Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Niech każda parafia i każdy klasztor w Europie przyjmie ... Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 10:13, 07 Wrz 2015 Powrót do góry

Franciszek: niech każda parafia i każdy klasztor w Europie przyjmie uchodźców

Image

O to, by każda parafia, każdy klasztor i każde sanktuarium w Europie przyjęły jedną rodzinę uchodźców zaapelował papież Franciszek po modlitwie Anioł Pański na placu św. Piotra w Watykanie.

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry!

Dzisiejsza Ewangelia (Mk 7,31-37) opowiada o uzdrowieniu przez Jezusa głuchoniemego. Jest to cudowne wydarzenie, ukazujące jak Jezus przywraca pełną komunikację człowieka z Bogiem i innymi ludźmi. Cud ma miejsce na terenie Dekapolu, czyli na terytorium w pełni pogańskim. Dlatego ów głuchoniemy, przyprowadzony do Jezusa staje się symbolem niewierzącego, który podejmuje drogę ku wierze. W istocie jego głuchota wyraża niemożność słuchania i zrozumienia nie tylko ludzkich słów, ale także słowa Bożego. A święty Paweł przypomina nam, że „wiara rodzi się z tego, co się słyszy” (Rz 10,17).

Pierwszą rzeczą, jaką czyni Jezus jest wzięcie tego człowieka na bok, z dala od tłumu: nie chce nadawać rozgłosu czynowi, jaki ma zamiar dokonać. Nie chce też, aby Jego słowo zostało przytłumione głosami i gadaniną otoczenia. Słowo Boże, jakie przekazuje nam Chrystus potrzebuje ciszy, aby zostało przyjęte jako słowo, które leczy, jedna i przywraca komunikację.

Następnie mają miejsce dwa gesty Jezusa. Dotyka On uszu i języka głuchoniemego. Aby przywrócić relację z tym człowiekiem „zablokowanym” w komunikacji, stara się najpierw przywrócić kontakt. Ale cud jest darem z wysoka, o jaki Jezus prosi Ojca; dlatego wznosi On oczy ku niebu i nakazuje: „Otwórz się”. Uszy głuchego się otwierają, rozwiązuje się węzeł jego języka i zaczyna mówić poprawnie (por. w. 35).

Nauka, którą czerpiemy z tego wydarzenia jest taka, że Bóg nie jest zamknięty sam w sobie, ale się otwiera i komunikuje się z ludzkością. W swoim niezmierzonym miłosierdziu, przekracza przepaść nieskończonej różnicy między Nim a nami i wychodzi nam naprzeciw. Aby zrealizować tę komunikację z człowiekiem, Bóg staje się człowiekiem: nie wystarcza mu mówić do nas przez prawo i proroków, ale czyni się obecnym w osobie swojego Syna, Słowa, które stało się ciałem. Jezus jest wielkim „budowniczym mostów”, który buduje w sobie samym wielki most pełnej jedności z Ojcem.

Ale ta Ewangelia mówi nam także o nas samych: często jesteśmy pozaginani i zamknięci w samych sobie, i tworzymy wiele niedostępnych i niegościnnych wysp. Nawet najbardziej elementarne ludzkie relacje czasami tworzą rzeczywistości niezdolne do wzajemnego otwarcia się na siebie: zamknięta para, zamknięta rodzina, zamknięta parafia, zamknięta ojczyzna... To nie pochodzi nie od Boga, ale od nas, to jest nasz grzech.

A przecież u początku naszego życia chrześcijańskiego, w chrzcie świętym, jest właśnie ten gest i to słowo Jezusa: „Effata! - Otwórz się!”. I stał się cud: zostaliśmy uzdrowieni z głuchoty egoizmy i niemowy zamknięcia, i zostaliśmy włączeni w wielką rodzinę Kościoła; możemy słuchać Boga, który do nas mówi i komunikuje swoje słowo wszystkim, którzy go nigdy nie słyszeli, albo tym, którzy je zapomnieli i pogrzebali pod cierniami zmartwień i oszustw świata.

Prośmy Najświętszą Maryję Pannę, kobietę słuchania i radosnego świadectwa, aby podtrzymywała nas w zaangażowaniu wyznawania naszej wiary i komunikowaniu cudów Pana tym, których spotykamy na naszej drodze.

[po modlitwie:]

Drodzy bracia i siostry!

Boże miłosierdzie jest rozpoznawane poprzez nasze dzieła, czego świadectwem było dla nas życia błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty, której rocznicę śmierci wczoraj obchodziliśmy.

W obliczu tragedii dziesiątków tysięcy uchodźców uciekających przed śmiercią z powodu wojny i głodu, i będących na drodze do nadziei życia, Ewangelia wzywa nas, byśmy byli bliźnimi najmniejszych i opuszczonych. Aby dać im konkretną nadzieję. Nie wystarczy powiedzieć: „Odwagi, cierpliwości...!”. Nadzieja jest przebojowa, ze śmiałością tych, którzy zmierzają do bezpiecznego celu.

