Autor Wiadomość
Teresa
PostWysłany: Pon 10:37, 25 Maj 2020   Temat postu:

Jaka przyszłość czeka katedrę Notre Dame w Paryżu?

Image

We Francji trwa dyskusja na temat przyszłości paryskiej katedry Notre Dame, którą po tragicznym pożarze w nocy z 15 na 16 kwietnia 2019 czeka wieloletnia odbudowa. Pandemia koronawirusa, która nad Sekwaną szerzy się bardzo gwałtownie, wstrzymała na razie konkretne prace, ale za to sprzyja wysuwaniu różnych projektów co do ostatecznego kształtu i przeznaczenia świątyni po jej odbudowie. Ostatnio coraz częściej słychać głosy, aby ten symbol historii i wielkości Paryża i całej Francji stał się muzeum, a więc aby przestał pełnić swą podstawową funkcje katolickiej świątyni.

Początkowo przywrócenie sakralnego charakteru tego wspaniałego obiektu, którego budowę rozpoczęto w drugiej połowie XII wieku, nie budziło żadnych wątpliwości. Podkreślił to np. arcybiskup Paryża Michel Aupetit podczas Mszy św., którą odprawił na tymczasowo uprzątniętym pogorzelisku w kasku na głowie w miesiąc po pożarze. Przypomniał wówczas, że jest to przede wszystkim miejsce kultu religijnego a kamieniem węgielnym tej katedry jest sam Chrystus. W podobnym duchu wypowiedział się nieco później prał. Francesco Follo, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy UNESCO (mającej siedzibę w Paryżu).

Bardzo szybko jednak zaczęły się też rozlegać głosy o ewentualnej zmianie obecnej świątyni po jej odbudowaniu, co więcej – przypomniano, że już wcześniej pojawiały się takie poglądy. Na przykład francuski architekt Eugène Emmanuel Viollet-le-Duc (1814-79), który w XIX odbudował wiele zabytkowych i opuszczonych kościołów, w tym także zniszczonych przez rewolucję francuską pod koniec XVIII w., zastanawiał się nad nadaniem symbolowi Paryża „współczesnego oblicza architektonicznego”.

A obecny architekt Rémi Fromont, również zajmujący się odnową obiektów zabytkowych, pracujący dziś przy odbudowie spalonej katedry, zauważył, że „budynek ten jest czymś więcej niż inne, ma w sobie coś duchowego, ale i materialnego i sądzę, że jest jednocześnie po trosze tym wszystkim. Istnieje coś, co łączy te wszystkie kamienie”.

Wcześniej, nazajutrz po katastrofie, prezydent Francji Emmanuel Macron w przemówieniu telewizyjnym na ten temat ani razu nie wspomniał o Notre Dame jako o budynku katolickim czy choćby chrześcijańskim, a Pałac Elizejski (siedziba głowy państwa) dał do zrozumienia, że istnieje pomysł wniesienia do spalonej katedry w trakcie jej odbudowy „pewnych współczesnych elementów architektonicznych”. Później minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner sfotografował się na tle świątyni, ale tak, żeby nie było widać na zdjęciu krzyża. A Jean-Pierre Servel – wielki mistrz Wielkiej Loży Wschodu Francji (głównej organizacji masońskiej w tym kraju) – oświadczył, że widzi w katedrze wyłącznie zabytek historyczny, a nie miejsce kultu.

Znamienne, że również na łamach paryskiego katolickiego dziennika „La Croix” ukazał się artykuł, którego autor, mediewista Michel Pastoureau zaproponował jako „mniejsze zło” uczynienie z tej świątyni muzeum. Zadał pytanie retoryczne, co mają robić „ludzie, wchodzący do tego miejsca na modlitwę czy choćby tylko na medytację, gdy przez cały dzień przetaczają się tam hordy turystów, nie zawsze trzymając się barierek, odgradzających ich od wiernych lub podczas Mszy i nabożeństw”. W tej sytuacji, uważając, że nie da się pogodzić interesów turystów i wiernych, publicysta zaproponował dekonsekrację katedry po jej odbudowie.

Sakralnego charakteru głównej świątyni Paryża broni natomiast jej rektor prał. Patrick Chauvet. W opracowanej przez siebie dokumentacji „Sauver Notre Dame” (Ratować Notre Dame) podkreślił, że jest ona „duszą człowieczeństwa, spoczywającą na tym stosie kamieni, ustawionych na sobie niczym cudowny geniusz”. W swym materiale autor wspomniał też o walce w obronie duchowego wymiaru katedry, którą nazwał „tajemnicą Maryi”.

