Autor Wiadomość
Teresa
PostWysłany: Śro 12:02, 04 Lis 2020   Temat postu:

Austriacki Kościół po zamachu: nie ugniemy się przed terrorem

Image

Papież modli się za ofiary islamskiego zamachu w Austrii. „Wyrażam ból i przygnębienie z powodu ataku terrorystycznego w Wiedniu i modlę się za ofiary oraz ich rodziny. Dosyć przemocy! Budujmy razem pokój i braterstwo. Tylko miłość może ugasić nienawiść” – napisał na Twitterze Franciszek. „Bez względu na podłoże tego ataku, jedno musi być jasne: nic nie może uzasadnić ślepej przemocy” – powiedział z kolei kard. Christoph Schönborn, komentując strzelaninę, jaka miała miejsce wczoraj wieczorem we Wiedniu. Stolica Austrii jest kolejnym europejskim miastem ugodzonym przez islamski terroryzm. Zginęło 5 osób, w tym napastnik, a 17 zostało rannych. Przypuszcza się, że co najmniej jednemu z napastników udało się uciec.

Przewodniczący Episkopatu Austrii podkreślił, że nie wolno uginać się wobec przemocy. Wierzący z całą mocą powinni się sprzeciwić ideologii, która w imię Boga zabija niewinnych ludzi – powiedział bp Franz Lackner. Zapewnił też o modlitwie Kościoła za zabitych, ich bliskich i tych, którzy w lęku i trwodze spędzili ostatnią noc.
Dla upamiętnienia ofiar zamachu zabiły dziś w południe wszystkie dzwony we wiedeńskich kościołach. W ten sposób kard. Schönborn chciał też zachęcić wszystkich mieszkańców austriackiej stolicy do zjednoczenia w krótkiej, osobistej modlitwie. Podkreślił on, że Austria nie może stać się krajem zamkniętym w strachu. Jego zdaniem panika i lęk są złą odpowiedzią na przemoc. Musimy dalej podążać drogą solidarności, jedności i wzajemnego poszanowania. To są wartości, które ukształtowały Austrię – podkreślił kard. Schönborn.

Austriaccy biskupi dziękują też siłom bezpieczeństwa i służbom ratunkowym za ofiarną pracę z narażeniem życia. Ich postawa jest znakiem, że austriackie społeczeństwo nie będzie się kłaniać nienawiści i terrorowi – oświadczył biskup polowy Werner Freistetter.

https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2020-11/papiez-laczy-sie-w-bolu-z-ofiarami-zamachu-w-wiedniu.html
Teresa
PostWysłany: Śro 11:59, 04 Lis 2020   Temat postu:

Bicie dzwonów i minuta ciszy upamiętniły ofiary zamachu w Wiedniu

Image

Na prośbę rządu Austrii dzwony wszystkich kościołów stolicy upamiętniły o godz. 12.00 ofiary wczorajszych zamachów terrorystycznych. W tym samym czasie rząd ogłosił „minutę milczącego wspomnienia” ofiar.

„Zapraszamy wszystkie kościoły w Wiedniu, by o godz. 12.00 uderzono w dzwony i przy ich dźwięku w milczącej modlitwie wspomnieć wszystkie ofiary zamachu”, powiedział kard. Christoph Schönborn. Proboszcz katedry św. Szczepana, ks. Toni Faber zapowiedział, że na tę okoliczność odezwie się Pummerin, zabytkowy dzwon, który dzwoni tylko z okazji wielkich wydarzeń.

