Autor Wiadomość
Teresa
PostWysłany: Nie 22:35, 19 Kwi 2015   Temat postu:

Kanada coraz bardziej laicka: burmistrz znowu prześladowany za modlitwę w ratuszu

Image

W Kanadzie laicyzm staje się coraz silniejszy. Świadczy o tym decyzja Sądu Najwyższego zakazująca modlitw w ratuszu miasta Saguenay. Ma to być pogwałcenie zasady „neutralności” obowiązującej w państwie.

Zdaniem Sądu Najwyższego Kanady modlitwy rozpoczynające posiedzenia rady miasta są pogwałceniem neutralności państwa, wyróżnieniem, wykluczeniem i preferencją bazującą na religii. Według orzeczenia sądu taki zwyczaj stwarza przestrzeń faworyzującą osoby wierzące.

Sąd wypowiedział się w ten sposób w sprawie burmistrza miasta Saguenay w prowincji Québec, Jeana Tremblay, który stosuje ów zwyczaj. Burmistrz oświadczył, że zareaguje na tę niesprawiedliwą decyzję.

Burmistrz już wcześniej zmagał się z zakazem modlitwy w ratuszu. Sądową batalię wygrał już blisko dwa lata temu, gdy sprawa otarła się o Trybunał Praw Człowieka w Quebecu.

https://www.pch24.pl/kanada-coraz-bardziej-laicka--burmistrz-znowu-przesladowany-za-modlitwe-w-ratuszu,35233,i.html
Teresa
PostWysłany: Pią 12:49, 14 Cze 2013   Temat postu:

Kanada: katolicki burmistrz wygrał batalię o modlitwę

Image

https://www.neomedia.com/saguenay-lac-st-jean/actualites/actualites/274256/question-de-valeurs-et-de-morale-jean-tremblay

Burmistrz kanadyjskiego miasta Saguenay w prowincji Québec odniósł zwycięstwo przed sądem w sprawie modlitwy przed zebraniem rady miejskiej. Za jej odmawianie wcześniej został ukarany wysoką grzywną. Po dwuletniej batalii sądowej sąd apelacyjny unieważnił niekorzystny dla katolika, Jeana Tremblaya wyrok Trybunału Praw Człowieka Québecu, i uznał, że odmawianie modlitwy oraz obecność symboli religijnych w ratuszu nie naruszają zasady religijnej neutralności władzy.

Sędzia prowadzący rozprawę, Guy Gagnon podkreślił w orzeczeniu, że neutralność nie wymaga by „dokonywać czystki życia społecznego z rzeczywistości wyznaniowej, w tym tej, która mieści się jego historii kulturowej”. Przypomniał, że symbole religijne były obecne w ratuszu od dziesiątek lat, ale dla większości mieszkańców prowincji utraciły znaczenie religijne i są postrzegane jedynie jako ozdobniki historyczne. Zwrócił też uwagę, że wiele symboli związanych z historią tego regionu, wciąż obecnych w wymiarze publicznym, odwołuje się do znaczeń religijnych. Zapewnił, że nie znalazł dowodu na to, jak sugerowali skarżący burmistrza ateiści, by Saguenay znajdowało się „pod jarzmem religii katolickiej”.

Wyrok sądu pochwalił metropolita Québecu, abp Gérald Cyprien Lacroix, określając go jako „mądrą decyzję”.

W 2011 roku burmistrz został ukarany grzywnę w wysokości 30 tys. dolarów za odmówienie krótkiej modlitwy na początku posiedzenia rady miejskiej. Nakazano mu także usunięcie z sali krzyży i figury Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Aby podjąć sądową batalię i odwołać się od wyroku Tremblay musiał zebrać odpowiednią kwotę pieniędzy. Pomogli mu w tym mieszkańcy Québecu oraz inni obywatele Kanady i USA.

https://www.pch24.pl/kanada--katolicki-burmistrz-wygral-batalie-o-modlitwe,15595,i.html#ixzz2WBh0kxQe
Teresa
PostWysłany: Pon 10:37, 07 Mar 2011   Temat postu: Kanada: grzywna za modlitwę

Debata na temat zachowania katolickich wartości i symboli religijnych rozgorzała ostatnio w kanadyjskim mieście Saguenay w prowincji Quebec. W zeszłym miesiącu miejscowy burmistrz Jean Tremblay, został uznany za winnego naruszenia wolności religijnej i skazany na grzywnę w wysokości 30 tys. dolarów. Co ciekawe, nie chodziło o jej bezprawne ograniczenie, ale o nadużycie.

Kanada: grzywna za modlitwę

Oskarżenie dotyczyło krótkiej modlitwy odczytywanej na początku posiedzenia rady miejskiej. Sąd również nakazał usunięcie krzyży i figury Najświętszego Serca Pana Jezusa z pomieszczeń rady.

Mimo, iż organizacje promujące świecki charakter urzędów i miejsc publicznych są bardzo silne w tej niegdyś katolickiej prowincji, burmistrz Tremblay nie zamierza ustąpić i zapowiedział apelację od wyroku. „Zaangażowałem się w politykę, żeby pomóc społeczeństwu w rozwoju – komentuje sam burmistrz – a społeczeństwo rozwija się, dopóki pielęgnuje swe wartości. Poważnym problemem społecznym, który dzisiaj spotykamy, jest odejście od wartości, i właśnie dlatego jest wokół tyle zła”.

W ciągu kilku dni od ogłoszenia wyroku burmistrz Saguenay zebrał 118 tys. dolarów datków społecznych na walkę prawną z wyrokiem sądu. Ofiary te pochodzą głównie z Quebecu, ale także z innych kanadyjskich prowincji, a nawet ze Stanów Zjednoczonych.

http://www.archivioradiovaticana.va/storico/2011/03/06/kanada_grzywna_za_modlitw%C4%99/pol-467702

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group