Autor Wiadomość
Teresa
PostWysłany: Sob 13:01, 10 Mar 2018   Temat postu:

A.D. 2018 rok


Papież do spowiedników: jesteśmy narzędziami, a nie panami sumień

Image

„Spowiednik nie jest źródłem Miłosierdzia. Jest jedynie koniecznym narzędziem do Jego otrzymania. Musimy pamiętać, że jesteśmy jedynie narzędziami, a nie panami sumień. Gdy stajemy się panami przeszkadzamy Bogu działać ” – Papież Franciszek mówił o tym podczas audiencji dla uczestników watykańskiego kursu dla spowiedników z całego świata. Jest on tradycyjnie organizowany przez Penitencjarię Apostolską w czasie Wielkiego Postu. W tym roku tematem kursu była relacja między spowiedzią sakramentalną, a rozeznawaniem powołania.

Ojciec Święty radził młodym spowiednikom, by przede wszystkim nauczyli się słuchać ludzi przychodzących do konfesjonału. „Trzeba dobrze wysłuchać zanim zacznie dawać się rady” – wskazał Franciszek .

„Dawanie odpowiedzi zanim zatroszczymy się o wysłuchanie pytań młodych ludzi, czy też, kiedy to jest konieczne, zanim pomożemy im wzbudzić w nich autentyczne pytania byłoby złą postawą. Spowiednik wezwany jest do bycia człowiekiem słuchania: ludzkiego wysłuchania penitenta i boskiego wsłuchiwania się w Ducha Świętego – mówił Papież. – Słuchając brata w czasie spowiedzi słuchamy samego Jezusa, biednego i pokornego. Słuchając Ducha Świętego nastawiamy się na uważne posłuszeństwo, stajemy się słuchaczami Słowa, a co za tym idzie oddajemy naszym młodym najlepszą posługę: pomagamy im nawiązać kontakt z samym Jezusem”.

Mając świadomość tego, że mówi głównie do młodych spowiedników, dopiero co zaczynających swe kapłańskie posługiwanie Papież podkreślił, że ich wiek może być pomocą w nawiązaniu lepszej relacji z młodymi penitentami. Zauważył jednak zarazem, że będzie im brakowało doświadczenia „wyrobionego spowiednika”. Przypomniał zarazem, że również w konfesjonale ważną rolę odgrywa także świadectwo spowiadającego kapłana.

Radio Watykańskie
Teresa
PostWysłany: Sob 13:00, 05 Mar 2016   Temat postu:

A.D. 2016 rok


Papież do spowiedników: narzędzia miłosierdzia, nie przeszkody

Image

Papież Franciszek z księżmi uczestniczącymi w dorocznym kursie dla spowiedników

O przywrócenie sakramentu pojednania do centrum życia chrześcijanina i to nie tylko w czasie Jubileuszu Miłosierdzia zaapelował Papież Franciszek. Przypominając, że „Boże Miłosierdzie przerasta wszelkie nasze oczekiwania” wzywał kapłanów, by byli narzędziami Jego miłosierdzia, a nie przeszkodami na drodze zbawienia. Ojciec Święty mówił o tym na spotkaniu z księżmi uczestniczącymi w dorocznym kursie dla spowiedników, organizowanym przez Penitencjarię Apostolską. To m.in. oni zasiądą dziś wieczorem do konfesjonałów w bazylice watykańskiej podczas nabożeństwa pokutnego z Papieżem.

„Każdy skruszony wierny po rozgrzeszeniu przez kapłana ma płynącą z wiary pewność, że jego grzechy już nie istnieją. Bóg jest wszechmogący. Jednak ja lubię myśleć, że ma pewną słabość – słabą pamięć. Jak ci przebaczy, zapomina o wszystkim. To jest coś wspaniałego. Grzechy już nie istnieją, zostały zgładzone przez Boże miłosierdzie. Każde rozgrzeszenie jest w pewnej mierze jubileuszem serca, który napawa radością nie tylko penitenta i Kościół, ale przede wszystkim samego Boga. Powiedział to Jezus: «W niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia». Ważne jest więc to, by także spowiednik był «kanałem radości», a wierny po otrzymaniu przebaczenia nie czuł się już przygnieciony grzechem, tylko mógł zasmakować dzieła Boga, który go uwolnił. By mógł przeżywać dziękczynienie, gotowy naprawić wyrządzone zło i wyjść na spotkanie braci sercem pełnym dobra i otwartym”.

