Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Kim jest Franciszek? - konferencja z udziałem o. Lombardiego Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29521 Przeczytał: 217 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 8:54, 31 Mar 2016 Powrót do góry

Kim jest Franciszek? – konferencja z udziałem o. Lombardiego

Image

Katolicka Agencja Informacyjna zaprasza na konferencję prasową pod tytułem "Kim jest Franciszek?" z udziałem rzecznika Stolicy Apostolskiej o. Federico Lombardiego SJ. Spotkanie odbędzie się 4 kwietnia br. w Warszawie.

W konferencji wezmą udział także: Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Celestino Migliore; Sekretarz Generalny KEP bp Artur Miziński, Dorota Abdelmoula, rzeczniczka ŚDM i ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP.

Konferencję poprowadzą: Marcin Przeciszewski, prezes KAI i ks. Rafał Sztejka SJ, szef Redakcji Programów Katolickich TVP.

Spotkanie odbędzie się 4 kwietnia (poniedziałek) o godz. 12.00 w Sekretariacie KEP w Warszawie, Skwer kard. Wyszyńskiego 6.

Prosimy o potwierdzenie obecności: [link widoczny dla zalogowanych].

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29521 Przeczytał: 217 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 19:47, 08 Kwi 2016 Powrót do góry

Ks. Lombardi: Franciszek wygłosi w Krakowie wielkie orędzie zaufania i nadziei

Image

To będzie wielkie orędzie zaufania i nadziei – tak papieskie przesłanie podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie zapowiedział w poniedziałek w Warszawie ks. Federico Lombardi. Podczas konferencji prasowej rzecznik Stolicy Apostolskiej zaznaczył, że papież spotka się z młodymi w sytuacji, gdy na świecie przeżywamy "III wojnę światową w kawałkach".

Podczas konferencji prasowej zatytułowanej "Kim jest Franciszek, ks. Lombardi wyraził przekonanie, że w obecnej, trudnej sytuacji jaką przeżywa świat, papież przywiezie do Krakowa "wielkie orędzie zaufania i nadziei".

W spotkaniu z dziennikarzami wzięli także udział nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, bp Artur Miziński, rzeczniczka ŚDM Dorota Ambdelmoula i rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Gość z Watykanu zaznaczył, że w porównaniu z poprzednimi, organizowanymi w Polsce Światowymi Dniami Młodzieży w 1991, obecne wydarzenie przeżywane będzie w sytuacji bardzo odmiennej. "Tak, jak Jan Paweł II odnajdywał młodych Europejczyków po upadku muru berlińskiego, tak Franciszek spotka się z młodymi w sytuacji, kiedy przeżywamy na świecie III wojnę światowa w kawałkach" – powiedział rzecznik Stolicy Apostolskiej.

Wskazał też na inne problemy współczesnego świata jak wielkie procesy migracyjne czy kryzys ekologiczny, o którym wspomniał papież w swojej encyklice "Laudato si`". "Franciszek będzie zachęcał młodych, żeby nie lękali się skonfrontować z tymi wyzwaniami" – zapowiedział rzecznik Stolicy Apostolskiej.

- Papież Franciszek dostrzega w podróży do Polski wiele inspirujących elementów – podkreślił ks. Lombardi. Jest to bowiem ojczyzna jego wielkiego poprzednika, Jana Pawła II, dziś świętego a także ojczyzna sanktuarium Miłosierdzia Bożego zaś obecnie przeżywamy Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. Światowy Dzień Młodzieży będzie obchodzony także jako jubileusz młodych obchodzony w roku tego jubileuszu – zaznaczył gość z Watykanu.

Charakteryzując główne wymiary nauczania Franciszka, gość z Watykanu stwierdził, że motywem kluczowym jest miłosierdzie. To słowo obecne jest w jego nauczaniu dosłownie od pierwszych dni pontyfikatu.

