół jest misyjny, a misja jest dokładnym zaprzeczeniem ekumenizmu, w którym zamiast apologii stosuje się słowa o pokoju i dialogu międzyreligijnym. Nikogo to nie nawraca, a sami chrześcijanie gorszą się i dzielą, gdyż ich ukochana Prawda staje się jedną z wielu prawd.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 16:10, 31 Mar 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 210 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 20:12, 25 Sty 2016 Powrót do góry

Leon X. Exsurge Domine – Potępienie błędów Marcina Lutra
(...)
http://www.traditia.fora.pl/nauczanie-papiezy-magisterium-i-ojcow-kosciola-katolickiego,3/leon-x-exsurge-domine-potepienie-bledow-marcina,14088.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 210 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 22:32, 01 Kwi 2016 Powrót do góry

Kard. Müller: katolicy nie mają powodu, by świętować Reformację
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kryzys-naduzycia-w-kk,20/katolicko-luteranski-dokument-o-500-leciu-reformacji,9960-15.html#69888
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 210 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 20:36, 11 Wrz 2016 Powrót do góry

Program podróży apostolskiej do Szwecji

Image

Podczas krótkiej, niespełna dwudniowej wizyty w Szwecji Papież spotka się również z tamtejszą wspólnotą katolicką. Stolica Apostolska opublikowała dziś program podróży. Odbędzie się ona 31 października i 1 listopada. Papież jedzie do Szwecji, aby wziąć udział w ekumenicznej inauguracji obchodów 500-lecia reformacji.

Franciszek przyleci na lotnisko w Malmö. W tym też mieście złoży wizytę kurtuazyjną rodzinie królewskiej. Następnie uda się do pobliskiego miasta Lund, gdzie w katedrze luterańskiej weźmie udział w modlitwie ekumenicznej. Kolejne wydarzenia ekumeniczne upamiętniające 500-lecie reformacji będą miały miejsce w Malmö, w tamtejszej hali widowiskowej.

Następnego dnia, we wtorek 1 listopada rano, Papież odprawi w Malmö Mszę dla wspólnoty katolickiej. Wczesnym popołudniem odleci do Rzymu.

[link widoczny dla zalogowanych]Ogłoszono program papieskiej wizyty w Szwecji

Image

Nieco ponad dobę trwać będzie zaplanowana na 31 października i 1 listopada wizyta Ojca Świętego w Szwecji. Franciszek odwiedzi w tym kraju dwa miasta: Malmö i Lund.

Program papieskiej wizyty przedstawia się następująco:

Poniedziałek, 31 października

8.20 – wylot z portu lotniczego Rzym-Fiumicino

11.00 – przylot do międzynarodowego portu lotniczego w Malmö, gdzie nastąpi oficjalne powitanie Ojca Świętego

Następnie wizyta kurtuazyjna u rodziny królewskiej w Lund, wspólna modlitwa ekumeniczna w katedrze luterańskiej w Lund, spotkanie ekumeniczne na stadionie Malmö Arena w Malmö i spotkanie z delegacjami ekumenicznymi w Malmö Arena.

Wtorek, 1 listopada

9.30 – Msza św. w Malmö. Oficjalna uroczystość pożegnalna na terenie międzynarodowego portu lotniczego w Malmö

12.45 – Odlot do Rzymu

15.30 – przylot na rzymskie lotnisko Ciampino

Między Włochami, Polską a Szwecją nie ma różnic czasowych.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 16:08, 31 Mar 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 210 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 15:05, 27 Wrz 2016 Powrót do góry

Watykan: uzupełniony program papieskiej podróży do Szwecji

Image

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej uzupełniło dziś oficjalny program papieskiej podroży do Szwecji. Dwudniowa pielgrzymka odbędzie się na przełomie października i listopada. Głównym jej motywem są uroczystości związane z 500-leciem reformacji, na które Franciszek został zaproszony. Będą one miały miejsce w Lund.

Ojciec Święty przyleci do Malmö, portowego miasta położonego w południowej części kraju nad cieśniną Öresund, 31 października przed południem. Na tamtejszym lotnisku międzynarodowym odbędzie się oficjalna ceremonia powitalna. Gościa z Watykanu będzie podejmował premier Szwecji Sfefan Löfven. Bezpośrednio po tym Papież pojedzie do Lund, gdzie w tamtejszym pałacu Królewskim Kungshuset złoży wizytę rodzinie królewskiej.

