Autor Wiadomość
Teresa
PostWysłany: Nie 17:35, 20 Sie 2023   Temat postu:

Nowy dokument namaszczenia chorych Paweł VI podpisał ostateczną wersję tej konstytucji Sacram unctionem infirmorum 30 listopada 1972 roku. Zawiera ona syntezę nauki Kościoła o sakramencie namaszczenia chorych na podstawie źródeł biblijnych, liturgicznych i zwyczajnego nauczania Kościoła.

Analizę tego dokumentu przeprowadził w 1979 roku też ks. Czesław Krakowiak i można poczytać tu:

https://bazhum.muzhp.pl/media/files/Slaskie_Studia_Historyczno_Teologiczne/Slaskie_Studia_Historyczno_Teologiczne-r1979-t12/Slaskie_Studia_Historyczno_Teologiczne-r1979-t12-s71-95/Slaskie_Studia_Historyczno_Teologiczne-r1979-t12-s71-95.pdf



Powyżej podałam dokument który został opublikowany przez KKBiDS (Komisja s/s Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów) w Anamnesis i to jest obowiązujące. To już jest w skrócie opisane co trzeba przestrzegać na podstawie Konstytucji Sacram unctionem infirmorum 30 listopada 1972 roku wydanej przez Pawła VI.
Teresa
PostWysłany: Nie 17:32, 20 Sie 2023   Temat postu:

"Rytuał (Rozdział IV) przewiduje także udzielanie sakramentu namaszczenia chorych w czasie pielgrzymek, spotkań diecezjalnych, dni chorych dla danego miasta lub parafii, zjazdów stowarzyszeń chorych (por. nr 107 i nry 108-109). Każdą tego rodzaju wspólnotową celebrację sakramentu namaszczenia chorych należy wcześniej „odpowiednio przygotować pod względem duszpasterskim tak chorych, mających przyjąć święte namaszczenie, jak i pozostałych wiernych, chorych oraz zdrowych, którzy tam będą obecni” (nr 109). ***Wszyscy mający przyjąć sakrament namaszczenia chorych powinni wcześniej przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania (nr 110).***

https://vademecumliturgiczne.pl/2018/03/05/dla-kogo-sakrament-namaszczenia-chorych/
Teresa
PostWysłany: Nie 17:30, 20 Sie 2023   Temat postu:

KKBiDS (Komisja s/s Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów) kilka lat temu w swoim biuletynie ( a dokładnie w biuletynie Anamnesis 30 z 2002 r.) pisała:

(...) poważnym nadużyciem jest coraz bardziej rozpowszechniająca się praktyka zachęcania do przyjmowania sakramentu namaszczenia wszystkich, którzy np. ukończyli 65 lat, a nawet tych, którzy tylko aktualnie "źle się czują". (...) niedopuszczalne jest masowe udzielanie sakramentu namaszczenia w czasie misji czy rekolekcji wszystkim, którzy odpowiednio zachęceni pragną go przyjąć, ale nie są w niebezpieczeństwie [śmierci] z powodu choroby lub starości. (...)

... powyższy cytat stąd:

II. UDZIELANIE SAKRAMENTU NAMASZCZENIA CHORYCH W WIELKIM ZGROMADZENIU
WIERNYCH
(...)
https://liturgicalcenter.org/media/liturgy/sakrament_chorych/n18.pdf

... również całe to opracowanie z biuletynu Anamnesis 30 jest zamieszczone tu:

https://vademecumliturgiczne.pl/2018/03/05/dla-kogo-sakrament-namaszczenia-chorych/
Teresa
PostWysłany: Nie 17:28, 20 Sie 2023   Temat postu:

Posoborowy Kodeks Prawa Kanonicznego wyraźnie stanowi w kan. 1004:

§ 1. Namaszczenia chorych można udzielić wiernemu, który po osiągnięciu używania rozumu, znajdzie się w niebezpieczeństwie śmierci na skutek choroby lub starości.

§ 2. Sakrament ten wolno powtórzyć; jeśli chory po wyzdrowieniu znowu ciężko zachoruje lub jeśli w czasie trwania tej samej choroby niebezpieczeństwo stanie się poważniejsze.

Niestety parafianie traktują najwyraźniej ten sakrament jak "maść na odciski" - nie zaszkodzi, a może pomoże...

