Autor Wiadomość
Teresa
PostWysłany: Pią 21:54, 25 Cze 2021   Temat postu:

Spotkanie z biskupem Atanazym Schneiderem I Warszawa 7.06.2021
(...)
https://www.youtube.com/watch?v=pskRR9-eDmw&t=27s

Poruszane ciekawe tematy:
- kryzys w Kościele
- komunia na rękę
- sprawa katolicyzmu w Niemczech
- i inne
Teresa
PostWysłany: Pią 21:22, 12 Mar 2021   Temat postu:

Odnośnie Bractwa św. Piusa X, jest jeden rozdział od 185-190 strony. Biskup m.in. pisze że powinni wystąpić o przyznanie statusu kanonicznego, bo na to zasługują, a przez to że przez 40 lat nie mieli formalnych relacji kanonicznych z Rzymem i lokalnymi biskupami stwarzają niebezpieczeństwo jak on to nazywa ducha eklezjalnej niezależności i wytwarzają w sobie mentalność getta.

Poniżej zamieszczę dwa skany w tym temacie.


Image

Image
Teresa
PostWysłany: Pią 21:11, 12 Mar 2021   Temat postu:

Ostatnio ukazała się książka biskupa Athanasiusa Schneidera, rozmowa z nim, którą przeprowadza Diane Montagna, rzymska korespondentka angielskiej edycji Aleteia.

Image

Książka została przetłumaczona na język polski.

W ramach niniejszego, frapującego wywiadu biskup Athanasius Schneider dokonuje trzeźwej i wnikliwej analizy panoszących się w Kościele kontrowersji oraz najbardziej palących kwestii naszych czasów, niosąc jasność i nadzieję znękanym katolikom. Wśród poruszanych przez księdza biskupa zagadnień znalazły się między innymi: rosnący zamęt doktrynalny, granice władzy papieskiej, dokumenty Soboru Watykańskiego II, Bractwo św. Piusa X, ideologie antychrześcijańskie i zagrożenia polityczne, trzeci sekret fatimski, tradycyjna forma rytu rzymskiego Mszy Świętej oraz synod amazoński. Niczym jego patron z IV wieku, św. Atanazy Wielki, biskup Schneider mówi rzeczy, których inni nie powiedzą, nieustraszenie podążając za radą św. Pawła:

„Głoś naukę, nastawaj w porę, nie w porę, [w razie potrzeby] wykaż błąd, poucz, podnieś na duchu z całą cierpliwością, ilekroć nauczasz” (2 Tm 4, 2).

(...)

https://debogora.com/product-pol-775-Christus-Vincit-Tryumf-Chrystusa-nad-mrokami-czasow.html
Teresa
PostWysłany: Pią 11:22, 14 Sie 2015   Temat postu:

Bp. Atanazy Schneider dla “Adelante la Fe” [CZĘŚĆ II]

Fragment z rozmowy z biskupem Schneiderem stąd:

http://www.traditia.fora.pl/zmiany-po-svii-nom-novus-ordo-missae,6/rozmowa-z-je-ks-bp-athanasiusem-schneiderem,10370.html#64768

(...)

Adelante la Fe: Wasza Ekscelencja odwiedził niedawno seminaria Barcttwa św. Piusa X w Stanach Zjednoczonych i we Francji. Wiemy, że były to „dyskretne” spotkania, ale czy Ekscelencja mógłby opisać nam, co widział i o czym z nimi rozmawiał? Jakie oczekiwania dotyczące nadchodzącego pojednania ma Ekscelencja i co będzie dla niego największą przeszkodą?

Mons. Schneider: Stolica Święta poprosiła mnie abym odwiedził dwa seminaria Bractwa w celu przeprowadzenia rozmów z grupami teologów oraz Jego Ekscelencją biskupem Fellayem na określone, teologiczne tematy. Dla mnie ten fakt oznacza, że dla Stolicy Świętej Bractwo nie jest znikomą rzeczywistością kościelną i, że należy je traktować poważnie. W czasie moich wizyt odniosłem pozytywne wrażenie. Miałem do czynienia z głosami teologicznej, duchowej i ludzkiej rzeczywistości w tych dwóch seminariach. „Setire cum ecclesia” („czucie w Kościele”) Bractwa ukazuje się w tym, że zostałem przyjęty jako przedstawiciel Stolicy Świętej z prawdziwym szacunkiem i z serdecznością. Ponadto, bardzo ucieszyło mnie to, że w obydwu miejscach, w strefie bliskiej wejść głównych, znajdowały się zdjęcia papieża Franciszka, urzędującego papieża. W zakrystiach znajdowały się tablice z imionami papieża Franciszka i lokalnego biskupa diecezjalnego. Podczas uroczystego wystawienia Najświętszego Sakramentu kierowano mnie do pomocy w śpiewaniu tradycyjnej pieśni papieskiej (“Oremus pro pontifice nostro Francisco…”). Według mojej wiedzy nie istnieją żadne ważne powody do tego, żeby odmawiać duchowieństwu i wiernym Bractwa oficjalnego uznania kanonicznego, a na razie uznawać ich za takich jakimi są. Taka też była prośba arcybiskupa Lefebvre’a skierowana do Stolicy Świętej: „Zaakceptujcie nas takimi jacy jesteśmy”.

