Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Papież przyjął delegację Międzynarodowego Żydowskiego ... Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29726 Przeczytał: 112 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 10:17, 25 Cze 2013 Powrót do góry

Papież przyjął delegację Międzynarodowego Żydowskiego Komitetu Konsultacji Religijnych

Image

Jako „drogich starszych braci” Papież Franciszek hebrajskim pozdrowieniem Szalom – „Pokój” powitał w Watykanie delegację Międzynarodowego Żydowskiego Komitetu Konsultacji Religijnych. Od ponad 40 lat ma on regularne kontakty ze Stolicą Apostolską. Razem z watykańską Komisją ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem urządził już 21 spotkań, które niewątpliwie umocniły wzajemne zrozumienie i przyjaźń Żydów i chrześcijan – zauważył Ojciec Święty. Przygotowuje się już kolejne takie spotkanie w październiku w Madrycie na temat wyzwań stojących przed wiarą we współczesnych społeczeństwach.

Franciszek zaznaczył, że w tych miesiącach pontyfikatu spotykał się już z osobistościami żydowskimi. Mając dziś jednak po raz pierwszy okazję rozmawiać z oficjalną grupą przedstawicieli organizacji i wspólnot żydowskich, czuł się zobowiązany, by przypomnieć to, co Sobór Watykański II w deklaracji Nostra aetate (n. 4) stwierdził uroczyście na temat więzi łączącej Kościół z narodem, który został nieodwołalnie wybrany przez Boga.

„Ze względu na nasze wspólne korzenie chrześcijanin nie może być antysemitą!” – podkreślił Papież. Zwrócił uwagę, że zasady wspomnianej deklaracji soborowej przyczyniły się w ostatnich dziesięcioleciach do naszej większej znajomości i wzajemnego zrozumienia. Przypomniał wkład, jaki jego poprzednicy na Stolicy Piotrowej wnieśli tu swymi znaczącymi gestami i serią dokumentów pogłębiających refleksję teologiczną o relacjach chrześcijańsko-żydowskich.

„Stanowi to jednak tylko najbardziej widoczną część wielkiego ruchu, który powstał na szczeblu lokalnym w różnych miejscach na całym świecie, a ja sam jestem tego świadkiem. Podczas mojej posługi arcybiskupa Buenos Aires dane mi było utrzymywać relacje szczerej przyjaźni z przedstawicielami świata żydowskiego. Rozmawialiśmy często o obu naszych tożsamościach religijnych, o obrazie człowieka w Piśmie Świętym, o tym, jak zachować żywe poczucie Boga w świecie pod wielu względami zsekularyzowanym. Rozmawiałem z nimi przy wielu okazjach o wspólnych wyzwaniach stojących przed Żydami i chrześcijanami. Przede wszystkim jednak jako przyjaciele cieszyliśmy się obecnością drugiego, wzbogacaliśmy się nawzajem w spotkaniu i dialogu, w postawie wzajemnego otwarcia. A to pomogło nam wzrastać jako ludziom i jako wierzącym. To samo miało i ma nadal miejsce w wielu innych częściach świata, a te relacje przyjaźni stanowią pod pewnym względem podstawę dialogu rozwijanego na szczeblu oficjalnym” – powiedział Papież.

Ojciec Święty zachęcił przedstawicieli Międzynarodowego Żydowskiego Komitetu Konsultacji Religijnych do kontynuowania tej drogi i angażowania w nią młodych pokoleń. Podkreślił potrzebę naszego wspólnego świadectwo na rzecz poszanowania ludzkiej godności i pokoju, które są darami Boga. Prosił Żydów o modlitwę za niego, sam również zapewniając, że się za nich modli.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29726 Przeczytał: 112 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 10:21, 25 Cze 2013 Powrót do góry

Cytat:
Jako „drogich starszych braci” Papież Franciszek hebrajskim pozdrowieniem Szalom – „Pokój” powitał w Watykanie delegację Międzynarodowego Żydowskiego Komitetu Konsultacji Religijnych.

O tych "starszych braciach" to już tyle było mówione, pisane, jak np.