KKBiDS kilka lat temu w swoim biuletynie pisała:

(...) poważnym nadużyciem jest coraz bardziej rozpowszechniająca się praktyka zachęcania do przyjmowania sakramentu namaszczenia wszystkich, którzy np. ukończyli 65 lat, a nawet tych, którzy tylko aktualnie "źle się czują". (...) niedopuszczalne jest masowe udzielanie sakramentu namaszczenia w czasie misji czy rekolekcji wszystkim, którzy odpowiednio zachęceni pragną go przyjąć, ale nie są w niebezpieczeństwie [śmierci] z powodu choroby lub starości. (...)

https://liturgicalcenter.org/media/liturgy/sakrament_chorych/n18.pdf
Teresa
PostWysłany: Pon 12:58, 02 Gru 2013   Temat postu:

Namaszczenie chorych

(...)


http://www.traditia.fora.pl/pytania,59/namaszczenie-chorych,5664.html#49569
Teresa
PostWysłany: Śro 10:15, 27 Sie 2008   Temat postu:

"Ci, którzy je nieśli, stanęli - i rzekł: Młodzieńcze, tobie mówię wstań!" (Łk 7, 14).

Gdy umrzesz, wtedy dusza twoja święcić będzie natychmiast triumf zmartwychwstania do innego, nowego życia. I dałby Bóg, by do życia wiecznie szczęśliwego.
Natychmiast? Bez żadnej zwłoki? To zależy od ciebie, całkowicie od ciebie! Jak to, to nie idzie się najpierw do czyśćca? Co do tego to dobrze sądzisz, większość zmarłych musi rzeczywiście przejść przez miejsce oczyszczenia. Jednak nie tylko jest możliwe, ale nawet całkiem łatwe dla chrześcijanina zmarłego normalną śmiercią, by wejść do nieba bez czyśćca. Zdarza się to daleko częściej, niż się powszechnie przypuszcza. Do takiego twierdzenia uprawnia nas cudowna moc sakramentu ostatniego namaszczenia św. Olejem.

O namaszczeniu św. Olejem tak uczy św. Tomasz Akwinu: "Ten sakrament przygotowuje bezpośrednio ludzi do nieba". Kościół zaś święty oświadcza na soborze trydenckim, że namaszczenie św. Olejami nie tylko powoduje odpuszczenie grzechów i wlewa laskę, lecz zmazuje także pozostałości grzechu tzn. kary należne za grzech! Jeżeli więc chrześcijanin w godzinę śmierci wyspowiadał się i przyjął Wiatyk św., to następnie przez udzielone sobie namaszczenie zostanie zmazane wszystko, co mogłoby z grzechów lub z kar za grzechy ciążyć na jego duszy. Zwykle następująca potem generalna absolucja dokonuje reszty. Kto więc tak odchodzi - a iluż chrześcijan ma to szczęście! - w tym według oświadczenia św. Tomasza "nie ma już niczego, co mogłoby duszy opuszczającej ciało stanąć na drodze do gorąco pożądanej chwały niebieskiej".

Nie przejmuj się więc strasznymi historiami o biednych duszach pokutujących, a trzymaj się wiernie nauki Kościoła. Ale bądź przekonany także, że lepiej ostatnie namaszczenie św. Olejem przyjąć trzy razy za wcześnie, niż raz za późno. Lepiej pięć razy za dużo, niż raz jeden za mało! Czytaj co pisze Apostoł: "Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone" (Jk 5, 14.15).

http://msza.net/i/rozmyslania-297.html

Rozmyślania z książki "Z Bogiem" o. Atanazego Bierbauma OFM, wydanej w Krakowie w 1934 r. za aprobatą tamtejszej Kurii Książęco-Metropolitalnej.
Teresa
PostWysłany: Wto 23:33, 12 Lut 2008   Temat postu:

Cytat:
W swiatowy Dzień Chorego, ( 11.02. ),będziemy mieli okazję zobaczyć, jak (można powiedzieć) , hurtem bedzie udzielany, młodsi , starsi, potrzebny nie potrzebny, a nuż bedę zdrowszy . Niejednemu by raczej przydała się szczera , solidna spowiedż , jak nadużywanie tego Sakramentu.


Tak było wczoraj w mojej parafii, Sakrament ten był udzielany hurtem.
Po Mszy Św. było wystawienie Najświetszego Sakramentu, krótka modlitwa i następnie słowa Ksiedza: "proszę się ustawić w trzech nawach wzdłuż, bedziemy udzielać sakramentu chorych." Oczywiście było powołanie na słowa św. Jakuba: "Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana" (Jak. 5, 14).
Wszyscy poszli , poza nielicznymi osobami. Czy to tak być powinno?

