Autor Wiadomość
Teresa
PostWysłany: Pią 16:28, 17 Kwi 2020   Temat postu:

Ks. F. Lombardi na 93-lecie Benedykta XVI: „Jest zbyt słaby fizycznie, aby być papieżem”

Image

Benedykt XVI jest w pełni sprawny intelektualnie, ale zbyt słaby fizycznie, aby móc nadal sprawować urząd papieski – oświadczył ks. Federico Lombardi SI, długoletni dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, a obecnie przewodniczący watykańskiej Fundacji Benedykta XVI/Josepha Ratzingera. W rozmowie z włoskim dziennikiem „La Stampa” przedstawił on dzień dzisiejszy papieża-seniora, który 16 kwietnia skończył 93 lata.

Na pytanie, jak czuje się sędziwy solenizant, włoski jezuita odpowiedział, że „słabość fizyczna postępuje w nim z wiekiem, nie osłabiając jednak jego błyskotliwości intelektualnej”. Podkreślił, że można to było wyraźnie zauważyć już pod koniec jego pontyfikatu, gdy podczas dużych uroczystości w bazylice św. Piotra Benedykt XVI zaczął używać ruchomego podnóżka, którym posługiwał się w ostatnich latach Jan Paweł II. „Jego siły fizyczne nie pozwalały mu już na podejmowanie ważnych decyzji, na udział w spotkaniach i wywiązywanie się z obowiązków, wymaganych od kierowania Kościołem powszechnym, zwłaszcza gdy chodzi o plany podróży zagranicznych” – stwierdził ks. Lombardi.

Jednocześnie zaznaczył, że nie towarzyszyło temu osłabienie zdolności intelektualnych Ojca Świętego, ale zaczął on widzieć różne sprawy w ich rzeczywistej perspektywie. „Ten, kto jest słabszy fizycznie, ma mniej sił do podejmowania decyzji i (…) inicjatyw i [papież] doszedł do obiektywnego wniosku, że ma coraz mniej sił fizycznych niezbędnych do pełnienia wymagającej i zobowiązującej roli papieża” – podkreślił rozmówca włoskiego dziennika.

Pytany o pogląd Benedykta XVI na ewentualny rozpad Unii Europejskiej w obliczu obecnej pandemii, były rzecznik watykański przypomniał kilka wypowiedzi papieskich w czasie podróży do Czech w 20. rocznicę „aksamitnej rewolucji” i upadku Muru Berlińskiego. Papież Ratzinger mówił wówczas o Europie bardziej jako domu niż organizacji państw lub wspólnoty interesów. Samo słowo „dom” wyraża dobrze znaczenie budownictwa wspólnotowego – zauważył ks. Lombardi. Zwrócił uwagę, że Ojciec Święty bardzo mocno podkreślał wtedy tożsamość europejską, odnosząc się do bogactwa kultury, wskazując na piękno zabytków Pragi jako wyznaczników nadprzyrodzonego wymiaru duszy ludzkiej. „I jest to perspektywa dziś bardziej niż kiedykolwiek przedtem użyteczna, aby rozejrzeć się wokoło i budować nasz świat właśnie jako dom oparty na głębokich podstawach duchowych, a nie tylko materialnych” – stwierdził z mocą duchowny.

(...)

https://ekai.pl/ks-f-lombardi-na-93-lecie-benedykta-xvi-jest-zbyt-slaby-fizycznie-aby-byc-papiezem/
Teresa
PostWysłany: Czw 8:54, 16 Kwi 2020   Temat postu:

Dziś Benedykt XVI kończy 93 lata

Image

16 kwietnia papież-senior Benedykt XVI kończy 93 lata. Jako następca papieża św. Jana Pawła II kierował Kościołem katolickim od 19 kwietnia 2005 aż do swojego zaskakującego ustąpienia w 2013 r. W dziejach Kościoła katolickiego był 265. papieżem. Przybrał imię Benedykta nawiązując do “papieża pokoju” Benedykta XV oraz patrona Europy i założyciela zakonu benedyktynów, św. Benedykta z Nursji. Był też pierwszym Niemcem na tym urzędzie od czasów Wiktora II (1055-57). Przed wyborem na następcę św. Piotra w latach 1983-2005 pełniąc jeden z najwyższych urzędów watykańskich prefekta Kongregacji Nauki Wiary był najbliższym współpracownikiem papieża Polaka.