DLACZEGO „starsi bracia w wierze"?
http://www.traditia.fora.pl/bracia-w-wierze-swiat-postepu,19/starsi-bracia-w-wierze-czy-to-powiedzenie-jest-bledne,986.html


Nazywanie Żydów „starszymi braćmi” jest już nieaktualne
http://www.traditia.fora.pl/bracia-w-wierze-swiat-postepu,19/nazywanie-zydow-starszymi-bracmi-jest-juz-nieaktualne,2973.html#13625

... teraz powtórka.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29726 Przeczytał: 112 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 20:43, 15 Wrz 2013 Powrót do góry

Papież przyjął delegację Światowego Kongresu Żydów z przewodniczącym Ronaldem Lauderem.

Image

Audiencja w papieskich apartamentach w Watykanie. Na prawo od papieża Franciszka siedzi Ronald S. Lauder, trzeci od lewej kard. Kurt Koch. (fot. Internet (WJC)

Jak podaje zenith.org papież Franciszek w dniu 2 września 2013 r. po raz pierwszy, przyjął w Watykanie delegację Światowego Kongresu Żydów (WJC). Podczas spotkania Papież życzył "dobrego i spokojnego roku 5774" dla wszystkich Żydów na świecie: "Szana Towa" - dobrego Nowego Roku - powiedział w języku hebrajskim. Przewodniczący Ronald Lauder wręczył papieżowi prezent – kielich kiduszowy oraz miodowe ciasto, na znak rozpoczynającego się we środę wieczorem święta żydowskiego Nowego Roku. Od 4 do 6 września Żydzi świętowali początek Nowego Roku, według kalendarza, który pochodzi od stworzenia świata.

Według komunikatu prasowego WJC opublikowanego po spotkaniu strony rozmawiali o sytuacji w Syrii, o pogarszającej się sytuacji Koptów w Egipcie, a także o europejskich ograniczeniach wobec zabiegu obrzezania. Papież wezwał również do odnowienia dialogu między wspólnotami religijnymi świata i oświadczył, że sprzeciwia się fundamentalizmowi w każdej religii: "Dialog to klucz do budowania wspólnej przyszłości" - stwierdził.

Franciszek powtórzył oświadczenie złożone w czerwcu, że "chrześcijanin nie może być antysemitą" i powiedział, że "aby być dobrym chrześcijaninem, konieczne jest zrozumienie żydowskiej historii i tradycji". Dodał, że Żydzi i chrześcijanie mają te same korzenie i że dialog jest kluczem do budowania wspólnej przyszłości. Odnosząc się do konfliktu w Syrii, Papież nazwał zabicie człowieka nie do przyjęcia i że "przywódcy światowi muszą zrobić wszystko, by uniknąć wojny."

Ronald S. Lauder , który był obecny na spotkaniu, chwalił papieża za jego zaangażowanie w dialog międzyreligijny. Po audiencji Lauder stwierdził, że „papieskie przywództwo nie tylko odnawia Kościół katolicki, ale też nadaje nowego rozmachu jego relacjom z judaizmem”. Dodał też, że nigdy w ciągu ostatnich dwóch tysięcy lat stosunki między Kościołem katolickim a narodem żydowskim nie były tak dobre”. Zwrócił również uwagę, że" kolejni papieże w ciągu ostatnich pięciu lat pokonali wiele uprzedzeń. To pozwala nam pracować razem teraz bronić wolności religijnej tam, gdzie jest ona zagrożona.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 10:26, 01 Wrz 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29726 Przeczytał: 112 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 20:56, 15 Wrz 2013 Powrót do góry

Watykan: Papież przyjął delegację Światowego Kongresu Żydów

Image

(...)

W dniu 9 czerwca 2005 r. w trzy miesiące po swoim wyborze, [link widoczny dla zalogowanych] i powiedział: "Moi poprzednicy, Paweł VI i Jan Paweł II, poczynili istotne kroki w kierunku polepszenia naszych relacji z Żydami. Moim zamiarem jest, aby kontynuować w tym kierunku."

(...)