W sześciu punktach centrum stolicy Austrii wieczorem jednocześnie doszło do strzelaniny. Ogień otworzyła prawdopodobnie grupa terrorystów. Zabite zostały cztery osoby, w tym 28-letni policjant. Jest 17 rannych, wielu ciężko. Policjanci podejrzewają, że sprawców było co najmniej czterech, zabili jednego z nich. Karl Nehammer, minister spraw wewnętrznych Austrii obwinił za atak zwolennika dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS), który w internecie zapowiedział zamach.

https://ekai.pl/bicie-dzwonow-i-minuta-ciszy-upamietnia-ofiary-zamachu-w-wiedniu/
Teresa
PostWysłany: Śro 11:57, 04 Lis 2020   Temat postu:

Kard. Schönborn: Odpowiedzią na tę ślepą nienawiść nie może być nienawiść

Image

Kardynał Christoph Schönborn zaapelował do społeczeństwa, aby na przemoc i nienawiść nie odpowiadać paniką ani nienawiścią. “Odpowiedzią na tę ślepą nienawiść nie może być nienawiść”, stwierdził w rozmowie z austriacką telewizją ORF w związku z serią zamachów terrorystycznych do jakiej doszło wczoraj wieczorem w Wiedniu. „Nienawiść tylko podsyca nową nienawiść i to jest równie zły sposób reagowania na straszne wydarzenia nocy, jak panika, ponieważ ten, kto panikuje, przenosi tę panikę dalej. My się nie odwzajemnimy nienawiścią”, zacytował arcybiskup Wiednia słowa jednej z ofiar zamachów terrorystycznych w Paryżu.

Jednocześnie arcybiskup Wiednia wezwał nas do dalszego przestrzegania wartości, które uczyniły Austrię wielką. „Idźmy dalej drogą solidarności, wspólnoty i rozwagi. To są wartości, które ukształtowały Austrię”, stwierdził i podkreślił, że “Austria nie może stać się społeczeństwem, które zamyka się w strachu, ale powinna nadal być otwarta na współżycie między ludźmi”. „Nawet jeśli teraz z powodu pandemii musimy zachować dystans, to nie musimy zachowywać go sercem. Tak długo, jak ciepło w naszym społeczeństwie jest silniejsze niż chłód nienawiści, nie możemy być przygnębieni” – powiedział.

“Dlatego w tym czasie kościoły pozostają otwartym miejscem kontaktu, w którym można głęboko oddychać i w ciszy się pomodlić”, mówił kard. Schönborn. Jak przyznał, sam spędził poprzednią noc w kaplicy w pałacu arcybiskupim, gdzie „starał się znaleźć trochę wewnętrznego spokoju” i pomyśleć o ludziach, którzy stali się ofiarami, w tym o policji i siłach bezpieczeństwa. Ich wszystkich ogarniał swoją modlitwą i wyrażał głęboką wdzięczność. O tym, jak bardzo wiadomość o zamachu w Wiedniu wstrząsnęła ludźmi, świadczą choćby liczne sms-y, napływające do kard. Schönborna z całego świata zapewniające o modlitwę za Austrię. „Ta solidarność dobra, wspólnoty, jest czymś, czego właśnie teraz potrzebujemy”, powiedział wzruszony hierarcha.

Jeszcze dziś w katedrze św. Szczepana zaplanowane jest nabożeństwo żałobne. Ze względu na obowiązujące przepisy czasu pandemii, liczba uczestników będzie bardzo ograniczona, ale całość będzie transmitowana w internecie.

Według ostatnich doniesień w wyniku ataku terrorystycznego do jakiego doszło w poniedziałek wieczorem w sześciu miejscach Wiednia śmierć poniosło czworo cywilów i jeden napastnik, który został zastrzelony przez policję oraz 15 osób zostało rannych. Karl Nehammer, minister spraw wewnętrznych Austrii obwinił za atak zwolennika dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS).

https://ekai.pl/kard-schonborn-odpowiedzia-na-te-slepa-nienawisc-nie-moze-byc-nienawisc/
Teresa
PostWysłany: Śro 11:53, 04 Lis 2020   Temat postu:

Terror w Wiedniu. Co najmniej cztery ofiary śmiertelne

Image

Strzały padły w sześciu różnych miejscach. Ofiarami zamachu są co najmniej cztery osoby. Kilkanaście osób jest rannych.

Do zamachów doszło w poniedziałek wieczorem (02.11.2020) w centrum Wiednia. Był to ostatni wieczór przed lockdownem. Strzały padły w sześciu różnych miejscach. Pierwsze – w pobliżu synagogi przy Seitenstettengasse. Kolejne miejsca ataków są oddalone od siebie o kilkaset metrów. Dlatego policja przypuszcza, że napastników mogło być więcej.

