Autor Wiadomość
Teresa
PostWysłany: Pon 13:57, 23 Mar 2009   Temat postu:

Włoski pisarz katolicki, Vittorio Messori w sprawie listu Benedykta XVI do biskupów w sprawie zdjęcia ekskomuniki z lefebrystów zabrał również głos na łamach „Corriere della Sera”, za stroną piotr skarga wydarzenia możemy przeczytać:

Messori: pełne troski o stan wiary słowa papieskie przemilczane

Głos w sprawie listu Benedykta XVI do biskupów w sprawie zdjęcia ekskomuniki z lefebrystów zabrał dziś na łamach „Corriere della Sera” Vittorio Messori. Włoski pisarz katolicki, który przeprowadził w 1984 r. głośny wywiad-rzekę z kard. Josephem Ratzingerem, opublikowany później pt. „Raport o stanie wiary”, przypomina, że przyszły papież już od początku podkreślał „oczywistą, ale zbyt często zapominaną prawdę: najważniejsza jest wiara”.

Tym podyktowane są najważniejsze, zdaniem Messoriego, słowa papieskiego listu w sprawie Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X: „Dzisiaj, gdy na rozległych obszarach Ziemi grozi wierze, że zgaśnie jak płomień, który nie jest już podsycany... Prawdziwym problemem w obecnej chwili dziejowej jest to, że Bóg znika z horyzontu ludzi”.

Komentator wyraża zdziwienie, że te „dramatyczne słowa” nie znalazły żadnego echa, po czym stwierdza: „W Kościele posoborowe kłótnie skoncentrowały się na reorganizacji kościelnych instytucji i Watykanu bądź wokół etycznych i społecznych konsekwencji Ewangelii. Gwałtowne starcia wokół takich kwestii, jak rola papiestwa, duchowieństwa, świeckich, kobiet, wokół celibatu, władzy konferencji episkopatu, ekumenizmu bądź takich spraw, jak polityczne zaangażowanie chrześcijan, rozwód, aborcja, inżynieria genetyczna, homoseksualizm... Mało kto ze spierających się zastanawiał się nad problemem pierwszoplanowym: nad tym, czy współczesny człowiek może wierzyć jeszcze w prawdę Ewangelii”.

Vittorio Messori wyraża przekonanie, że kryzys katolicyzmu polega na „upadku wiary”. „Na dramatycznym – często ukrywanym – pytaniu "Czy to prawda? Czy to nie złudzenie?", które tłumaczy, dlaczego jedna trzecia duchownych porzuca stan kapłański, zmniejsza się liczba powołań do seminariów, słabnie napięcie misyjne i moralny głos tych, którzy powinni świecić przykładem. To wiara wyłącznie w obecny świat, powątpiewanie w życie pozagrobowe, doprowadziły do wyłącznego zainteresowania zaangażowaniem politycznym i społecznym oraz zepchnięcia w sferę milczenia tego, co Tradycja nazywała: śmiercią, sądem piekła, rajem” - konkluduje Messori.
Teresa
PostWysłany: Sob 12:55, 14 Mar 2009   Temat postu: Re: Odpowiedź na list Benedykta XVI Przełożonego General. FS

Teresa napisał:
Komunikat Przełożonego Generalnego Bractwa Świętego Piusa X

Odpowiedź na list Benedykta XVI

Dalecy od pragnienia zamrożenia Tradycji w 1962, chcemy rozpatrywać II Sobór Watykański i posoborowe nauczanie w świetle tej Tradycji, którą św. Wincenty z Lerynu zdefiniował jako „to w co wszędzie, w co zawsze, w co wszyscy wierzyli” (Commonitorium), bez zerwania i w doskonale jednorodnym rozwoju.


Fragmenty Commonitorium - Św. Wincenty z Lerynu - Ojciec Kościoła
można przeczytać tu:

http://www.traditia.fora.pl/nauczanie-papiezy-magisterium-i-ojcow-kosciola-katolickiego,3/sw-wincenty-z-lerynu-commonitorium,1251.html
Teresa
PostWysłany: Pią 13:32, 13 Mar 2009   Temat postu:

Piękna wypowiedź, Very Happy krótka, a jakże bogata w treść.
Teresa
PostWysłany: Pią 13:20, 13 Mar 2009   Temat postu: Odpowiedź na list Benedykta XVI Przełożonego General. FSSPX

Komunikat Przełożonego Generalnego Bractwa Świętego Piusa X

Odpowiedź na list Benedykta XVI

Papież Benedykt XVI zaadresował list do biskupów Kościoła Katolickiego z datą 10 marca 2009.

Po ostatnich „wybuchach nerwowych protestów”, gorąco dziękujemy Ojcu Świętemu za umiejscowienie debaty na poziomie, na którym powinna ona być postawiona – na poziomie Wiary. W pełni podzielamy Jego troskę dotyczącą przepowiadania „W naszych czasach, gdy na rozległych połaciach ziemi grozi wierze, że zgaśnie jak nie podsycany płomień”.

Kościół przechodzi przez poważny kryzys, który nie może być rozwiązany inaczej jak przez integralny powrót do czystości Wiary. Ze św. Atanazym wyznajemy, że „ktokolwiek pragnie być zbawiony, powinien przede wszystkim trzymać się wiary katolickiej. Kto by jej w całości i bez uszczerbku nie zachował, niechybnie zginie na wieki.”

Dalecy od pragnienia zamrożenia Tradycji w 1962, chcemy rozpatrywać II Sobór Watykański i posoborowe nauczanie w świetle tej Tradycji, którą św. Wincenty z Lerynu zdefiniował jako „to w co wszędzie, w co zawsze, w co wszyscy wierzyli” (Commonitorium), bez zerwania i w doskonale jednorodnym rozwoju. W ten sposób będziemy mogli skutecznie przyczynić się do misyjnego nakazu naszego Zbawiciela (Mat. 28, 19-20).

SSPX zapewnia Papieża Benedykta XVI o swoim pragnieniu dyskusji doktrynalnej, uznanej za konieczną w Dekrecie z 21 stycznia, z pragnieniem służby Objawionej Prawdzie, która jest pierwszą sprawą do ukazania w trosce o wszystkich ludzi, chrześcijan lub nie. SSPX zapewnia Go o swoich modlitwach, aby Jego wiara nie upadła i aby utwierdzał wszystkich swoich braci. (Łk. 22,32).

Polecamy tą doktrynalną dyskusję protekcji Naszej Pani z nadzieją, że uzyska Ona dla nas łaskę do wiernego przekazywania tego co otrzymaliśmy „tradidi quod et accepi” (I Kor. 15,3).

Menzingen, 12 marzec 2009
+Bernard Fellay


Konserwatyzm.pl

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group