Myślę, że kwestia Soboru Watykańskiego II nie powinna być traktowana jako “condition sine qua non”, dopóki jest to związane z celami duszpasterskimi. Część soborowych stwierdzeń odzwierciedla jedynie swoje czasy i ma tymczasową wartość, tak jak mają ją dyscyplinarne i duszpasterskie dokumenty. Gdy patrzymy z dwutysiącletniej perspektywy Kościoła, możemy stwierdzić, że po obydwu stronach (Stolicy Świętej i Bractwa) przecenia się duszpasterską rzeczywistość Kościoła, którą reprezentuje Sobór. Skoro Bractwo wierzy, sprawuje kult i prowadzi życie moralne zgodnie z tym jak żądało tego i uznawało Najwyższe Magisterium oraz zgodnie z tym jak postrzegano to powszechnie w Kościele w czasie długich wieków, skoro Bractwo uznaje prawowitość Papieża i biskupów diecezjalnych oraz modli się za nich publicznie, skoro uznaje również ważność sakramentów sprawowanych według „editio typica” nowych ksiąg liturgicznych, powinno to wystarczyć do kanonicznego uznania Bractwa przez Stolicę Świętą. W przeciwnym wypadku często powtarzane zdania na temat duszpasterskiego i ekumenicznego otwarcia w Kościele naszych dni będą oczywiście podważać jego wiarygodność, a pewnego dnia historia ta będzie wyrzutem skierowanym przeciwko naszym władzom kościelnym – wyrzutem, że „nałożyły na braci ciężar większy niż to, co było konieczne” [Dz. 15, 28], co jest sprzeczne z duszpasterskimi metodami Apostołów.
Teresa
PostWysłany: Sob 22:46, 14 Lut 2015   Temat postu: Bp Schneider odwiedza seminarium FSSPX w Winona - USA

Biskup Schneider odwiedza seminarium FSSPX w Winona - USA

Image

Dnia 11 lutego 2015 roku, Jego Ekscelencja Atanazy Schneider, biskup pomocniczy Astany w Kazachstanie, spotkał się z bp. Bernardem Fellay'em FSSPX, Przełożonym Generalnym Bractwa św. Piusa X, a także z kilkoma kapłanami Bractwa, w Seminarium św Tomasza z Akwinu w Winona (Stany Zjednoczone).

To już druga wizyta bp Schneidera w jednym z seminariów Bractwa. Pierwsza miała miejsce W dniu 16 stycznia 2015. Odwiedził wtedy Seminarium Duchowne w Flavigny (Francja). Oba spotkania dotyczyły kwestii reformy liturgicznej Pawła VI i doktrynalnych założeń Novus Ordo Missae.

W dniu 5 grudnia 2014 roku kardynał Walter Brandmüller, emerytowany przewodniczący Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych, odwiedził Seminarium Najświętszego Serca Jezusowego w Zaitzkofen (Niemcy), gdzie dyskusja koncentrowała się na Magisterium i władzy nauczycielskiej II Soboru Watykańskiego.

Spotkania te są sposobem na kontynuowanie dyskusji doktrynalnych między Bractwem Kapłańskim św. Piusa X i władzą rzymską «w szerszym kontekście i mniej formalne niż w poprzednich spotkaniach», zgodnie z decyzją podjętą na spotkaniu biskupa Fellay'a z Kardynałem Gerhardem Müllerem, prefektem Kongregacji Nauki Wiary, 23 września 2014.

Spotkania te są również okazją dla zwiedzających, aby lepiej zapoznać się z Bractwem Świętego Piusa X, a także dowiedzieć się więcej o tym, co zostało osiągnięte przez dzieła Tradycji.

https://sspx.org/en/news-events/news/bishop-schneider-visits-usa-seminary-6836

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group