Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Osobiste orędzie Papieża Franciszka do muzułmanów na ich ... Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29726 Przeczytał: 102 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 21:41, 02 Sie 2013 Powrót do góry

Po raz pierwszy papież wystosował życzenia do muzułmanów na zakończenie ramadanu - miesiąca postu, modlitwy i jałmużny. Dotychczas kierowała je Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego.

Osobiste orędzie Papieża Franciszka do muzułmanów na ich doroczne święto; jego temat to umacnianie wzajemnego szacunku przez wychowanie

Image

Orędzie do muzułmanów na ich święto Id al-Fitr, kończące w przyszłym tygodniu, 8 lub 9 sierpnia, miesiąc postu i modlitwy ramadan, wystosował tym razem sam Ojciec Święty. Życzenia z tej okazji od ponad 40 lat kieruje do nich rokrocznie Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego. Tylko w 1991 r., w związku z bolesnymi konsekwencjami wojny w Zatoce Perskiej, Jan Paweł II przesłał je wyznawcom islamu osobiście.

„W tym roku, pierwszym mojego pontyfikatu – pisze Franciszek w tegorocznym tekście – postanowiłem podpisać osobiście to tradycyjne orędzie i przesłać je wam, drodzy przyjaciele. Jest ono wyrazem szacunku i przyjaźni dla wszystkich muzułmanów, zwłaszcza tych, którzy są zwierzchnikami religijnymi”. Papież przypomina, że po swoim wyborze na Biskupa Rzymu wybrał imię Franciszek, nawiązując do słynnego świętego, który głęboko kochał Boga i każdego człowieka. Został nazwany „bratem powszechnym”.

Tematem tegorocznego orędzia jest umacnianie wzajemnego szacunku przez wychowanie. Ojciec Święty zauważa, że w każdym człowieku mamy szanować jego życie, nienaruszalność fizyczną, godność i płynące z niej prawa, reputację, to co posiada, tożsamość etniczną i kulturową, poglądy i przekonania polityczne. Mamy z szacunkiem myśleć, mówić i pisać o drugim, unikając niesprawiedliwych krytyk i oszczerstw. By to osiągnąć, ważną rolę do spełnienia mają rodziny, szkoły, nauczanie religii i wszelkie media. W relacjach międzyreligijnych, zwłaszcza chrześcijańsko-muzułmańskich, mamy szanować religię drugiego, jej nauczanie, symbole i wartości. „Szczególny szacunek należy się zwierzchnikom religijnym i miejscom kultu – pisze Franciszek. – Jakże bolesne są ataki przeciw nim skierowane!”. Gdy chodzi o edukację młodzieży muzułmańskiej i chrześcijańskiej, Papież stwierdza: „Mamy formować naszych młodych, by myśleli i mówili z szacunkiem o innych religiach i ich wyznawcach, unikając ośmieszania czy szkalowania ich przekonań i praktyk”.

Znaczeniu dialogu Franciszek poświęcił też dzisiejszy tweet. „Pewność wiary – pisze Papież – nie sprawia, że jesteśmy pasywni i zamknięci, ale każe nam iść i dawać świadectwo wszystkim, podejmując dialog ze wszystkimi”.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29726 Przeczytał: 102 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 21:49, 02 Sie 2013 Powrót do góry

Papieskie życzenia na zakończenie ramadanu

(...)

Przypomina swe przemówienie do korpusu dyplomatycznego z marca br., w którym mówił o konieczności wzmożenia dialogu i współpracy między różnymi religiami, a szczególnie z islamem. Na koniec życzy, by „chrześcijanie i muzułmanie byli prawdziwymi promotorami wzajemnego szacunku i przyjaźni, zwłaszcza poprzez wychowanie”, a także by swoim życiem wyznawcy islamu „chwalili Najwyższego i wnosili wokół siebie radość”.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29726 Przeczytał: 102 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 21:56, 02 Sie 2013 Powrót do góry

Papież Franciszek mówi, a szefowie dykasterii tłumaczą Smile

Szef watykańskiej dykasterii dialogu międzyreligijnego: Franciszek odnosi się z szacunkiem do muzułmanów, ale nie zapomina chrześcijan na Bliskim Wschodzie

Image

Komentując orędzie Ojca Świętego do muzułmanów, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego zwrócił uwagę na wielki szacunek Franciszka dla wyznawców islamu. Przypomniał, że jako arcybiskup Buenos Aires wysłał on kiedyś księdza ze swej diecezji do Kairu na naukę arabskiego, by mieć kogoś przygotowanego do dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego. Kard. Jean-Louis Tauran nawiązał do obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Podkreślił, że fundamentalizm jest wspólnym wrogiem dla nas wszystkich, tak dla chrześcijan, jak i dla samych muzułmanów.

