Autor Wiadomość
Teresa
PostWysłany: Nie 10:58, 30 Sty 2022   Temat postu:

Francja: udaremniono kolejny zamach w kościele

Image

We Francji narasta zagrożenie radykalnym islamizmem. W tym tygodniu udaremniono kolejny zamach na katolicki kościół. Do zdarzenia doszło w Blois nad Loarą. Katolicy coraz bardziej obawiają się o swe bezpieczeństwo.

W bazylice Notre-Dame de la Trinité pojawił się mężczyzna o północnoafrykańskich rysach twarzy. Miał na sobie dżellabę, typowe dla tamtejszych muzułmanów ubranie. Niespokojnie krążył po kościele, szukał księdza. Nie znalazłszy go, zwrócił się w stronę Mekki i popadł w modlitewny trans. Zaniepokojony tym zachowaniem kościelny zadzwonił po policję. Służby bezpieczeństwa ujęły zamachowca zanim doszło do tragedii. Okazało się, że miał przy sobie Koran i długi kuchenny nóż. Jak stwierdzili funkcjonariusze antyterrorystycznej jednostki, podobnym nożem posłużył się przed rokiem zamachowiec w bazylice Matki Bożej w Nicei.

Niedoszły zamachowiec był wielokrotnie notowany w policyjnych kartotekach za różne przestępstwa. Nie był jednak zaklasyfikowany jako islamista. Na razie policja uznała go za człowieka niezrównoważonego i odesłała na badania psychiatryczne.

Katolicy nie ukrywają swego oburzenia. „Kiedy już dojdzie do zamachu, przyjeżdżają wszyscy ministrowie, jak na defiladę. A kiedy uda się zapobiec tragedii, twierdzą, że sprawa jest wątpliwa, że był to ktoś niezrównoważony” – mówi jeden z pracowników sanktuarium. Proboszcz parafii ks. Vincent Delaby jest poważnie zaniepokojony tą sytuacją. Tym bardziej, że on sam otrzymywał już wcześniej telefoniczne pogróżki, a jedna z parafianek widziała niedoszłego zamachowca, jak dzień wcześniej przyszedł do bazyliki na rozpoznanie.

https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2022-01/francja-udaremniono-kolejny-zamach-w-kosciele.html
Teresa
PostWysłany: Pon 14:58, 17 Sty 2022   Temat postu:

Francja przeznaczy 4 mln euro na ochronę kościołów

Image

Francuski minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin zamierza przeznaczyć cztery miliony euro na lepszą ochronę kościołów przed atakami kryminalnymi. Minister zapowiedział to podczas odwiedzin kościoła w Romainville, poinformował 15 stycznia dziennik „La Croix”. W podparyskim departamencie Seine-Saint-Denis od początku roku kilkukrotnie dochodziło do aktów wandalizmu w kościołach.

Zdaniem Darmanin’a pieniądze mają pomóc w lepszym wyposażeniu kościołów m.in. w systemy wideo, co umożliwi identyfikację przestępców i zapobiegnie dalszym aktom wandalizmu. Minister tłumaczył, że ta pomoc, która ma objąć przede wszystkim kościoły katolickie, nie jest elementem „ustawy o rozdziale Kościoła od państwa”.

Według „La Croix” akt wandalizmu zarejestrowano ostatnio również w archidiecezji Poitiers. W miejscowości Poitevin 6 stycznia obcięto głowy sześciu figurom świętych. Ponadto w miniony weekend z bazyliki w Paray-le-Monial (departament Saône-et-Loire) skradziono relikwie św. Jana Pawła II.

Sekretarz generalny i rzecznik Konferencji Biskupów Francji ks. Hugues de Woillemont, podziękował rządowi. Opowiedział się jednocześnie za tym, aby kościoły były otwarte przez cały dzień.

W 2021 roku francuskie ministerstwo spraw wewnętrznych zarejestrowało 1380 aktów antyreligijnych, takich jak zniewagi, wandalizm lub profanacja; było ich o 17 procent mniej niż w 2019 roku.

https://www.ekai.pl/francja-przeznaczy-4-mln-euro-na-ochrone-kosciolow/
Teresa
PostWysłany: Pon 14:54, 17 Sty 2022   Temat postu:

Powyżej profanacja, a poniżej kradzież.

