Autor Wiadomość
Teresa
PostWysłany: Śro 11:40, 29 Cze 2022   Temat postu:

A.D. 2022 rok

117 nowych prezbiterów we Francji

Image

Kościół we Francji zyska w tym roku 117 nowych kapłanów. Większość święceń miała miejsce w ubiegłą niedzielę. Liczba neoprezbiterów utrzymuje się w tym kraju na stałym niskim poziomie. Nowych księży diecezjalnych jest 72, zakonnych 21, natomiast 22 należy do ruchów, wspólnot czy stowarzyszeń życia apostolskiego. 6 kapłanów zostało wyświęconych do sprawowania liturgii w starym rycie rzymskim.

Wśród diecezji tradycyjnie najwięcej neoprezbiterów ma Paryż (10), pięciu niewielka diecezja Vannes, a czterech prymasowski Lyon. W zakonach najwięcej święceń, po pięć, jest u dominikanów i we Wspólnocie św. Jana. Natomiast wśród wspólnot i stowarzyszeń wyróżnia się, jak w poprzednich latach, tradycjonalistyczna Wspólnota św. Marcina, która ma 14 neoprezbiterów oraz wspólnota Chemin Neuf z 4 wyświęconymi. Nowi prezbiterzy do posługi w starym rycie należą do Bractwa św. Piotra oraz Instytutu Chrystusa Króla (w obu po trzech).

Statystyki podane przez Episkopat Francji zawierają też całkowitą liczbę święceń, obejmującą również neoprezbiterów z innych krajów. Jest ich w sumie 122. Dla porównania w ubiegłym roku było ich 130. Na mniejszą w tym roku liczbę święceń ma też wpływ decyzja Watykanu, który 6 czerwca zablokował święcenia w seminarium diecezji Fréjus-Toulon. Statystyki te nie obejmują natomiast 6 francuskich neoprezbiterów wyświęconych w Bractwie Kapłańskim św. Piusa X, którego relacje ze Stolicą Apostolską nadal nie są w pełni uregulowane.

https://www.ekai.pl/117-nowych-prezbiterow-we-francji/
Teresa
PostWysłany: Pon 13:54, 29 Gru 2014   Temat postu:

I jak z tym religijnym przełomem i tymi rekordowymi powołaniami? Coś nie widać tej "wiosny". Poczytajmy tu:

Francja - Kościół bez księży?
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kryzys-naduzycia-w-kk,20/francji-brakuje-kaplanow,3476.html#59544
Teresa
PostWysłany: Wto 21:22, 19 Cze 2012   Temat postu:

Francja: nowe powołania nad Sekwaną

Image

Ponad 150 kapłanów zostanie wyświęconych we Francji w tym roku. To nieco mniej niż bywało w latach poprzednich – podała tamtejsza konferencja episkopatu. Kapłanów diecezjalnych będzie 96, czyli o 10 mniej niż w roku ubiegłym 2011. Dołączy do nich 50 nowych księży należących do różnych zakonów i zgromadzeń.

Tradycyjnie najwięcej neoprezbiterów będzie w Paryżu i Toulonie. Są jednak francuskie diecezje, w których nie będzie żadnego nowego kapłana. W niektórych diecezjach nie było już święceń od kilku lat. W diecezji Saint-Flour ostatniego kapłana wyświęcono w 2004 roku. W diecezji Moulin jest tylko 37 księży w wieku przedemerytalnym, a wielu duchownych będących już na emeryturze posługuje normalnie w swoich parafiach. Połowa z blisko 14 tys. kapłanów pracujących we Francji przekroczyła już 75. rok życia. Wielu z nich jednak mimo wieku emerytalnego angażuje się w działalność duszpasterską. Kościół nad Sekwaną wspierają także powołania z imigracji, często z afrykańskich krajów francuskojęzycznych.

http://www.archivioradiovaticana.va/storico/2012/06/19/francja_nowe_powo%C5%82ania_nad_sekwan%C4%85/pol-597834
Teresa
PostWysłany: Śro 11:10, 29 Lut 2012   Temat postu:

Francja: Kościół zmaga się z kryzysem powołań

Image

Kościół diecezjalny to główne źródło powołań we francuskim Kościele. Tylko co piąty tamtejszy seminarzysta wybiera życie w zakonie bądź w nowej wspólnocie – podał episkopat Francji. Od 30 lat liczba powołań utrzymuje się tam mniej więcej na tym samym, niskim poziomie. Ubiegły rok był jednak rekordowy. Zwiększyła się liczba nowych seminarzystów, z 302 do 312. Wyświęcono też rekordową liczbę księży: 109, o 10 procent więcej niż rok wcześniej. Jednakże już w tym roku święceń kapłańskich będzie co najwyżej 77. W każdym razie nie pokrywa to potrzeb francuskiego Kościoła, w którym od czasów Soboru liczba księży zmniejszyła się trzykrotnie, a neoprezbiterów dziesięciokrotnie. W konsekwencji niemal każdy francuski duszpasterz musi obsługiwać od kilu do kilkudziesięciu kościołów.

Radio Watykańskie

RW pisze, że Kościół zmaga się z kryzysem powołań, KAI do tej samej informacji daje tytuł: Coraz więcej powołań we Francji - rzeczywiście, bardzo wzrosło Rolling Eyes a to że w tym roku będzie duży spadek, bo nie 109 wyświeconych księży, tylko 77, to już mało istotne, ale ... tytuł szumny, że coraz więcej powołań we Francji!
Teresa
PostWysłany: Nie 11:33, 06 Lis 2011   Temat postu:

Francuscy biskupi obradują o duchowej odnowie swych diecezji

„Oby świadectwo osób konsekrowanych stawało się coraz bardziej znaczące w społeczeństwie tak silnie naznaczonym sekularyzacją i obojętnością religijną, ale również wielkim pragnieniem duchowości!”. Kościołowi we Francji życzy tego kard. Tarcisio Bertone w przesłaniu, które skierował w imieniu Papieża do tamtejszej konferencji biskupów, obradującej od 4 do 9 listopada w Lourdes. Przed rozpoczęciem obrad przewodniczący francuskiego episkopatu, kard. André Vingt-Trois z Paryża, poinformował Benedykta o ich głównych tematach.

Ojciec Święty modli się za uczestników sesji plenarnej konferencji biskupów w tym momencie ważnym dla życia Kościoła we Francji – pisze watykański sekretarz stanu. Przykładają oni wielką wagę do odnowy życia duchowego w swych diecezjach. W centrum tej odnowy stawiają żywotność różnych form życia konsekrowanego. Świadectwo zakonników i zakonnic czy innych osób konsekrowanych, które poświęcają swe życie Bogu i Kościołowi, potrzebne jest zlaicyzowanemu społeczeństwu, spragnionemu równocześnie wartości duchowych. Kard. Bertone wyraża też nadzieję, że refleksja episkopatu Francji o niedzielnych zgromadzeniach liturgicznych przyczyni się do odkrywania przez wiernych, że regularne uczestnictwo w Eucharystii jest niezbędne dla dynamizmu życia chrześcijańskiego. Ożywieniem ewangelicznego świadectwa winny też zaowocować planowane przez francuskich biskupów przygotowania do ogłoszonego przez Papieża Roku Wiary.

https://www.gosc.pl/doc/1001162.Biskupi-o-duchowej-odnowie
Teresa
PostWysłany: Czw 21:07, 23 Cze 2011   Temat postu:

O problemach i braku księży we Francji jest też tu:

Francji brakuje kapłanów
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-ogolnie-i-na-swiecie,2/francji-brakuje-kaplanow,3476.html
Teresa
PostWysłany: Czw 21:01, 23 Cze 2011   Temat postu:

Francja: rekordowy rok nowych kapłanów

Francuskie diecezje otrzymają w tym roku rekordową liczbę neoprezbiterów. W sumie zostanie wyświęconych 109 kapłanów, ale jedynie 77 diakonów. Oznacza to, że po roku tłustym znowu przyjdzie rok chudy. Zasadniczo od ponad 30 lat liczba święceń diecezjalnych utrzymuje się w tym kraju na stałym, niskim poziomie, około setki rocznie. Dla porównania przed Soborem było ich około tysiąca, a w roku 1971, kiedy formację seminaryjną kończyło pierwsze posoborowe pokolenie kleryków już tylko 246. Konsekwencją tego utrzymującego się od lat 60. kryzysu jest radykalny spadek liczby kapłanów: z 43 tys. w r. 1948 do 14 tys. obecnie.