"Papież patrzy na świat z punktu widzenia człowieka, który cierpi i to jest bardzo głęboko ewangeliczne" – mówił ks. Lombardi. Dodał, że papież bardzo często cytuje 25. rozdział ewangelii św. Łukasza, który mówi o tym, w jaki sposób, na jakiej podstawie będziemy sądzeni.

Styl posługi papieża Franciszka charakteryzuje bliskość i bezpośredniość, a także bardzo konkretny język homilii, czego przykładem są zwłaszcza homilie wygłaszane w domu św. Marty – zaznaczył ks. Lombardi. Mówiąc o kulturze spotkania papież nie ma na myśli abstrakcyjnych, akademickich dysput lecz spotkanie z konkretnym człowiekiem i jego problemami – wskazywał rzecznik.

Franciszek widzi Kościół jako wspólnotę będącą w drodze. "Reforma Kościoła nie oznacza na pierwszym miejscy reformy instytucji ale raczej to, że Kościół ma przemierzać drogę wraz innymi ludźmi naszych czasów – bez wykluczania kogokolwiek i w poszukiwaniu tego, czego Bóg od nas oczekuje" – tłumaczył ks. Lombardi.

Troska o młodzież stanowi stały motyw papieskich wystąpień, a ich istotą jest wezwanie kierowane do młodego pokolenia: "Nie dajcie sobie odebrać nadziei" – przypomniał watykański rzecznik.

Wskazał też na szereg podobieństw pomiędzy Janem Pawłem II, który ustanowił obchody Światowych Dni Młodzieży a Franciszkiem. Wymienił m.in. zdolność do bezpośredniego dialogu z młodzieżą, szczególna troskę o rodzinę, pobożność maryjna, zaangażowanie na rzecz dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego. Zaznaczył, że także obecny papież bardzo chciałby odwiedzić Rosję i Chiny.

Ks. Lombardi przypomniał, że problemy ludzi młodych są stałym elementem papieskich wystąpień. Często mówi o bezrobociu, braku perspektyw, ryzyku uzależnienia od narkotyków. Stale też wzywa młode pokolenie: "Nie dajcie sobie odebrać nadziei".

Abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, zauważył, że najczęściej używanym słowem przez Franciszka jest miłosierdzie. Jak wskazał nuncjusz, papież używa go na tyle często, że poświęcił mu cały obecny rok a przez kolejne wypowiedzi i gesty, odkrywa treść tego słowa.

Hierarcha wskazał, że miłosierdzie ma znaczenie nie tylko religijne, ale także ma swój walor społeczny, kulturowy, polityczny i międzynarodowy, może ono także zmieniać treść i kierunek procesów dziejowych.

"Papież manifestuje to swoje przekonanie w przeróżny sposób - przez swoje podróże do nieoczekiwanych miejsc, takich jak Kuba czy Sarajewo, przez odważne przesłanie do prezydentów Rosji i Chin, przez osobiste świadectwo i zdecydowane gesty widoczne w jego stylu życia i kierowaniu Kościołem, także przez bliskość wobec ludzi" – podkreślił.

Abp Migliore wskazał na kluczowe punkty miłosierdzia zawarte w myśli Franciszka. Jak podkreślił, "miłosierdzie nie jest receptą na rozwiązanie problemów, ale pomaga w rozsupłaniu zagmatwanych historii i ukierunkowaniu osób i narodów ku pojednaniu". Watykański dyplomata dodał, że miłosierdzie nigdy nie stawia nikogo i niczego na straconej pozycji.

Wskazał także, że miłosierdzie pomaga stawiać czoła kryzysom międzynarodowym, nie według wcześniej obmyślonych sztywnych schematów, uwzględniających interesy narodowe czy partykularne, ale zgodnie z polityką otwartych drzwi. "Tak czynił papież Franciszek w stosunku do Rosji, Chin czy Korei Północnej, Kuby, a wszystko po to, by budować mosty między oddalonymi stronami dialogu" - powiedział.