Paradoksalnie cała ta niepokojąca dyskusja toczy się w roku, w którym Kościół francuski świętuje 600. urodziny św. Joanny d’Arc i jubileusz patronki Paryża św. Genowefy w związku z 1600. rocznicą jej urodzin i trwa jeszcze jubileusz bazyliki Sacré Coeur (Najświętszego Serca) na paryskim Montmartre, wzniesionej na życzenie narodu we Francji niemal całkowicie zeświecczonej po rewolucji i konsekrowanej w 1919 r.

Wszystkie te fakty tworzą wielowiekową tradycję katolicką w tym kraju, którą od stuleci próbuje się usunąć, co potwierdzają m.in. trwające od kilku lat, i to coraz częstsze ataki na świątynie w całej Francji. Świadczy o tym także rosnąca liczba kościołów dekonsekrowanych, których nikt od dawna nie wykorzystuje do potrzeb religijnych, bo spada liczba nowych kapłanów. Według najnowszych danych w tym roku święcenia ma przyjąć jedynie 114 diakonów (rok wcześniej było ich 133), w tym 82 diecezjalnych. Na razie brak jest najnowszych danych o liczbie zamkniętych kościołów, wiadomo jednak, że Francja przoduje pod tym względem w Europie. Inne kraje, mające podobne problemy, to m.in. Belgia, Holandia, Szwajcaria, Stany Zjednoczone i Kanada.

Zamykane świątynie albo popadają w ruinę, albo są zamieniane na muzea, albo całkowicie zmieniają swe funkcje na świeckie, nieraz stając się nawet nocnymi lokalami. Wybór na rzecz muzeum jest często lepszy od porzucenia, gdyż taki były kościół przynajmniej pozostaje miejscem sztuki, w którym wszystkie znajdujące się tam dzieła mówią o Bogu.

Dyskusja towarzysząca przyszłym losom Notre Dame ma charakter przede wszystkim kulturalny i wiele mówi o świecie świeckim, który próbuje wykorzystać każdy chwyt do kontrolowania kościołów. Tak było w czasach rewolucji francuskiej, gdy katedrę paryską zamieniono najpierw w świątynię rozumu, a później w stajnię, potem rewolucji bolszewickiej, gdy miejsca kultu przekształcano m.in. w składy i magazyny, a dziś próbuje się coś podobnego zrobić w katedrą Notre Dame de Paris.

https://www.ekai.pl/jaka-przyszlosc-czeka-katedre-notre-dame-w-paryzu/
Teresa
PostWysłany: Nie 9:15, 16 Cze 2019   Temat postu:

Katedra Notre-Dame nadal żyje

Image

Katedra nadal żyje, bo sprawowana jest w niej Eucharystia – mówił arcybiskup Paryża Michel Aupetit w homilii podczas pierwszej Mszy św., jaką odprawił w katedrze Notre-Dame, dokładnie w dwa miesiące od jej pożaru z 15 kwietnia.

(...)

Rozpoczynając liturgię abp Aupetit zaznaczył, że w rocznicę poświecenia katedry odprawiana jest w niej Eucharystia, bo po to ta świątynia została zbudowana. W homilii wyjaśnił, że świętując tę rocznicę, świętujemy powód, dla którego katedra została zbudowana, a jest nim wzniesienie się duszy człowieka ku Bogu. A ponieważ Jezus dał nam Maryję za Matkę, to właśnie jej ta świątynia została dedykowana. Budując ją, ludzie sprzed wieków wyrażali swą wiarę. Czy dziś nie wstydzimy się wiary przodków? – pytał kaznodzieja.

Hierarcha podkreślił, że pomimo olbrzymiej ignorancji religijnej współczesnych ludzi, nie możemy odseparować kultury od kultu, gdyż wtedy staje się ona nie-kulturą. Zwrócił uwagę, że turyści wchodzący do katedry, wychodzą z niej odmienieni, bo spotykają się w niej z obecnością Boga. Świątynia ta jest arcydziełem ludzkiego geniuszu, ale jej kamieniem węgielnym jest Chrystus. Bez niego byłaby tylko szkieletem pozbawionym życia.