Ofiarami zamachu są co najmniej cztery osoby – poinformował minister spraw wewnętrznych Austrii Karl Nehammer. Chodzi o dwóch mężczyzn i dwie kobiety. Ofiary zostały znalezione w różnych miejscach. Kilkanaście osób zostało rannych, w tym niektóre ciężko.


Image


Islamski terrorysta

Policja zastrzeliła jednego z zamachowców. Z informacji śledczych wynika, że był on sympatykiem „Państwa Islamskiego”. Uzbrojony był w karabin i miał na sobie atrapę pasa szahida, jakiego używają zamachowcy-samobójcy. Chciał wywołać panikę – mówił Nehammer.

Policja przeszukała jego mieszkanie i zatrzymała kilka osób. Poszukuje także innych sprawców. W związku z utrzymującym się zagrożeniem centrum Wiednia jest zablokowane przez policję, a mieszkańców miasta wezwano, by nie opuszczali mieszkań. Władze zaapelowały do rodziców, by zostali z dziećmi w domach.

https://www.dw.com/pl/terror-w-wiedniu-co-najmniej-cztery-ofiary-%C5%9Bmiertelne/a-55480727
Teresa
PostWysłany: Śro 11:53, 04 Lis 2020   Temat postu:

A.D. 2020 rok


Islamiści wtargnęli do kościoła w Wiedniu

Image

Czy spór wokół karykatur Mahometa w paryskim magazynie „Charlie Hebdo” oraz karykatury prezydenta Turcji przeniósł się także do Wiednia? Jak poinformował austriacki dziennik „Kurier”, 29 października w godzinach wieczornych blisko 50-osobowa grupa młodych ludzi wtargnęła do wiedeńskiego kościoła św. Antoniego Padewskiego. Z okrzykiem „Allah Akbar” demolowali ławki oraz konfesjonały.

Miejscowy ksiądz wezwał służby porządkowe, lecz zanim te przybyły, awanturnicy opuścili świątynię. Całe zajście zarejestrowała kamera zamontowana w kościele. Według „Kuriera” służby dochodzeniowe podejrzewają, że sprawcami była grupa młodzieży tureckiej, która wcześniej „skrzyknęła się” przez media społecznościowe i na dwie godziny przed tym zajściem zebrała się na placu nieopodal kościoła.

Wśród zebranych dochodziło do bijatyki, wznoszono islamskie hasła i rzucano petardy. Policja zdołała ustalić dane osobowe dziesięciu z podejrzanych i ukarać ich za zakłócanie porządku. Istnieje podejrzenie, że jest to zorganizowana grupa „fanatycznych islamistów tureckich”, która jest odpowiedzialna za liczne w ostatnich miesiącach ataki „motywowane ideologicznie”.

https://ekai.pl/islamisci-wtargneli-do-kosciola-w-wiedniu/
Teresa
PostWysłany: Pią 11:36, 23 Sty 2015   Temat postu:

Nasilone żądania zamknięcia wiedeńskiego Ośrodka Dialogu króla saudyjskiego Abdullaha

Image

Kanclerz Austrii domaga się wycofania poparcia tego kraju dla otwartego przed dwoma laty w Wiedniu Międzynarodowego Ośrodka króla Abdullaha bin Abdulaziza ds. Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego (KAICIID). Zarzuca mu się, że jego jedyny cel to poprawa międzynarodowego wizerunku Arabii Saudyjskiej – kraju, gdzie nie ma żadnej wolności kultu. Żądania zamknięcia ośrodka wzmogły się po tym, jak saudyjski bloger Raif Badawi został skazany na 10 lat więzienia i 1000 batów za wypowiedzi zrównujące ze sobą wszystkie religie. Uznano je za obraźliwe dla islamu. Obrońcy wolności słowa wymierzono już pierwszych 50 batów i po tygodniu miał otrzymać następną chłostę. Przełożono ją jednak na później ze względu na jego zły stan zdrowia.