"Ostatnie pięć lat" Ronald Lauder odwołuje się do 50 lat od Soboru Watykańskiego II, którego deklaracja Nostra aetate (1965), - w sprawie stosunków z religii niechrześcijańskich - i stwierdził, że Kościół chce od tej pory "aby zachęcić i zaleca wzajemne poznanie i szacunek "i" braterski dialog "z przedstawicielami Starego Przymierza, choć ten ostatni jest nieważny od odkupienia dokonanego przez Wcielonego Syna Bożego. "Szczęśliwy Nowy Rok 5774" ignoruje dobrą nowinę o odkupieniu Słowa Wcielonego.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 10:25, 01 Wrz 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29726 Przeczytał: 112 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 20:59, 15 Wrz 2013 Powrót do góry

Radio Watykańskie tylko tyle:

Papież przyjął przewodniczącego Kongresu Żydów

Image

Na audiencji prywatnej Franciszek przyjął Ronalda Laudera, przewodniczącego Światowego Kongresu Żydów. Funkcję tę sprawuje on od 2007 r. Lauder jest amerykańskim biznesmenem i multimilionerem. Studiował m.in. na Uniwersytecie w Pensylwanii, a także w Paryżu i Brukseli. Za prezydentury Ronalda Reagana pełnił funkcję ambasadora USA w Austrii. Obecnego Papieża spotkał już wcześniej w 2008 r. w Buenos Aires, wtedy jeszcze jako kardynała.

Rozmawiano m.in. o napiętej sytuacji w Syrii, potwierdzając wspólne zaangażowanie na rzecz przywrócenia pokoju. Potępiono także antychrześcijańskie ataki, do jakich dochodzi w Egipcie.

Ponadto na audiencjach prywatnych Ojciec Święty przyjął kard. Godfrieda Dannelsa, emerytowanego arcybiskupa Mechelen-Brukseli oraz Héctora Negriego, przewodniczącego Sądu Najwyższego argentyńskiej prowincji Buenos Aires.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29726 Przeczytał: 112 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 19:36, 18 Wrz 2014 Powrót do góry

Papież przyjął delegację Światowego Kongresu Żydów

Image

Papież przyjął wczoraj w Domu św. Marty 40-osobową delegację Światowego Kongresu Żydowskiego. Spotkanie było okazją do potępienia nie tylko antysemityzmu, ale również prześladowania chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Mówił o tym zarówno Ojciec Święty, jak jego żydowscy goście. Franciszek złożył im też życzenia z okazji obchodzonego za kilka dni żydowskiego Nowego Roku.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29726 Przeczytał: 112 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 19:51, 20 Kwi 2015 Powrót do góry

O innych spotkaniach z delegacjami żydowskimi w innych wątkach:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/informacje-od-pontyfikatu-franciszka,86/papiez-do-amerykanskiego-komitetu-zydowskiego-dialog,11066.html


-------------------------------------***-----------------------------------

Papieskie spotkanie z rabinami Europy

Image

Półwiecze dialogu katolicko-żydowskiego, zapoczątkowanego soborową deklaracją Nostra aetate oraz duchowa i religijna sytuacja na Starym Kontynencie – to tematy, które podjął Ojciec Święty spotykając się z delegacją Konferencji Rabinów Europejskich. Jest ona główną organizacją rabiniczną w Europie skupiając 700 przełożonych synagog.

Delegacja przybyła do Watykanu, by podziękować Franciszkowi za jego wsparcie dla sprawy wolności religijnej oraz przeciwdziałania skutkom islamskiego radykalizmu, których boleśnie doświadczyły ostatnio żydowskie wspólnoty w Paryżu i Kopenhadze. Przewodniczący rady, rabin Pinchas Goldschmidt z Moskwy, wyraził też nadzieję, że Papież dzięki swemu autorytetowi pomoże budować nowe mosty między ludźmi i „wyprowadzić Wschód i Zachód znad krawędzi wojny ku zjednoczonej i pokojowej Europie i światu”.

