Autor Wiadomość
Teresa
PostWysłany: Sob 20:01, 26 Lis 2016   Temat postu:

Stolica Apostolska zawarła z Kamerunem porozumienie na temat statusu prawnego Kościoła katolickiego w tym afrykańskim kraju. Stosowny akt podpisano 13 stycznia 2014 r.

http://www.traditia.fora.pl/wydarzenia-wywiady-wiadomosci,12/pielgrzymka-benedykta-xvi-na-kontynent-afrykanski,1751.html#50634Jak nie islamiści z Boko Haram nękają ludność i kraj, to teraz Mbog Bassa. Sad
Teresa
PostWysłany: Sob 19:55, 26 Lis 2016   Temat postu: W Kamerunie odradzają się tradycyjne wierzenia tubylcze

W Kamerunie odradzają się tradycyjne wierzenia tubylcze

Image

U wejścia do groty na górze Ngock Lituba w Regionie Nadmorskim w zachodnim Kamerunie zniszczono krzyż, co - według miejscowych środków przekazu - jest pierwszym znakiem pojawienia się w tych stronach nowego ruchu integralistycznego.

Ugrupowanie to o nazwie Mbog Bassa stawia sobie za zadanie odrodzenie tradycyjnych wierzeń tubylczych wśród plemienia Bassa i wykorzenienie z tych ziem wszelkich innych religii. Zdaniem zamachowców krzyż zniszczono dlatego, że stał na "świętej" dla nich górze.

O istnieniu ugrupowania tradycjonalistów afrykańskich wiadomo było od wielu miesięcy, ale dopiero obecnie dali oni o sobie znać w sposób tak radykalny. Dla członków plemienia góra Ngock Lituba (czyli "dziurawa skała") ma charakter sakralny i ustawienie tam przed laty symbolu chrześcijaństwa - obcej dla nich religii - wielu miejscowych mieszkańców uważało za bluźnierstwo.

Kameruński dziennik "Le Messager" podał, że nowy ruch zamierza nadal niszczyć miejsca kultu innych religii, zarówno kościoły, jak i meczety, znajdujące się na ziemi zamieszkanej przez ludność Bassa. W dalszej przyszłości mają być niszczone wszelkie symbole kultury zachodniej i zastępowane przez obiekty miejscowe.

Według dziennika nowe ugrupowanie chce także zaatakować kameruński system oświatowy, wywodzący się z Zachodu, zwłaszcza usunąć zachodnią filozofię i naukę, wolność religijną i świeckość państwa.

Położony w zachodniej części Afryki Środkowej Kamerun zajmuje powierzchnię ok. 475,5 tys. km kw. i jest zamieszkany przez ponad 20 mln ludzi. Około 70 proc. mieszkańców stanowią chrześcijanie (prawie 40 proc. to katolicy), a ok. 20 proc. to muzułmanie. Tradycyjne religie afrykańskie wyznaje nieco ponad 3 proc. ludności kraju. Członkowie plemienia Bassa stanowią niespełna 3 proc. mieszkańców Kamerunu.

https://ekai.pl/w-kamerunie-odradzaja-sie-tradycyjne-wierzenia-tubylcze/

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group