Wiedeński ośrodek króla Abdullaha odmówił potępienia wyroku na blogera, tłumacząc się, że musi zachować bezstronność wobec krajów stosujących islamskie prawo szariatu. Według austriackiego kanclerza instytucja ta nie spełnia wytyczonych jej zadań dialogu i przemilcza akty łamania podstawowych praw człowieka. Prezydent Heinz Fischer i minister spraw zagranicznych Sebastian Kurz interweniowali u władz saudyjskich o ułaskawienie dysydenta, są jednak przeciwni zamknięciu wiedeńskiego ośrodka dialogu, tak samo jak kard. Christoph Schönborn. Arcybiskup Wiednia uważa, że wywołałoby to skutek odwrotny od zamierzonego.

Arabia Saudyjska finansuje Ośrodek króla Abdullaha ds. Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego przez pierwsze trzy lata jego istnienia. Utworzyła go jednak wspólnie z Austrią i Hiszpanią, a Stolica Apostolska jest współżałożycielem-obserwatorem. Do zarządu wchodzi zgodnie ze statutem trzech chrześcijan i trzech muzułmanów oraz żyd, hinduista i buddysta. W listopadzie ośrodek zorganizował konferencję, na której zwierzchnicy muzułmańscy, chrześcijańscy i żydowscy potępili przemoc dżihadystów z Państwa Islamskiego.

Radio Watykańskie

http://www.radiovaticana.va/pol_RG/2015/Gennaio/15_01_22.html... adveniat regnum Tuum;
Teresa
PostWysłany: Pią 14:05, 12 Wrz 2014   Temat postu:

Teresa napisał:
Oblężenie Wiednia (1529) - trwające od 27 września do 14 października 1529 r. przez armię Turków osmańskich, zakończone jej odstąpieniem od miasta. Bitwa pod Wiedniem – stoczona 11 września[2] i 12 września 1683 roku między wojskami polsko-austriacko-niemieckimi, pod dowództwem Jana III Sobieskiego, a armią Imperium osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy pod Wiedniem. Zakończyła się przegraną Turcji, która nie podniosła się już po tym uderzeniu i przestała stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej Europy, a teraz Arabia Saudyjska buduje Centrum międzyreligijne i na to się zezwala, a tam Biblii ze sobą nie można mieć, czy obrazka. Kiedyś broniono , a teraz samemu się wprowadza do Wiednia.

Inwazja islamu - Cud pod Lepanto
(...)
https://www.sekretariatfatimski.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=258:cud-pod-lepanto&catid=10&Itemid=351We wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi obchodzimy rocznicę bitwy pod Wiedniem (12 IX 1683).

Na ratunek chrześcijańskiej Europie
Odsiecz Wiednia

(...)
http://www.traditia.fora.pl/swieta-maryjne,40/wspomnienie-najswietszego-imienia-maryi-12-wrzesnia,165.html#56426
Teresa
PostWysłany: Pią 11:10, 22 Lis 2013   Temat postu:

Kardynał Jean-Louis Tauran , przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, mówił na sesji inauguracyjnej konferencji Międzynarodowego Centrum króla Abdullaha Bin Abdulaziz odnośnie dialogu między religiami, którgo Stolica Apostolska jest współzałożycielem i obserwatorem.

Celem konferencji jest edukacja młodzieży, ma na celu podniesienie świadomości wśród młodych pokoleń. W tym celu, trzy tematy będą omawiane w ciągu trzech lat, w 2013 roku, nacisk na edukację. Wyjaśnia to obecność w Wiedniu ministrów edukacji w wielu krajach. W przyszłym roku Forum będzie poświęcone wykorzystaniu środków komunikacji i wreszcie, w 2015 roku, Internet będzie w centrum uwagi.

