Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Papież odwiedzi rzymska synagogę Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 212 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 19:58, 29 Kwi 2015 Powrót do góry

Papież odwiedzi rzymska synagogę

Image

Ojciec Święty zgodził się odwiedzić rzymską synagogę. Informację tę podał prasie główny rabin Rzymu Riccardo Di Segni, który w ubiegły poniedziałek został przyjęty przez Papieża w Watykanie. Potwierdził to również ks. Norbert Hofmann, sekretarz watykańskiej Komisji ds. Relacji Religijnych z Judaizmem. „Papież chce odwiedzić synagogę, zapraszano go już 3 czy 4 razy. Trzeba jedynie ustalić datę” – powiedział ks. Hofmann. Dodał on również, że przygotowania do wizyty w synagodze trwają już od dwóch lat. „Myślałem, że dojdzie do niej już w pierwszych miesiącach tego roku. Papież jest jednak bardzo zajęty” – sprecyzował sekretarz watykańskiej komisji.

Z kolei rabin Di Segni relacjonując mediom swą audiencję w Watykanie, podkreślił, że odbył z Papieżem bardzo serdeczną i szczerą rozmowę. Jednym z poruszanych tematów był masowy napływ migrantów. Di Segni zapewnił, że podziela ubolewanie i niepokoje Franciszka. Stwierdził przy tym, że Papież zdaje sobie sprawę ze złożoności tej sytuacji i wie, jak trudno jest znaleźć rozwiązanie tego problemu.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 212 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 10:56, 18 Lis 2015 Powrót do góry

Papież Franciszek odwiedzi rzymską synagogę

Image

Jan Paweł II w rzymskiej synagodze

Ojciec Święty przyjął zaproszenie głównego rabina Rzymu i odwiedzi stołeczną synagogę – podało watykańskie Biuro Prasowe. Wizyta jest zaplanowana na 17 stycznia. W komunikacie przypomniano, że Franciszek będzie już trzecim po Janie Pawle II i Benedykcie XVI papieżem, który odwiedzi to miejsce.

Zadowolenie z oficjalnego potwierdzenia papieskiej wizyty wyraził rzecznik prasowy wspólnoty żydowskiej w Rzymie Fabio Perugia. Postrzega ją jako kolejny etap w rozwoju wzajemnych relacji. Wspomniał on też o zasługach poprzednich Papieży w tym względzie, a w szczególności Jana Pawła II.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 212 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 20:44, 07 Sty 2016 Powrót do góry

Główny rabin Rzymu na 10 dni przed wizytą Papieża w synagodze

Image

Główny Rabin Rzymu, Riccardo Di Segni u Papieża Franciszka

Już za 10 dni Papież odwiedzi rzymską synagogę. Wizyta ta wyraża ciągłość śladem poprzedników, ale ma też własną specyfikę – powiedział w wywiadzie dla włoskiego dziennika Corriere della Sera główny rabin Rzymu. Riccardo Di Segni poinformował, że gmina żydowska miała kontakty z Franciszkiem już od chwili jego wyboru i zaraz myślano o zaproszeniu go do synagogi. Pragnienie to on również od początku podzielał.

Główny rabin rozmawiał już z nim wielokrotnie i na różne tematy, także np. o historii jezuitów czy o rzekomym żydowskim pochodzeniu św. Franciszka z Asyżu, które zresztą Riccardo Di Segni uważa za mit. Mimo serdecznych relacji z Ojcem Świętym nie pozwala on sobie na to, by mu często przeszkadzać, chyba ze chodzi o sprawy naprawdę ważne. Tak było np. latem 2014 r., kiedy rodziny trzech młodych Izraelczyków porwanych przez palestyńskich terrorystów prosiły za jego pośrednictwem o przyjęcie przez Papieża, który był na to gotowy. Kiedy chłopcy zostali zabici, rabin powiadomił o tym Watykan i rozmawiał z Franciszkiem przez telefon.

Komentując poprzednie papieskie odwiedziny w synagodze, wizytę Jana Pawła II Di Segni nazwał wprost „rewolucją”. W przypadku Benedykta XVI podkreślił jego szczególną relację z judaizmem, jak też wolę ciągłości i podejście teologiczne. Przyznał, że utrzymuje nadal kontakt listowny z Papieżem seniorem. Gdy chodzi o wizytę Franciszka, zwrócił uwagę, że pragnie on bezpośredniego kontaktu z ludźmi i bardzo wielu Żydów będzie się cieszyło, mogąc uścisnąć jego dłoń. Zaznaczył jednak, że świat żydowski nie jest bynajmniej monolitem i nie wszyscy widzą to tak samo, choć ogólny bilans jest pozytywny. Główny rabin Wiecznego Miasta wskazał też na znaczenie zbliżającego się spotkania, by podkreślić, że różnice religijne nie muszą prowadzić do konfliktu, ale pozwalają współpracować dla dobra wszystkich.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 212 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 18:29, 13 Sty 2016 Powrót do góry