Także w Lund odbędą się główne uroczystości związane z rocznicą reformacji. Wczesnym popołudniem Franciszek weźmie udział w modlitwie ekumenicznej w tamtejszej katedrze luterańskiej, podczas której wygłosi homilię. Kolejny akt ekumeniczny, w którym weźmie udział Ojciec Święty, będzie miał miejsce tego samego dnia w Malmö. Pod koniec dnia Papież przyjmie uczestniczące w uroczystościach delegacje innych Kościołów.

W drugim dniu podróży, 1 listopada, Franciszek spotka się ze wspólnotą katolicką. Na stadionie Swedbank w Malmö odprawi rano Mszę. Bezpośrednio po niej uda się na lotnisko, gdzie odbędzie się oficjalna ceremonia pożegnalna, po której powróci do Rzymu.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 210 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 12:29, 20 Paź 2016 Powrót do góry

Biskup Sztokholmu: Papież nadaje rozgłos 500-leciu reformacji

Image

Bp Arborelius u Papieża

Luteranie są wdzięczni, za to, że Papież przyjeżdża do Szwecji. Gdyby nie jego wizyta, wiele osób nie zdałoby sobie w ogóle sprawy, że przypada 500-lecie reformacji – powiedział bp Anders Arborelius, katolicki ordynariusz Sztokholmu. Przypomniał on, że szwedzcy katolicy i luteranie już wcześniej uzgodnili, że nie będą świętować tej rocznicy, a jedynie ją upamiętniać w duchu pokuty i modlitwy. I Franciszek przystał na taki styl tych obchodów.

Bp Arborelius potwierdza, że Franciszek cieszy się w Szwecji dużą popularnością. Media poświęcają mu wiele uwagi. Brak w zasadzie głosów krytycznych. Konsternację wzbudził jedynie fakt, że najliczniejszym wydarzeniem tej podróży będzie Msza w Malmo, w której weźmie udział 10 proc. wszystkich katolików w Szwecji, czyli ok. 15 tys. osób. Podobnie jak ekumeniczne nabożeństwo w luterańskiej katedrze w Lund, będzie ona transmitowana przez szwedzką telewizję.

Ordynariusz Sztokholmu dodaje, że w jego Kościele ekumenizmem zajmują się przede wszystkim rodzimi Szwedzi, którzy podobnie jak on, są zazwyczaj konwertytami z luteranizmu. Katoliccy imigranci, nie są aktywni na tym polu, bo brak im kontaktów ze wspólnotą protestancką – powiedział bp Arborelius w wywiadzie dla czasopisma National Catholic Register.

[link widoczny dla zalogowanych]Luteranie wdzięczni papieżowi za wizytę w Szwecji

Image

Katedra w Sztokholmie

Luteranie są wdzięczni, za to, że papież przyjeżdża do Szwecji. Gdyby nie jego wizyta, wiele osób nie zdałoby sobie w ogóle sprawy, że przypada 500-lecie reformacji – powiedział bp Anders Arborelius, katolicki ordynariusz Sztokholmu.

Przypomniał on, że szwedzcy katolicy i luteranie już wcześniej uzgodnili, że nie będą świętować tej rocznicy, a jedynie ją upamiętniać w duchu pokuty i modlitwy. I Franciszek przystał na taki styl tych obchodów.
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 16:13, 31 Mar 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 210 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 12:47, 20 Paź 2016 Powrót do góry

Szwecja: wizyta Papieża szansą ekumenizmu, choć nie bez przeszkód

Image

Pielgrzymi ze Szwecji na Placu św. Piotra

W Lund i Malmö Papież nie będzie gościem, lecz gospodarzem, podobnie jak i prezydent i sekretarz generalny Światowej Federacji Luterańskiej – piszą we wspólnym oświadczeniu zwierzchnicy katolików i luteranów w Szwecji. Na niespełna dwa tygodnie przed przyjazdem Franciszka stojąca na czele luterańskiego Kościoła Szwecji arcybiskup Antje Jackelén i katolicki biskup Sztokholmu Anders Arborelius, konwertyta z luteranizmu, wydali wspólne oświadczenie. Przypominają w nim owoce dwustronnego dialogu, w tym wspólną deklarację o usprawiedliwieniu, dzięki której najbardziej kontrowersyjna kwestia już nie dzieli obu tych wyznań. Za osiągnięcie uznają też wspólny dokument o 500-leciu reformacji.