Kardynał, w swojej prezentacji w języku angielskim, podkreśla, że "dialog międzyreligijny uczy nas, aby nie dać negatywną opinię na inne religie, być ostrożnym, aby nie przedstawiać religię innych w złym świetle, w szkołach, na uniwersytetach, w środkach masowego przekazu, w szczególności, w dyskursie religijnym, nie poniżać przekonania religijne innych osób, zwłaszcza tych, które nie są obecne, i rozważenie różnorodności - etyczne, kulturowe, wizję świata - jako bogactwo, a nie jako zagrożenie".

https://visnews-en.blogspot.com/2013/11/cardinal-tauran-at-kaiciid-religions.html


Deklaracja Nostra aetate 28 październik 1965
Deklaracja w sprawie Kościoła i religii niechrześcijańskich - Paweł VI
(...)
http://ptm.rel.pl/czytelnia/dokumenty/dokumenty-soborowe/sobor-watykanski-ii/167-deklaracja-o-stosunku-kosciola-do-religii-niechrzescijanskich-nostra-aetate.html
Teresa
PostWysłany: Pon 22:58, 18 Lis 2013   Temat postu:

Teresa napisał:
Przed dwoma laty utworzyły ją wspólnie w Wiedniu Arabia Saudyjska, Austria i Hiszpania, a Stolica Apostolska jest współżałożycielem-obserwatorem. Mimo tego typu wspólnej inicjatywy Arabia Saudyjska, nie utrzymująca zresztą stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską, wciąż pozostaje krajem, gdzie zupełnie brak wolności religijnej. Publiczny kult chrześcijański jest całkowicie zakazany, wszyscy obywatele muszą być muzułmanami, a nawrócenie na inną religię karze się śmiercią. Tamtejszy wielki mufti powtarza, że wszystkie kościoły tego regionu winno się zniszczyć. (...)


Psu na budę ten dialog w jedna stronę działający Rolling Eyes Ostatni przykład z Norwegii: Norweska dziennikarka została odsunięta od programu za noszenie łańcuszka z krzyżykiem. Nikomu innemu malutki krzyżyczek na szyi dziennikarki nie przeszkadzał, jak TYLKO! muzułmanom!
(...)
http://www.traditia.fora.pl/tematy-ktore-nurtuja-bulwersuja-i-wprost-szokuja,66/norwegia-wyrzucona-za-krzyz,10605.html
Teresa
PostWysłany: Pon 22:46, 18 Lis 2013   Temat postu:

Wiedeń: szef watykańskiej dykasterii ds. dialogu międzyreligijnego przestrzega przed niewłaściwym mówieniem o wyznawcach innych religii

Image

Dialog międzyreligijny uczy nas uważać, by w szkołach, na uniwersytetach, w mediach, a zwłaszcza w kazaniach nie przedstawiać w złym świetle religii wyznawanej przez innych. Uczy nas także nie poniżać przekonań religijnych drugiego człowieka i traktować różnice etniczne, kulturowe czy światopoglądowe za bogactwo, a nie zagrożenie. Podkreślił to w stolicy Austrii przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Religijnego. Kard. Jean-Louis Tauran wystąpił na forum globalnym zorganizowanym w Wiedniu przez Międzynarodowy Ośrodek ds. Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego króla Abdullaha bin Abdulaziza (KAICIID).

W rozpoczętej dziś dwudniowej konferencji międzynarodowej bierze udział 450 zwierzchników religijnych, wychowawców i polityków. Forum globalne zamyka serię warsztatów kontynentalnych założonego przez saudyjskiego monarchę ośrodka. Odbywają się one w ramach trzyletniego programu zatytułowanego: „Wizerunek drugiego”. Chodzi o dawanie obiektywnego obrazu innych w edukacji, czemu był poświęcony bieżący rok, oraz w mediach i w internecie, które będą tematami dwóch następnych lat.

Kard. Tauran przypomniał, że w centrum troski tak przywódców politycznych, jak i zwierzchników religijnych stoi osoba ludzka. Wszyscy należymy do tej samej rodziny ludzkiej, mamy tę samą godność, te same problemy, prawa i obowiązki. „Niestety jednak musimy przyznać, że oceniamy ludzi według powierzchowności czy tego co produkują, podczas gdy osoba to coś o wiele więcej – zauważył szef watykańskiej dykasterii ds. dialogu międzyreligijnego. – Sprowadzamy osobę do roli przedmiotu, jak świadczą problemy powstałe w związku z biotechnologią, tymczasem człowiek wykracza poza swój wymiar materialny”. Francuski purpurat podkreślił, że dialog międzyreligijny zmusza do wzajemnego wysłuchiwania się i poznawania, przemyślenia wydawanych osądów i prezentowania własnej wiary z szacunkiem dla innych. „Musimy absolutnie wykluczyć, by religie rodziły w ludziach lęk, wykluczanie czy poczucie wyższości” – powiedział kard. Tauran.