Dlatego krótko przed Jubileuszem Miłosierdzia, apeluję do parafii, wspólnot zakonnych, klasztorów i sanktuariów całej Europy, aby wyrazić konkretność Ewangelii i przyjąć rodzinę uchodźców. Konkretny gest w ramach przygotowań do Roku Świętego Miłosierdzia.

Każda parafia, każda wspólnota zakonna, każdy klasztor i każde sanktuarium Europy niech ugości jedną rodzinę, zaczynając od mojej diecezji rzymskiej.

Zwracam się do moich braci biskupów Europy, prawdziwych pasterzy, aby ich diecezje wsparły ten apel, pamiętając, że miłosierdzie to drugie imię miłości: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40).

Także dwie parafie w Watykanie w tych dniach przyjmą dwie rodziny uchodźców.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 10:18, 07 Wrz 2015 Powrót do góry

Papieskie apele w sprawie uchodźców, prześladowanych chrześcijan oraz konfliktu między Wenezuelą i Kolumbią

Image

Migranci na dworcu w Budapeszcie

Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Franciszek odniósł do aktualnego kryzysu migracyjnego. Zaapelował, by każda parafia i każdy klasztor przyjęły jedną rodzinę uchodźców.

„W obliczu tragedii kilkudziesięciu tysięcy uchodźców, którzy uciekają przed śmiercią na wojnie czy z głodu, i kierują się ku nadziei życia, Ewangelia wzywa nas, abyśmy okazali bliskość najmniejszym i opuszczonym, abyśmy dali im konkretną nadzieję, byśmy nie mówili tylko: „odwagi, bądźcie cierpliwi!” Nadzieja chrześcijańska jest waleczna, cechuje się wytrwałością tego, kto zmierza do pewnego celu. Dlatego w perspektywie Jubileuszu Miłosierdzia apeluję do parafii, wspólnot zakonnych, klasztorów i sanktuariów w całej Europie, aby dały konkretne świadectwo Ewangelii i udzieliły gościny jednej rodzinie uchodźców. Będzie to konkretny gest w ramach przygotowań do Roku Świętego. (...) Zwracam się do moich braci biskupów w Europie, prawdziwych pasterzy, aby poparli ten mój apel w swoich diecezjach, pamiętając, że miłosierdzie jest drugim imieniem miłości.
Papież zapewnił, że również dwie parafie w Watykanie przyjmą w najbliższych dniach dwie rodziny uchodźców” – powiedział Franciszek.
Ojciec Święty przypomniał też o prześladowanych chrześcijanach. Okazją ku temu była wczorajsza beatyfikacja trzech hiszpańskich zakonnic, ofiar prześladowań Kościoła w czasie tak zwanego czerwonego terroru.
„Pomimo gróźb i upokorzeń kobiety te zaufały Bogu i odważnie wytrwały na swym miejscu, aby opiekować się chorymi – powiedział Franciszek. – Niech ich heroiczne świadectwo, aż do przelewu krwi, da siłę i nadzieję tym wszystkim, którzy dziś są prześladowani za swą chrześcijańską wiarę. A wiemy, że jest ich bardzo dużo”.


Po hiszpańsku Franciszek zaapelował natomiast o modlitwę w intencji przezwyciężenia konfliktu między Wenezuelą i Kolumbią. Granica między dwoma krajami została zamknięta, odwołano też ambasadorów, a wenezuelski prezydent oskarżył Kolumbię, że czyha na jego życie. Zdaniem obserwatorów cały spór ma charakter propagandowy i służy populistycznym władzom Wenezueli do odwrócenia uwagi od katastrofalnej sytuacji w kraju.

„W tych dniach spotkali się biskupi obu krajów, aby wspólnie zastanowić się nad tą bolesną sytuacją – powiedział Ojciec Święty. – Widzę w tym spotkaniu jasny znak nadziei. Proszę wszystkich o modlitwę, a w szczególności umiłowane ludy wenezuelski i kolumbijski, aby w duchu solidarności i braterstwa można było przezwyciężyć obecne trudności”.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 21:41, 07 Wrz 2015 Powrót do góry

Masowy exodus imigrantów z różnych krajów
(...)
http://www.traditia.fora.pl/wydarzenia-wywiady-wiadomosci,12/masowy-exodus-imigrantow-z-roznych-krajow,13534.html
Patriarcha Ignacy III Younan: kraje arabskie powinny przyjąć uchodźców

Image

Syryjskokatolicki patriarcha Antiochii z Papieżem

Kraje arabskie powinny przyjąć migrantów uciekających przed wojną i przemocą. Obozy uchodźców na ich terenie należy utworzyć pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych. Z taką propozycją wystąpił syryjskokatolicki patriarcha Antiochii Ignacy Józef III Younan. Hierarcha wskazał, że kraje te dysponują odpowiednim terytorium, są też wystarczającą bogate, by podjąć materialną odpowiedzialność za uchodźców. Jako przykład wymienił tu m.in. Arabię Saudyjską i Emiraty Arabskie. Przypomniał ponadto, że mieszkańców tych terenów z uchodźcami łączą wspólny język, religia i kultura.