Dla chrześcijan w Szwecji wizyta Papieża i jego udział w rocznicowych uroczystościach będzie zachętą do wzmożenia działań ekumenicznych. Sygnatariusze oświadczenia przyznają jednak, że postęp na tym polu wcale nie jest oczywisty. Trzeba się bowiem liczyć z przeszkodami, które stoją na drodze. „Wraz z Papieżem i Światową Federacją Luterańską mamy jednak sposobność dać świadectwo o Jezusie Chrystusie, aby świat uwierzył – czytamy we wspólnym oświadczeniu zwierzchników szwedzkich Kościołów. – Dobrze wykorzystajmy tę szansę; módlmy się i działajmy z korzyścią dla Ewangelii”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 12:55, 25 Paź 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 210 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 12:45, 25 Paź 2016 Powrót do góry

Kard. Koch o udziale papieża w obchodach rocznicy reformacji

Image

Za historyczną uważa kard. Kurt Koch wizytę papieża Franciszka w szwedzkim Lund z okazji obchodów 500. rocznicy reformacji.

"Po raz pierwszy w historii razem będzie obchodzona rocznica tego wydarzenia" - podkreślił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan w rozmowie z austriackim tygodnikiem katolickim "Sonntagsblatt".

Jego zdaniem nabożeństwo modlitewne, które odbędzie się 31. października z udziałem papieża i przedstawicieli Światowej Federacji Luterańskiej jest "cudownym znakiem".

Pytany, co wyniknie ze spotkania watykańskiego "ministra ds. ekumenizmu" powiedział: "Papież jest zawsze pełen niespodzianek, a niespodzianki zdarzają się tylko tam, gdzie ktoś ich oczekuje".

Zdaniem kard. Kocha nowe kroki w ekumenizmie zakładają wspólny cel jakim, jest wspieranie jedności chrześcijan i jej urzeczywistnianie . "Wszyscy mówimy o jedności, ale różnie ją sobie przedstawiamy. Jedność daje się odnaleźć tylko w wierze. Ostatecznie jedność jest zawsze darem od Boga. Musimy być gotowi na przyjęcie tego daru i uczyć się od siebie nawzajem. W takiej wymianie darów tkwi właściwa tajemnica ekumenizmu" - zaznaczył kard. Koch i dodał: "Żaden Kościół nie jest na tyle bogaty, aby nie potrzebował wzbogacenia poprzez inny i żaden Kościół nie jest na tyle ubogi, że nie może dać swojego wkładu".

Jego zdaniem na poziomie społecznym Kościoły stoją przed dwoma głównymi wyzwaniami jakimi są sekularyzacja i usuwanie religii z przestrzeni publicznej. "Im bardziej będziemy razem się z tym konfrontować, tym bardziej przekonujące będzie nasze zaangażowanie" - powiedział kard. Koch i wskazał na pozytywny przykład jakim była wspólna wizyta Franciszka, ekumenicznego patriarchy Konstantynopola, Bartłomieja oraz prawosławnego arcybiskupa Aten, Hieronima w ośrodku dla uchodźców na wyspie Lesbos w kwietniu br.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan nie zgadza się z opinią o panującej obecnie "zimie" w dialogu ekumenicznym. Podczas swojego wystąpienia w ubiegłym tygodniu w wyższej szkole katolickiej w Grazu z okazji jej 70-lecia kardynał zwrócił uwagę, że w pytaniu: "gdzie stoi teraz ekumenizm?" ukrywa się zarzut, że dialog ekumeniczny nie posuwa się do przodu. "Wręcz przeciwnie jestem przekonany o tym, że ekumenizm porusza się, ponieważ żyje. To widać, jeśli spojrzy się na niego z perspektywy światowej. Ekumenizm uprawiany w danym miejscu może odnieść sukces tylko wtedy, gdy zawsze postrzegany będzie w tej kompleksowej perspektywie" - powiedział kard. Koch.

Mówiąc o szansach i wyzwaniach przed jakimi stoją obecnie religie, ekonomia i społeczeństwo, kardynał wskazał, jak ważna jest rola filozofii i teologii w coraz bardziej pluralistycznym społeczeństwie tak, aby móc utrzymać równowagę w rozsądnej refleksji nad jednością w różnorodności.