Franciszek przypomniał postacie dwóch świętych spowiedników, których relikwie pielgrzymowały ostatnio do Watykanu: Pio z Pietrelciny i Leopolda Mandića. Zachęcił kapłanów, by w czasach naznaczonych indywidualizmem, wieloma ranami i pokusą zamykania się byli zawsze strażnikami, a nigdy panami zarówno powierzonych im owiec, jak i łaski, którą Bóg przez nich rozlewa.

Radio Watykańskie
Teresa
PostWysłany: Sob 23:01, 09 Sty 2016   Temat postu:

Cytat:

Księża powinni cierpliwie czekać na wiernych w konfesjonale, dostosowując godziny spowiedzi do ich możliwości. Mówił o tym kard. Mauro Piacenza


W takim samym tonie apeluje do księży prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa.

Kard. Stella apeluje do księży o powrót do konfesjonałów

Image

Powróćmy do konfesjonałów - apeluje kard. Stella

Niech nasze kościoły pozostaną otwarte w tym Roku Świętym, a my czekajmy w konfesjonałach – apeluje do księży prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa. W wywiadzie dla dziennika L’Osservatore Romano kard. Beniamino Stella przypomina, że spowiedź sakramentalna jest istotnym elementem rozpoczętego niedawno Roku Miłosierdzia. Dla księży powinna być to okazja, by powrócić do konfesjonału i nabrać zamiłowania do sprawowania tego sakramentu.

Oczywiście, jak powtarza Papież Franciszek, konfesjonał nie powinien być salą tortur, lecz miejscem spotkania z miłosierdziem Pana – zaznacza kard. Stella. Zapewnia on kapłanów, że czas spędzony w konfesjonale, zgoda na regularne dyżury, nigdy nie jest czasem straconym. Konsekwencje tego sakramentu wykraczają daleko poza sam konfesjonał. Prowadzi on bowiem do odnowy życia, relacji międzyludzkich i całego otoczenia – przypomina szef watykańskiej kongregacji.

Radio Watykańskie
Teresa
PostWysłany: Wto 11:11, 10 Mar 2015   Temat postu:

Watykan: kurs dla spowiedników

Image

W Rzymie rozpoczyna się kurs dla spowiedników organizowany przez Penitencjarię Apostolską. Instytucja ta, zwana kościelnym trybunałem miłosierdzia, udziela łask, rozgrzeszenia czy dyspens zarezerwowanych Stolicy Apostolskiej. Od lat przygotowuje też młodych księży przebywających w Rzymie do posługi spowiedników, zwracając zwłaszcza uwagę na kwestie dotyczące sumienia penitentów. Istotne jest również zachęcenie kapłanów do pełnienia tej posługi duszpasterskiej, często zaniedbanej w wielu Kościołach lokalnych albo natrafiającej na trudności w zlaicyzowanych środowiskach.

„Największą winą współczesnego człowieka jest brak poczucia, że jest się grzesznikiem, a co za tym idzie, nie odczuwa się potrzeby powrotu do Boga, nawrócenia się, aby doświadczyć piękna Jego przebaczenia – uważa regens Penitencjarii Apostolskiej prał. Krzysztof Nykiel. – Ten właśnie problem współczesnego człowieka z uznaniem grzechu i przebaczenia wyjaśnia, skąd biorą się trudności w praktyce chrześcijańskiej spowiedzi i pojednania. Penitencjaria Apostolska ma nadzieję, że przez organizowany co roku kurs dla spowiedników kapłani odkryją na nowo Sakrament Pokuty i Pojednania jako uprzywilejowaną drogę, by dążyć do świętości własnej i wszystkich wiernych, którzy do tego Sakramentu przystępują; w konsekwencji będą więcej czasu spędzać w konfesjonale”.