Metropolita Paryża zaznaczył, że w każdej Eucharystii zaczyna się życie wieczne, bo otrzymujemy na niej pokarm dla duszy, łączący nas z Bogiem. – Odprawiamy tę Mszę, by Bogu oddać to, co należy do Boga, a człowiekowi jego szczytne powołanie – zakończył abp Aupetit.

(...)

https://ekai.pl/katedra-notre-dame-nadal-zyje/
Teresa
PostWysłany: Sob 19:14, 15 Cze 2019   Temat postu:

Image

Liturgia sprawowana była w kaplicy Najświętszego Sakramentu w absydzie świątyni. Koncelebrowało ją kilkunastu kapłanów – wikariusze generalni archidiecezji i kapelani katedralni. Uczestnikami była grupa pracowników zabezpieczających świątynię i przygotowujących ją do odbudowy. Z powodów bezpieczeństwa wszyscy, łącznie z arcybiskupem, nosili na głowie białe kaski.

Msza odprawiana była przy przedsoborowym ołtarzu. Językiem liturgii był francuski, lecz części stałe mszy odmawiano po łacinie.

Po Komunii św. prał. Pascal Gollnisch, kierujący dziełem pomocy Kościołom wschodnim Oeuvre d’Orient przekazał dar od chrześcijan maronitów z Aleppo w Syrii – krzyż wyrzeźbiony z kamienia pochodzącego ze zniszczonego sklepienia ich katedry, która znajduje się „w podobnym stanie” jak Notre-Dame w Paryżu. Dziękując za dar, abp Aupetit wskazał, że jest to znak świadczący o tym, że moce piekielne nie przemogą Kościoła.

Na zakończenie uczestnicy mszy zwrócili się w stronę figury patronki świątyni – Matki Bożej (obecnie zabezpieczonej w jednej z bocznych kaplic), by odśpiewać „Salve Regina”.

https://misyjne.pl/paryz-w-notre-dame-odprawiono-pierwsza-po-pozarze-msze-swieta/
Teresa
PostWysłany: Sob 18:34, 15 Cze 2019   Temat postu:

Link do transmisji:

https://www.youtube.com/watch?v=1GR_NqXFNdA

Włączyłam akurat kazanie się skończyło i zaczęli śpiewać Credo po łacinie. NOM versus Deo. Fajnie w tych kaskach wyglądają, no ale dla bezpieczeństwa. Na Przeistoczenie główny celebrans zdjął kask. Później każdy kto dochodził odczytać modlitwę też bez kasku. A dalej znów wszyscy w kaskach. Ale Ojcze Nasz już po francusku. Po łacinie Agnus Dei. Komunia św. do ust i na rękę. Na zakończenie jeden z księży przekazał biskupowi krzyż, ale nie wiem od kogo i co to za krzyż i na koniec biskup wskazał na figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem na ręku i wszyscy się odwrócili w tamtą stronę i odśpiewali Salve Regina mater misericordiae, vita, ... po łacinie.


Image Image Image Image Image

No i takie widoki można było zobaczyć:

Image Image Image Image Image

Proszę kliknąć na zdjęcie to się powiększy.
Teresa
PostWysłany: Sob 18:30, 15 Cze 2019   Temat postu:

W katedrze Notre Dame będzie sprawowana dziś Msza święta pierwsza od czasu pożaru

Image

Dziś wieczorem, 15 czerwca pierwszy raz od dwóch miesięcy, w katedrze Notre Dame będzie sprawowana Msza święta. Będzie jej przewodniczył arcybiskup Paryża.

15 kwietnia Katedra Notre Dame – symbol Paryża, Francji i chrześcijańskiej Europy – stanęła w ogniu. Pożar strawił część dachu, zniszczył iglicę i część sklepienia świątyni. Od tego czasu w świątyni nie były sprawowane Eucharystie. Nabożeństwa zwyczajowo sprawowane w katedrze oraz adoracja korony cierniowej Jezusa Chrystusa i innych relikwii Męki Pańskiej zostały przeniesione do kościoła św. Germana koło Luwru. Większe uroczyści odbywają się w kościele św. Sulpicjusza w Dzielnicy Łacińskiej.

Dzisiaj wieczorem w rocznicę poświęcenia odbędzie się pierwsza Msza św. po pożarze. Będzie jej przewodniczył arcybiskup Paryża ks. abp Michel Aupetit.

Ze względów bezpieczeństwa, wspólnie z nim będzie się mogło modlić zaledwie 30 osób. Msza będzie transmitowana przez katolicką telewizję KTO.