Kard. Koch o wizycie Papieża w synagodze: sprzeciw wobec antysemityzmu w Europie

Image

Kard. Kurt Koch

Wizyta Papieża w rzymskiej synagodze sama w sobie będzie już przesłaniem, które jest dla Franciszka bardzo ważne, a mianowicie, że nie można być chrześcijaninem i antysemitą – oświadczył kard. Kurt Koch, przewodniczący watykańskiej komisji ds. kontaktów religijnych z judaizmem. Zauważył on, że to przesłanie jest szczególnie ważne dzisiaj, kiedy w Europie pojawiają się nowe fale antysemityzmu.

Ojciec Święty uda się do rzymskiej synagogi w przyszłą niedzielę. Dziś na łamach dziennika L’Osservatore Romano kard. Koch przypomina o dobrych relacjach Franciszka z Żydami. Odnosi się również do niedawnego dokumentu kierowanej przez niego komisji. W świecie katolickim wzbudził on wiele kontrowersji, ponieważ stwierdzając, że Kościół nie prowadzi instytucjonalnej misji względem Żydów, zdaje się kwestionować najdawniejszą, apostolską Tradycję Kościoła. Kard. Koch nie odnosi się wprost do tych kontrowersji. Przypomina jedynie, że dokument ten nie ma charakteru doktrynalnego, nie jest aktem nauczania Kościoła, lecz dokumentem teologicznym, zachęcającym do podjęcia refleksji nad niektórymi kwestiami.

Szwajcarski kardynał przyznaje, że treść dokumentu była konsultowana z przedstawicielami judaizmu i dość pozytywnie została przyjęta w środowisku żydowskim. Niektórzy rabini odpowiedzieli nawet deklaracjami na temat dialogu z chrześcijanami, pojawiły się zaproszenia do odnowienia tego dialogu.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 212 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 22:41, 15 Sty 2016 Powrót do góry

17 stycznia 2016 roku Franciszek z wizytą w rzymskiej synagodze.

Image

Trzydzieści lat po wizycie Jana Pawła II, 13 kwietnia 1986 roku, a sześć lat od dnia wizyty Benedykta XVI, Franciszek pojedzie 17 stycznia, 2016 do synagodi w Rzymie.

Wizyta odbędzie się nieco ponad miesiąc po opublikowaniu dokumentu (1) Komisji Stolicy Apostolskiej do Kontaktów Religijnych z Judaizmem, zatytułowanej "Dary łaski i wezwanie Boże są nieodwołalne". Jest to refleksja teologiczna na temat relacji między katolikami i Żydami z okazji 50. rocznicy Nostra aetate (10 grudnia 2015), który stanowi, że "prowadzi Kościół i nie promuje żadne konkretne działania instytucjonalne i misyjne wobec Żydów.

Na podstawie:
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 212 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 22:56, 15 Sty 2016 Powrót do góry

Rabin Rzymu: z synagogi przesłanie o bogactwie religijnej różnorodności

Image

Riccardo Di Segni

Główny rabin Rzymu ma nadzieję, że w czasie swej niedzielnej wizyty w synagodze Papież Franciszek skieruje specjalne przesłanie do chrześcijan zachęcając ich, by nie nawracali Żydów. Riccardo Di Segni mówi o tym w wywiadzie dla izraelskiego dziennika Haaretz. Podkreśla, że taka postawa Papieża szłaby w zgodzie z najnowszym dokumentem Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem ogłoszonym w Watykanie z okazji 50. rocznicy soborowej deklaracji o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich „Nostra aetate”. Dokument podkreśla, że chociaż katolicy w swym dialogu z judaizmem dają świadectwo swej wiary w Jezusa Chrystusa, to jednak powstrzymują się od wszelkich aktywnych prób nawracania lub misji wśród Żydów.

„Jeśli Kościół mówi, że naród żydowski musi być ceniony i szanowany, ale czyni to tylko w dokumencie teologicznym, nie każdy to zrozumie. Jeśli z takim przesłaniem wystąpi Papież i zrobi to w tak szczególnym miejscu jakim jest synagoga dotrze to do wszystkich” – podkreśla rabin Di Segni. Zapowiada on, że w spotkaniu z Franciszkiem wezmą udział deportowani podczas wojny i ich rodziny, a także przedstawiciele wspólnot żydowskich z całego świata, w tym przewodniczący rabinów europejskich. Rabin Di Segni uważa, że z rzymskiej synagogi powinno popłynąć przesłanie o bogactwie religijnej różnorodności.