Francja: skradziono relikwie św. Jana Pawła II

Z bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa w Paray-le-Monial w weekend 8 i 9 stycznia skradziono relikwię św. Jana Pawła II, która znajdowała się w kaplicy św. Błażeja. Śledztwo w tej sprawie jest w toku.

Image

„Był to kawałek materiału z krwią Jana Pawła II zachowany od zamachu z 13 maja 1981 r., który został nam ofiarowany przez arcybiskupa krakowskiego, kardynała Stanisława Dziwisza w 2016 roku" - wyjaśnił ks. Lagrange, proboszcz tej parafii rozsławionej przez objawienia Pana Jezusa św. Małgorzacie Marii Alacoque pod koniec XVII wieku. „Jestem oburzony i głęboko zasmucony, podobnie jak wszyscy parafianie i osoby związane z sanktuarium” – powiedział duszpasterz.

Po raz ostatni relikwia była widziana w piątek wieczorem. Dopiero w niedzielę po południu jeden z wiernych zorientował się, że jej nie ma. „Złodzieje działali w sposób dość drobiazgowy, nie plądrując niczego, po prostu przekraczając barierę i podnosząc szklaną kulę, aby zabrać relikwiarz, mimo że był zapieczętowany" - wyjaśnił ks. Lagrange. „Ponadto parafianka, widząc w kaplicy pustą szklaną kulę, najpierw pomyślała, że sam wyniosłem relikwię i czekała aż wrócę z urlopu w poniedziałek, by zapytać, co z nią zrobiłem" - opowiada kapłan. I wtedy, ku swojemu zdumieniu, zdał sobie sprawę, że relikwia została skradziona. „Natychmiast poinformowałem żandarmerię, która udała się na miejsce w środę 12 stycznia i odzyskała kulę z odciskami palców, aby przekazać go do laboratorium w Mâcon. Analizy są nadal w toku” - wyjaśnił.


Najbardziej niepokojące dla wspólnoty parafialnej jest to, że nie wiadomo, co złodzieje zrobili z relikwią. „Była w mosiężnym relikwiarzu bez większej wartości, więc tak naprawdę cenna była sama relikwia... Sprawcy kradzieży mogą ją sprzedać za granicę, ale obawiamy się przede wszystkim, że może być wykorzystana do praktyk okultystycznych, a nawet satanistycznych”- mówi proboszcz parafii w Paray-le-Monial. Na szczęście w bezpieczne miejsce trafiła inna relikwia św. Jana Pawła II, należąca do sanktuarium i znajdująca się w znacznie cenniejszym relikwiarzu.

Ks. Lagrange nie mógł się powstrzymać od zastanowienia się nad tajemniczym zbiegiem okoliczności z innymi kradzieżami kielichów i hostii, które miały miejsce w innych kościołach w ten sam weekend. Czy te czyny są ze sobą powiązane? W Paray-le-Monial, podobnie jak w innych miejscach, złożono skargę, a toczące się śledztwo być może dostarczy cennych odpowiedzi na temat sprawców i ich tożsamości.

https://www.niedziela.pl/artykul/76264/Francja-skradziono-relikwie-sw-Jana-Pawla
Teresa
PostWysłany: Czw 17:18, 13 Sty 2022   Temat postu:

Na stronie RW więcej pisze.

Seria profanacji we Francji, m.in. w bazylice św. Dionizego

Image

We Francji nowy rok rozpoczął się od serii profanacji chrześcijańskich miejsc kultu. Po raz kolejny ucierpiała bazylika św. Dionizego, nekropolia francuskich królów. W tej samej diecezji z dwóch kościołów wykradziono Najświętszy Sakrament. Tym niemniej pomimo narastającej agresji, Francuzi są coraz bardziej przywiązani do religijnego dziedzictwa swej ojczyzny. Impulsem był dla nich pożar w katedrze Notre-Dame.