Na początku kwietnia br. abp Georg Gänswein, prywatny sekretarz Benedykta XVI zapewnił: “Dzięki Bogu wszyscy dobrze sobie radzimy w klasztorze Mater Ecclesiae, szczególnie papież-senior Benedykt XVI”. Zaznaczył, że w obecnej sytuacji pandemii koronawirusa papież-senior nie przyjmuje żadnych gości. „Żyjemy jak w surowej klauzurze” – powiedział abp Gänswein i dodał: „Nie ma żadnych wizyt i nie składamy żadnych wizyt. Jak wszyscy wiedzą, rządzą teraz odpowiednie wymagania, które nie pozwalają na to i których oczywiście przestrzegamy”.

Abp Gänswein mówiąc o 93. rocznicy urodzin papieża-seniora powiedział, że nie planuje się żadnych „delegacji ani tym podobnych”. „Będzie to spokojny dzień bez żadnych uroczystości. Mamy nadzieję i modlimy się, aby przytłaczająca pandemia wkrótce została przezwyciężona” – powiedział prefekt Domu Papieskiego.

Z kolei w reportażu nadanym przez bawarską telewizję BR na początku stycznia i nakręconym w klasztorze Mater Ecclesiae i Ogrodach Watykańskich Benedykt XVI pokazany jest w czasie modlitwy oraz spaceru, gdy korzysta z chodzika, gdy siedzi na ławce, na wózku inwalidzkim i za biurkiem. Ma problemy z poruszaniem się i mówi słabym głosem. „Kiedyś miałem świetny głos, teraz już nie funkcjonuje”, przyznaje papież-senior. Dodaje, że przestrzega ścisłego rozkładu dnia.

Jego sekretarz abp Georg Gänswein opowiada o tym, co Benedykt XVI robi na co dzień, począwszy od porannej Mszy św., którą razem odprawiają o 7.30. Sporą część dnia papież senior spędza w bibliotece, otoczony książkami. – Życie profesora teologii Josepha Ratzingera odzwierciedla się w tysiącach książek. Mówi, że wszystkie etapy jego życia są związane z książkami i z nimi spędza każdy dzień – mówi arcybiskup. Dodaje, że „Benedykt jest 92-letnim człowiekiem o trzeźwym umyśle”, jednak „utracił dość dużo sił fizycznych”.

Papież senior wspomina często swoją rodzinną Bawarię. – Stale jestem bardzo związany z Bawarią i zawsze co wieczór powierzam nasz kraj Panu – zwierza się Benedykt XVI, który w swym domu przechowuje pamiątki związane z ojczyzną. Również jego kucharki starają się mu przygotowywać bawarskie potrawy. – Papież uwielbia zwłaszcza słodkie dania swej ziemi – tłumaczy abp Gänswein.

Ujawnia też, że papież senior nigdy nie żałował swej rezygnacji z 2013 r. Była to decyzja „długo podejmowana i przemodlona”, więc Benedykt XVI jest „całkowicie w zgodzie z samym sobą”.

Profesor Bawarczyk

(...)

https://ekai.pl/benedykt-xvi-konczy-93-lata/
Teresa
PostWysłany: Nie 11:10, 11 Lut 2018   Temat postu:

Przypomnienie tej historycznej chwili.

Transmisja: Zakończenie pontyfikatu Benedykta XVI - 28.02.2013

Image Image

Image Image

(...)

https://www.youtube.com/watch?v=iclvjHrjDKI
Teresa
PostWysłany: Nie 10:50, 11 Lut 2018   Temat postu:

Mijają 4 lata od wydarzenia, które wstrząsnęło całym Kościołem.