„Myślę, że musimy dać podstawowe przesłanie o tym, iż różnice religijne są bogactwem dla społeczeństwa, przynoszą pokój, są zaczynem postępu, czyli jest to coś całkowicie przeciwnego niż to, o czym mówią alarmujące sygnały napływające z innych środowisk religijnych – mówi Radiu Watykańskiemu rabin Di Segni. - Gdy chodzi o migrantów, przede wszystkim trzeba solidarności z tymi, którzy są prześladowani, muszą uciekać i pragną stworzyć warunki godnego życia. Z drugiej strony istnieją też obawy dotyczące tych, którzy nie zamierzają zaakceptować elementarnych zasad współżycia i co więcej, chcą narzucić, bez integracji, inne modele, oparte na przemocy. Trzeba więc znaleźć wyjście z sytuacji, biorąc pod uwagę te dwa wymogi”.

[link widoczny dla zalogowanych]Już w 2008 roku włoscy Żydzi nie chcieli, aby Kościół modlił się o ich nawrócenie
(...)
http://www.traditia.fora.pl/bracia-w-wierze-swiat-postepu,19/wloscy-zydzi-nie-chca-aby-kosciol-modlil-sie-o-ich-nawroc,1091.html#3941
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 212 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 20:29, 17 Sty 2016 Powrót do góry

Franciszek w synagodze: z nieprzyjaciół i obcych staliśmy się braćmi

Image

Papież w synagodze

Powinniśmy być wdzięczni za to wszystko, co udało się zrealizować w ciągu minionych 50 lat. Między nami wzrosło i pogłębiło się wzajemne zrozumienie, obustronne zaufanie i przyjaźń. Ojciec Święty mówił o tym w czasie swej wizyty w rzymskiej synagodze, która odbyła się w obchodzonym w Kościele Dniu Judaizmu. Franciszek przypomniał, że jest trzecim papieżem, po Janie Pawle II i Benedykcie XVI, odwiedzającym to miejsce. W obliczu trudnych sytuacji, z którymi musi się konfrontować współczesny świat, wskazał na znaczenie religii dla budowania pokoju i sprawiedliwości. Przypomniał też, że przemoc stoi w zupełnej opozycji do każdej religii.

Zwracając się do „Starszych Braci” Ojciec Święty podkreślił, że bardzo mu leżą na sercu wzajemne relacje. Przypomniał, że jeszcze jako arcybiskup Buenos Aires odwiedzał synagogi i spotykał się ze wspólnotami żydowskimi. Z czasem zrodziła się z tego wzajemna przyjaźń, a także wspólne zaangażowanie.

„W dialogu międzyreligijnym rzeczą fundamentalną jest to, że spotykamy się jako bracia i siostry przed naszym Stwórcą i Jemu oddajemy chwałę, a także to, że się szanujemy i wzajemnie cenimy oraz staramy się współpracować – mówił Papież. - W dialogu żydowsko-chrześcijańskim istnieje wyjątkowa i szczególna więź dzięki żydowskim korzeniom chrześcijaństwa: Żydzi i chrześcijanie powinni zatem czuć się braćmi, złączonymi przez tego samego Boga i przez wspólne bogate dziedzictwo duchowe, na którym można się opierać i kontynuować budowanie przyszłości”.

Papież przypomniał wydarzenia ważne dla pogłębienia wzajemnego dialogu teologicznego - 50. rocznicę soborowej deklaracji o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich Nostra aetate, a także najnowszy dokument watykańskiej Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem. Przywołał to, o czym mówił w czasie audiencji ogólnej dokładnie w pół wieku od ogłoszenia soborowej deklaracji.

„Na szczególną wdzięczność Bogu zasługuje rzeczywista przemiana, jaka w ciągu tych 50 lat nastąpiła w relacjach między chrześcijanami a Żydami – podkreślił Franciszek. - Obojętność i niezgoda zmieniły się we współpracę i życzliwość. Z nieprzyjaciół i obcych staliśmy się przyjaciółmi i braćmi. Sobór poprzez deklarację Nostra aetate utorował drogę: «tak» dla ponownego odkrycia żydowskich korzeni chrześcijaństwa, «nie» dla każdej formy antysemityzmu oraz potępienie wszelkiego znieważania, dyskryminacji i prześladowań, które z niego wypływają”.

Franciszek wskazał, że kwestie teologiczne są ważne, jednak nie można stracić z oczu trudnych sytuacji, którym świat musi dziś stawić czoło. Podkreślił, że konflikty, wojny, przemoc, niesprawiedliwość otwierają w ludzkości głębokie rany i wzywają do angażowania na rzecz pokoju i sprawiedliwości.