W odpowiedzi Ojciec Święty przypomniał m.in. o potrzebie nadania nowego znaczenia duchowemu i religijnemu wymiarowi życia ludzkiego na Starym Kontynencie:

„W społeczeństwie coraz bardziej naznaczonym sekularyzmem i zagrożonym ateizmem istnieje ryzyko życia, jakby Boga nie było. Człowiek jest często kuszony do postawienia siebie w miejsce Boga, do uznania siebie za kryterium wszystkiego, do myślenia, że może kontrolować wszystko, do czucia się władnym używać wszystkiego dookoła według własnego widzimisię. Tymczasem jest niezwykle ważne pamiętać, że nasze życie jest darem Boga i że Bogu mamy je zawierzać, Jemu ufać, do Niego zawsze się zwracać. Żydzi oraz chrześcijanie mają prawo i obowiązek ożywiania religijnego zmysłu we współczesnych ludziach i w naszym społeczeństwie, dawania świadectwa o świętości Boga i ludzkiego życia: Bóg jest święty, tak samo jak święte i nienaruszalne jest darowane przez Niego ludzkie życie”.

Franciszek wyraził ponadto zaniepokojenie powrotem nastrojów antysemickich w Europie. Nawiązał do obchodzonej niedawno 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz, zwracając uwagę, że „pamięć o tym, co się wydarzyło tam, w sercu Europy, powinna służyć za przestrogę obecnym i przyszłym pokoleniom”. Papież potępił ponadto przejawy nienawiści i przemocy wobec chrześcijan i wyznawców innych religii.

Na spotkaniu w Watykanie zabrakło głównego rabina Rzymu Riccardo Di Segni, który udał się na uroczystości pogrzebowe swojego poprzednika na tej funkcji, Elio Toaffa. Ojciec Święty nawiązał do tego faktu:

„Wyrażam serdeczne współczucie [link widoczny dla zalogowanych] Towarzyszę modlitwą rabinowi Riccardo Di Segni, który miał być tu z nami, oraz całej wspólnocie żydowskiej Rzymu, z wdzięcznością wspominając tego męża pokoju i dialogu, który gościł Papieża Jana Pawła II podczas jego historycznej wizyty w Wielkiej Synagodze”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 10:29, 01 Wrz 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29726 Przeczytał: 112 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 20:01, 27 Wrz 2016 Powrót do góry

A.D. 2016 rok

Papież do Światowego Kongresu Żydów: nie bójmy się rozmawiać!

Image

Spotkanie z przedstawicielami Światowego Kongresu Żydów

Bliskość między żydami i chrześcijanami jest błogosławieństwem Boga. Nie jest to jedynie bliskość kurtuazyjna, ale istotna. Nie można zrozumieć chrześcijaństwa bez jego żydowskich korzeni. Dlatego chrześcijanin nie może być antysemitą – mówił Papież podczas spotkania z przedstawicielami Światowego Kongresu Żydów. Odbyło się ono wczoraj wieczorem i miało charakter dość nieformalny. Franciszek odpowiadał na pytania przedstawicieli społeczności żydowskiej. Dopiero dziś opublikowano relację z tego spotkania.

Jeden z papieskich rozmówców zauważył, że te dobre relacje, które istnieją już między żydami i chrześcijanami trzeba by jeszcze rozciągnąć na muzułmanów, którzy też należą do rodziny Abrahama, i w ten sposób załagodzić istniejące dziś napięcia. Franciszek poparł tę ideę i powiedział, że najlepiej osiągnąć to poprzez bliskość i łagodność. Nie można się bać rozmawiać – podkreślił.

Przyznał, że w ostatnim czasie pojawiły się silne ugrupowania fundamentalistyczne, które atakują chrześcijan, Żydów, Jazydów i inne mniejszości na Bliskim Wschodzie. Franciszek wyraził jednak przekonanie, że w każdej religii istnieją ugrupowania fundamentalistyczne. „Również my, chrześcijanie, katolicy mamy takie niewielkie grupy” – przyznał Ojciec Święty. Podkreślił on, że rozmawiać i przyjaźnić trzeba się z tymi, którzy nie są fundamentalistami. Franciszek przyznał, że sam był krytykowany za to, że z wyspy Lesbos zabrał do Rzymu tylko uchodźców muzułmańskich, a nie chrześcijan. „Jednakże przyjaźń – powiedział – należy zawierać bez względu na różnice religijne”.