Rezygnacja Benedykta XVI
(...)
https://www.youtube.com/watch?v=y_SAXSZ2twg

https://www.youtube.com/watch?v=JM8TZPYZI_4


Decyzja Benedykta XVI o rezygnacji z urzędu, którą ogłosił światu 11 lutego 2013 roku, wstrząsnęła całym Kościołem. Głosy krytyki pod adresem papieża mieszały się z głosami zrozumienia i wsparcia. Jednak ich wspólnym mianownikiem było pytanie: Dlaczego?

Na szczegółową odpowiedź musieliśmy poczekać ponad trzy lata. We wrześniu ubiegłego roku ukazała się bowiem książka będąca zapisem spotkań dziennikarza Petera Seewalda z Benedyktem XVI. Jeden z rozdziałów „Ostatnich rozmów” został poświęcony właśnie abdykacji, którą Seewald określił jako „historyczne wydarzenie” i „rewolucyjny akt”.

Oto kilka faktów i wypowiedzi zaczerpniętych z powyższej książki, które warto znać w kontekście decyzji papieża Ratzingera.



Dlaczego Benedykt XVI abdykował? I czy nie żałuje swojej decyzji?

Co było powodem ustąpienia Benedykta XVI?

Brak sił do dalszego pełnienia posługi. Papież – po pielgrzymce do Meksyku i na Kubę w marcu 2012 r. – wiedział już, że Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro, zaplanowane na 2013 r., absolutnie przekraczają jego możliwości.

Stało się dla mnie oczywiste, że muszę się wycofać w takim terminie, żeby następca miał czas na przygotowanie. Tak więc po wizycie za Wielką Wodą stopniowo „dojrzewałem”. (…) Jeśli nie da się właściwie wypełniać zleconej misji, staje się jasne, że nie dysponuje się zdolnością, więc należy – dla mnie to oczywiste, ktoś inny ma pewnie odmienne zdanie – zwolnić miejsce.

Czy rezygnacja papieża Ratzingera była ucieczką od krzyża?

„Nie porzucam krzyża, lecz pozostaję w nowy sposób przy ukrzyżowanym Panu” – powiedział w swoim oświadczeniu odczytanym 11 lutego 2013 r.

Zapytany przez Petera Seewalda o to, czy chciał po prosu uniknąć publicznego przeżywania swojej niemocy, co było doświadczeniem Jana Pawła II na końcowym etapie jego pontyfikatu (i co interpretowano właśnie jako wytrwanie na krzyżu do końca), Benedykt XVI odpowiedział:

Mój poprzednik miał swoją własną misję. Jestem przekonany, że kiedy po tak dynamicznym początku wziął poniekąd na swoje ramiona całą ludzkość, przez dwadzieścia lat znosząc z niezwykłą siłą boleści oraz strapienia naszego wieku i przepowiadając Dobrą Nowinę, to do jego pontykatu przynależała też faza cierpienia stanowiąca również swoiste przesłanie. Ludzie też tak to ocenili. (…) Z drugiej strony uważam, że nie da się tego dowolnie powtarzać.

Czy papież Ratzinger spodziewał się, że jego decyzja wstrząśnie Kościołem?

Tak, spodziewał się tego, choć był nieco zaskoczony, że wywołał aż taką konsternację i rozczarowanie wśród niektórych osób. Miał przy tym świadomość, że część ludzi poczuła po prostu zagubienie i doświadczyła chwilowego opuszczenia.

Ale, jak sam mówi, Było jasne, że muszę podjąć ten krok, i to była najwłaściwsza chwila. Ludzie też się z tym pogodzili. Wielu jest wdzięcznych, że kolejny papież wyszedł ku nim w nowym stylu. Inni pewnie trochę się smucili, ale po pewnym czasie znajdowali słowa podziękowania. Wiedzieli, że moja godzina minęła i to, co mogłem dać, dałem.

Czy ogłoszenie decyzji o abdykacji było dla papieża trudne?

