Autor Wiadomość
Teresa
PostWysłany: Nie 20:28, 27 Gru 2009   Temat postu:

Ks. Alfred Loisy uważał dogmaty za czysto symboliczne, za symbole tego, w co katolicy wierzą; wiarę uważał za coś czysto subiektywnego, nie wyrażającego bynajmniej obiektywnej rzeczywistości. Porzucił kapłaństwo w r. 1906, zerwał z Kościołem po ogłoszeniu przez św. Piusa X encykliki Pascendi Dominici gregis i został formalnie ekskomunikowany w r. 1908.

Jest ciekawy artykuł Pana Adama Wielomskiego: Herezja Alfreda Loisy'ego , który kiedyś był dostępny on-line do przeczytania na stronie archiwum konserwatyzm.pl
stefan
PostWysłany: Nie 15:04, 27 Gru 2009   Temat postu:

Komentarz Adama Wielomskiego na:

http://archiwum.konserwatyzm.pl/aktualnosci.php/Wiadomosc/4733/

A ja ze swojej strony przyznam, że Schillebeeckxa za jedną rzecz ceniłem: mianowicie był to jeden z nielicznych teologów posoborowych, który wprost i odważnie głosił, że teologia SV2 nie ma związku z Tradycją katolicką, lecz zachowuje ciągłość z modernizmem epoki Loisy'ego. Schillebeeckx twierdził to odważnie, mimo że kary kościelne nałożone na szkołę Loisy'ego nadal przecież obowiązują. Dajmy mu więc jeden punkt za intelektualną uczciwość. /aw/
Teresa
PostWysłany: Sob 18:28, 26 Gru 2009   Temat postu: Zmarł słynny flamandzki modernista o. Edward Schillebeeckx

Cytat:

Głównymi przedstawicielami "nowej teologii", potępionej wielokrotnie przez ostatnich papieży przedsoborowych, są Karl Rahner, Yves Congar, Alois Grillmeier, Hans Kung, De Lubac, Semmelroth, Urs von Balthazar i Schillebeeck.


Zmarł słynny flamandzki dominikanin-modernista o. Edward Schillebeeckx

23 grudnia w wieku 95 lat w Nijmegen w Holandii zmarł jeden z najbardziej znanych, obok Hansa Künga, ojców i promotorów modernizmu katolickiego, współtwórca Katechizmu holenderskiego. Dokument ten wypaczał katolicką doktrynę i miał duży udział w duchowym spustoszeniu Kościoła w Holandii.

Edward Schillebeeckx urodził się w Belgii, ale od 1958 roku związany jest z uniwersytetem w Nijmegen. Święcenia kapłańskie przyjął w 1941 roku. Podczas Soboru Watykańskiego II był doradcą biskupów holenderskich. Po jego zakończeniu był, jako teolog i doradca holenderskiego Episkopatu, promotorem rewolucji w Kościele. M.in. redagował Katechizm holenderski (obowiązywał do 1992 roku).

“Wśród herezji zawartych w holenderskim katechizmie znalazły się m.in. takie błędy, jak: brak stwierdzenia, że dusze ludzkie zostały bezpośrednio stworzone przez Boga; nieobecność aniołów; twierdzenie, że grzech pierworodny jest przekazywany nie dziedzicznie, lecz epidemicznie, tzn. jest nabyty przez życie w ludzkiej społeczności; brak potwierdzenia Niepokalanego Poczęcia Maryi; brak stwierdzenia, że Chrystus umarł za grzechy ludzi; brak potwierdzenia rzeczywistej obecności Chrystusa w Eucharystii; podważenie doktrynalnej nieomylności Kościoła itd.” – pisał Grzegorz Górny, redaktor naczelny “Frondy”.

Efektem reform w Kościele w Holandii był lawinowy odpływ wiernych i kapłanów oraz upadek dyscypliny kapłańskiej. Sam Edward Schillebeeckx zyskał jednak sławę. Jego książki o Jezusie były bardzo popularne w Europie Zachodniej. Watykańska Kongregacja Nauki Wiary zarzucała jednak flamandzkiemu teologowi, że kwestionuje prawdę o Zmartwychwstaniu Chrystusa.

Za: http://www.bibula.com/?p=16941
Źródło: http://www.fronda.pl/a/zmarl-slynny-flamandzki-dominikanin-modernista-edward-schillebeeckx,4631.html

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group