[link widoczny dla zalogowanych]Bardzo mądre słowa tego patriarchy.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 22:17, 07 Wrz 2015 Powrót do góry

Również chaldejski patriarcha Bagdadu abp Sako obawia się negatywnych konsekwencji tego niekontrolowanego eksodusu.

http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/abp-sako-syryjski-konflikt-powoli-destabilizuje-caly-blisk,13538.html#65288
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 15:53, 08 Wrz 2015 Powrót do góry

Jego Świątobliwość się myli - węgierski biskup Kiss-Rigo komentuje apel papieża w sprawie imigrantów

Image

Niedzielny apel papieża Franciszka nie został przyjęty z optymizmem całej społeczności katolickiej na świecie. Węgierski biskup Laszlo Kiss-Rigo, mający dużo styczności z imigrantami z krajów islamskich stwierdził, że papież nie rozumie zaistniałej sytuacji. Duchowny podkreślił, że przybysze nie są uchodźcami a Europa pada ofiarą inwazji.

- Oni przyjeżdżają do nas z okrzykami Allahu Akbar! Chcą przejąć Europę – powiedział biskup diecezji szegedsko-csanádzkiej na południowym wschodzie Węgier. Jego słowa zacytował amerykański dziennik „The Washington Post”.

Chociaż papież Franciszek apelował do europejskich katolików o współczuje i otwartość na problem uchodźców, to jego słowa nie znajdują zrozumienia wśród polityków, wiernych oraz duchownych mających bezpośredni kontakt z przybyszami z Afryki i Bliskiego Wschodu. Walka z poważnym zagrożeniem dla europejskiej tożsamości religijnej i etnicznej jest prowadzona między innymi przez premiera Węgier, Wiktora Orbana.

Stanowisko polityka w sprawie imigrantów podziela ksiądz biskup Laszlo Kiss-Rigo. Powiedział on wprost, że mamy do czynienia nie z uchodźcami a z imigrantami ekonomicznymi, odrzucającymi udzielaną im pomoc. Zdaniem duchownego przybysze mogą zniszczyć cywilizację zbudowaną na europejskim uniwersalizmie chrześcijańskim. - To inwazja. Jego Świątobliwość się myli – zauważył metropolita szegedsko-csanádzki komentując stanowisko Franciszka.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 19:41, 08 Wrz 2015 Powrót do góry

Komunikat Prezydium Konferencji Episkopatu Polski ws. Uchodźców
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-polska,63/komunikat-konferencji-episkopatu-polski-ws-uchodzcow,13546.html#65322
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 12:37, 10 Wrz 2015 Powrót do góry

Syria: abp J. Hindo obawia się, że słowa papieża będą zachętą do większej emigracji.

Syryjskokatolicki arcybiskup Hassaké-Nisibi Jacques Behnan Hindo obawia się negatywnych i nieprzemyślanych do końca skutków niedzielnego apelu Franciszka w sprawie otwarcia przed uchodźcami europejskich parafii i klasztorów.
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/abp-sako-syryjski-konflikt-powoli-destabilizuje-caly-blisk,13538.html#65356
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 10:51, 09 Wrz 2016 Powrót do góry

Rok od apelu Papieża o przyjęcie w każdej parafii rodziny uchodźców

Image

Syryjczycy, którzy przybyli do Włoch dzięki korytarzom humanitarnym zorganizowanym przez wspólnotę Św. Idziego

Dziś mija rok od pamiętnego apelu Papieża w sprawie uchodźców. 6 września ub. r., podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański, Franciszek poprosił, aby każda parafia w Europie przyjęła jedną rodzinę uchodźców. Ojciec Święty, chcąc jako pierwszy dać dobry przykład, przyjął kilka rodzin w Watykanie. Następnie z historycznej podróży na wyspę Lesbos wrócił z grupą kilkunastu Syryjczyków. Prośba, chociaż bardzo trudna i różnie rozumiana, wzbudziła liczne inicjatywy.

We Francji apel został zinterpretowany bardziej jako wezwanie do „konkretnego gestu”. Tym niemniej Krajowe Centrum Duszpasterstwa Migrantów przy tamtejszym episkopacie stwierdziło zwiększoną mobilizację. Według danych z połowy diecezji w ciągu roku u osób prywatnych oraz w budynkach parafialnych i zakonnych gościnę znalazło 2114 migrantów. Kolejne 2300 osób otrzymało wsparcie w postaci spotkań integracyjnych, kursów francuskiego, pomocy administracyjnej czy też duchowej.

Szacuje się, że włoskie parafie goszczą 5 tys. osób z 30 tys. obecnych w strukturach kościelnych. Poza tymi liczbami zauważalna jest zmiana jakości przez kładzenie większego nacisku na integrację i zmianę mentalności tam, gdzie panuje uprzedzenie czy wrogość. Włoska Caritas, w odpowiedzi na prośbę Papieża, proponuje już drugą edycję programu „Uchodźca w moim domu”. Chodzi w nim o przyjęcie migrantów na okres około 6 miesięcy. Wszyscy beneficjenci mają pozwolenie na pobyt, dlatego dużą wagę przykłada się do ich integracji i autonomii. Włoska Caritas monitoruje cały proces i zapewnia miesięczną pomoc finansową w wysokości 100 euro.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)