Katedralna bazylika w Saint-Denis to miejsce o silnej symbolice narodowej. Od VI do XIX była ona głównym miejscem pochówku francuskich monarchów. Już w 2019 r. stała się ona przedmiotem agresji ze strony 41-letniego Pakistańczyka. Uszkodzone zostały witraże i organy. W tym roku do ataku na bazylikę doszło 5 stycznia. Agresorowi udało się obalić na ziemię trzy figury i powybijać szyby w gablotach. Dzięki szybkiej interwencji parafialnego wolontariusza i służb porządkowych agresora udało się powstrzymać.

Natomiast w nocy z 9 na 10 stycznia w tej samej diecezji Saint-Denis dokonano profanacji w dwóch kościołach w Bondy i w Romainville. Oba włamania miały podobny charakter. Zniszczono tabernakulum i wykradziono konsekrowane hostie. Zgodnie z wymogami prawa kanonicznego miejscowy biskup Pascal Delannoy zalecił odprawienie Mszy ekspiacyjnych, aby przywrócić te sprofanowane świątynie do użytku wiernych.

Tymczasem na przeciwległych południowych przedmieściach Paryża w Vitry-sur-Seine w nocy z 6 na 7 stycznia sprofanowany został XII-wieczny kościół św. Germana. Również w tym wypadku nie chodziło o zwykły akt wandalizmu. Agresorzy wyłamali zamek od tabernakulum i ukradli Najświętszy Sakrament.

Do podobnych ataków dochodzi również w terenach wiejskich. Pomimo postępującej sekularyzacji kościół nadal pozostaje centralnym punktem wielu wiosek i miasteczek. Jedni wiążą z nim swą tożsamość, inni koncentrują na nim swą agresję. Jak powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Gautier Mornas, przewodniczący Komisji Episkopatu Francji ds. Sztuki Sakralnej, w ostatnich latach znaczenie wzrosła wrażliwość Francuzów na ich sakralne dziedzictwo. Niewątpliwy przełom stanowił tu pożar w katedrze Notre-Dame w Paryżu. Od tej chwili zdecydowanej większości społeczeństwa zależy na zachowaniu tego dziedzictwa.

https://www.vaticannews.va/pl/swiat/news/2022-01/seria-profanacji-we-francji-m-in-w-bazylice-sw-dionizego.html
Teresa
PostWysłany: Śro 17:02, 12 Sty 2022   Temat postu:

A.D. 2022 rok


Seria profanacji Najświętszego Sakramentu w regionie paryskim

Image

Kościół Saint Germain w Vitry-sur-Seine

W nocy z niedzieli na poniedziałek 10 stycznia w dwóch kościołach w podparyskiej diecezji Saint-Denis doszło do profanacji, kradzieży i zniszczeń w dwóch kościołach. 7 stycznia podobny przypadek stwierdzono w kościele Saint Germain w Vitry-sur-Seine w diecezji Creteil.

We wszystkich trzech przypadkach doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu, włamania do skarbonek, kradzieży sprzętu liturgicznego oraz innych zniszczeń.

Kościół Saint-Pierre w Bondy znajduje się w centrum miasta (75-89 rue Jules-Guesde) i jest otwarty codziennie od 8.00 do 20.00. Miejsce zdarzenia zbadała policja kryminalna, a także ekipa techniczna ratusza (we Francji kościoły zbudowane przed 1905 są własnością państwa).

Podobne zdarzenie miało miejsce w kościele Saint-Germain-l’Auxerrois w Romainville, znajdującym się także w centrum miasta.

We wtorek 11 stycznia o godz. 19.00 w Bondy została odprawiona Msza św. wynagradzająca, którą sprawował biskup diecezji, Pascal Delannoy. Dzisiaj natomiast ten sam biskup sprawować będzie Mszę św. wynagradzającą w Saint-Germain-l’Auxerrois.

https://www.ekai.pl/seria-profanacji-najswietszego-sakramentu-w-regionie-paryskim/
Teresa
PostWysłany: Pon 22:20, 10 Cze 2019   Temat postu:

Kolejne profanacje we Francji

W nocy z soboty na niedzielę sprofanowano ponad sto grobów na jednym z najstarszych cmentarzy w Tuluzie. Władze miasta zwracają uwagę na jawnie antychrześcijański charakter zamachu.

