Autor Wiadomość
Teresa
PostWysłany: Pon 23:09, 15 Mar 2021   Temat postu:

Teresa napisał:
Przeszedł czyściec na ziemi - Biskup Czesław Kaczmarek (1895-1963)

Image


Odnośnie biskupa Kaczmarka to czytając książkę "Komuniści i Watykan" doczytamy, że Jan XXIII przesłał list w obronie biskupa Kaczmarka w 1959 roku.

Image

https://www.taniaksiazka.pl/komunisci-i-watykan-wojciech-kucharski-p-1272518.html


Ale również na poniżej stronie czytamy:

"W odpowiedzi na decyzję władz PRL pozbawiającą biskupa rządów w diecezji Papież Jan XXIII przesłał ks. bp. Kaczmarkowi wzruszający list z datą 19 sierpnia 1959 roku. Ojciec Święty udzielił duchowego wsparcia ordynariuszowi, umocnił go w konieczności pozostania w diecezji. List Papieża odczytano wiernym w diecezji. Służbom reżimowym PRL nie udało się zdyskredytować ks. bp. Kaczmarka w opinii społecznej."

https://www.radiomaryja.pl/bez-kategorii/swiadek-przesladowan-ks-bp-czeslawa-kaczmarka/
Teresa
PostWysłany: Pon 11:09, 13 Kwi 2020   Temat postu:

O. Marian Pirożyński – redemptorysta niezłomny

"Jeżeli głoszenie Słowa Bożego jest przestępstwem, będę popełniał je dalej" - Ojciec Marian Pirożyński CSsR (1899-1964)

Image

(...)

http://mtrojnar.rzeszow.opoka.org.pl/ksieza_niezlomni/marian_pirozynski/
Teresa
PostWysłany: Czw 23:51, 09 Sty 2020   Temat postu:

Jeszcze taka informacja wyczytana w sieci, że bp Tokarczuk napisał list do abp Lefebvre w 1976 roku i odnośnie tej informacji wyjaśniam, że:

Niedługo po wyborze na tron papieski, późną jesienią 1978 roku Jan Paweł II przyjął abpa Lefebvre na audiencji prywatnej w Watykanie. Podczas spotkania, (wśród innych spraw) arcybiskup przedstawił trudny do zweryfikowania list od biskupa przemyskiego Ignacego Tokarczuka:

"nie jestem sam. Wśród nas jest wielu biskupów podziwiających Waszą Ekscelencję , podziwiających seminarium i formację dawaną waszym księżom oraz Tradycję, którą Wasza Ekscelencja utrzymuje w Kościele , ponieważ jeśli chodzi o nas w Polsce, to jesteśmy zmuszani do przyjęcia nowej liturgii, która powoduje,że nasi wierni trącą wiarę.”

Te słowa listu są zawarte w książce abp. Kościół przesiąknięty modernizmem.(w mojej książce z 1995 r. strona 35). Jan Paweł II w czasie audiencji powiedział, że list jest falsyfikatem, stworzonym w celach operacyjnych przez komunistyczne służby specjalne PRL zajmujące się walką z Kościołem. Wersję papieża potwierdził również arcybiskup Przemyśla w wywiadzie-rzece "W starciu z totalitaryzmem", wydanej w 1994 roku:

Image

http://kmt.pl/pozycja.asp?ksid=1582

Komuniści bardzo kopali dołki nie tylko przed abp Tokarczukiem i polecam tę książkę, a poniżej skan z tej książki o tym fragmencie, o którym powyżej mowa, strona 108:


Image
Teresa
PostWysłany: Czw 13:31, 01 Lut 2018   Temat postu:

Dziś przypada 100. rocznica urodzin abp. Ignacego Tokarczuka

Image

1 lutego przypada 100. rocznica urodzin abp. Ignacego Tokarczuka, nazywanego często „biskupem niezłomnym”, a przez władze PRL uznawanego za jednego z głównych wrogów systemu komunistycznego. Rok 2018 uchwałą Sejmu RP jest obchodzony jako Rok abp. Ignacego Tokarczuka.
(...)
https://ekai.pl/dzis-przypada-100-rocznica-urodzin-abp-ignacego-tokarczuka/



Gdyby nie ten Tokarczuk

Watykan stale był bombardowany informacjami o tym, że wiele w Polsce można by osiągnąć, gdyby nie „ten Tokarczuk”. Zmienił zdanie, gdy biskup przesłał abp. Poggiemu znalezione w kurii „pluskwy”.
(...)
http://gosc.pl/doc/802191.Gdyby-nie-ten-Tokarczuk
Teresa
PostWysłany: Pon 13:30, 26 Sie 2013   Temat postu:

Przeszedł czyściec na ziemi - Biskup Czesław Kaczmarek (1895-1963)

Image

http://mtrojnar.rzeszow.opoka.org.pl/ksieza_niezlomni/czeslaw_kaczmarek/

http://stary.naszdziennik.pl/index.php?dat=20070922&typ=my&id=my81.txt

http://stary.naszdziennik.pl/print.php?dat=20070922&id=my81.txt&typ=my
(to samo co powyżej)

Pomnik bpa Kaczmarka stanął w Kielcach
(...)
https://deon.pl/kosciol/pomnik-bpa-kaczmarka-stanal-w-kielcach,85332


Dziś mija 50. rocznica śmierci biskupa.

Nagonka na hierarchę

Biskup Kaczmarek został zrehabilitowany przez komunistów po upadku stalinizmu, 30 marca 1957 r. Władze przyznały lakonicznie, że brakowało dowodów, by skazać go za szpiegostwo. Biskup zmarł 26 sierpnia 1963 r. z powodu wyczerpania organizmu po wieloletnim więzieniu.

https://www.rp.pl/artykul/1041891-Nagonka-na-hierarche.html
Teresa
PostWysłany: Nie 21:49, 30 Gru 2012   Temat postu:

Śp. abp Tokarczuk spocznie w podziemiach archikatedry

W środę 2 stycznia ciało śp. Ignacego Tokarczuka spocznie w podziemiach archikatedry przemyskiej, nieopodal swojego poprzednika bp. Franciszka Bardy. Arcybiskup-senior, który rządził diecezją przemyską w latach 1965 –1993, zmarł 29 grudnia o godz. 8.30 w Domu Biskupim w Przemyślu. Za miesiąc skończyłby 95 lat.

(...)

https://ekai.pl/sp-abp-tokarczuk-spocznie-w-podziemiach-archikatedry/
Teresa
PostWysłany: Sob 16:18, 29 Gru 2012   Temat postu:

Zmarł ks. abp Ignacy Tokarczuk

Image

(...)

Pogrzeb ks. abp. odbędzie się 2 stycznia. O godz. 11 sprawowana będzie Msza św. żałobna w Archikatedrze Przemyskiej. Także dzień wcześniej o godz. 15;30 w archikatedrze zostanie odprawiona Msza Święta.

(...)

Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci.

https://www.radiomaryja.pl/kosciol/zmarl-ks-abp-ignacy-tokarczuk-mial-94-lata/
Teresa
PostWysłany: Sob 16:15, 29 Gru 2012   Temat postu:

Teresa napisał:
(...)
Drugim artykułem był artykuł o
bp.Ignacym Tokarczuku:
"Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi"
Lata udręki i historyczne zwycięstwo księdza arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

http://mtrojnar.rzeszow.opoka.org.pl/ksieza_niezlomni/ignacy_tokarczuk/

http://mtrojnar.rzeszow.opoka.org.pl/ksieza_niezlomni/abp_ignacy_tokarczuk/

Niedawno słuchałam audycję w RM z Jego 90-tych urodzin, a teraz sięgłam do tego artykułu. Dla mnie to człowiek wielkiego formatu. Sam tytuł tego artykułu jest dla mnie bardzo wymowny i pozwolę sobie zacytować Jego słowa z końcówki artykułu:


Cytat:
Na pytanie, co dzisiaj radziłby młodym kapłanom, ks. abp Ignacy Tokarczuk z uśmiechem odpowiedział: - Wierność Bogu, Kościołowi oraz idei sprawiedliwości, praworządności i solidarności międzyludzkiej. Nie wiązać się z nazwiskami! Wykorzystać to trudne i często dramatyczne doświadczenie Polski powojennej, bo ono nas więcej nauczyło niż wolność w świecie Zachodu. To doświadczenie umacniało w nas wiarę w Boga, ukształtowało w nas krytyczne spojrzenie na panoszący się liberalizm, który jak zawsze sieje jedynie zniszczenie.


Obserwując dzisiejsze czasy, nasuwa się pytanie czy dzisiejsi księża biorą przykład ze swoich poprzedników, braci w kapłaństwie? Nie uogólniam, ale jakże jest dziś brak temu, co zaznaczyłam w zacytowanej wypowiedzi na czerwono. Za Kapłanów musimy się bardzo modlić.

Odszedł kapłan niezłomny

Image

Dziś rano w Przemyślu zmarł JE ks. abp Ignacy Tokarczuk. Kapłan niezłomny, który nie zważając na grożące mu ze strony komunistów niebezpieczeństwa, zawsze stał po stronie prawdy i zasad. Miał 94 lata.

Ignacy Tokarczuk urodził się 1.02.1918 r. w Łubiankach Wyższych koło Zbaraża. Po maturze w 1937 r. wstąpił do Metropolitalnego Seminarium we Lwowie, podejmując jednocześnie studia teologiczne na Uniwersytecie Jana Kazimierza.

Kiedy władze sowieckie zamknęły seminarium i zlikwidowały uniwersytecki wydział teologiczny, przyszły metropolita przemyski kontynuował studia w seminarium konspiracyjnym.

Święcenia kapłańskie przyjął 21.06.1942 r. w katedrze lwowskiej z rąk ks. abp. Eugeniusza Baziaka. Pracował na parafii w Złotnikach k. Podhajca, a z chwilą, gdy w 1944 r. UPA wydała na kapłana wyrok śmierci, w porę ostrzeżony udał się do Lwowa, gdzie posługiwał wiernym w parafii św. Marii Magdaleny.

Rok później w ramach repatriacji wyjechał do Katowic, a w 1946 r. rozpoczął studia w zakresie nauk społecznych i filozofii chrześcijańskiej na KUL, wieńcząc trud nauki tytułem doktorskim na Wydziale Filozoficznym.

Od początku swojej kapłańskiej drogi ks. abp Ignacy Tokarczuk przejawiał zainteresowanie sprawami publicznymi. Były to lata powojennej ruiny i spustoszenia duchowego, pogłębianego zawistnymi działaniami ówczesnych komunistycznych władz, które narzucały społeczeństwu ateistyczny światopogląd.

Swój duchowy i społeczny program ks. abp Tokarczuk realizował m.in. jako wykładowca seminarium warmińskiego w Olsztynie, a od 1962 r. jako kierownik katedry teologii pastoralnej KUL.

Najpełniej jednak dał się poznać jako duszpasterz nominowany 21 grudnia 1965 r. przez Ojca Świętego Pawła VI na ordynariusza diecezji przemyskiej.

Sakrę biskupią otrzymał z rąk Prymasa Polski Stefana kard. Wyszyńskiego 6 lutego 1966 r. w przemyskiej katedrze. Dzięki bezkompromisowej postawie pasterza przemyskiego, który piastował swój urząd do 17 kwietnia 1993 r., na terenie diecezji powstało 220 parafii, wybudowano 430 kościołów, tyleż samo domów parafialnych i katechetycznych.

