Autor Wiadomość
Teresa
PostWysłany: Pon 15:08, 04 Mar 2024   Temat postu:

Po raz kolejny Bractwo Kapłańskie Św. Piotra otrzymało błogosławieństwo papieskie! Deo gratias!

Mamy swoje patrimonium, czyli charyzmat, którego musimy strzec. Jest nim celebracja liturgii wg ksiąg z 1962 r. w pełnej jedności eklezjalnej. Eucharystia jest sakramentem jedności i o tym nie wolno nam zapominać.
Pozdrawiam z Łagowa Lubuskiego z Rekolekcji Tradycji.

z błog.
x. Dawid


Audiencja u papieża Franciszka

Image

Oficjalny komunikat Bractwa Kapłańskiego św. Piotra – Fryburg, 1 marca 2024 r.

(...)

https://www.fssp.org/en/audience-with-pope-francis/

... i tu informacja:

https://rorate-caeli.blogspot.com/2024/03/audience-with-pope-francis-superior.html
Teresa
PostWysłany: Czw 13:43, 30 Gru 2021   Temat postu:

„Gdybym konsekrował biskupa bez nieodzownego uprawnienia od papieża, byłbym schizmatykiem. Otóż, póki uznaję, że Jan Paweł II jest papieżem, nie mogę z nim zerwać… Jeśli Bóg chce, by Bractwo nadal trwało, sprawi, że biskupi konsekrują moich księży… Zatem bądźmy ufni” (abp Lefebvre w przeoracie w Nantes, 11 kwietnia, 1987 roku; cf. Monde et Vie z 15 maja, 1987).

Te słowa po francusku:

Image

To jest ta gazeta, na samym dole jest tytuł: "Mgr lefebvre "je ne serais pas schismatique"

Image

Image

https://www.le-livre.fr/livres/fiche-ro40033890.html

Za rok zmienił zdanie, wszczął operację przetrwania Tradycji i konsekrował na własną rękę biskupów. Za dużo kalkulowania rozumowego, a za mało pokory i pełnienia woli Bożej.

Niektórzy piszą, że abp Wojtyła wyświęcił bez zgody papieża biskupów podziemnych dla Czechosłowacji i nikt nie miał pretensji.
Porównywanie święceń (Czechosłowacja) z czasu szalejącego komunizmu ze święceniami abp Lefebvre jest szaleństwem. To nie było żadną tajemnicą i w wielu pozycjach można o tym przeczytać. To był straszny czas, ludzie nie mieli Sakramentów, etc ... Zbawienie dusz najwyższym prawem. I to nie tak, że Stolica Apostolska nic o tym nie wiedziała. Poczytać tylko ten jeden z ostatnich artykułów:

"Na prawie 40 lat zanikło jawne życie monastyczne i klasztorne w tym kraju. Jednak nie oznacza to, że go nie było tam wcale. Przez cały okres komunizmu tajnie wyświęcano za granicą (głównie w Polsce) kleryków i zakonników. W prywatnych domach działały konspiracyjne zgromadzenia zakonne.
(...)

Zdewastowane świątynie, cmentarze i miejsca kultu będą jeszcze długo przypominać o tragicznych czasach prześladowań.

Mało znany dramat czechosłowackiego Kościoła katolickiego w czasach komunizmu
(...)
https://wnet.fm/kurier/malo-znany-dramat-czechoslowackiego-kosciola-katolickiego-w-czasach-komunizmu-grzegorz-kita-kurier-wnet-83-2021/


Nie chodzi tu o porównywanie komunizmu i modernizmu, tylko sprawa święceń, porównywanie ich i powyżej pokazałam o co chodziło, w czym był problem, bo ludzie byli pozbawieni Sakramentów. Zbawienie dusz najwyższym prawem. I to nie tak, że Stolica Apostolska nic o tym nie wiedziała. A w modernizmie księża byli i są i Sakramenty są dostępne, tam ich nie było. Sakramenty są dziełem Chrystusa i sama ich skuteczność nie jest pomniejszona przez niedoskonałość czy niegodność szafarza.
Teresa
PostWysłany: Wto 23:43, 14 Gru 2021   Temat postu:

Z artykułu z 2019 roku:

"(...) Następnie Franciszek podjął kwestię zagrożenia schizmą. Przypomniał, że istniało ono zawsze w dziejach Kościoła i przytoczył reakcję po I Soborze Watykańskim, kiedy po uchwaleniu dogmatu o nieomylności papieskiej powstał Kościół Starokatolicki, ze względu na wierność „tradycji”. Dodał, że na przestrzeni niemal 150 lat doszło w nim do święcenia kobiet. Ale motywem jego powstania była wierność wobec tradycji. Wskazał także na przykład schizmy zapoczątkowanej przez abp. Marcela Lefebvre’a po II Soborze Watykańskim. Zatem taka możliwość powstawania schizm wynika z ludzkiej wolności. „Nie obawiam się schizm, modlę się, aby ich nie było, bo zagrożone jest zdrowie duchowe wielu ludzi” – stwierdził Ojciec Święty.(...)"

https://www.ekai.pl/franciszek-nie-obawia-sie-schizm/



Co z biskupami bez papieskiego mandatu?

