Autor Wiadomość
Teresa
PostWysłany: Czw 21:10, 07 Lip 2016   Temat postu:

Biskup Jean-Marie le Vert złożył rezygnację. Nie akceptowali go liberalni duchowni

Image

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jean-Marie_Le_Vert

https://eglise.catholique.fr/guide-eglise-catholique-france/personne/mgr-jean-marie-le-vert/


Biskup francuskiej diecezji diecezji Quimper – ks. Jean-Marie le Vert należący do Wspólnoty św. Marcina – złożył rezygnację. Dlaczego? Był zbyt konserwatywny. Taki jest finał konfliktu hierarchy z liberalnym duchowieństwem we Francji.

W czwartek biskup Jean-Marie le Vert (ur. 1959) złożył rezygnację z zajmowanej dotąd stolicy biskupiej. Tego samego dnia rezygnacja została przyjęta przez papieża Franciszka. Duchowny święcenia kapłańskie otrzymał w roku 1987, w r. 2005 papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym diecezji Meaux, a dwa lata później biskupem diecezji Quimper.

Jak czytamy na blogu „Rorate Caeli”, to konserwatywny francuski hierarcha, który popadł w konflikt z liberalnymi duchownymi z własnej diecezji. Nie cieszył się też szczególnym poparciem ze strony części francuskiego episkopatu. Jak przypominają autorzy bloga, w ostatnim czasie papież Franciszek mianował także biskupa-koadjutora dla włoskiej diecezji Albenga-Imperia – jednej z najprzyjaźniejszych dla katolickiej tradycji w tym kraju.

Źródło: „Rorate Caeli”

Za: http://www.pch24.pl/biskup-jean-marie-le-vert-zlozyl-rezygnacje--nie-akceptowali-go-liberalni-duchowni,33538,i.html
Teresa
PostWysłany: Śro 21:43, 10 Lut 2010   Temat postu: Bp Le Vert: Kościół to nie filharmonia

Bp Le Vert: Kościół to nie filharmonia

Image

https://www.ticketsinventory.com/concert/the-church-tickets/the-norva.php

Koniec z przemienianiem kościołów w sale koncertowe. Francuski biskup zakazał wykonania dzieł Fryderyka Chopina w katedrze w Quimper.

Biskup Jean-Marie Le Vert nie zgodził się na koncert muzyki polskiego kompozytora, który miał się odbyć w świątyni 6 marca, w ramach festiwalu muzycznego. – Choć Fryderyk Chopin był wielkim artystą, pierwszym zadaniem kościoła jest modlitwa i uwielbienie – stwierdził w rozmowie z francuską prasą.

To nie pierwszy raz, gdy hierarcha zakazuje wykonywania świeckiej muzyki w tej katedrze. W ubiegłym roku z tych samych przyczyn odmówił udostępnienia gmachu na koncert muzyki George’a Gershwina.

Źródło: http://www.kath.net/news/25539

Za: http://www.bibula.com/?p=18155

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group