To co było wczoraj w mojej parafii to było niczym innym jak tylko nadużyciem i rozmydleniem powagi sakramentu Ostatniego Namaszczenia, czy wg. obecnej nazwy Sakramentu Namaszczenia Chorych - ( Jego materię i formę reguluje w Kościele katolickim Konstytucja Apostolska papieża Pawła VI Sacram Unctionem Infirmorum z 30 listopada 1972 roku.)
Teresa
PostWysłany: Sob 17:47, 12 Sty 2008   Temat postu:

OSTATNIE NAMASZCZENIE kolejna zmiana w rycie sakramentów, nazwanego tak, ponieważ najczęściej jest to ostatni sakrament w życiu wiernego. To naprawdę ostatnia szansa na otrzymanie specjalnych łask przed stanięciem przed Bożym trybunałem. Jest on udzielany przez Kapłana , którego zadaniem oraz intencją jest troska o zbawienie dusz.

Ryt , który go zastąpił , zaczął obowiązywać w 1972r. i został nazwany "sakramentem chorych" W przeciwieństwie do ostatniego namaszczenia , nowy ryt koncentruje się na uzdrawianiu ciała zamiast na zbawieniu duszy. Słowa " niech Pan przebaczy ci wszystkie grzechy, jakie popełniłeś.” zostały zmienione na "niech Pan w swoim miłosierdziu obdarzy cię łaską Ducha Świętego” Usunięto niezwykle ważne błaganie o Boże przebaczenie.

Ponadto nowy ryt zachęca raczej do celebracji we wspólnocie niż jako akt indywidualny, dziejący się pomiędzy Kapłanem a tym , który przystępuje do sakramentu. W ten sposób często sakrament zostaje przekształcony w zbiorowe błogosławieństwo dla osób starszych lub chorych, a dodatkowo " lekcje umierania " wyjaśniają jak łatwo jest się dostać do Nieba.

W swiatowy Dzień Chorego, ( 11.02. ),będziemy mieli okazję zobaczyć, jak (można powiedzieć) , hurtem bedzie udzielany, młodsi , starsi, potrzebny nie potrzebny, a nuż bedę zdrowszy . Niejednemu by raczej przydała się szczera , solidna spowiedż , jak nadużywanie tego Sakramentu.

Z wypowiedzi kapłana:


Cytat:
Z pewnością "rutynowe" udzielanie Sakramentu, często bez najmniejszego przygotowania, niczemu dobremu nie służy. Bo o ile Sakrament zawsze jest skuteczny przez się, to łaski może ograniczyć a nawet zniweczyć niedostateczne czy żadne przygotowanie.

Pomyłką jest, że osobom starszym można udzielić Ostatniego Namaszczenia nawet, jeśli nie są chore.
Teresa
PostWysłany: Czw 16:48, 14 Cze 2007   Temat postu: Ostatnie Namaszczenie-(Namaszczenie Chorych)

Sakrament Ostatniego Namaszczenia - ustanowiony przez Chrystusa Pana. W ostatniej chwili życia, w ciężkim zmaganiu się ze słabością i cierpieniami, ze śmiercią i szatanem, człowiek znajduje pomoc i ulgę w Sakramencie Ostatniego Namaszczenia. Dowodem, że Chrystus Pan ustanowił ten Sakrament, są słowa św. Jakuba: "Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana" (Jak. 5, 14).

Łaski Sakramentu. Ostatnie Namaszczenie udziela duszy wielu łask, a mianowicie:
-pomnaża łaskę uświęcającą;
-odpuszcza grzechy powszednie, a nawet te grzechy śmiertelne, z których chory nie może się wyspowiadać;
-gładzi pozostałości grzechów już odpuszczonych, a więc kary doczesne, skłonność do grzechu, słabość woli
-umacnia w cierpieniu i pokusach.

Chrystus w sakramencie namaszczenia chorych daje swoim wiernym dotkniętym chorobą potężną moc i obronę. Sakrament ten udziela choremu łaski Ducha Świętego, która pomaga całemu człowiekowi do zbawienia, a mianowicie umacnia ufność w Bogu, uzbraja przeciw pokusom szatana i trwodze śmierci. W miarę możliwości należy usuwać przesądy, jakoby przyjęcie sakramentu chorych było pewnym znakiem śmierci i zachęcić do przyjmowania go, gdy tylko zajdzie potrzeba (to znaczy poważna choroba człowieka).

W trudnych sytuacjach należy zawiadomić duszpasterza i poprosić go o pomoc.

http://msza.net/i/cz08_47.html

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group