Warto dodać, że w ramach kursu przewidziany jest udział w nabożeństwie pokutnym w Watykanie, któremu w najbliższy piątek będzie przewodniczył Ojciec Święty. Uczestnicy kursu zostaną także przyjęci przez Franciszka na specjalnej audiencji.

http://www.archivioradiovaticana.va/storico/2015/03/09/watykan_kurs_dla_spowiednik%C3%B3w/pl-1128197
Teresa
PostWysłany: Sob 10:44, 29 Mar 2014   Temat postu:

Franciszek wyspowiadał się w bazylice św. Piotra: nawrócenie to zobowiązanie, które trwa całe życie
(...)
http://www.traditia.fora.pl/papiez-franciszek-wybrany-13-marca-a-d-2013-r,84/franciszek-wyspowiadal-sie-w-bazylice-sw-piotra-nawrocenie,11272.html
Teresa
PostWysłany: Sob 10:15, 29 Mar 2014   Temat postu:

Papież do uczestników watykańskiego kursu dla spowiedników: spowiedź nie jest sądem potępienia, lecz doświadczeniem przebaczenia i miłosierdzia

Image

We wszystkich diecezjach i parafiach należy zadbać o sprawowanie sakramentu pojednania. Dobrze by było, gdyby w każdej parafii wierni wiedzieli, kiedy mogą spotkać kapłanów. Tam, gdzie jest wierność, tam będą i owoce – apelował Papież podczas spotkania z uczestnikami watykańskiego kursu dla spowiedników. Franciszek przyznał, że jest dziś wiele trudności z sakramentem spowiedzi. Wynika to z różnych przyczyn natury zarówno historycznej, jak i duchowej. My jednak wiemy, że Pan Bóg chciał dać Kościołowi ten ogromny dar, by wierni mieli pewność, że Ojciec im przebaczył – powiedział Franciszek.

Papież przypomniał, że najważniejszy w posłudze pojednania jest Duch Święty. Poprzez sakramentalne przebaczenie otrzymujemy bowiem nowe życie, które zmartwychwstały Pan przekazuje przez Ducha Świętego.

„Dlatego macie być zawsze ludźmi Ducha Świętego, radosnymi i pełnymi mocy świadkami i głosicielami zmartwychwstania Pana – powiedział Franciszek. – To świadectwo odczytuje się z kapłańskiego oblicza, słychać je w głosie księdza, który z wiarą i namaszczeniem sprawuje sakrament pojednania. Przyjmuje on wiernych nie jak sędzia ani też, tym bardziej, jako zwykły przyjaciel, lecz z dobrocią Boga, z miłością ojca, który widzi, jak wraca jego syn i wychodzi mu naprzeciw, z miłością pasterza, który odnalazł zagubioną owcę. Serce kapłana potrafi się wzruszyć, nie ze względów sentymentalnych czy emotywnych, lecz z głębi Bożego miłosierdzia! Choć tradycja rzeczywiście wskazuje na podwójną rolę spowiednika jako lekarza i sędziego, to jednak nie zapominajmy, że jako lekarz ma on uzdrawiać, a jako sędzia uniewinniać”.

Franciszek zwrócił też uwagę na potrzebę odpowiedniego podejścia do penitentów, pamiętając, że z natury trudno jest wyznawać własne grzechy drugiemu człowiekowi. Dlatego powinniśmy pracować nad sobą, nad naszym ludzkim podejściem, aby nigdy nie być przeszkodą, lecz zawsze ułatwiać przystępowanie do tego sakramentu – powiedział Ojciec Święty.