Jedno z pytań dotyczyło kryzysu migracyjnego, w tym krajów europejskich, które nie chcą przyjmować kolejnych uchodźców. Przedstawiciel Światowego Kongresu Żydów wspomniał też o sytuacji w Europie środkowowschodniej, o padających tam – jak się wyraził – mocnych słowach nienawiści przeciw imigrantom. „Co możemy zrobić przeciwko tym nienawistnym wypowiedziom?” – pytał się Papieża.

Franciszek zastrzegł, że respektuje wszystkie kraje i nie chce się mieszać do ich wewnętrznej polityki. Przyznał jednak, że Europie brakuje kreatywności. Jej największym problemem jest kryzys demograficzny i bezrobocie. Dlatego jak zauważył niezbędne jest „odrodzenie socjalnej gospodarki wolnorynkowej, która przezwycięży płynną gospodarkę, sprawi, że stanie się bardziej konkretna”.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29726 Przeczytał: 112 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 10:35, 01 Wrz 2017 Powrót do góry

A.D. 2017 rok


Papież przyjął od rabinów deklarację „Między Jerozolimą a Rzymem”

Image

„Dzięki łaskawości Najwyższego Pana przeżywamy obecnie owocny okres dialogu” – powiedział Papież, spotykając się z delegacją europejskich, izraelskich i amerykańskich rabinów. W jej skład wchodzili przedstawiciele Konferencji Rabinów Europejskich, Rady Rabinicznej Ameryki i komisji Wielkiego Rabinatu Izraela prowadzącej dialog z watykańską Komisją ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem. Przedstawili mu oni swój wspólny dokument o relacjach żydowsko-katolickich, zatytułowany „Między Jerozolimą a Rzymem”.

„Jest to tekst wyrażający szczególne uznanie soborowej deklaracji «Nostra aetate», której czwarty rozdział stanowi dla nas «wielką kartę» dialogu ze światem żydowskim. Istotnie, jego stopniowe wprowadzanie w życie pozwoliło, by nasze relacje stawały się coraz bardziej przyjazne i braterskie. Deklaracja «Nostra aetate» ukazała, że początki wiary chrześcijańskiej znajdują się już, zgodnie z boską tajemnicą zbawienia, w patriarchach, Mojżeszu i prorokach, oraz że zważywszy na wielkie dziedzictwo duchowe, jakie nam jest wspólne, należy rozwijać między nami wzajemną znajomość i szacunek, przede wszystkim przez studia biblijne i braterskie rozmowy (por. n. 4). W ostatnich dziesięcioleciach mogliśmy się w ten sposób do siebie zbliżyć, prowadząc skutecznie i owocnie dialog; pogłębiliśmy naszą wzajemną znajomość i umocniliśmy więzi przyjaźni” – powiedział Ojciec Święty.

Franciszek zwrócił uwagę, że żydowska deklaracja „Między Jerozolimą a Rzymem” nie ukrywa bynajmniej „różnic teologicznych między naszymi tradycjami wiary. Tym niemniej wyraża zdecydowaną wolę ściślejszej współpracy dzisiaj i w przyszłości”.

„Wasz dokument zwraca się do katolików, nazywając ich «partnerami, bliskimi sojusznikami, przyjaciółmi i braćmi we wspólnym dążeniu do lepszego świata, cieszącego się pokojem, sprawiedliwością społeczną i bezpieczeństwem». W innym miejscu uznaje się w nim, iż «mimo głębokich różnic teologicznych katolicy i żydzi podzielają wspólne wierzenia», jak również «przekonanie, że religie winny stosować postępowanie moralne i edukację religijną, a nie wojnę, przymus czy nacisk społeczny, aby wywierać wpływ oraz inspirować». Jest to bardzo ważne. Niech Przedwieczny Pan błogosławi i oświeca naszą współpracę, abyśmy mogli razem przyjmować i realizować Jego plany, które są zamiarami «pokoju, a nie nieszczęść», na «przyszłość pełną nadziei» (Jr 29, 11)” – dodał Papież.

Ojciec Święty złożył delegacji europejskich, izraelskich i amerykańskich rabinów życzenia z okazji rozpoczynającego się za kilka tygodni żydowskiego Nowego Roku. Prosił ich też o pamięć w modlitwie i polecił Bogu sprawę pokoju na świecie.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)