Autor Wiadomość
Teresa
PostWysłany: Sob 12:55, 28 Lis 2020   Temat postu: Praktyka 'przebaczenia Bogu' nie jest zgodna z wiarą Kościoł

Teresa napisał:
Bp A. Siemieniewski nt. uzdrowienia międzypokoleniowego oraz modlitwy o uwolnienie.

Biskup Andrzej Siemieniewski o uzdrowieniu międzypokoleniowym - zresztą nie pierwszy już raz:

W sprawie pewnych nowych praktyk modlitewnych:
1. MODLITWA PRZEBACZENIA BOGU
2. "MODLITWA POKOLENIOWA"
3. MODLITWA O UWOLNIENIE

"To pomysł niedawnych lat upowszechniony w Polsce najpierw w latach ’90 przez brytyjską misję protestancką Ellel Ministries a potem przez nauczanie o. De Grandisa. Misja Ellel Ministries wraz ze swoim pastorem Peterem Horrobinem sprowadziła do Wrocławia dwadzieścia lat temu dramatyczne rozłamy i przypieczętowała odejście od Kościoła katolickiego wielu członków katolickich grup modlitewnych."

https://apologetyka.katolik.pl/glos-przeciw-garsc-refleksji-po-lekturze-ksiazki-o-roberta-degrandisa/

https://apologetyka.katolik.pl/uzdrowienie-wewnetrzne-za-a-nawet-przeciw/

https://apologetyka.katolik.pl/glos-przeciw-pokoleniowa-linia-blogoslawienstw/

(...)
"Nie można więc uczyć w zgodzie z nauką Kościoła, że jakieś demoniczne siły pętające człowieka mogą przetrwać kąpiel sakramentu chrztu i są nieusuwalne aż do chwili modlitwy o pokoleniowe uwolnienie."


http://wspolnota-droga.pl/pdf/odpowiedz_bp_Andrzej.pdf

Bardzo ciekawy tekst napisany jako odpowiedź do konkretnych osób w październiku 2012 roku.


Modlitwa przebaczenia Bogu? - Ks. bp prof. dr hab. Andrzej Siemieniewski
(...)
https://www.miesiecznikegzorcysta.pl/images/pielgrzymki/Modlitwa%20przebaczenia%20Bogu.pdf

https://www.miesiecznikegzorcysta.pl/wiara-i-rozum/item/1620-przebaczenie-boguO karze za grzechy przodków - Księga Ezechiela 18

Odpowiedzialność osobista nie dziedziczna

Pan skierował do mnie te słowa : "Z jakiego powodu powtarzacie miedzy sobą tę przypowieść o ziemi izraelskiej:
Ojcowie jedli zielone winogrona, a zęby ścierpły synom?
Na moje życie - wyrocznia Pana Boga. Nie będziecie powtarzali tej przypowieści w Izraelu.
Oto wszystkie osoby są moje: tak osoba ojca, jak osoba syna. Są moje. Umrze tylko ta osoba, która zgrzeszyła. (...)"

"Syn nie ponosi odpowiedzialności za winę swego ojca ani ojciec - za winę syna.
Sprawiedliwość sprawiedliwego jemu zostanie przypisana, występek zaś występnego na niego spadnie."(Ez18,20)

http://www.nonpossumus.eu/ps/Ez/18.php

Cytat stąd:
http://www.traditia.fora.pl/nowa-wiosna-kosciola,139/uzdrowienia-miedzypokoleniowe-oraz-modlitwy-o-uwolnienie,9028.html#40770Jak widzimy, lata temu i nie raz było pisane o tych różnych modlitwach o uwolnienie, uzdrowienie i przebaczenie Bogu. Teraz 28 listopada 2020 roku Komisja Nauki Wiary KEP wypowiedziała się o praktyce duchowej „przebaczenia Bogu”

Komisja Nauki Wiary KEP: praktyka duchowa „przebaczenia Bogu” nie jest zgodna z wiarą Kościoła

Praktyka duchowa „przebaczenia Bogu”, polegająca na wzbudzaniu aktów przebaczenia Bogu, nie jest zgodna z wiarą Kościoła – czytamy w dokumencie Opinia teologiczna na temat praktyki „Przebaczenia Bogu” opublikowanym przez Komisję Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski.

Dokument Opinia teologiczna na temat praktyki „Przebaczenia Bogu” zrodził się z dostrzeżenia wśród wiernych wzrostu zainteresowania tą praktyką duchową. Wspomniane „przebaczenie” miałoby polegać na wewnętrznej lub zewnętrznej deklaracji przebaczenia Bogu lub na prośbie skierowanej do Boga o łaskę takiego przebaczenia.

Autorzy dokumentu zauważyli, że niekiedy używa się wyrażenia „przebaczenie Bogu” na oznaczenie duchowego aktu, który tradycyjnie nazywany jest „przyjęciem Bożej woli”, zgodnie ze słowami z Modlitwy Pańskiej: „Bądź wola Twoja!” (Mt 6,10). „Przebaczeniem” nazywa się wtedy akt zgody na zrządzenia Opatrzności. W takim wypadku jest to raczej zmiana języka, niż oznaczanej treści. Taka zmiana – jak podaje dokument – może jednak prowadzić do niepotrzebnych nieporozumień i błędnych skojarzeń, dlatego należy stosować osadzone w nauczaniu Kościoła nazewnictwo, a zatem: „przyjmuję wolę Bożą” oraz „ufam Bogu”, nie zaś: „przebaczam Bogu”.

Zdarza się jednak, że duchowa praktyka „przebaczenia Bogu” nie jest rozumiana jako równoznaczna z „przyjęciem Bożej woli”, lecz jest aktem o odmiennym charakterze, w którym chodzi o rzeczywiste przebaczenie Bogu. Wobec tak rozumianej praktyki dokument stwierdza, że ani na kartach Starego i Nowego Testamentu, ani w żadnych pomnikach Tradycji nie znajdujemy praktyki przebaczenia Bogu lub zachęty do niej.

Autorzy dokumentu podkreślają, że nieobecność praktyki „przebaczenia Bogu” w Piśmie Świętym i Tradycji jest w pełni zrozumiała, ponieważ praktyka ta sprzeciwia się objawionej nauce o transcendencji Boga wobec człowieka, prawdzie o Opatrzności Boga i o naturze przebaczenia. Biorąc zatem pod uwagę to, że praktyka przebaczania Bogu nie znajduje się w objawionym źródle Prawdy oraz że stoi w sprzeczności z objawioną nauką o relacji Boga do człowieka, o Opatrzności Boga i o naturze przebaczenia, w dokumencie stwierdzono, że praktyka przebaczania Bogu nie jest zgodna z wiarą Kościoła.

BP KEP

https://episkopat.pl/komisja-nauki-wiary-kep-praktyka-duchowa-przebaczenia-bogu-nie-jest-zgodna-z-wiara-kosciola/

Zobacz: Pełny tekst dokumentuKomisja Nauki Wiary KEP: praktyka duchowa „przebaczenia Bogu” nie jest zgodna z wiarą Kościoła
(...)
https://ekai.pl/komisja-nauki-wiary-kep-praktyka-duchowa-przebaczenia-bogu-nie-jest-zgodna-z-wiara-kosciola/

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group