Gdy tylko pozwolą na to warunki bezpieczeństwa, na placu przed katedrą zostanie urządzona kaplica z kopią czczonej w tej świątyni figury Matki Bożej, gdzie czekać będą także kapłani gotowi służyć rozmową i sakramentem pojednania.

http://www.radiomaryja.pl/informacje/w-katedrze-notre-dame-sprawowana-dzis-bedzie-pierwsza-msza-sw-od-czasu-pozaru/
Teresa
PostWysłany: Śro 9:40, 17 Kwi 2019   Temat postu:

Po pożarze nawa główna:

Image

Image

Zrzuty z tego lilmiku: https://www.youtube.com/watch?v=ReXVEhZY9b8

Jeśli Notre Dame w płomieniach była metaforą współczesnego Kościoła w płomieniach, czy obietnica odbudowy nie jest także metaforą tego, co ma nadejść? Stary ołtarz główny pozostał praktycznie nietknięty. Widzimy krzyż nad ołtarzem i poniżej Pieta, wszystko to nietknięte.

Image

Image

Jeśli szukasz znaku, nie szukaj dalej. Notre Dame nadal stoi do dziś, ponieważ stoi prawie tysiąc lat. I tak długo, jak będzie ona nadal stać ze swoimi wspaniałymi aniołami, skalistymi starymi gargulcami i wspaniałymi latarniami, aby przypominać światu o tym, czym kiedyś byliśmy i czym możemy stać się znowu, jeśli wrócimy do Boga - jest nadzieja. Nadzieja nigdy nie zawodzi.
Teresa
PostWysłany: Śro 9:19, 17 Kwi 2019   Temat postu:

Katedra Notre-Dame – główna świątynia stolicy Francji

Image

Ocalona z pożaru katedra Notre-Dame w Paryżu to arcydzieło sztuki gotyckiej. Powstawała przez ponad 180 lat – od 1163 do 1345 r. Jest główną atrakcją turystyczną stolicy Francji, odwiedzaną rocznie przez 13 mln turystów, przeciętnie około 30 tys. dziennie, a w dniach wielkich świąt nawet 50 tys.

Świątynia nosi wezwanie Notre-Dame – Naszej Pani, jak w języku francuskim nazywa się Maryję, Matkę Bożą. Jest bazyliką mniejszą i katedrą arcybiskupów Paryża. Wielu z nich spoczywa w krypcie prezbiterium, w sarkofagach wokół prezbiterium lub w bocznych kaplicach. Ostatnim spośród nich, tam pochowanym, był kard. Jean-Marie Lustiger, którego pogrzeb odbył się w 2007 r.

Świątynia ta była miejscem wielu ważnych wydarzeń historycznych. To właśnie w katedrze Notre-Dame w 1302 r. król Filip Piękny otworzył pierwsze Stany Generalne (zgromadzenie szlachty, duchowieństwa i „stanu trzeciego” – mieszczaństwa i chłopów, będącego doradczym organem władcy). To tu w 1804 r. w obecności papieża Piusa VII, koronował się cesarz Napoleon I Bonaparte. To tu w 1944 r. odśpiewano uroczyste „Te Deum” po wyzwoleniu Francji z niemieckiej okupacji. To tu w XIX i XX w. odprawiano Msze pogrzebowe kilku prezydentów Francji, m.in. Charles’a de Gaulle’a w 1970 r., Georges’a Pompidou w 1974 r. i François’a Mitterranda w 1996 r.

To w tej świątyni żegnano wybitnych marszałków Francji (Foch, Joffre, Leclerc, Juin…) i ludzi kultury (Paul Claudel), a także słynnych opiekunów ludzi ubogich – abbé Pierre’a i siostrę Emmanuelle.

Burzliwa historia

W 1980 i 1997 r. katedra gościła papieża Jana Pawła II, a w 2008 r. Benedykta XVI. Jednak pierwszym biskupem Rzymu z nią związanym był Aleksander III, który w 1163 r. położył kamień węgielny pod jej budowę. Istniejąca od II w. diecezja paryska podlegała metropolii (prowincji kościelnej) Sens aż do 1622 r., kiedy papież Grzegorz XV podniósł ją do rangi archidiecezji – siedziby metropolii. Od 1871 r. wszyscy kolejni arcybiskupi Paryża są kardynałami. Z urzędu należą też obecnie do Rady Stałej Konferencji Biskupów Francji.