Międzynarodowy Ośrodek ds. Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego króla Abdullaha bin Abdulaziza (KAICIID) to instytucja paradoksalna. Przed dwoma laty utworzyły ją wspólnie w Wiedniu Arabia Saudyjska, Austria i Hiszpania, a Stolica Apostolska jest współżałożycielem-obserwatorem. Mimo tego typu wspólnej inicjatywy Arabia Saudyjska, nie utrzymująca zresztą stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską, wciąż pozostaje krajem, gdzie zupełnie brak wolności religijnej. Publiczny kult chrześcijański jest całkowicie zakazany, wszyscy obywatele muszą być muzułmanami, a nawrócenie na inną religię karze się śmiercią. Tamtejszy wielki mufti powtarza, że wszystkie kościoły tego regionu winno się zniszczyć. Stąd rozumienie tam dialogu międzyreligijnego, o którym mowa w nazwie wiedeńskiego ośrodka, niewiele ma wspólnego z zasadami, które wyłożył dziś na forum globalnym kard. Tauran.

Radio Watykańskie
Teresa
PostWysłany: Pią 11:20, 22 Mar 2013   Temat postu:

Uważam, że to co poniżej to taki pokrewny temat, z tym co powyżej.

Muzułmanie bezterminowo zamrozili dialog z Watykanem
(...)
http://www.traditia.fora.pl/bracia-w-wierze-swiat-postepu,19/muzulmanie-bezterminowo-zamrozili-dialog-z-watykanem,5594.html#42856
Teresa
PostWysłany: Wto 19:19, 27 Lis 2012   Temat postu:

Kard. Tauran na otwarciu Centrum Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego w Wiedniu

Image

To nowa sposobność do zainicjowania dialogu na wiele tematów, jak podstawowe prawa człowieka, a w szczególności wolność religijna we wszystkich jej wymiarach. W ten sposób o inauguracji nowego Centrum Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego w Wiedniu wypowiedział się kard. Jean-Louis Tauran. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego wziął udział we wczorajszej ceremonii jako reprezentant Stolicy Apostolskiej, która jest „obserwatorem-założycielem” ośrodka noszącego imię króla Arabii Saudyjskiej Abdullaha.

W wygłoszonym przy tej okazji przemówieniu kard. Tauran zaznaczył, że Stolica Apostolska jest bardzo wyczulona na los wspólnot chrześcijańskich w krajach, gdzie ten rodzaj wolności nie jest w odpowiednim stopniu gwarantowany. Dlatego zapewnił, że będą brane pod uwagę „wszelkie informacje, nowe inicjatywy, aspiracje, a także niedociągnięcia” w tej dziedzinie. „Wierzący powinni wspierać człowieka w tym, co dotyczy jego pragnień materialnych, moralnych i religijnych” – stwierdził przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. Wymienił trzy postulowane postawy przy podejmowaniu dialogu: szacunek do drugiego, wzajemną znajomość tradycji religijnych oraz współpracę w dążeniu do prawdy w atmosferze wolności i pokoju. W tym duchu także Kościół katolicki pragnie włączać się w tę misję, zwłaszcza za pośrednictwem swych dzieł miłosierdzia, wychowania i opieki zdrowotnej.