Do najważniejszych wydarzeń duszpasterskich okresu sprawowania władzy przez ks. abp. Tokarczuka zaliczyć należy Wielką Nowennę i obchody Wielkiego Milenium Chrztu Polski, peregrynację Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej oraz pierwszą w ponad 600-letniej historii diecezji przemyskiej wizytę Głowy Kościoła Powszechnego Ojca Świętego Jana Pawła II oraz beatyfikację ks. bp. Józefa Sebastiana Pelczara 2 czerwca 1991 r. w Rzeszowie.

Wówczas to ks. bp Ignacy Tokarczuk został wyniesiony do godności arcybiskupiej. W niespełna rok później, 25 marca 1992 r. bullą „Totus Tuus Poloniae Populus” Papież dokonał reorganizacji polskich diecezji, wskutek czego ustanowiona została nowa metropolia przemyska, a jej pierwszym metropolitą został ks. abp Ignacy Tokarczuk. W czasie swojej posługi pasterskiej dla Kościoła przemyskiego (21.12.1965 – 17.04.1993) kształtował postawy społeczne diecezjan, jawnie, z narażeniem własnego życia przeciwstawiał się ateizmowi i sekularyzacji.

Uznawany słusznie za ojca chrzestnego NSZZ „Solidarność” wielokrotnie pomagał robotnikom w czasie stanu wojennego, stając w obronie prześladowanych i cierpiących z powodów ideologicznych i politycznych. 3 września br. ks. abp Ignacy Tokarczuk został pierwszym na Podkarpaciu laureatem nagrody „Świadek Historii” przyznawanej przez Kapitułę, której przewodniczącym jest prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Przyjmując wyróżnienie, ks. abp Tokarczuk dziękował za pamięć i uznanie dla jego pracy i posługi w niełatwych czasach komunizmu. Wspominając swoje spotkanie z ks. Popiełuszką, który jest przykładem zwycięstwa dobra i prawdy nad złem, ks. abp Tokarczuk zaznaczył, że osobiście również był gotowy na wszystko. – Były momenty trudne, ale Panu Bogu dziękuję, że dawał mi siłę do pokonywania przeciwności – powiedział ks. abp Tokarczuk, dodając, że tworzenie sieci parafialnej i budowa ponad 430 kościołów na terenie diecezji integrowała społeczeństwo.

– Mieliśmy świadomość, że w jedności siła, że razem możemy przeciwstawić się komunizmowi. Strach schodził na dalszy plan – wspominał ksiądz arcybiskup. Zachęcał też do wytężonej pracy dla dobra wspólnego. – Róbcie wszystko, żeby Polska – Ojczyzna nasza, jednoczyła się coraz bardziej mimo trudności i przeszkód. One są, ale niech nam przyświeca ta wielka idea równości i sprawiedliwości społecznej, która musi zapanować nad zagrożeniami – wskazywał ksiądz arcybiskup senior.

Doniosłość roli, jaką odegrał ks. abp Tokarczuk w historii Kościoła w Polsce, najlepiej oddają słowa bł. Jana Pawła II, który podczas historycznej wizyty w Przemyślu 2 czerwca 1991 r. powiedział: „Drogi biskupie Ignacy! Na przestrzeni lat Twego posługiwania stałeś się wobec Kościoła i społeczeństwa walczącego o swe suwerenne prawa rzecznikiem, świadkiem i autorytetem. Ufam - stwierdził Papież - że i teraz – w nowej sytuacji – to Twoje świadectwo jest nieodzowne”.

3 maja 2006 r. za zasługi dla Polski ks. abp Tokarczuk został uhonorowany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego najwyższym odznaczeniem państwowym RP – Orderem Orła Białego, a 21 maja 2007 r. został powołany w skład Kapituły Orderu.