Katedra miała w swych dziejach także ciemne karty. Podczas wielkiej rewolucji francuskiej planowano jej zburzenie, lecz obawiano się, że ucierpią przy tym okoliczne domy, dlatego wyburzenia zaniechano. Została natomiast sprofanowana, gdy w 1793 r. zamieniono ją w Świątynię Rozumu, w której praktykowano zadekretowany przez Konwent Narodowy kult Istoty Najwyższej (w rozumieniu deistycznym), który jednak szybko zanikł. Nabożeństwa katolickie przywrócono tam w 1802 r. Z kolei 1944 r. arcybiskup Paryża kard. Emmanuel Suhard uroczyście witał w swej katedrze szefa kolaborującego z Niemcami rządu Vichy, marszałka Philippe’a Pétaina i brał udział w odbywającym się tam państwowym pogrzebie szefa propagandy tego rządu Philippe’a Henriota.


nie jest największą we Francji. Zajmuje 5500 metrów kwadratowych (np. katedra w Amiens ma 7700 metrów kwadratowych). Jest za to jednym z najdłuższych kościołów na świecie – mierzy aż 127 metrów (samo prezbiterium ma 38 metrów), przy 48 metrach szerokości i 43 metrach wysokości. Wieże wznoszą się na 69 metrów, a do czasu pożaru z 15 kwietnia br. katedralna iglica miała 96 metrów. Budowla wspiera się na 75 kolumnach i filarach, ma też 113 okien. Dwie ogromne rozety (północna i południowa) mają ponad 13 metrów średnicy każda, zaś rozeta zachodnia (na frontonie świątyni) prawie 10 metrów.

We wnętrzu świątyni i na jej zewnętrznych ścianach znajduje się olbrzymia liczba dzieł sztuki średniowiecznej. Do najbardziej znanych należą rzeźby dekorujące portale, szczególnie cały zachodni portal Sądu Ostatecznego, galeria 28 królów żydowskich z czasów sprzed narodzin Chrystusa, okalający prezbiterium cykl gotyckich rzeźb, przedstawiających sceny z Ewangelii, jak również maszkarony i chimery dekorujące zewnętrzną część budowli. We wnętrzu jest m.in. seria 76 obrazów z XVII-XVIII w. o wymiarach 3,5 na 2,5 metra, ofiarowanych przez Bractwo Złotników, a także przepiękna XVIII-wieczna „Pietà”, autorstwa Nicolasa Coustou, w ołtarzu głównym, upamiętniająca ślub króla Ludwika XIII, który obiecał poświęcić swe królestwo Maryi, jeśli wyprosi mu u Boga narodziny następcy tronu.

Relikwie Męki Pańskiej i św. Jana Pawła II

W katedrze przechowywane są relikwie Męki Pańskiej: korona cierniowa Jezusa Chrystusa, maleńki fragment krzyża i jeden z gwoździ, którymi był On do niego przybity. Koronę i relikwie drzewa krzyża przywiózł je do Francji w 1238 r. król Ludwik IX, zaś gwóźdź otrzymał Karol Wielki od patriarchy Jerozolimy w 799 r. Relikwie te są wystawiane w katedrze do adoracji w każdy pierwszy piątek miesiąca, a także we wszystkie piątki Wielkiego Postu i w Wielki Piątek.

W 1835 r. po raz pierwszy odbyły się w paryskiej katedrze konferencje wielkopostne (rodzaj rekolekcji), przeznaczonych wówczas dla młodzieży. Wygłosił je słynny wówczas kaznodzieja dominikański, o. Henri Lacordaire. Po raz kolejny zorganizowano je w 1841 r. i od tej pory odbywają nieprzerwanie aż po dziś dzień, z licznym udziałem wiernych. Od wielu lat także transmitowane przez radio paryskie radio Notre-Dame i katolicką telewizję KTO, dzięki którym poszerza się zasięg ich oddziaływania.

W grudniu 2017 r. w jednej z bocznych kaplic katedry umieszczono obraz Matki Boskiej Częstochowskiej i relikwie św. Jana Pawła II, którego pomnik stoi obok świątyni od 2014 r. Jego imię od 2006 r. nosi także plac przed katedrą, na którym znajduje się zerowy punkt czternastu dróg krajowych Francji.

https://ekai.pl/katedra-notre-dame-glowna-swiatynia-stolicy-francji/
Teresa
PostWysłany: Wto 12:16, 16 Kwi 2019   Temat postu:

"Zgodnie z oficjalnymi statystykami francuskiej policji w zeszłym roku aktami wandalizmu dotkniętych zostało aż 875 francuskich kościołów (uszkodzenia mienia, wulgarne napisy, podpalenia). Kolejne 129 kościołów zgłosiło włamania z kradzieżą mienia. Zdewastowano również 59 cmentarzy."