Warto dodać, że deklaracja założycielska Centrum Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego zawiera podobne elementy. W inauguracji wziął też udział, obok innych prominentnych przedstawicieli religii świata, patriarcha Konstantynopola Bartłomiej II. Nazwał on uczestników wiedeńskiej inicjatywy „ambasadorami dobrej woli, których praca zostawi przyszłym pokoleniom dziedzictwo nadziei”.

http://pl.radiovaticana.va/storico/2012/11/27/kard_tauran_na_otwarciu_centrum_dialogu_mi%C4%99dzyreligijnego_i/pol-642544
Teresa
PostWysłany: Sob 21:39, 24 Lis 2012   Temat postu:

W dialogu z muzułmanami Watykan broni wolności religijnej chrześcijan

Image

Obecność Stolicy Apostolskiej wśród założycieli Międzynarodowego Ośrodka Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego w Wiedniu to okazja do przedstawiania na szerokim forum katolickiej wizji dialogu, człowieka i społeczeństwa. Instytucja ta może być też miejscem przypominania o wolności religijnej i podstawowych prawach przysługujących chrześcijanom w krajach muzułmańskich. Zwrócił na to uwagę ks. Federico Lombardi SJ.

Watykański rzecznik wydał specjalne oświadczenie w związku ze zbliżającą się inauguracją centrum noszącego imię saudyjskiego króla Abd Allaha Ibn Abd al-Aziza. Sporą bowiem sensacją okazała się informacja, że Stolica Apostolska przystąpiła do tego projektu jako „obserwator-założyciel”.

Jak przypomniał ks. Lombardi, Międzynarodowy Ośrodek Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego jest „niezależną organizacją międzynarodową uznaną przez Narody Zjednoczone”. Nie należy jej wiązać wyłącznie z Arabią Saudyjską, choć inicjatywa ta wyszła rzeczywiście od władcy tego kraju. Pozostałymi „państwami-założycielami” są bowiem Austria i Hiszpania, a więc kraje o dawnej tradycji chrześcijańskiej. „Chodzi zatem o szansę stworzenia przestrzeni dialogu, w której warto być obecnym, by bardziej wykorzystać doświadczenie i autorytet Stolicy Apostolskiej na polu kontaktów międzyreligijnych” – czytamy w watykańskim oświadczeniu.

Radio Watykańskie
Teresa
PostWysłany: Pon 20:06, 05 Lis 2012   Temat postu:

Stolica Apostolska „obserwatorem-założycielem” ośrodka dialogu między religiami

Image

Międzynarodowy Ośrodek Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego im. króla saudyjskiego Abd Allaha Ibn Abd al-Aziza zostanie otwarty za trzy tygodnie, 26 listopada w Wiedniu.

Jego założycielami są trzy państwa: Arabia Saudyjska, Austria i Hiszpania. Obserwatorem Watykanu będzie w nim sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego ks. Miguel Ángel Ayuso Guixot. Hiszpański kombonianin podkreślił, że przez udział w tej inicjatywie, obejmującej przedstawicieli wielu religii i kultur, Stolica Apostolska pragnie raz jeszcze wyrazić swą gotowość do dialogu dla wzajemnego zrozumienia i współpracy w rozwiązywaniu konfliktów. Nowy ośrodek, uznany przez ONZ, daje do tego kolejną okazję.

Radio Watykańskie
Teresa
PostWysłany: Pią 11:27, 28 Paź 2011   Temat postu:

Oskarżony o bluźnierstwo

Image

Kłótnia muzułmańskiego pracodawcy z katolickim robotnikiem w Arabii Saudyjskiej zakończyła się oskarżeniem tego ostatniego o bluźnierstwo przeciwko Mahometowi. 32-letni Filipińczyk został zatrzymany przez policję.

Obowiązująca w krajach muzułmańskich ustawa o bluźnierstwie często służy do wyrównywania prywatnych porachunków. Sytuacja w Arabii Saudyjskiej jest szczególnie trudna. Milion pracujących w tym kraju Filipińczyków to katolicy. Ostatnio saudyjskie władze zaczęły odmawiać wydawania im wiz na pracę, gdy rząd Filipin upomniał się o większe gwarancje, gdy chodzi o poszanowanie praw pochodzących z tego kraju robotników.

https://ekai.pl/oskarzony-o-bluznierstwo/


Ale ... wielkie Centrum Dialogu Międzyreligijnego sponsorowane przez Arabię Saudyjską w Wiedniu jest OK! Shocked

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group