Nuncjusz apostolski dodał, że dialog faworyzowany przez miłosierdzie nie polega na wspólnym dyskutowaniu, ale na byciu razem i na wspólnym działaniu, także na modlitwie a polityczny wymiar miłosierdzia to pokój społeczny i społeczna integracja ubogich.

Rok Miłosierdzia jest zatem wg abp. Migliore szansą na przemianę społeczną, polityczną i międzynarodową.

Dorota Abdelmoula, rzeczniczka ŚDM, powiedziała, że "ŚDM nie jest jednorazowym wydarzeniem, ale całą drogą Kościoła, która w pełnym wymiarze dzieje się w Polsce na naszych oczach".

Abdelmoula wskazała, że młodzi Polacy po powrocie z Rio de Janeiro najczęściej przywoływali słowa Franciszka „zróbcie raban”. To – jak podkreśliła – pierwsze świadectwo tego, jak młodzi odbierają nauczanie Franciszka i jak przekładają je na praktykę, angażując się m.in. w 40 diecezjalnych centrów ŚDM. "To hasło pojawia się teraz bardzo często jako zachęta do tego, by wychodzić na ulice i dawać świadectwo. To pokazuje, że młodzi z nauczania Franciszka czerpią zachętę do działania" – stwierdziła Abdelmoula.

W ramach przygotowań do ŚDM młodzi, inspirując się nauką Franciszka, podejmują także działania na rzecz potrzebujących. "W kontekście roku miłosierdzia to zachęta do czynienia dzieł miłosierdzia, które młodzi ludzie w przeróżny sposób wcielają w życie. Mamy różnego rodzaju projekty charytatywne, które są praktyczną odpowiedzią na to, do czego zachęca Franciszek" – powiedziała Abdelmoula.

Z kolei po Światowych Dniach Młodzieży młodzi mają wcielać w życie katolicką naukę społeczną. "Franciszek będzie mówił o tym podczas ŚDM. Wiemy, że chce mieć grono miliona ekspertów od katolickiej nauki społecznej, którzy będą pokazywać, jak wcielać w życie to, o czym mówi Ojciec Święty. Ma to być jednym z owoców Światowych Dni Młodzieży" - zapowiedziała rzeczniczka tego wydarzenia.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik podkreślił, że Franciszek stał się papieżem szóstego kontynentu – kontynentu cyfrowego. "Widać to przez obecność papieża np. na Instagramie czy Twitterze. Papież też będzie obecny w taki sposób w trakcie ŚDM" – podkreślił rzecznik KEP.

Jak dodał, Jan Paweł II był papieżem-pielgrzymem, Benedykt XVI papieżem-profesorem a Franciszek jest papieżem-proboszczem, który jest blisko ludzi. "Podczas wizyty ad limina Franciszek powiedział polskim biskupom, że bardzo czeka na ŚDM w Krakowie, także musimy się przygotować na najlepsze" - powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński zaznaczył, że jest to pierwsze spotkanie z całego cyklu konferencji przygotowujących polskie społeczeństwo na lipcowe spotkanie z papieżem Franciszkiem.

Prezes KAI Marcin Przeciszewski zapowiedział, że następne spotkanie odbędzie się w maju oraz, że głównym gościem czerwcowej konferencji będzie redaktor naczelny L'Osservatore Romano, prof. Giovanni Maria Vian.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
sowa
Użytkownik


Dołączył: 02 Paź 2014
Posty: 9 Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Wto 14:05, 17 Maj 2016 Powrót do góry