Wiedziałem, że muszę to zrobić – wyznał Seewaldowi. Ta pewność nie była jednak wynikiem żadnego mistycznego doznania – bo takie spekulacje także się pojawiały – ale żmudnego, gruntownego procesu rozeznawania, czego w tej określonej sytuacji oczekuje od niego Pan.

Dla opinii publicznej, jak się okazało, był to oczywiście nowy i niezwykły krok. Ja zmagałem się z nim wewnętrznie od dłuższego czasu, więc najgorsze miałem za sobą. Tym samym nie przeżywałem szczególnie intensywnych niepokojów.

Czy na abdykację Benedykta XVI miała wpływ afera Vatileaks?

Benedykt XVI stanowczo temu zaprzeczył, dodając: Nie wolno ustępować, pozostawiając niezałatwione sprawy, tylko trzeba doprowadzić je do końca. Mogłem odejść, ponieważ sytuacja się unormowała. Unik pod presją czy też ucieczka w obawie, że się nie podoła wyzwaniu – nic takiego nie miało miejsca.

Czy papież emeryt nie żałuje swojej decyzji?

Nie! Absolutnie nie! Każdego dnia coraz silniej utwierdzam się w przekonaniu, że podjąłem słuszną decyzję.

https://pl.aleteia.org/2017/02/11/dlaczego-benedykt-xvi-abdykowal-mijaja-4-lata-od-tego-wydarzenia/
Teresa
PostWysłany: Sob 14:28, 10 Lut 2018   Temat postu:

Ks. Xuereb: rezygnacja Benedykta XVI czynem bohaterskim

Image

Benedykt XVI - zdjęcie archiwalne

Benedykt XVI wybrał taki styl życia, aby przygotować się na ostateczne spotkanie z Panem i czyni to, żyjąc głęboką duchowością, ofiarując swoje modlitwy i niedomagania zdrowotne za Kościół, Papieża i dla Kościoła – powiedział jego były sekretarz.

Ks. Alfred Xuereb w wywiadzie dla Radia Watykańskiego wyznał, iż najbardziej z jego ponad 5-letnej posługi Benedyktowi utkwił mu w pamięci dzień, kiedy ten poinformował go o rezygnacji z papieskiego urzędu. „Pamiętam doskonale – wspomina – było to 5 lutego. I choć w pierwszym momencie chciałem go poprosić, aby to jeszcze przemyślał, to jednak szybko uświadomiłem sobie, że wiele w tej intencji się modlił. (...) Kiedy swą decyzję ogłaszał na Konsystorzu 11 lutego, to cały czas płakałem. A on był spokojny, bo był pewny, że dobrze przemodlił tę decyzję, jest w rękach Boga i w zgodzie z Nim”.

Byłego sekretarza Papieża Benedykta zapytaliśmy także, czy jego zdaniem dziś ludzie lepiej rozumieją tamtejszą, zaskakującą decyzję.

„Niektóre osoby na pewno tak. Chociaż uważam, że wielu jeszcze powinno tę decyzję zrozumieć lepiej. To był wielki gest. Benedykt zrozumiał, szczególnie w czasie lotu do Meksyku, że nie jest już w stanie odbywać tak długich podróży. A przecież zbliżał się Światowy Dzień Młodzieży w Brazylii i zdawał sobie sprawę, że nie będzie mógł już lecieć, nie stać go na tak wielki wysiłek... I moim zdaniem zdecydował się na bohaterski czyn, ponieważ myślał bardziej o Kościele, o miłości do Kościoła, która jest większa niż miłość do siebie samego. Nie sprawdzał tego, co ludzie, czy jakieś środowiska będą mówiły na ten temat, że być może nie ma już odwagi, aby kontynuować pontyfikat... Był cały czas spokojny, pogodny od momentu, kiedy zrozumiał, że Bóg wezwał go do zrobienia takiego kroku, kochając bardziej Kościół niż samego siebie” – powiedział ks. Xuereb.

http://www.archivioradiovaticana.va/storico/2018/02/09/ks_xuereb_rezygnacja_benedykta_xvi_czynem_bohaterskim/pl-1362487
Teresa
PostWysłany: Czw 20:52, 08 Lut 2018   Temat postu:

Image Image
Teresa
PostWysłany: Czw 20:45, 08 Lut 2018   Temat postu:

Benedykt XVI „na ostatnim odcinku drogi”

Image

Papież-senior Benedykt XVI zapewnił czytelników „Corriere della sera” o swojej wdzięczności za duchowe towarzyszenie „na tym ostatnim odcinku drogi”. W odpowiedzi na prośbę Massimo Franco z rzymskiej redakcji największego włoskiego dziennika skierował następujące słowa:

Drogi doktorze Franco, wzruszyło mnie, że tak wielu czytelników Pańskiej gazety chce wiedzieć, jak spędzam ten ostatni okres mojego życia. Mogę tylko powiedzieć w tym względzie, że w powolnym słabnięciu sił fizycznych, wewnętrznie pielgrzymuję do Domu. To wielka łaska dla mnie, gdy jestem otoczony, na tym ostatnim odcinku drogi, czasami trochę męczącym, przez tak wielką miłość i dobroć, jakich nie mogłem sobie wyobrazić. W tym sensie traktuję również pytanie Pańskich czytelników jako towarzyszenie w drodze. Dlatego mogę jedynie dziękować, zapewniając z mojej strony was wszystkich o mojej modlitwie.

Serdecznie pozdrawiam.
Benedykt XVI


https://ekai.pl/benedykt-xvi-na-ostatnim-odcinku-drogi/
Teresa
PostWysłany: Sob 21:55, 16 Kwi 2016   Temat postu:

89 urodziny Benedykta XVI – pozdrowienia Franciszka z samolotu

Image

Benedykt XVI kończy dziś 89 lat. Urodziny spędza razem ze starszym bratem, 92-letnim ks. Georgiem Ratzingerem. Znając zamiłowanie Papieża seniora do muzyki klasycznej, a szczególnie twórczości Mozarta, filharmonia Franciacorta z Chiari koło Brescii na północy Włoch przygotowała dla niego specjalny koncert o godz. 18:00 w historycznej siedzibie Radia Watykańskiego, Pałacyku Leona XIII w ogrodach watykańskich.

Lecąc samolotem na wyspę Lesbos, serdeczne życzenia urodzinowe przesłał Benedyktowi XVI Papież Franciszek, „prosząc Pana, by nadal błogosławił jego cennej posłudze bliskości i modlitwy za cały Kościół”. O jubileuszu swojego poprzednika na Stolicy Piotrowej napisał on również na Twitterze: „Dziś urodziny Benedykta XVI: módlmy się za niego i dziękujmy Bogu, że dał go Kościołowi i światu”.

http://pl.radiovaticana.va/news/2016/04/16/89_urodziny_benedykta_xvi_%E2%80%93_pozdrowienia_franciszka_z_samolo/1223421



Więcej informacji na ekai:

Papież senior Benedykt XVI obchodzi 89. rocznicę urodzin

Image

Dzisiaj papież senior Benedykt XVI obchodzi 89. rocznicę urodzin a 19 kwietnia br. przypada 11 rocznica jego wyboru na papieża. Joseph Ratzinger przyszedł na świat 16 kwietnia 1927 r. w Marktl am Inn w Niemczech. Z tej okazji publikujemy kalendarium życia i pontyfikatu papieża Niemca, który 28 lutego 2013 r. jako pierwszy od kilkuset lat następca św. Piotra zrezygnował z urzędu papieskiego

16 kwietnia papież senior Benedykt XVI obchodzi 89. rocznicę urodzin a 19 kwietnia br. przypada 11 rocznica jego wyboru na papieża.