„Trzeba więc podjąć wysiłek na płaszczyźnie umysłowej i kulturowej, a tu konieczne jest, by zwierzchnicy religijni byli świadomi powagi sytuacji i mieli razem wolę jej poprawy – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Tauran. – To jednak wymaga zaangażowania szkoły, uniwersytetu, wzajemnego zaufanie, przyjaźni. Inaczej pozostaniemy wciąż jakby potencjalnymi wrogami. A im trudniejsza jest sytuacja, tym konieczniejszy staje się dialog. Papież Franciszek od początku swego pontyfikatu rozmawiał z muzułmanami bardzo serdecznie. Wszyscy są pod wrażeniem jego prostoty. Papież nie jest jednak naiwny. Doskonale wie, jakie są trudności. Przy uprzejmości wyraża też zatem troskę, by nie zapominać o chrześcijanach, którzy cierpią w pewnych krajach o większości muzułmańskiej, nie zapominając bynajmniej o muzułmanach będących czasem przedmiotem dyskryminacji w innych krajach. Sądzę, że jest on człowiekiem równocześnie bardzo delikatnym, prostym, ale też w pełni świadomym trudności. Nie jest kimś naiwnym”.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29726 Przeczytał: 102 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 22:11, 08 Sie 2013 Powrót do góry

Dialog z islamem: nasze wezwanie alarmu

Artykuł ks. Regis de Cacqueray, Przełożonego Dystryktu we Francji, który został opublikowany w dniu 6 sierpnia na francuskiej stronie District, La Porte Latine

[link widoczny dla zalogowanych]

... i przetłumaczony też na j. angielski:

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29726 Przeczytał: 102 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 11:27, 09 Sie 2013 Powrót do góry

Włoscy muzułmanie odpowiadają na przesłanie papieża

Włoscy muzułmanie odpowiedzieli na osobiste przesłanie papieża, wystosowane do wyznawców islamu z okazji zakończenia ramadanu. Jego tematem było wspieranie wzajemnego szacunku za pośrednictwem wychowania, gdyż to właśnie na tym fundamencie dochodzi do wzajemnego zrozumienia. Ojciec Święty wezwał w nim m.in. do poszanowania innej religii, jej nauczania, symboli, wartości, przywódców religijnych i miejsc kultu.

Przewodniczący Związku Wspólnot Islamskich we Włoszech (UCOII) Izzedin Elzir w swej odpowiedzi wyjaśnił, że miesiąc postu i modlitwy służy moralnemu i duchowemu doskonaleniu setek milionów muzułmanów, którzy uświadamiają sobie, że cały czas stoją przed obliczem Boga. Dodał, że ta głęboka reforma wewnętrzna prowadzi do wypełniania, na miarę swych możliwości, obowiązku czynienia dobra i zaprowadzania sprawiedliwości.

Odnosząc się do tematu papieskiego przesłania, Elzir wskazał, że ściśle łączy się on z muzułmańską doktryną i tradycją. "Nieprzypadkowo objawienie, którego mamy zaszczyt i obowiązek być świadkami w naszym życiu, zaczyna się od istotnego imperatywu: «Czytaj! W imię twego Pana...» i że imieniem Allacha jest «Rabb», zawierające w sobie rdzeń formacji i wychowania" - dodał przewodniczący Związku. Podkreślił, że „doskonałym centrum” Koranu jest wyrażenie „wa lyatalattaf”, które można przetłumaczyć jako „z uprzejmością”. Wychowanie i szacunek, połączone z tą uprzejmością, którą proponuje także papież, „powinny stać się częścią naszej praktyki dnia codziennego”.

Elzir zauważył, że religia często staje się obecnie pretekstem do agresywnego bluźnierstwa, wskutek czego wierzący cierpią „za niepopełnione winy”. Wspólnota islamska we Włoszech zdecydowana jest jednak prowadzić dialog i poszukiwać wspólnej wszystkim etyki. Przewodniczący UCOII wyraził wdzięczność tym, którzy byli jej odważnymi rozmówcami, „także w najtrudniejszych chwilach”.

„W tym duchu” przekazał papieżowi wyrazy wdzięczności za przesłanie, które zechciał osobiście podpisać, wraz z zapewnieniem o zaangażowaniu na rzecz stworzenia, którego kustoszami są „synowie Adama i Ewy”.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)