Kilka dni temu niemieckie radio nadało wywiad z byłym przewodniczącym niemieckiego episkopatu, Lehmannem. Tematem rozmowy było udzielanie Komunii rozwiedzionym żyjącym w nowych związkach. Ostatnio papież Franciszek poczynił pewne kroki w tym kierunku, co zostało z zadowoleniem odnotowane w rozmowie. Jednocześnie przypomniano, że już w 1993 r. niemieccy biskupi domagali się takich zmian, ale zostało to zablokowane przez ówczesnego papieża Jana Pawła i przez kardynała Ratzingera. A zatem nieomylność Stolicy Apostolskiej to sprawa względna, może ulegać zmianom z przemijającym czasem. Najważniejsze, żeby ludzie byli zadowoleni i żeby było milutko.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29521 Przeczytał: 217 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 15:21, 17 Maj 2016 Powrót do góry

sowa napisał:
Kilka dni temu niemieckie radio nadało wywiad z byłym przewodniczącym niemieckiego episkopatu, Lehmannem. Tematem rozmowy było udzielanie Komunii rozwiedzionym żyjącym w nowych związkach. Ostatnio papież Franciszek poczynił pewne kroki w tym kierunku, co zostało z zadowoleniem odnotowane w rozmowie. Jednocześnie przypomniano, że już w 1993 r. niemieccy biskupi domagali się takich zmian, ale zostało to zablokowane przez ówczesnego papieża Jana Pawła i przez kardynała Ratzingera. A zatem nieomylność Stolicy Apostolskiej to sprawa względna, może ulegać zmianom z przemijającym czasem. Najważniejsze, żeby ludzie byli zadowoleni i żeby było milutko.

Kardynał Burke: musimy przeciwstawiać się tym, którzy proponują fałszywe nauczanie

(...)

Wielu liberalnych teologów i hierarchów chwali papieża za ostatnią adhortację, szczególnie że odnajdują w niej zawoalowane dopuszczenie do Komunii Świętej rozwodników żyjących w nowych związkach, co musi budzić kontrowersje, gdyż tego typu stwierdzenia nie mają nic wspólnego z prawdami wiary. (...) Amerykański duchowny przypomniał także pisma Sługi Bożego ojca Johna Anthony’ego Hardona, jezuity. Przypomniał, że o. Hardon pisał:

„Katolicyzm targany jest obecnie największym kryzysem w swych dziejach. Jeśli prawdziwi i wierni katolicy nie mają zapału i ducha pierwszych chrześcijan, jeśli nie są w stanie zrobić tego co pierwsi chrześcijanie i zapłacić taką samą cenę – nasze dni są policzone". (...)

[link widoczny dla zalogowanych]


Przeglądając różne strony w internecie, wyczytać można wiele krytycznych wypowiedzi, zarówno świeckich ludzi Kościoła, ale też i hierarchów odnośnie ostatniej adhortacji "Amoris laetitia". To jest niezmienne:

Pan Jezus mówi: "Co Bóg złączył, człowiek nie może rozdzielać" - i tego należy się trzymać i tego jak zawsze Kościół nauczał.
(...)
http://www.traditia.fora.pl/papiez-franciszek-wybrany-13-marca-a-d-2013-r,84/adhortacja-apostolska-amoris-laetitia,14434.html#70106Ten papieski dokument należy do zwyczajnego Magisterium i nie wlicza się do elementów nauczania nieomylnego, istnieje nadzieja, że stanie się przedmiotem pogłębionej krytycznej analizy ze strony teologów i pasterzy Kościoła. Jeśli jednak tekst jest katastrofalny, jeszcze większą katastrofę stanowi fakt, że podpisał go Wikariusz Chrystusa.

sowa napisał:
A zatem nieomylność Stolicy Apostolskiej to sprawa względna, może ulegać zmianom z przemijającym czasem.