A o profanacjach czytać tu:

http://www.traditia.fora.pl/kosciol-ogolnie-i-na-swiecie,2/biskup-francji-byla-to-najgorsza-profanacja-jaka,3661.html

... i tu - całe trzy strony są:

http://www.traditia.fora.pl/kryzys-naduzycia-w-kk,111/francja-profanacja-co-48-godzin,4868-30.html
Teresa
PostWysłany: Wto 11:29, 16 Kwi 2019   Temat postu:

Pożar katedry Notre-Dame ugaszony

Image

https://www.niedziela.pl/artykul/42116/Paryz-pozar-w-katedrze-Notre-Dame-zostal

Na jednym z najsłynniejszych kościołów w Europie, paryskiej katedrze Notre-Dame, doszło do pożaru. Palić zaczęła się iglica wznosząca się nad odnowioną częścią kościoła. Spowita w kłębach dymu świątynia została ewakuowana wieczorem, na miejscu zjawiło się wiele jednostek straży pożarnej. Pożar został ugaszony ok. godz. 4.00 nad ranem. Strażacy wciąż są w pogotowiu.

Choć obie wieże i struktura katedry Notre-Dame zostały uratowane, to zniszczeniu uległo dwie trzecie dachu świątyni i zawaliła się iglica – taki jest pierwszy bilans pożaru, jaki wybuchł przed godz. 19.00 w głównej świątyni katolickiej stolicy Francji.

Pożar nadal trwa, podkreślają strażacy. Obecnie trzeba „ochłodzić” budowlę i wynieść z niej jak największą liczbę znajdujących się w niej dzieł sztuki.

Rozpoczęto już śledztwo w sprawie „nieumyślnego zniszczenia za sprawą pożaru”. Prokuratura w Paryżu opowiada się na razie za uznaniem go za wypadek, a nie za skutek działania przestępczego.

Alarm włączył się o 18.30 – ujawnił André Finot, szef komunikacji katedry Notre-Dame. – Natychmiast go usłyszeliśmy i rozpoznaliśmy, bo zaledwie kilka dni temu ćwiczyliśmy ewakuację przeciwpożarową. Bardzo szybko zobaczyliśmy dużą chmurę szarego i żółtawego ognia, wydobywającego się spod belek sufitowych – dodał pracownik administracji świątyni, która jest własnością państwa, a Kościół jedynie jej użytkownikiem.

Poinformował, że kilka lat temu ministerstwo kultury sfinansowało kapitalny remont instalacji przeciwpożarowej w katedrze. Na renowację świątyni wydano w ostatnim czasie ponad 120 mln euro.

Finot podkreśla, że o godzinie, gdy wybuchł pożar, na rusztowaniach na dachu katedry nie powinno już być nikogo, gdyż robotnicy kończą pracę o 17.00, najpóźniej o 17.30. – Ale nie mamy pewności, że nie było tam nikogo – dodał Finot.

Wiadomo natomiast, że nie zginął nikt z przebywających we wnętrzu świątyni, gdyż katedra została szybko ewakuowana.

Skarbiec katedralny nie został objęty pożarem. Uratowano koronę cierniową, tunikę św. Ludwika, króla Francji i kilka cennych kielichów mszalnych. Jednak niemożliwe było zdjęcie ze ścian i wyniesienie „wielkich obrazów”, stwierdził rektor katedry prał. Patrick Chauvet.

Pożar, został ugaszony dziś przed godziną 4 nad ranem – informuje dziennik “Le Figaro”. Mimo że nie ma już śladu płomieni, strażacy są nadal w pogotowiu.

Wcześniej rzecznik straży pożarnej poinformował, że przed godz. 3 nad ranem udało się powstrzymać rozprzestrzenianie ognia i “wziąć go pod kontrolę”.

Z pożarem walczyło ponad 400 strażaków, którzy wykorzystywali 18 kilkudziesięciometrowych węży gaśniczych i podnośniki.

Dziś w południe rozpocznie się „narodowa zbiórka” na odbudowę płonącej katedry Notre-Dame w Paryżu. Ogłosiła ją francuska Fundacja Dziedzictwa Narodowego. Zbiórka będzie dostępna od godz. 12.00 na stronie internetowej www.fondation-patrimoine.org.

