Autor Wiadomość
Teresa
PostWysłany: Nie 12:01, 19 Lut 2017   Temat postu:

Inna informacja odnośnie ks. Zbigniewa Chromego to, ks. Zbigniew Chromy został nowym proboszczem w Wałbrzychu w parafii pw. św. Jerzego i MB Różańcowej . Można poczytać i zobaczyć galerię zdjęć:

Uroczyste objęcie wałbrzyskiej parafii

Image

Nowy proboszcz przysięgał trzymając rękę na ewangeliarzu.

W niedzielne południe bp Ignacy Dec przekazał wałbrzyską parafię ks. Zbigniewowi Chromemu.

W uroczystej Mszy św. wzięli udział zaprzyjaźnieni z ks. Zbigniewem kapłani, rodzina, znajomi i nowi parafianie. Biskup Ignacy przybliżając w homilii sylwetkę nowego proboszcza przypomniał, że to nie pierwszy jego kontakt z parafią. - Pierwszą placówką ks. Zbigniewa była właśnie parafia św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu. Proboszczem był wówczas ks. inf. Julian Źrałko. Posługa wikariuszowska nie trwała jednak zbyt długo, ponieważ już po roku, wiedząc, że ks. Zbigniew jest uzdolniony, został wysłany na dalsze studia specjalistyczne z zakresu teologii fundamentalnej na Katolicki Uniwersytet Lubelski - wyjaśniał biskup.

Dodał też, że po jego powrocie ze studiów spadł na niego deszcz nominacji - sekretarza wydziału duszpasterskiego, cenzora diecezjalnego, moderatorem Bractwa św. Józefa, a wreszcie wicedyrektorem Caritasu. Jego zaangażowanie w życie diecezji było widoczne nie tylko na tle naukowym jako wykładowcy w świdnickim WSD, ale także jako miłośnika tradycyjnej liturgii i odważnego dyskutanta w sporach teologicznych. Nowemu proboszczowi nie brak również przygotowania duszpasterskiego, o którym także wspomniał biskup.

Na zakończenie homilii pasterz diecezji zwrócił szczególną uwagę na obowiązki proboszcza. - Proboszcz jest obowiązany zatroszczyć się o to, ażeby przybywającym w parafii głoszone było nieskażone słowo Boże. Stąd zabiega o to, by wierni byli właściwie o prawdach wiary pouczeni, zwłaszcza przez głoszenie homilii w niedziele i święta nakazane oraz przez nauczanie katechetyczne. Popiera też dzieła, poprzez które jest propagowany duch ewangeliczny, również w zakresie sprawiedliwości społecznej. W sposób szczególny troszczy się o katolickie wychowanie dzieci i młodzieży. Wszelkimi siłami zabiega, korzystając także z pomocy wiernych, ażeby ewangeliczne orędzie dotarło również do tych, którzy przestali praktykować albo nie wyznają prawdziwej wiary - odczytał z Kodeksu Prawa Kanonicznego biskup.

Świadomy spoczywających na nim obowiązków ks. Zbigniew Chromy złożył wyznanie wiary, jak również stosowne przysięgi, przyjmując tym samym funkcję proboszcza w wałbrzyskiej parafii.

http://swidnica.gosc.pl/doc/3698117.Uroczyste-objecie-walbrzyskiej-parafii



Ks. Zbigniew Chromy nowym proboszczem w Wałbrzychu - galeria zdjęć:

Dziś o godz. 12.00 w parafii pw. św. Jerzego i MB Różańcowej odbyła się instalacja nowego proboszcza.
(...)
http://swidnica.gosc.pl/gal/spis/3698080.ks-Zbigniew-Chromy-nowym-proboszczem-w-Walbrzychu


Tu już z nowej parafii strona:

http://parafiaswjerzego.pl/duszpasterze/
Teresa
PostWysłany: Nie 11:53, 19 Lut 2017   Temat postu:

Cytat:
Czy zatem biskup Waldemar Pytel nie jest biskupem?

Bardzo szanuję pastora Waldemara Pytla. To wieki erudyta, doskonały mówca, świetny menedżer i dobry człowiek, ale oczywiście nie jest on biskupem we właściwym tego słowa znaczeniu. Warto zauważyć, że aż do lat 60. ubiegłego stulecia przedstawiciele wspólnot ewangelickich wystrzegali się nazywania swoich przełożonych biskupami. Przełożony wspólnoty ewangelicko-augsburskiej nazywany był seniorem, więc tak powinno się go nazywać.


Jest o tym napisane więcej w temacie tu:

Katolicki ksiądz twierdzi, że biskup Waldemar Pytel nie jest biskupem
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kryzys-naduzycia-w-kk,20/wg-kai-i-gn-u-luteranow-sa-swiecenia-biskupie,11040.html#75155
Teresa
PostWysłany: Nie 11:48, 19 Lut 2017   Temat postu: Świdnica - fakty kontra ekumenizm

Kluczem – prawda

Image

Ks. Zbigniew Chromy w mieszkaniu ma figurę św. Michała Archanioła. To dla niego wzór walki o prawdę.