Uszkodzono tylko groby chrześcijańskie, celem ataku były krzyże – zauważa przybyły na miejsce mer Tuluzy. Podkreśla on, że na cmentarzu są też groby muzułmańskie i żydowskie, ale żaden z nich nie ucierpiał. To przykry widok, profanacji w takiej skali nigdy tu jeszcze nie było – dodaje Jean-Luc Moudenc.

http://www.idziemy.pl/kosciol/kolejne-profanacje-we-francji/59856Cmentarz Terre Cabade, jeden z najstarszych w Tuluzie, został zdewastowany w nocy z soboty 9 na niedzielę 10 czerwca. Około stu grobów zostało zbezczeszczonych.

Krótki filmik:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=27&v=2GNbJmlcoK0

Image

Image

https://www.ouest-france.fr/region-occitanie/haute-garonne/toulouse-31500/toulouse-un-cimetiere-profane-une-centaine-de-tombes-degradees-6389223
Teresa
PostWysłany: Śro 13:22, 22 Maj 2019   Temat postu:

Francja: coraz więcej profanacji, kościoły pozostaną otwarte

Image

We Francji narasta liczba profanacji katolickich miejsc kultu. W samej diecezji Poitiers doszło w ostatnich trzech miesiącach do kilkunastu włamań do kościołów. Za każdym razem celem włamania było tabernakulum i profanacja Najświętszego Sakramentu.

Jak podkreśla miejscowy arcybiskup, czegoś takiego jeszcze w tym kraju nie było. Zdarza się to co raz częściej. Nie są to oczywiście prześladowania – dodaje abp Pascal Wintzer – ale profanacja Najświętszego Sakramentu zadaje realny ból kapłanom i wiernym.

Podkreśla on, że cyboria, w których przetrzymywane są konsekrowane hostie nie mają żadnej wartości. Agresorzy ugodzili jednak w to, co w każdym kościele jest najcenniejsze – mówi abp Pascal Wintzer. Podkreśla, że nikt nie wziął na siebie odpowiedzialności za te profanacje. Nie są znane motywy tego działania. Nie wyklucza, że może w nich chodzić o wymazanie chrześcijańskiej obecności.

Abp Wintzer: profanacje nie skłonią mnie do zamknięcia kościołów


“Nie chciałbym, by na skutek tych włamań zamknięto kościoły, bo doprowadziłoby to do wymazania chrześcijańskiej obecności. Tymczasem kiedy kościoły są otwarte, wielu ludzi chętnie je odwiedza i to nie tylko chrześcijanie. Różne są tego powody. Niektórzy ze względów estetycznych, inni znajdują w kościele ciszę, łatwiej jest im się skupić. Odnajdują w nich pokój ducha. Bardzo mi zatem zależy, by kościoły pozostałe otwarte. Trzeba zabezpieczyć niektóre przedmioty i to należy do obowiązku właściciela, czyli gminy. Można też zastanowić się nad usunięciem Najświętszego Sakramentu, jeśli kościół nie jest regularnie używany. Wolę takie rozwiązanie, niż całkowite zamknięcie kościoła.”

https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2019-05/francja-profanacje-poitiers-wintzer-najswietszy-sakrament.html
Teresa
PostWysłany: Sob 12:29, 09 Mar 2019   Temat postu:

Francja: rośnie liczba profanacji, wandale w Saint-Denis

Image

We Francji nie słabnie fala ataków na chrześcijańskie miejsca kultu. Miniony miesiąc był pod tym względem rekordowy. W lutym odnotowano 47 takich przypadków we wszystkich francuskich departamentach, w tym: 15 aktów wandalizmu, 15 włamań, 10 profanacji i 1 podpalenie.

W ostatnich dniach na celowniku wandali znalazła się świątynia o wielkim znaczeniu symbolicznym, a mianowicie gotycka bazylika św. Dionizego w Saint-Denis. Do XIX w. była ona główną nekropolią francuskich monarchów. W niej też przechowywano insygnia koronacyjne i regalia królów Francji.