„Lecz tak często się zdarza, że ktoś mówi: nie spowiadam się od tak wielu lat, zrezygnowałem ze spowiedzi po spotkaniu z kapłanem, który mi powiedział to i to – kontynuował Papież. – Z opowieści takich osób dowiadujemy się o nieostrożności, braku miłości duszpasterskiej. Oddalają się z powodu złych doświadczeń ze spowiedzią. Nigdy się coś takiego nie stanie, jeśli jest postawa ojcowska, która wypływa z dobroci Boga. I należy się wystrzegać dwóch skrajności: rygoryzmu i laksyzmu. Żadna nie jest korzystna, bo przy żadnej z nich nie traktuje się poważnie osoby penitenta. Natomiast miłosierdzie słucha rzeczywiście z sercem Bożym i chce towarzyszyć duszy na drodze pojednania. Spowiedź nie jest sądem potępienia, lecz doświadczeniem przebaczenia i miłosierdzia”.

Swoistym dopełnieniem kończącego się dziś watykańskiego kursu dla penitentów jest całodobowa inicjatywa duszpasterska pod nazwą: „24 godziny dla Pana Boga”. Przez całą dobę w wybranych kościołach Rzymu będzie można przystąpić do spowiedzi. Sam Papież przewodniczy z tej okazji liturgii pokutnej w Bazylice Watykańskiej.

Radio Watykańskie
Teresa
PostWysłany: Śro 12:34, 26 Mar 2014   Temat postu:

Watykan: wiekopostny kurs dla spowiedników

Image

Księża powinni cierpliwie czekać na wiernych w konfesjonale, dostosowując godziny spowiedzi do ich możliwości. Mówił o tym kard. Mauro Piacenza otwierając doroczny kurs na temat tzw. forum internum, czyli zagadnień teologicznych, prawno-kanonicznych i duchowych związanych z sakramentem pojednania i pokuty.

W kursie bierze udział 500 osób: księży oraz seminarzystów, którzy wkrótce przyjmą święcenia. Szkolenie organizowane jest przez Penitencjarię Apostolską, którą kieruje właśnie kard. Piacenza. Włoski purpurat podkreśla znaczenie duszpasterskiego podejścia w konfesjonale:

„To niezwykle istotna sprawa, by spowiednik umiał przyjąć penitenta. A to zaczyna się dużo wcześniej i polega na modlitwie i pokucie samego kapłana, który powinien to czynić w intencji tych, którzy przystąpią do spowiedzi. Następnie należy siebie i wiernych «przyzwyczaić do konfesjonału», czyli być tam w odpowiednich dla ludzi porach i to z ciepłym, ojcowskim sercem. Duszpasterskie miłosierdzie ma prowadzić kapłana spowiednika do jak największej otwartości na zranione owieczki, albo wręcz do wyjścia im naprzeciw, by na nowo przyprowadzić je do owczarni. Papież Franciszek używa często obrazowego porównania Kościoła do szpitala polowego i to przejrzyste wyrażenie zrobiło karierę. Idąc za tą analogią można powiedzieć, że konfesjonał to oddział ostrego dyżuru w tym szpitalu. Spowiednik jest pasterzem, ojcem, mistrzem, wychowawcą, miłosiernym sędzią, lekarzem, który ma pomagać w pełnym odzyskaniu sił” – powiedział kard. Piacenza.

Symbolicznym zakończeniem kursu dla spowiedników będzie piątkowe nabożeństwo pokutne w Watykanie z udziałem Ojca Świętego. Wśród spowiedników będzie zarówno Papież Franciszek, jak i pracownicy Penitencjarii Apostolskiej.

http://www.archivioradiovaticana.va/storico/2014/03/25/watykan_wiekopostny_kurs_dla_spowiednik%C3%B3w_/pol-784781
Teresa
PostWysłany: Nie 11:10, 04 Gru 2011   Temat postu:

Watykańskie "Wskazania dla spowiedników" po polsku

Staraniem Katolickiej Agencji Informacyjnej i Wydawnictwa Archidiecezji Warszawskiej w języku polskim ukazały się „Wskazania dla spowiedników i kierowników duchowych”. Dokument Kongregacji ds. Duchowieństwa nosi tytuł „Kapłan Sługa Bożego Miłosierdzia” i został podpisany 9 marca br.