„Przemoc człowieka przeciwko człowiekowi stoi w totalnej opozycji do każdej religii godnej tej nazwy, a szczególnie do trzech wielkich religii monoteistycznych. Życie jest święte jako dar Boga. A piąte przykazanie Dekalogu mówi: «Nie zabijaj». Każdy człowiek, jako stworzenie Boże, jest bratem niezależnie od swego pochodzenia i przynależności religijnej – mówił Ojciec Święty. - Na każdego człowieka trzeba patrzeć z życzliwością, tak jak robi to Bóg, który wyciąga swą miłosierną dłoń do każdego, szczególnie zaś do tych, którzy Go najbardziej potrzebują: ubogich, chorych, odrzuconych na margines, bezbronnych. Im bardziej czujemy się zagrożeni, tym bardziej musimy pokładać ufność w Bogu, który jest naszą obroną, naszym schronieniem, starając się rozpalić w sobie Jego oblicze pokoju i nadziei, nie poddając się nigdy nienawiści i chęci zemsty. Ani przemoc, ani śmierć nie będą miały nigdy ostatniego słowa przed Bogiem, który jest Bogiem miłości i życia. Musimy Go usilnie prosić, by pomógł nam w Europie, Ziemi Świętej, na Bliskim Wschodzie, w Afryce i w każdym innym miejscu świata nie uciekać się do logiki wojny, przemocy i śmierci, ale praktykować logikę pokoju, pojednania, przebaczenia i życia”.

Na zakończenie Franciszek nawiązał do eksterminacji Żydów europejskich. Podkreślił, że Shoah musi być dla nas lekcją na dziś i na przyszłość. Uczy nas bowiem, że potrzeba ogromnej czujności, by szybko reagować w obronie godności ludzkiej i pokoju.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Rafael
Użytkownik


Dołączył: 02 Lip 2015
Posty: 20 Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Nie 21:48, 17 Sty 2016 Powrót do góry

Papież ma krzyż na piersi Smile
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 212 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 16:37, 18 Sty 2016 Powrót do góry

Image

Uścisk dłoni - na zdjęciu papież z Riccardo Di Segni, naczelnym rabinem.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 212 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 16:51, 18 Sty 2016 Powrót do góry

Franciszek w rzymskiej Synagodze Większej

Image

"Dzięki żydowskim korzeniom chrześcijaństwa istnieje wyjątkowa i szczególną więź w dialogu. Żydzi i chrześcijanie powinni czuć się braćmi, zjednoczeni przez tego samego Boga i wspólne bogate dziedzictwo duchowe, na których trzeba się opierać w dalszym budowaniu przyszłości" - powiedział Franciszek podczas niedzielnej wizyty w rzymskiej Synagodze Większej.
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 212 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 17:12, 18 Sty 2016 Powrót do góry

Image

W orszaku papieskim widać na pierwszym planie kard. Walter Kasper, kard. Kurt Koch i sekretarz Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, bp Brian Farell.

Za ekai:
"Franciszka powitano gromkimi brawami. Papież długo szedł przez środek synagogi, witał się ściskając dłonie i rozmawiając ze zgromadzonymi. Następnie udał się w stronę podium, gdzie zasiedli papież i główny rabin, a wokół nich rabini z różnych wspólnot żydowskich w Europie i członkowie orszaku papieskiego, m.in. kardynałowie Kurt Koch i jego poprzednik Walter Kasper, a także sekretarz Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, bp Brian Farell.


Image

Image

Cała galeria zdjęć:

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 212 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 17:25, 18 Sty 2016 Powrót do góry

Teresa napisał:
(...)
Ojciec Święty przyjął zaproszenie głównego rabina Rzymu i odwiedzi stołeczną synagogę – podało watykańskie Biuro Prasowe. Wizyta jest zaplanowana na 17 stycznia. W komunikacie przypomniano, że Franciszek będzie już trzecim po Janie Pawle II i Benedykcie XVI papieżem, który odwiedzi to miejsce.

Zadowolenie z oficjalnego potwierdzenia papieskiej wizyty wyraził rzecznik prasowy wspólnoty żydowskiej w Rzymie Fabio Perugia. Postrzega ją jako kolejny etap w rozwoju wzajemnych relacji. Wspomniał on też o zasługach poprzednich Papieży w tym względzie, a w szczególności Jana Pawła II.

[link widoczny dla zalogowanych]

Po tych wszystkich wizytach w Synagodze, warto wspomnieć jak to św. Pius X sobie radził, gdy po modlitwie w katedrze, chciano udać się do synagogi:

http://www.traditia.fora.pl/rozwazania-przemyslenia-wypowiedzi,7/biskup-ubrany-na-bialo-art-za-the-remnant,9255.html#54186
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)