Włamywacze skorzystali z trwających obecnie prac restauratorskich przy witrażach. Aby dostać się do świątyni, wybili jeden z witraży. Dostali się na chór świątyni, gdzie uszkodzili zabytkowe organy, ich prospekt oraz mechanizm. Uszkodzenia są poważne – oświadczyła Saadia Tamelikecht, konserwator zabytków, odpowiedzialna za bazylikę w Saint-Denis.

https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2019-03/francja-profanacje-bazylika-saint-denis.html
Teresa
PostWysłany: Wto 14:28, 12 Lut 2019   Temat postu:

O profanacjach również w wątku tu:

Francja: biskup krytykuje indolencję władz wobec profanacji świątyni
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-ogolnie-i-na-swiecie,2/biskup-francji-byla-to-najgorsza-profanacja-jaka,3661.html
Teresa
PostWysłany: Wto 21:43, 02 Lut 2016   Temat postu:

Kolejna profanacja we Francji! Wandale zaatakowali zabytkowy kościół w Bruyeres-le-Chatel

Image

https://www.leparisien.fr/essonne-91/bruyeres-le-chatel-91680/bruyeres-le-chatel-les-paroissiens-consternes-apres-le-saccage-de-l-eglise-31-01-2016-5502691.php

Do kolejnego napadu na katolicki kościół we Francji doszło w Bruyères-le-Châtel w departamencie Essonne (region Île-de-France). Tamtejszy kościół był wpisany na listę zabytków. Wierni są wstrząśnięci faktem napaści, szczególnie, że w ubiegłym roku na świątyni ktoś namalował graffiti.

Biskup diecezji Evry-Corbeil-Essonne, Michel Dubost, poinformował, że profanatorzy włamali się do tabernakulum, ukradli cyborium z konsekrowanymi hostiami, rozbili witraż i splądrowali zakrystię. Wynieśli też inne przedmioty, ale nie zabrali monstrancji wykonanej z cennego kruszcu.

Do napadu doszło w nocy z soboty 30 stycznia na niedzielę 31 stycznia. W niedzielę na miejsce zdarzenia przybyła żandarmeria, a zaplanowane Msze Święte zostały odwołane. Kościół, wpisany na listę zabytków, był zamknięty dla zwiedzających.

- Nie miałam siły ani odwagi wejść po tym wszystkim do kościoła. Co prawda to nie pierwszy atak na naszą świątynię, rok temu wymalowano na niej graffiti, ale tym razem szokuje nas tak ogromna profanacja. Dla kogoś niewierzącego czyn ten nie ma wielkiego znaczenia, ale dla nas jest to zamach na ciało Chrystusa - deklarowała zrozpaczona parafianka, Anne.

- To był prawdziwy atak na Kościół katolicki. Był to zamach na symbol świętości. Widać, że istnieje wola szkodzenia - stwierdził miejscowy biskup.

W kościele odbyły się modlitwy za napastników, którzy dopuścili się profanacji.

https://pch24.pl/kolejna-profanacja-we-francji-wandale-zaatakowali-zabytkowy-kosciol-w-bruyeres-le-chatel/
Teresa
PostWysłany: Nie 11:23, 18 Paź 2015   Temat postu:

Kradzież i profanacja w kaplicy w Montrichard. Wyniesiono cyborium z komunikantami

Kolejna profanacja we Francji. Tym razem nosząca wyraźne znamiona satanistyczne. W miejscowości Montrichard dokonano włamania do tabernakulum i skradziono hostie. „Ta bolesna wiadomość najgłębiej rani naszą wiarę” – skomentował miejscowy proboszcz.

W Montrichard, w departamencie Loir-et-Chere, dokonano kradzieży i profanacji w kaplicy Effiat. Złodzieje włamali się do tabernakulum i skradli cyborium z dwunastoma konsekrowanymi hostiami.

„Ta bolesna wiadomość najgłębiej rani naszą wiarę. Zamach na Najświętszy Sakrament jest odrzuceniem Miłości, jaką Bóg nas obdarza, która sprawiła, że oddał się całkowicie w ręce grzeszników” – napisał na stronie internetowej proboszcz ks. Julien Fafart.