Jak powiedział o. Stanisław Tasiemski OP, „Wskazania” zbierają nauczanie Kościoła dotyczące sakramentu pojednania oraz kierownictwa duchowego: „Jest to ważne choćby dlatego, iż Benedykt XVI mówił do polskich kapłanów, że mają być mistrzami duchowości. Bez wątpienia w naszym społeczeństwie rola spowiednika, kierownika duchowego jest niezmiernie istotna. Od tego właśnie zależy, trzeba to powiedzieć jasno i wyraźnie, przyszłość chrześcijaństwa, nie tylko oczywiście w Polsce, ale w całym Kościele powszechnym” – podkreślił o. Tasiemski.

Opublikowanie przez Kongregację ds. Duchowieństwa „Wskazań dla spowiedników i kierowników duchowych” jest jednym z owoców Roku Kapłańskiego.

Radio Watykańskie
Teresa
PostWysłany: Pią 19:58, 15 Lip 2011   Temat postu:

Dokument ten można znaleźć w sześciu głównych językach europejskich (po angielsku, hiszpańsku, francusku, niemiecku, portugalsku i włosku) na stronie internetowej tej kongregacji:

http://www.clerus.va/content/clerus/it.html
Teresa
PostWysłany: Czw 20:03, 14 Lip 2011   Temat postu: Wskazania dla spowiedników i kierowników duchowych

Kongregacja ds. Duchowieństwa: wskazania dla spowiedników i kierowników duchowych

„Kapłan sługą Bożego miłosierdzia”. Taki tytuł noszą wskazania dla spowiedników i kierowników duchowych, które wydała Kongregacja ds. Duchowieństwa. Podpisali je 9 marca, na początku Wielkiego Postu prefekt tej dykasterii kard. Mauro Piacenza i jej sekretarz abp Celso Morga Iruzubieta. Dokument rozesłano do wszystkich krajowych konferencji episkopatu. Obecnie można go również znaleźć w sześciu głównych językach europejskich (po angielsku, hiszpańsku, francusku, niemiecku, portugalsku i włosku) na stronie internetowej tej kongregacji http://www.clerus.va/content/clerus/it.html

Liczący ponad 60 stron dokument Kongregacji ds. Duchowieństwa składa się z dwóch części. Pierwsza, pt. „Posługa pokuty i pojednania w perspektywie świętości chrześcijańskiej”, omawia aktualne znaczenie spowiedzi sakramentalnej i jej naturę. Daje też wskazania praktyczne dotyczące dyspozycji penitentów i spowiedników, aspektów liturgicznych tego sakramentu i formacji do jego sprawowania. Drugą część dokumentu poświęcono kierownictwu duchowemu. Przypomniano, że praktyka ta istnieje już od pierwszych wieków Kościoła i do dziś ma znaczenie dla życia chrześcijańskiego nie tylko osób duchownych czy konsekrowanych, ale także świeckich. Wskazano na jej specyficzny cel, którym jest rozpoznanie woli Bożej. Zawarte tu uwagi praktyczne dotyczą przymiotów samego kierownika duchowego i poszczególnych kategorii osób korzystających z jego kierownictwa.

Tekst wskazań Kongregacji ds. Duchowieństwa nt. spowiedzi i kierownictwa duchowego „Kapłan sługą Bożego miłosierdzia” uzupełniają dwa dodatki. Pierwszy to rachunek sumienia dla księży. Jego zamieszczenie raz jeszcze przypomina, że sami spowiednicy winni regularnie przystępować do tego sakramentu. Drugi dodatek zawiera modlitwy dla kapłana do odmówienia przed i po spowiadaniu. Oba teksty podano po łacinie i w tłumaczeniu.

Radio Watykańskie

http://www.radiovaticana.va/pol_RG/2011/luglio/11_07_14.html

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group