Odnosząc się do jubileuszu 500-lecia reformacji obchodzonego w 2017 r. kardynał podkreślił, że będzie on "ekumeniczną szansą" jeśli nie będzie on rozumiany jako "zamknięcie, ale nowy początek zmagań w dążeniach do pełnej komunii między Kościołami reformacji a Kościołem katolickim w duchu pokuty, wdzięczności i nadziei."

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 210 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 12:54, 25 Paź 2016 Powrót do góry

Cytat:
kard. Koch i dodał: "Żaden Kościół nie jest na tyle bogaty, aby nie potrzebował wzbogacenia poprzez inny i żaden Kościół nie jest na tyle ubogi, że nie może dać swojego wkładu".

Tak potrzebujemy ubogacenia protestantów, tak jak i Europa potrzebuje ubogacenia przez nachodźców. (wiadomo o co chodzi).

Aż chciałoby się spytać, ks. kard. Koch jak bliskie jest już to zbliżenie? przecież to już 50 lat takiego dialogowania i zbliżania!

Proponuję już po raz któryś wcześniejsze wypowiedzi kar. Kocha:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/papiez-franciszek-wybrany-13-marca-a-d-2013-r,84/franciszek-i-500-lecie-reformacji,14120.html#68416

Od kiedy to się grzech upamiętnia i świętuje? Żeby to tylko chodziło o te odpusty, to pół biedy by było!


Cytat:
Drzewa w parku zasadzili przedstawiciele ponad 300 Kościołów różnych wyznań jako symbol wzajemnej łączności na świecie.

Jakich "Kościołów"? może prędzej zborów i sekt protestanckich.

"(...)Akatolicy zarzucają Kościołowi, że uważa siebie wyłącznie za Kościół zbawienny; jest to jednak konieczna konsekwencja jego Boskiego posłannictwa. Chrystus założył jeden tylko Kościół, przez który chce prowadzić ludzi do zbawienia, a tym Kościołem jest rzymsko-katolicki. I właśnie dlatego, że ma on świadomość swego Boskiego posłannictwa i wie, że żadne inne wyznanie chrześcijańskie tego posłannictwa nie posiada, musi się uważać za jedynie uświęcający a wszelkim sektom tego odmawiać. (...)"


"(...)który dotyczy bardzo starego dogmatu naszej Wiary: Extra Eccesiam nulla salus ('poza Kościołem nie ma zbawienia'), o którym wspomina już św. Cyprian w swym liście nr 73 do Jubajanusa, a który to dogmat był potem wykładany przez wielu papieży i wiele soborów. Co on faktycznie oznacza? Kościół katolicki jest jedyną drogą do zbawienia, ale Kościół działa także poza swoimi widzialnymi granicami za pomocą pierwiastków Wiary, które mogą być rozproszone, ale które przynależą prawowicie do Kościoła. Żadne inne wyznanie ani religia poza Kościołem założonym przez samego Boga Wcielonego, nie jest drogą do zbawienia; są one raczej drogami ku zgubie, ponieważ nawet jeżeli posiadają pierwiastki zbawienia, to jednak same w sobie oddalają od zbawienia, oddalają od Chrystusa i od Kościoła, który On założył. Jeżeli ktokolwiek będący poza Kościołem - niezależnie czy jest to protestant, żyd, muzułmanin czy poganin - żyje w błędzie, którego nie może sam przezwyciężyć, to nie ponosi on winy, ale to jeszcze nie wystarcza do zbawienia. Jeżeli chciałby on być zbawionym, musi uwierzyć, iż istnieje Bóg, który wynagradza tym, którzy go szukają. Kościół określa to mianem "chrztu pragnienia". Możemy być zbawieni przez wiarę i łaskę, albo nie być zbawieni w ogóle! (...)"

Polecam lekturę w wątku tu:

http://www.traditia.fora.pl/tradycja-i-wiadomosci-tradycji-katolickiej,38/jak-rozumiec-dogmat-poza-kosciolem-nie-ma-zbawienia,1255.html#9630
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 210 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 21:10, 27 Paź 2016 Powrót do góry

Szwedzcy luteranie liczą na reformy w Kościele katolickim

Image

Biskupka Sztokholmu Eva Brunne

Na kilka dni przed przyjazdem Papieża do Szwecji hierarchowie tamtejszego Kościoła luterańskiego wypowiadają się na temat zmian, jakie ich zdaniem Franciszek powinien przeprowadzić w Kościele katolickim. Dotyczy to zwłaszcza dopuszczania kobiet do kapłaństwa i stosunku do homoseksualizmu. Zwracają na to uwagę arcybiskupka Antje Jackelen prymas Kościoła Szwecji oraz Eva Brunne, biskupka Sztokholmu, pierwsza zadeklarowana lesbijka, która została dopuszczona do funkcji luterańskiego biskupa w tym kraju.