Duchowny, że „nie warto spekulować nad intencjami sprawców tego aktu, tylko trzeba modlić się za ich dusze”.

„Zamach ten powinien skłonić nas do wzmocnienia naszego zjednoczenia w Chrystusie poprzez modlitwę, przystępowanie do sakramentów coraz silniejszą pobożność na co dzień” – wskazywał proboszcz.

Poinformował, że biskup diecezji, Jean-Pierre Batut, odprawi Mszę Świętą przebłagalną w kaplicy. Do tego czasu będzie ona zamknięta. Wierni zaproszeni są do uczestniczenia w Najświętszej Ofierze w innych kościołach parafii. Świątynie te będą otwierane tylko na czas trwania ceremonii.

https://pch24.pl/kradziez-i-profanacja-w-kaplicy-w-montrichard-wyniesiono-cyborium-pelne-komunikantow/


Image

Świątynia zamknieta dla kultu.

https://www.lanouvellerepublique.fr/loir-et-cher/commune/montrichard-val-de-cher/vol-de-ciboire-et-d-hosties-a-la-chapelle-d-effiat


Image

https://www.christianophobie.fr/la-une/loir-et-cher-profanation-et-vol-dans-une-chapelle-de-montrichard
Teresa
PostWysłany: Wto 18:58, 02 Cze 2015   Temat postu:

Profanacja w Hawrze

Image

Bp Brunin, ordynariusz diecezji Hawru (Francja), wydał komunikat w związku z aktami profanacji w kościele św. Michała, który w minionym tygodniu doświadczył kolejnej kradzieży konsekrowanych hostii. Tym razem włamano się do tabernakulum, skąd zabrano cyborium ze znajdującym się w nim Ciałem Pańskim. Przestępstwo zostało zgłoszone na policję.

- Jesteśmy głęboko dotknięci tym czynem, ponieważ w konsekrowanych hostiach uznajemy realną Obecność Pana Jezusa. Teraz w parafii trwa adoracja Najświętszego Sakramentu (grupy wymieniają się co tydzień). Osoby odpowiedzialne w parafii pragną, aby kościół był dostępny dla wszystkich, którzy życzą sobie przyjść i przyłączyć się do adoracji – pisze bp Brunin.

Nabożeństwo, na które bp ordynariusz zaprasza wszystkich katolików, aby oddać pokłon Chrystusowi obecnemu w Eucharystii, będzie miało miejsce w kościele św. Michała w Hawrze w środę, 3 czerwca, o godz. 18. 30.

https://www.riposte-catholique.fr/archives/111039


Tłumaczył: Azarias
Teresa
PostWysłany: Pon 20:12, 20 Kwi 2015   Temat postu:

Profanacja cmentarza we Francji. Zdewastowano wyłącznie groby chrześcijańskie

Image

https://www.christianophobie.fr/la-une/cimetiere-de-castres-216-tombes-chretiennes-profanees

We francuskiej miejscowości Castres doszło do masowej profanacji grobów. Niezidentyfikowani jak dotąd wandale zniszczyli 216 nagrobków. Prefekt lokalnej policji poinformował, iż celem ataku były wyłącznie groby chrześcijańskie. Prezydent Francji François Hollande określił profanację jako „akt nikczemny”.

W Castres na południu Francji doszło do niewiarygodnej profanacji cmentarza. Zdewastowano 216 grobów, zrywając krzyże z nagrobków i odwracając je do góry nogami albo rzucając na ziemię. Rozbito wielki krzyż cmentarny. Powalono też na ziemię dużą rzeźbę w brązie, dzieło lokalnego artysty Georga Crouzata. Próbowano też sprofanować granitowy posąg Matki Bożej, ale na szczęście została ona jedynie przemieszczona.

Zastępca prefekta lokalnej policji, Thierry Gentilhomme, który udał się na cmentarz oświadczył, że sprofanowano wyłącznie groby chrześcijańskie. Nie zaatakowano tej części cmentarza, w której znajdują się groby żydowskie. Zdaniem mera miasta celem wandali był atak na religię katolicką.

