Autor Wiadomość
Teresa
PostWysłany: Pon 19:11, 17 Sty 2011   Temat postu: Absolucja

Słowo absolucja mnie i zapewne każdemu kojarzy się z rozgrzeszeniem, ale tak nieraz myślałam czy to może coś więcej? np. w takich sytuacjach jak ta poniżej, o której napiszę.

Ja się spotkałam z określeniem absolucja w takiej konkretnej sytuacji. Gdy jedna osoba była już w szpitalu - osoba związana z kościołem, wierząca, praktykująca wcześniej przed chorobą - a teraz stan był ciężki, ale osoba była przytomna. Gdy ją odwiedziłam, (a pojechałam już do szpitala z gromnicą, bo zadzwonili i myślałam że to będzie już koniec), powiedziała mi żebym powiedziała księdzu z jej parafii, że bardzo by chciała żeby ją odwiedził. Tak też zrobiłam, to była akurat niedziela i zaraz po swoich obowiązkach księża (proboszcz i wikary) pojechali do szpitala do tej osoby. Później gdy rozmawiałam z ks. proboszczem, powiedział mi, że to już chyba ostatnie chwile, że udzielił jej absolucji. I rzeczywiście były to ostatnie chwile tej osoby bo w poniedziałek z samego rana o 6:30 oddała ducha Bogu.

I w temacie absolucji doczytałam tak:

Słowo absolucja pochodzi z jęz. Łacińskiego: „absolutio”, w dosłownym tłumaczeniu uwolnieni lub uniewinnienie. W terminologii kościelno liturgicznej słowo to oznacza rozgrzeszenie, odpuszczenie grzechów w czasie spowiedzi lub sakramentu Namaszczenia Chorych, jak również wiąże się z udzieleniem odpustu zupełnego osobie umierającej. W terminologii kościelno prawnej, absolucja ma miejsce podczas obrzędu przyjęcia osób do wspólnoty kościoła, w modlitwach liturgicznych zwłaszcza związanych z uzyskaniem odpustów oraz zdjęcia kar kościelnych: ekskomuniki, interdyktu lub suspensy. Wymienione kary (cenzury), są karami leczniczymi, mającymi na celu wzbudzenie poprawy i chęci przemiany osoby ukaranej przez odpowiednią władzę kościelną lub też na mocy samego prawa za określone przestępstwo (np. dokonanie zabicia dziecka nienarodzonego).

Udzielenie ważnej absolucji jest możliwe jedynie przez biskupa lub prezbitera posiadającego ważne upoważnienie do sprawowania sakramentu pokuty i pojednania (spowiedzi). Prezbiter (ksiądz) ma ograniczony zakres udzielania absolucji przez Prawo Kanoniczne, niektóre przewinienia są zastrzeżone dla Stolicy Apostolskiej.

Dla ważnego udzielenia absolucji w normalnej sytuacji trzeba wypełnić 5 warunków sakramentu pokuty. W zagrożeniu życia wystarczy żal za grzechy, a jeżeli to jest niemożliwe (osoba jest nieprzytomna) kapłan udziela absolucji warunkowej.

W określonych okolicznościach takich jak, zamach terrorystyczny, katastrofa i inne kapłan może udzielić absolucji generalnej czyli udzielenia rozgrzeszenia dużej liczbie osób, które znalazły się w niebezpieczeństwie śmierci, a kapłan nie ma możliwości ich wyspowiadania.

Ojciec Święty Benedykt XVI w Posynodalnej Adhortacji Apostolskiej Sacramentum Caritatis napisał: „Niech wszyscy kapłani hojnie, z zaangażowaniem i kompetencją oddają się sprawowaniu sakramentu Pojednania. Należy przy tym zwrócić uwagę, by konfesjonały w naszych kościołach były widoczne i by wskazywały na znaczenie tegoż sakramentu. Wzywam pasterzy, by czuwali uważnie nad celebracją sakramentu Pojednania, ograniczając praktykę rozgrzeszenia ogólnego wyłącznie do przypadków przewidzianych prawem, aby indywidualna spowiedź była zwyczajną formą udzielania tego sakramentu” (SC 21).

http://www.oltarz.pl/slownik/slo_wys.php?ha=145

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group