Dla liberałów, modernistów może to być sprawa względna. Nieomylność papieża jest jasno określona i można przeczytać np. w Apologetyce katolickiej.

http://www.traditia.fora.pl/ciekawe-ksiazki-i-multimedia,9/apologetyka-podreczna-ks-stanislaw-bartynowski-si,3508.html#69508
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29521 Przeczytał: 217 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 21:23, 10 Cze 2016 Powrót do góry

Szef "L'Osservatore Romano": papież nie znosi polityki

Image

Papież Franciszek nie znosi polityki. Jego "polityką" jest troska o każdego i wszystkich – mówił w Warszawie redaktor naczelny "L'Osservatore Romano" prof. Giovanni Maria Vian. Główną ideą obecnego pontyfikatu jest Kościół wychodzący na zewnątrz, otwarty na innych – uważa szef watykańskiej gazety.

Prof. Vian uczestniczył w zorganizowanej przez KAI debacie pt. "Czy Kościół potrzebuje nawrócenia?" W spotkaniu przed lipcowa wizytą papieża uczestniczyli także bp Grzegorz Ryś i bp Artur Miziński.

Głównym przesłaniem pontyfikatu jest misja, Kościół, który musi wyjść poza siebie – wskazywał prof. Vian. Do takiego stylu działania zobowiązany jest każdy biskup, ksiądz i chrześcijanin. Nie można pozostawać zamkniętym w swoim świecie; trzeba wychodzić na zewnątrz.

"Kościół potrzebuje ciągłego nawrócenia, przemiany mentalności. Dlatego, jeśli nie będzie się zmieniał – nie będzie oddychał" – mówił włoski publicysta prezentując kluczowe idee obecnego pontyfikatu. – Kościół musi wyjść, żeby pokazać światu, że Ewangelia jest tym, co może zmienić życie każdego. Papież czyni to każdego dnia dzieląc się swoimi rozważaniami o Ewangelii" – dodał Vian.

Papież bywa mocno krytykowany przez część prawicowych dziennikarzy – przypomniał szef "L'Osservatore Romano" dodając, że Franciszek odpowiada wówczas, iż mówi jedynie to, co jego poprzednicy i nie dodaje ani jednego słowa więcej.

Nauczanie Franciszka to czysta Ewangelia – mówił Vian dodając, że papież nie znosi polityki w znaczeniu bieżącej walki o władzę. Wedle Franciszka chrześcijanie mają uprawiać politykę wielkich idei, wielkich pragnień, wielkiej pasji a nie polityki "niskiej". To jest polityka Kościoła, dodał publicysta.

"Polityką papieża Franciszka jest zatroskanie o każdego i wszystkich, bowiem nikogo nie można zostawiać z tyłu" – tłumaczył prof. Vian. To dlatego w społeczeństwie tak mocno przenikniętym żądzą posiadania i w którym pieniądz jest idolem, Franciszek z taką mocą przypomina słowa Jezusa, że "nie można służyć Bogu i mamonie".

"Jeśli służy się pieniądzu, osoby zostają pomniejszane, zapomniane. Preferuje się psy, koty, nie ma dzieci, jest zamknięcie na posiadanie potomstwa, a po zajściu w ciążę najlepszym rozwiązaniem wydaje się aborcja" – mówił szef watykańskiej gazety. Jego zdaniem taką właśnie mentalność piętnuje Franciszek.

Obecny papież gruntownie też nie zgadza się z rozpowszechnionym w dzisiejszym świecie modelem życia, wedle którego trzeba zarabiać dużo, zatem redukuje się liczbę pracowników, by więcej zysku pozostawić sobie. "To nic, że młodzi nie mają pracy, wystarczy, że my zarabiamy" – opisywał taki sposób myślenia prof. Vian.

Zwrócił też uwagę, że ludność Europy starzeje się w bardzo szybkim tempie, zaś dla społeczeństwa europejskiego ludzie starzy i chorzy są ciężarem, stąd dość powszechne w Europie przyzwolenie na eutanazję. "Takie społeczeństwa odrzucają wszystkich: dzieci przed narodzeniem, młodzież a także ludzi chorych i starych" – mówił w Warszawie prof. Giovanni Maria Vian.

Debatę prowadził prezes KAI, Marcin Przeciszewski.
(rozszerzymy)


[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)