“Jestem wstrząśnięty obrazem płonącej katedry Notre Dame w Paryżu. Łączę się w bólu i smutku z Kościołem we Francji i chrześcijanami na całym świecie – napisał na swoim profilu na Twitterze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki na wiadomość o pożarze słynnej świątyni.

Prezydent Macron zapowiedział, że zamierza ogłosić międzynarodową zbiórkę środków na odbudowę świątyni. François-Henri Pinault – najbogatszy człowiek we Francji, stojący na czele firmy Kering i grupy Artemis, ogłosił, że jego rodzina przeznacza 100 mln euro na odbudowę zniszczonej przez żywioł katedry.

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzej Duda w swoim wpisie na komunikatorze Twitter wyraził nadzieję, że zapowiadana odbudowa paryskiej katedry Notre Dame może być symbolem odbudowy na jej fundamencie judeo-chrześcijańskim.

Korona cierniowa, przywieziona do Francji w 1238 r., była wystawiana do adoracji – wraz z innymi relikwiami Męki Pańskiej – w każdy pierwszy piątek miesiąca, a także we wszystkie piątki Wielkiego Postu. Są one najcenniejszymi relikwiami przechowywanymi dotąd w paryskiej katedrze.

Katedra Notre-Dame w Paryżu jest jednym z najsłynniejszych kościołów z Europie, jeśli nie na świecie. Położona na Île de la Cité, kolebce rzymskiej osady Lutecji, została wzniesiona na ruinach kościoła z IX wieku. Budowla świątyni zaczęła się w 1163 roku i zakończyła się po upływie ponad 180 lat.
Katedrę okala aż 29 kaplic, z czego jedna (pod wezwaniem świętego Germana), od 1 grudnia 2018 roku, mieściła w swoim wnętrzu kopię Matki Boskiej Częstochowskiej oraz relikwie św. Jana Pawła II.

Trwały w niej prace konserwacyjne. Odnowienie kaplicy św. Germana to jeden z elementów renowacji. Planowane koszty prac są ogromne – ma to być wydatek rzędu nawet 150 mln euro.

https://ekai.pl/pozar-katedry-notre-dame/
Teresa
PostWysłany: Wto 11:25, 16 Kwi 2019   Temat postu:

O tym, że relikwie korony cierniowej zostały prawdopodobnie uratowane z pożaru paryskiej katedry Notre Dame poinformował na Facebooku proboszcz paryskiej parafii świętych Piotra i Ludwika ks. Pierre Vivarès.

Ciekawe co więcej ze skarbca wynieśli.


Notre Dame płonie. W mediach społeczniościowych przybywa dramatycznych nagrań oraz fotografii rozpadającej się świątyni. "Trudno o bardziej wymowny symbol upadku chrześcijaństwa na Zachodzie".

"Symboliczne...płonie najsłynniejsza świątynia Francji, Katedra Notre Dame Francji, która dawno porzuciła chrześcijańskie wartości na rzecz multikulturalizmu i islamskich imigrantów...trudno o bardziej wymowny symbol upadku chrześcijaństwa na Zachodzie..."


„Francjo, najstarsza córo Kościoła, co zrobiłaś ze swoim chrztem?” – pytał w 1985 r. papież Jan Paweł II. Jaka była odpowiedź? Fala apostazji Francuzów oburzonych, że papież śmie zwracać uwagę na żelazną zasadę laickości ich państwa.
Teresa
PostWysłany: Wto 11:24, 16 Kwi 2019   Temat postu:

Dzisiejsze Nieszpory w Katedrze jeszcze przed pożarem:
(...)
https://www.youtube.com/watch?v=xLBF0Zb8Bs4
Teresa
PostWysłany: Wto 11:23, 16 Kwi 2019   Temat postu:

Pożar w Notre Dame: "Kolosalne szkody". Katedry zapewne nie uda się uratować

Zastępca mera Paryża Emmanuel Gregoire powiedział, że pożar spowodował w katedrze Notre Dame "kolosalne szkody". Podejmowane są próby ratowania dzieł sztuki i innych bezcennych przedmiotów zgromadzonych wewnątrz.

Ogień w katedrze pojawił się w poniedziałek tuż przed godziną 19. W średniowiecznej katedrze prowadzono renowację iglicy nad nawą główną. Francuscy strażacy podali, że pożar w katedrze Notre Dame ma "potencjalnie związek" właśnie z pracami renowacyjnymi budowli.

