Autor Wiadomość
Teresa
PostWysłany: Pią 10:56, 30 Wrz 2022   Temat postu:

"Veritatis Splendor” - "Blask Prawdy"

... tytuł encykliki papieża Jana Pawła II. Prawda oświeca rozum i kształtuje wolność człowieka, który w ten sposób prowadzony jest ku poznaniu i umiłowaniu Pana. Przesłaniem tego dokumentu było przypomnienie nauczania moralnego Kościoła w sytuacji kultury relatywizującej wartość ludzkiego sumienia, Prawdy, wolności, odpowiedzialności Pasterzy ...

-----------------------------------------------------------------

"Wolność jest warunkiem możliwości zbawienia, ale pamiętać też trzeba, że nie jest zbawieniem samym. Albowiem otwiera ona nie tylko bramy niebios, lecz także piekielne dziedziny."

"Niemal cała dzisiejsza dyskusja wokół wolności zupełnie pomija jej związek z prawdą. A jeśli już ową relację dostrzega, to ujmuje ją w sposób właściwy czasom „postprawdy”: oto ludzka wolność dopiero prawdę ustanawia"

"Jestem wolny – oznacza to również, iż każdorazowo muszę być gotów przyjąć na siebie skutki swych działań"

"Oto zdaniem Ojca świętego prawda niepodważalna: wolność nie ustanawia wartości – choć taką moc usiłuje się dzisiaj jej przypisywać."

Bardzo ciekawy artykuł:

Prof. Bartosz Jastrzębski: Wolność a prawda w encyklice „Veritatis splendor” św. Jana Pawła II
(...)
https://teologiapolityczna.pl/bartosz-jastrzebski-wolnosc-a-prawda-w-encyklice-veritatis-splendor-sw-jana-pawla-ii


Mogę dodać:

Wolność słowa nie jest absolutna i dobrze jak ma pewne granice. Mówić - tak, ale to, co warto, a warto to, co jest prawdziwe. A co prawdziwe to już tylko rozum oświetlony łaską może rozpoznać.
Teresa
PostWysłany: Śro 19:49, 14 Paź 2015   Temat postu: Odpowiedzialność pasterzy - fragmenty z: VERITATIS SPLENDOR

VERITATIS SPLENDOR - Jan Paweł II - 6 sierpnia 1993 rok.

Odpowiedzialność pasterzy

W obliczu wielu niejasności, jakie wkradły się do nauczania niektórych pasterzy Kościoła katolickiego, dla przypomnienia fragmenty encykliki VERITATIS SPLENDOR Ojca Świętego Jana Pawła II.

(...)

Nasza odpowiedzialność jako pasterzy

Odpowiedzialność za wiarę i za zgodne z wiarą życie Ludu Bożego ciąży w sposób szczególny na Pasterzach i należy do ich misji (...). Jako Biskupi mamy obowiązek dbać o wierne przekazywanie słowa Bożego. Nasza pasterska posługa każe nam — drodzy Współbracia w Biskupstwie — czuwać nad wiernym przekazaniem przedstawionego tu nauczania moralnego oraz chronić wiernych, przy użyciu stosownych środków, przed wszelkimi doktrynami i teoriami, które sprzeciwiają się temu nauczaniu. W tym dziele korzystamy wszyscy z pomocy teologów; jednakże poglądy teologiczne nie stanowią ani reguły, ani normy naszego nauczania. Jego autorytet, wsparty pomocą Ducha Świętego i osadzony w komunii. cum Petro et sub Petro, ma źródło w naszej wierności wierze katolickiej przejętej od Apostołów. Na nas, jako Biskupach ciąży poważny obowiązek osobistego czuwania nad tym, by w naszych diecezjach nauczano „zdrowej nauki” (1 Tm 1, 10) wiary i moralności.

Na Biskupach spoczywa szczególna odpowiedzialność za instytucje katolickie (...). Biskupi mają prawo je powoływać, uznawać oraz powierzać im pewne zadania; nie mogą jednak nigdy czuć się zwolnieni z własnych obowiązków. Ich zadaniem, wypełnianym w komunii ze Stolicą Apostolską, jest przyznawanie lub w poważnych wypadkach odbieranie miana „katolickich” szkołom, uniwersytetom i szpitalom, które powołują się na związek z Kościołem.

W sercu chrześcijanina, w najtajniejszym wnętrzu człowieka rozbrzmiewa wciąż pytanie, które ewangeliczny młodzieniec postawił niegdyś Jezusowi: „Nauczycielu, co dobrego mam czynić, aby otrzymać życie wieczne?” (Mt 19, 16). Każdy jednak musi zwrócić się z tym pytaniem do Nauczyciela dobrego, ponieważ tylko On może udzielić w pełni prawdziwej odpowiedzi w każdej sytuacji i w najbardziej różnorodnych okolicznościach. Kiedy zaś chrześcijanie zwracają się doń z pytaniem nurtującym ich sumienia, Chrystus odpowiada słowami Nowego Przymierza, które powierzył swemu Kościołowi. Zostaliśmy bowiem posłani, aby — jak mówi o sobie Apostoł — „głosić Ewangelię, i to nie w mądrości słowa, by nie zniweczyć Chrystusowego krzyża” (por. 1 Kor 1, 17). Dlatego odpowiedź Kościoła na pytanie człowieka niesie w sobie mądrość i moc Chrystusa ukrzyżowanego, Prawdy, która nam się udziela.

http://w2.vatican.va/content/john-paul-ii/pl/encyclicals/documents/hf_jp-ii_enc_06081993_veritatis-splendor.html

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group