Ks. Zbigniew Chromy, wykładowca teologii fundamentalnej w WSD Diecezji Świdnickiej i PWT we Wrocławiu, mówi o ekumenizmie, który nie może być oderwany od rzeczywistości wiary i obrony jej fundamentalnych zasad.

Ks. Przemysław Pojasek: Czy w zakres zainteresowań teologii fundamentalnej wchodzi problematyka ekumeniczna?

Ks. Zbigniew Chromy: Wśród zagadnień podejmowanych przez ten dział teologii znajdują się także zadania dialogiczne obejmujące ekumenizm. Część wypracowanej przez katolicką teologię fundamentalną argumentacji z powodzeniem może zastosować każdy chrześcijanin, niezależnie od tego, czy jest katolikiem, prawosławnym czy protestantem. Tym, co nas ekumenicznie łączy pod względem doktryny, jest z pewnością chrystologia. W przypadku eklezjologii jest inaczej, gdyż w dużej mierze wyrosła ona jako odpowiedź Kościoła katolickiego na podział chrześcijan.

Tydzień Ekumeniczny odbywa się zawsze od 18 do 25 stycznia. Dlaczego tak jest i kto go zapoczątkował?

Początki tego tygodnia w Kościele katolickim sięgają pontyfikatu Leona XIII i encykliki „Satis cognitum” z roku 1897. Obecny termin ustalił św. Pius X w roku 1910. W tamtym czasie Tydzień Ekumeniczny zaczynał się świętem Katedry św. Piotra (18.01), a kończył świętem Nawrócenia św. Pawła (25.01). Nietrudno zgadnąć, jakie przesłanie z tego wynika. Sam ruch ekumeniczny został zapoczątkowany przez wspólnoty ewangelickie w XIX wieku. Kościół katolicki mocniej zaangażował się od czasu ostatniego soboru.

Od tamtych czasów upłynęło 50 lat. Czy dziś możliwa jest już jedność na poziomie doktrynalnym?

Był taki czas, że wydawało się niektórym teologom, że to właściwa droga, ale przecież prawda nie podlega uzgodnieniom, nie można objawionej prawdy zmieniać na mocy ludzkich uzgodnień. Ekumenizm musi opierać się na prawdzie, pisał o tym św. Jan Paweł II w „Ut unum sint”. Podobnie na temat ekumenizmu mówi dokument soborowy: „Całą i nieskazitelną doktrynę trzeba przedstawić jasno. Nic nie jest tak obce ekumenizmowi jak fałszywy irenizm, który przynosi szkodę czystości nauki katolickiej i przyciemnia jej właściwy i pewny sens”.

Jakiś przykład takiego przyciemnienia właściwego sensu nauki katolickiej?

Chociażby sprawa święceń we wspólnotach „braci odłączonych”, jak nazywa ich ostatni sobór. Katechizm naucza, że wspólnoty eklezjalne powstałe w wyniku reformacji, odłączone od Kościoła katolickiego, nie przechowały właściwej i całkowitej rzeczywistości eucharystycznego misterium, głównie przez brak sakramentu kapłaństwa. Ze względu więc na brak sakramentu święceń kapłańskich, z których świadomie zrezygnowano, wspólnoty protestanckie nie zachowały sukcesji apostolskiej oraz ważnej Eucharystii. Z tego samego powodu zwierzchników tych wspólnot nie należy nazywać biskupami w tym znaczeniu, w jakim mówi się o biskupach katolickich czy prawosławnych.

Czy zatem biskup Waldemar Pytel nie jest biskupem?

Bardzo szanuję pastora Waldemara Pytla. To wieki erudyta, doskonały mówca, świetny menedżer i dobry człowiek, ale oczywiście nie jest on biskupem we właściwym tego słowa znaczeniu. Warto zauważyć, że aż do lat 60. ubiegłego stulecia przedstawiciele wspólnot ewangelickich wystrzegali się nazywania swoich przełożonych biskupami. Przełożony wspólnoty ewangelicko-augsburskiej nazywany był seniorem, więc tak powinno się go nazywać.

A co z Eucharystią? Czy jest coś nagannego w tym, że ktoś czasem pójdzie na nabożeństwo do Kościoła Pokoju?

Oczywiście taka postawa jest niewłaściwa z natury rzeczy. Pisał o tym św. Jan Paweł II w encyklice o Eucharystii: „wierni katolicy, szanując przekonania religijne naszych braci odłączonych, winni jednak powstrzymać się od uczestnictwa w Komunii rozdzielanej podczas ich celebracji, ażeby nie czynić wiarygodną dwuznaczności dotyczącej natury Eucharystii”. Uszanujmy więc przekonania naszych braci.

Czym zatem zdaniem Księdza powinien być ekumenizm?

Uważam za Benedyktem XVI, że poszanowanie tego, co zmusza obie strony dialogu do rozłamu, nie odwleka jedności, lecz przeciwnie – jest jej podstawowym warunkiem. Trzeba więc, aby chrześcijanie uwolnieni od presji wykazania się sukcesem zbliżyli się do siebie na sposób duchowy, pokładając ufność w mocy Ducha Świętego.

http://swidnica.gosc.pl/doc/3657518.Kluczem-prawda

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group