Zastępca mera Paryża Emmanuel Gregoire powiedział, że pożar spowodował w katedrze Notre Dame "kolosalne szkody". W płonącej katedrze zawaliła się iglica. Podejmowane są próby ratowania dzieł sztuki i innych bezcennych przedmiotów zgromadzonych wewnątrz. Według rzecznika katedry płonie całe drewniane wnętrze i zapewne nie uda się go uratować.

Jak podaje paryska straż pożarna, szybko szerzący się pożar zaczął się od strychu.

Pożar rozszerza się. Na zdjęciach widać, że ogień objął dach transeptu. Z powodu wielkiego pożaru odwołano emisję przemówienia prezydenta Emanuela Macrona do narodu, planowaną na wieczór. Na wyspę Ile de la Cite, gdzie trwa pożar słynnej paryskiej katedry Notre Dame, przybył prezydent Francji Emmanuel Macron razem z premierem Edouardem Philippe'em.

Paryska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie pożaru.
(...)
https://forsal.pl/artykuly/1408306,pozar-katedry-notre-dame-kolosalne-szkody.html


Czytam te newsy i łzy do oczu napływają :'( Ileż razy ja tam byłam. Ciekawe czy to faktycznie prace remontowe czy ktoś za tym nie stoi, ale spekulować nie będę.
Teresa
PostWysłany: Wto 11:21, 16 Kwi 2019   Temat postu:

Pożar w Notre-Dame: uratowanie katedry nie jest pewne. Wielki ogień dewastuje świątynię

Dziś około godz. 19.00 na dachu jednej z najsłynniejszych świątyń na świecie pojawił się ogień. Już wiadomo, że nie udało się uratować iglicy katedry – runęła pożarta płomieniami. Prawdopodobnie dach świątyni również już nie wytrzymał.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=5&v=UDspX2vtGNU

(...)

https://pl.aleteia.org/2019/04/15/pilne-plonie-paryska-katedra-notre-dame/

https://pch24.pl/pozar-katedry-notre-dame-w-paryzu/
Teresa
PostWysłany: Nie 10:11, 11 Sie 2013   Temat postu:

Paryż: w oczekiwaniu na maryjne święto

Image

Paryż przygotowuje się na obchody Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dwudniowe uroczystości odbędą się w katedrze Notre Dame, a przewodniczyć im będzie kard. André Vingt-Trois. Rozpocznie je 14 sierpnia wieczorna procesja statkami po Sekwanie. Następnego dnia do stołecznej katedry wierni przejdą w pieszej pielgrzymce. Organizatorzy spodziewają się, że weźmie w niej udział co najmniej 10 tys. osób.

Tegoroczne obchody wpisują się w jubileusz 850-lecia katedry Notre Dame. Z tej też okazji na widok publiczny wystawione zostaną cztery monumentalne arrasy przedstawiające sceny z życia Matki Bożej. Te dzieła sztuki zostały utkane dla paryskiej katedry w XVII w. po tym, jak król Ludwik XIII zawierzył Francję Matce Bożej Wniebowziętej.

http://pl.radiovaticana.va/storico/2013/08/10/pary%C5%BC_w_oczekiwaniu_na_maryjne_%C5%9Bwi%C4%99to/pol-718758
Teresa
PostWysłany: Sob 19:12, 02 Lut 2013   Temat postu:

Paryż: Notre-Dame powraca do przedrewolucyjnej świetności

Image

Paryska katedra Notre-Dame ma nowe dzwony: jeden 6-tonowy i dziewięć 800-kilowych. Aby je poświęcić, potrzebne dziś były dwie Msze, obie pod przewodnictwem kard. André Vingt-Trois. Po raz pierwszy będzie je można usłyszeć dopiero 23 marca, w Niedzielę Palmową. Kosztowały ponad 2 mln euro. Zastąpią dzwony XIX-wieczne, odlane wówczas naprędce ze stopu złej jakości i dlatego będące źródłem przykrej dla ucha dysharmonii. Z nowymi dzwonami Notre-Dame powraca do przedrewolucyjnej świetności – powiedział ks. Patrick Jacquin, rektor katedry.

http://pl.radiovaticana.va/storico/2013/02/02/pary%C5%BC_notre-dame_powraca_do_przedrewolucyjnej_%C5%9Bwietno%C5%9Bci/pol-661515

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group