O sprawie wypowiedział się prezydent Francji François Hollande, który oświadczył, iż był to „akt nikczemny”, który jest zamachem na wartości Republiki. Zapewnił, iż „zostanie zrobione wszystko, by sprawcy tego czynu zostali szybko zidentyfikowani”.

Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Claude Bartolone stwierdził, iż jest to „przypadek nie do zaakceptowania”. – Pozostajemy w szacunku dla zmarłych, a moje myśli kierują się w stronę rodzin – deklarował. Na sprofanowany cmentarz przybył także w czwartek minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve.

http://www.pch24.pl/profanacja-cmentarza-we-francji--zdewastowano-wylacznie-groby-chrzescijanskie,35213,i.html


Filmik w j. francuskim z tego wandalizmu:

Plusieurs dizaines de tombes ont été profanées dans un cimetière à Castres

Dziesiątki grobów zbezczeszczone na cmentarzu w Castres
(...)
https://www.youtube.com/watch?v=byq0ImcdT4s
Teresa
PostWysłany: Pon 20:08, 20 Kwi 2015   Temat postu:

Francja: codziennie dwie profanacje chrześcijańskich świątyń i cmentarzy

Image

Chrześcijanie we Francji mają powody do obaw. Jak podało ministerstwo spraw wewnętrznych w ubiegłym roku statystycznie każdego dnia zgłaszano policji dwa przypadki profanacji chrześcijańskich miejsc kultu i cmentarzy. Ministerstwo przyznaje, że liczba antychrześcijańskich i antysemickich incydentów stale wzrasta. Zmniejszyła się natomiast w ostatnim roku liczba ataków na meczety i muzułmańskie sale modlitw. Rzecznik prasowy episkopatu zaznacza, że nie są to zwyczajne akty wandalizmu. „Miejsce kultu to nie sala zebrań. Jest to zatem atak na chrześcijan, a ogólniej rzecz biorąc na Francuzów” – podkreśla ks. Olivier Ribadeau Dumas.

W sumie w ubiegłym roku wandale zniszczyli bądź sprofanowali 807 miejsc kultu i cmentarzy, z tego 673 chrześcijańskie. Na 216 zbezczeszczonych cmentarzy 206 było chrześcijańskich. Na 591 świątyń, 467 należało do chrześcijan, 61 do żydów a 60 do muzułmanów.

Radio Watykańskie
Teresa
PostWysłany: Pon 17:37, 16 Lut 2015   Temat postu:

Francja: Kościół na celowniku profanatorów

Image

Ordynariusz diecezji Belley-Ars w południowo-wschodniej Francji nakazał duszpasterzom usunąć Najświętszy Sakrament z tamtejszych kościołów i kaplic. Jest to reakcja na serię świętokradzkich włamań, których ofiarą padło od października ub. roku dziesięć parafii. Połowa tych incydentów miała miejsce tydzień temu (6-7 lutego). W większości przypadków włamywacze porzucili konsekrowane hostie na miejscu, kradnąc jedynie naczynia liturgiczne, jednak zdarzył się również rabunek pełnej puszki.

Jak stwierdził bp Pascal Roland, w tej sytuacji Najświętszy Sakrament należy przenieść do miejsc bezpieczniejszych, a puste tabernakula pozostawić wyraźnie otwarte. Jedynym wyjątkiem mogą być odpowiednio zabezpieczone metalowe tabernakula z solidnymi zamkami. Najświętszy Sakrament może być przynoszony na powrót do kościołów i kaplic dla adoracji, jednak pod warunkiem obecności większej liczby wiernych.

Problem profanacji chrześcijańskich miejsc kultu i cmentarzy narasta we Francji od lat. Dokonują tego zarówno zwykli wandale, jak sataniści czy członkowie różnych lewackich bojówek. Niestety sprawcy takich ataków pozostają na ogół nieznani, a zajścia spotykają się z obojętnością ze strony mediów i władz.

http://www.archivioradiovaticana.va/storico/2015/02/16/francja_ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_na_celowniku_profanator%C3%B3w/pl-1123782

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group