Antje Jackelen zaznaczyła, że o kapłaństwo kobiet ubiegała się u Papieża osobiście, kiedy przed rokiem była w Watykanie. Przyznaje jednak, że Franciszek nie uczynił w tym kierunku żadnego kroku, pomimo pewnych nadziei, które mogły budzić jego niektóre wypowiedzi. Podobnie ma się rzecz ze stosunkiem do homoseksualizmu. Biskupka Sztokholmu spodziewała się po Franciszku wielkich zmian. Teraz przyznaje, że Kościół katolicki ma przed sobą długą drogę. Przeszliśmy od konfliktu do solidarności, ale trzeba jeszcze zharmonizować „korpus i praktykę” – powiedziała biskupka szwedzkiej stolicy w wywiadzie dla agencji AFP.

Luterańskie spekulacje o reformie Kościoła jednoznacznie ucina jednak zwierzchnik katolików w Szwecji bp Anders Arborelius, sam konwertyta z luteranizmu. Jego zdaniem Papież tylko przez swój sposób wyrażania się robi wrażenie progresisty. W rzeczywistości jednak nie wprowadził on żadnych zmian do litery katolickiej wiary.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 210 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 11:41, 29 Paź 2016 Powrót do góry

Kard. Koch: nie świętować, lecz pokutnie upamiętnić reformację

Image

Kard. Kurt Koch

500-lecia reformacji nie można świętować. Tu chodzi raczej o pokutę i ubolewanie – powiedział kard. Kurt Koch, wyjaśniając w wywiadzie dla agencji I.Media sens papieskiego udziału w uroczystościach upamiętnienia początku reformacji. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan przypomniał o tragicznych konsekwencjach tego wydarzenia, które sprawiło, że Europa zalana została morzem krwi.

Kard. Koch zauważył, że okoliczności zewnętrzne, takie jak prześladowania, sekularyzacja czy kryzys migracyjny, wymagają od chrześcijan większego zbliżenia. Zarazem jednak relacje ekumeniczne z protestantami poważnie się skomplikowały. „Jeszcze w latach 80. mówiło się, że wiara nas dzieli, a działanie łączy. Dziś jest niemal odwrotnie” – podkreśla szef watykańskiej dykasterii, przypominając, że katolicy i protestanci różnią się podejściem do całkiem podstawowych spraw w życiu człowieka, takich jak aborcja, eutanazja, małżeństwo, rodzina, płciowość czy ideologia gender. Tymczasem, jak podkreśla kard. Koch, również w tych kwestiach chrześcijanie powinni przemawiać jednym głosem.

Szwajcarski purpurat wspomniał też o znaczeniu watykańskiej deklaracji „Dominus Iesus” z 2000 r. Zauważył, że wywołała ona wiele nieporozumień. Stwierdza bowiem, że wspólnoty protestanckie nie są Kościołami w takim sensie, jak to rozumieją katolicy. Nie oznacza to jednak, że nie są one wspólnotami kościelnymi – podkreślił kard. Koch. Jego zdaniem dokument ten jest zachętą do podjęcia dialogu o samym pojęciu Kościoła, które nadal stanowi poważną przeszkodę na drodze do jedności.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 210 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 11:47, 29 Paź 2016 Powrót do góry

Jak widać powyżej kard. Koch mówi, jakby w innym tonie. Jakże te wszystkie informacje są nie klarowne. Raz tak, raz inaczej - chyba zależy do kogo mówi i komu wywiadu udziela Confused

Przywołajmy na pomoc Arcybiskupa Fultona J. Sheena:

W szesnastym wieku potrzebna była reformacja. Możliwe były dwa rodzaje reform: jednym z nich była reforma wiary, drugim – reforma dyscypliny. Wiara była silna, była to bowiem Wiara Chrystusowa. Dyscyplina była jednakże słaba, gdyż była to dyscyplina pochodząca od świata. Reformatorzy, którzy czasem reformują nie to, co trzeba, zreformowali wiarę zamiast dyscypliny, doprowadzając religię objawioną do obecnego stanu totalnego bezładu.