Wyjaśnienie sytuacji kanonicznej biskupów święconych bez zgody Ojca Świętego to główny cel opublikowanej na łamach niosącego jutrzejszą datę wydania „L’Osservatore Romano” deklaracji Papieskiej Rady ds. Interpretacji Tekstów Prawnych

(...)

https://www.gosc.pl/doc/880559.Co-z-biskupami-bez-papieskiego-mandatu
Teresa
PostWysłany: Wto 23:38, 14 Gru 2021   Temat postu:

Warto przeczytać. jak kolejni papieże wyciągali rękę, która była zawsze odrzucana. Bractwo dało poznać wiele, ale też przyczyniło się do ogromnego rozłamu w Kościele i wielkiej dezorientacji, nastąpił podział podziałów, najpierw sedewakantyzm, sedeprywacjonizm, resistance i multum różnych pośrednich.

Z katechizmu św. Piusa X:
Kim są schizmatycy?
Schizmatykami są ci chrześcijanie, którzy nie zaprzeczają wprost żadnemu dogmatowi, ale świadomie zrywają łączność z Kościołem Jezusa Chrystusa, to znaczy z jego prawowitymi pasterzami.



Bractwo św. Piusa X – główni „obrońcy Tradycji”
(...)
https://www.ekai.pl/bractwo-sw-piusa-x-glowni-obroncy-tradycji/
Teresa
PostWysłany: Wto 23:31, 14 Gru 2021   Temat postu: Umiłowanie Tradycji - tylko w jedności z papieżem

Bractwo św. Piotra: Umiłowanie Tradycji - tylko w jedności z papieżem

Image

Przełożony generalny Bractwa Kapłańskiego św. Piotra, ks. Andrzej Komorowski zdystansował się od niedawnej decyzji lefebrystowskiego Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X...

Przełożony generalny Bractwa Kapłańskiego św. Piotra, ks. Andrzej Komorowski zdystansował się od niedawnej decyzji lefebrystowskiego Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X o odrzuceniu jedności ze Stolicą Apostolską w imię „błędów doktrynalnych”, w jakie rzekomo popadł Kościół od czasu Soboru Watykańskiego II. - Nie ma możliwości pójścia do raju bez jedności z papieżem - stwierdził zdecydowanie duchowny.

Stoi on na czele tego stowarzyszenia życia apostolskiego na prawie papieskim, w którym odprawia się Mszę św. i udziela sakramentów w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego (tzw. rycie przedsoborowym), pozostając jednocześnie w jedności z papieżem. Twórcy Bractwa św. Piotra należeli do Bractwa św. Piusa X, założonego przez abp. Marcela Lefebvre’a, dopóki w 1988 r. nie wyświęcił on czterech biskupów bez zgody papieża, tym samym ściągając na siebie ekskomunikę (zdjętą w 2009 r. przez Benedykta XVI z tych biskupów). Dla tych, którzy odeszli wówczas od lefebrystów powstało Bractwo św. Piotra.

- Papież jest widzialnym obliczem naszego Pana. Jedność z nim jest bardzo istotna, jeśli chce się być w Kościele. Jest tylko jeden Kościół, zbudowany na Panu, a papież jest jego widzialnym wikariuszem - stwierdził 44-letni ks. Komorowski. Zastrzegł, że nie oznacza to, iż „sprawowanie władzy papieskiej jest zawsze właściwe, ale nie może to być powodem lub usprawiedliwieniem dla robienia tego, co się chce”.

Z kolei ks. Bernhard Gerstle z niemieckiego dystryktu Bractwa św. Piotra sprzeciwił się nazywaniu jego członków tradycjonalistami. - Nie podoba mi się słowo „tradycjonalista”. Nie jesteśmy „tradycjonalistami”, tylko po prostu katolikami. I jako katolicy cenimy Tradycję - wyjaśnił duchowny.

- Dużo modlę się za moich starych, dobrych przyjaciół z Bractwa św. Piusa X, aby zjednoczyli się z Kościołem - przyznał ks. Josef Bisig, współzałożyciel i pierwszy przełożony generalny Bractwa św. Piotra. Jego zdaniem nie powinni oni „stawiać warunków”, tylko przyjąć „autorytet żywego Magisterium” Kościoła.

Dom macierzysty Bractwa znajduje się we Fryburgu, zaś dwa seminaria duchowne - w Niemczech i w USA. Uczy się w nich, że wierność Tradycji przeżywa się jedynie przez „pokorne przylgnięcie do Świętej Matki-Kościoła” („bez stawiania warunków” - jak wyjaśnia ks. Bisig), a nie „poprzez osobistą, relatywistyczną i egoistyczną interpretację treści depozytu wiary”.

Do Bractwa należy do niego 300 księży, w tym sześciu Polaków.

https://www.gosc.pl/doc/5219455.Bractwo-sw-Piotra-Umilowanie-Tradycji-tylko-w-jednosci-z



Oficjalna strona Bractwa św. Piotra:

https://www.fssp.org/en/presentation-2/documents/

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group