W tym roku do niemal połowy francuskich diecezji nie trafi żaden neoprezbiter. Rekordowa jest natomiast diecezja Fréjus-Toulon, która otrzyma 15 nowych kapłanów. Za tym sukcesem kryje się jednak specyficzna strategia tamtejszego ordynariusza. Bp Dominique Rey postawił na nowe wspólnoty i w przeciwieństwie do wielu innych biskupów chętnie przyjmuje je do swojej diecezji. Sam zresztą należy do Wspólnoty Emmanuel. W istocie na 15 neoprezbiterów 11 pochodzi z 6 różnych wspólnot i ruchów.

Osobnym zjawiskiem we francuskim Kościele jest wzrost liczby powołań we wspólnotach sprawujących przedsoborową liturgię. Rekordzistami są tu lefebryści, których święcenia są ważne, choć nie posiadają oni jurysdykcji w Kościele katolickim. W tym roku ich francuska prowincja otrzyma 11 nowych kapłanów. Obok nich we Francji powołaniami cieszą się również instytuty kapłańskie działające oficjalnie w Kościele katolickim na mocy motu proprio Benedykta XVI Summorum Pontificum.

http://pl.radiovaticana.va/news/2011/06/23/francja:_rekordowy_rok_nowych_kap%C5%82an%C3%B3w/pol-498788


Liczba święceń we Francji wzrosła nieznacznie

Image

(...)
la croix
Teresa
PostWysłany: Sob 9:45, 14 Sie 2010   Temat postu: Francja: w oczekiwaniu na religijny przełom.

Francja: w oczekiwaniu na religijny przełom.

We Francji pustoszeją klasztory. W ostatniej dekadzie liczba zakonników i zakonnic zmalała w tym kraju o jedną trzecią. Nie lepiej jest w seminariach duchownych. W tym roku padł kolejny czarny rekord – wyświęcono jedynie 83 nowych kapłanów. Nie bez satysfakcji doniósł o tym Le Monde. Francuski dziennik przypisuje kryzys powołań nieumiejętności dostosowania się zakonów do potrzeb współczesnego świata. Odnotowuje jednak, że kryzysem nie są objęte zgromadzenia tradycjonalistyczne. Opactwo Fontgombault na przykład, gdzie do dziś sprawuje się przedsoborową liturgię, może się poszczycić rekordową liczbą 60 mnichów – zaznacza

Jak twierdzą cytowani przez dziennik francuscy duchowni, powodzenie tradycjonalistów związane jest z ewolucją, jaka dokonuje się w młodych osobach konsekrowanych. Zdaniem prowincjała asumpcjonistów, o. Benoît Grière, ci, którzy dziś wstępują do zakonu, chcą, by był to akt heroiczny, świadectwo. Z kolei według wiceprzewodniczącej Konferencji Zakonników i Zakonnic we Francji, młodzi katolicy pragną dziś większej wyrazistości, otwartego głoszenia Ewangelii. Pociągają ich bardziej surowe struktury i jasno określony tryb życia. U nas tego nie znajdą – przyznaje s. Florence de la Villéon ze Zgromadzenia Sacré Coeur. Zdecydowana większość francuskich zakonnic zrezygnowała po soborze z noszenia habitu czy welonu. Opowiedziały się za większą dyskrecją, która dziś już do młodych nie przemawia.

Ciekawym zjawiskiem, jakie odnotowują zarówno francuskie klasztory, jak i seminaria duchowne, jest coraz większa obecność osób obcego pochodzenia. W nowicjatach zgromadzeń żeńskich są one już większością, w męskich stanowią jedną trzecią nowicjuszy, zaś w seminariach 15 proc. kleryków.

https://m.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,2672,w-oczekiwaniu-na-religijny-przelom-we-francji.html

Z komentarza:
(...) Przyczyną kryzysu w Kościele i powołań kapłańskich jest odejście od niezmiennej Tradycji na rzecz soborowych ambiwalentnych dokumentów rodzących posoborowy relatywizm. Na to nałożyła się liturgiczna rewolucja oraz wszelkie innowacje, jak zawsze firmowane “duchem soborowym”. Powiedzenie, że ryba psuje się od głowy, bezbłędnie wpisuje się w przyczyny i stan dzisiejszego Kościoła. Tylko cały czas rybia głowa nie chce się do tego przyznać.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group