Źródło: "Old Errors and New Labels", 1950r., str. 82.


... i ten bezład ciągle się pogłębia!
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 210 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 16:02, 30 Paź 2016 Powrót do góry

Franciszek o spotkaniu z luteranami w Szwecji: oczekuję zbliżenia

Image

Arcybiskupka Antje Jackelen luterańska prymas Szwecji

Po swym udziale w rocznicy 500-lecia reformacji Ojciec Święty oczekuje przede wszystkim wzajemnego zbliżenia. Franciszek mówi o tym w obszernym wywiadzie dla czasopisma szwedzkich jezuitów Signum. Dzieli się między innymi swymi dobrymi relacjami z luteranami. Poznał ich już w młodości w Argentynie. Osobiście zna też prymasa Kościoła Szwecji arcybiskupkę Antje Jackelén. Dwukrotnie rozmawiał z nią w Watykanie, poznał też jej męża. Bardzo dobrze wspomina swą wizytę u luteranów w Rzymie i ich piękne i głębokie, jak podkreślił, pytania, zwłaszcza o interkomunię. Franciszek uważa, że z tradycji luterańskiej katolicy powinni się nauczyć dwóch rzeczy: reformy i Pisma Świętego.

Zapytany o impas w relacjach ekumenicznych spowodowany przez nowe przeszkody, które pojawiły się w ostatnich latach, Franciszek odpowiedział, że problemami tymi powinni się zajmować teolodzy. Nasz entuzjazm trzeba natomiast skierować na wspólną modlitwę i dzieła miłosierdzia. „Uczynić coś razem to wzniosła i skuteczna forma dialogu. Mam tu również na myśli edukację. Ważne jest pracować razem, a nie sekciarsko. Jedno kryterium winno być dla nas w każdym razie jasne: prowadzenie prozelityzmu na polu kościelnym jest grzechem” – powiedział Ojciec Święty.

Do kategorii „sekciarstwa” Franciszek powrócił również, kiedy mówił o swym spotkaniu ze wspólnotą katolicką. „Katolik i sekciarz to słowa ze sobą sprzeczne. Dlatego właśnie na początku nie przewidywałem sprawowania Mszy dla katolików podczas tej podróży: chciałem położyć nacisk na świadectwo ekumeniczne. Potem dobrze się zastanowiłem nad moją rolą pasterza owczarni katolickiej, która przybędzie również z innych pobliskich krajów, takich jak Norwegia i Dania. I wtedy, odpowiadając na gorącą prośbę wspólnoty katolickiej, zadecydowałem, że odprawię Mszę, przedłużając mą podróż o jeden dzień. Chciałem bowiem, aby Msza była sprawowana nie tego samego dnia i nie w tym samym miejscu, co spotkanie ekumeniczne, aby uniknąć pomieszania dwóch planów. Zostanie zachowane głębokie znaczenie spotkania ekumenicznego według ducha jedności, który jest moim duchem” – powiedział Papież.

Odpowiadając na pytania szwedzkiego jezuity Franciszek odniósł się również do faktu, że większość Szwedów w ogóle nie wierzy w Boga. Zapytany, co traci taka osoba, która nie wierzy w Boga, Papież odpowiedział, że tu nie chodzi o stratę, lecz o zaniechanie rozwoju umiejętności transcendencji. Na tej drodze otwierania się na Boga, ważne są małe kroki, choćby takie, jak przejście od ateizmu do agnostycyzmu. Franciszek przyznał jednak, że dobrobyt może tu okazać ważną przeszkodą, bo człowiek odnosi wrażenie, że jego życie jest doskonałe, nie potrzebuje transcendencji i nie odczuwa już niepokoju wobec świadectwa. W sytuacji takiego zamknięcia pozostają chrześcijanom modlitwa i świadectwo – stwierdził Ojciec Święty.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 210 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 16:05, 30 Paź 2016 Powrót do góry

Papież zawierzył Maryi podróż do Szwecji

Image

Papież przed ikoną Salus Populi Romani (archiwum)

Dziś wieczorem Franciszek złożył wizytę w rzymskiej Bazylice Matki Bożej Większej. Przed ikoną Salus Populi Romani Papież zawierzył Maryi swą rozpoczynającą się w poniedziałek dwudniową podróż do Szwecji.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)