Ksiądz arcybiskup przekazał odznaczenie na Jasną Górę.

http://www.naszdziennik.pl/wiara-kosciol-w-polsce/19459,odszedl-kaplan-niezlomny.html
nauta
PostWysłany: Wto 14:35, 19 Lut 2008   Temat postu:

Wtedy Kapłani wierzyli w swoje KAPŁAŃSTWO!!!
Teresa
PostWysłany: Pon 10:07, 18 Lut 2008   Temat postu:

Jeszcze mi taka myśl przyszła, Michał napisał w temacie:
"Bezpieka nie miała na nich siły" , a dlaczego dziś tak różne inne siły tak oddziaływują i na wielu mają tę siłę?
Teresa
PostWysłany: Pon 10:04, 18 Lut 2008   Temat postu:

Do artykułów jak najbardziej można zagladać i wybierać do czytania. Ja przejrzałam dwa, jeden o bp.Pawle Latusku, z rąk którego otrzymałam Sakrament Bierzmowania i pamiętam jak dziś jak to było, jak wszystko wygladało, mimo że miałam wówczas tylko 10 lat i byłam po I Komunii Św. Dziś nie jedna osoba powie, jak to tak zaraz do Bierzmowania po I Komunii Św.?, ano tak bo kiedyś Biskupi nie przyjeżdżali tak często do parafii i nie działali jak jest to teraz. Do Sakramentu Bierzmowania przystępowali wówczas wszyscy i starsi, którzy go jeszcze nie przyjmowali i dzieci, które były po I Komunii Św. I uważam , że mimo młodego wieku wcale ci młodzi, nowi "Żołnierze Chrystusa"nie byli gorsi czy głupsi od tych którzy dziś mają przez cały rok katechezy przygotowujace do tego sakramentu.

Drugim artykułem był artykuł o bp.Ignacym Tokarczuku:


"Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi "

Lata udręki i historyczne zwycięstwo księdza arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

Niedawno słuchałam audycję w RM z Jego 90-tych urodzin, a teraz siegłam do tego artykułu. Dla mnie to człowiek wielkiego formatu. Sam tytuł tego artykułu jest dla mnie bardzo wymowny i pozwolę sobie zacytować Jego słowa z końcówki artykułu:


Cytat:
Na pytanie, co dzisiaj radziłby młodym kapłanom, ks. abp Ignacy Tokarczuk z uśmiechem odpowiedział: - Wierność Bogu, Kościołowi oraz idei sprawiedliwości, praworządności i solidarności międzyludzkiej. Nie wiązać się z nazwiskami! Wykorzystać to trudne i często dramatyczne doświadczenie Polski powojennej, bo ono nas więcej nauczyło niż wolność w świecie Zachodu. To doświadczenie umacniało w nas wiarę w Boga, ukształtowało w nas krytyczne spojrzenie na panoszący się liberalizm, który jak zawsze sieje jedynie zniszczenie.


Obserwując dzisiejsze czasy, nasuwa się pytanie czy dzisiejsi księża biorą przykład ze swoich poprzedników, braci w kapłaństwie? Nie uogólniam, ale jakże jest dziś brak temu, co zaznaczyłam w zacytowanej wypowiedzi na czerwono. Za Kapłanów musimy się bardzo modlić.
Michał
PostWysłany: Nie 21:40, 17 Lut 2008   Temat postu: Bezpieka nie miała na nich siły - księża niezłomni

Bezpieka nie miała na nich siły - księża niezłomni - seria artykułów

"Wolne" media często przedstawiają nam obraz Kościoła w świetle lustracyjnych afer, seksualnych skandali i finansowych szwindli, przy czym lwia część tego kabaretu to wyroki ferowane nie na sali sądowej ale w redakcjach gazet, których kapitał leży za Odrą.

Polecam serię artykułów, które ukazują naszych duszpasterzy w nieco innej perspektywie.

http://mtrojnar.rzeszow.opoka.org.pl/ksieza_niezlomni/

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group