(...)

http://niedziela.pl/artykul/21824/Papiez-senior-Benedykt-XVI-obchodzi-89
Teresa
PostWysłany: Wto 23:51, 09 Lut 2016   Temat postu:

Benedykt XVI od trzech lat obecny, ale niewidoczny

Image

Trzy lata temu, 11 lutego 2013 r. Benedykt XVI ogłosił, że ustępuje z papieskiego urzędu. Ostatnio publicznie papież senior pokazał się podczas inauguracji Jubileuszu Miłosierdzia w Watykanie. W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP 8 grudnia ub.r. przekroczył Drzwi Święte w bazylice św. Piotra jako drugi po Franciszku, w prawej dłoni opierał się na lace, a za lewe ramię podtrzymywany był przez osobistego sekretarza, abp. Georga Gänsweina. Benedykta XVI serdecznie powitał i zamienił z nim kilka słów papież Franciszek. 88-letni papież senior nie wziął już jednak udziału w procesji do ołtarza głównego.

Było to siódme oficjalne pojawienie się Benedykta XVI od końca lutego 2013 r., gdy dobrowolnie złożył papieski urząd, którego ciężaru - jak sam powiedział - nie był w stanie już ponieść dalej. W czasie pontyfikatu Franciszka papież senior uczestniczył w konsystorzach i ceremonii kreowania nowych kardynałów. Wziął udział 27 kwietnia 2014 r. w kanonizacji swoich poprzedników św. Jana XXIII (1958-1963) i św. Jana Pawła II (1978-2005). W minionym roku spędził dwa tygodnie wakacji w letniej rezydencji papieży w Castel Gandolfo, gdzie otrzymał doktoraty honorowe Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II i Akademii Muzycznej w Krakowie. W trakcie ceremonii wygłosił pierwsze oficjalne przemówienie od czasu swojego ustąpienia.

Benedykt XVI trzyma się ściśle swoich zobowiązań, które podjął ustępując z papieskiego urzędu 28 lutego 2013 r. Powiedział wtedy, że w przyszłości chce być obecny, ale pozostać niewidoczny. Pragnie poświęcić się modlitwie i medytacji, a kierowanie Kościołem całkowicie pozostawić następcy, zapewniając go o swoim bezwarunkowym posłuszeństwie. Od tego czasu papież senior żyje w odosobnieniu w klasztorze "Mater Ecclesiae" w Ogrodach Watykańskich. Wybór niemieckiego kardynała kurialnego i teologa Josepha Ratzingera 19 kwietnia 2005 nie był dla większości zaskoczeniem. Natomiast wielką niespodzianką był trzy lata temu dzień 11 lutego, gdy wyczerpany fizycznie papież ogłosił swoje ustąpienie. Ten odważny krok wówczas 85-letniego Benedykta XVI spotkał się z wielkim uznaniem, ale też do dzisiaj jest przedmiotem rozważań niektórych kanonistów, czy był zgodny z kościelnym prawem. Jego następca Franciszek przyznał, że krok ten nie był sprzeczny z prawem i nie powinien pozostać odosobnionym przypadkiem.

Benedykt XVI spędza dni 200 metrów od swego następcy Franciszka w trzykondygnacyjnym klasztorze na stoku Wzgórza Watykańskiego. Modli się, medytuje, utrzymuje obszerną korespondencję i przyjmuje gości, jak potwierdza abp Gänswein. Jako prefekt Domu Papieskiego służy Franciszkowi, będąc jednocześnie wiernym i oddanym najbliższym współpracownikiem swojego byłego przełożonego. On również mieszka w klasztorze, którego gospodarstwo domowe prowadzą cztery członkinie stowarzyszenia „Memores Domini”, które wcześniej pracowały w Pałacu Apostolskim.

Papież senior ma stały program dnia: rano sprawuje Mszę św., potem je śniadanie, oddaje się modlitwie, lekturze, bogatej korespondencji i czasem przyjmuje gości. Dwa razy dziennie spaceruje: krócej po obiedzie na klasztornym tarasie, na dłuższy spacer udaje się po południu, kiedy wraz ze swoim sekretarzem idą do groty Matki Bożej z Lourdes, by tam odmówić różaniec. Mimo podeszłego wieku Benedykt XVI ciągle ma żywy umysł. Trudności sprawia mu natomiast chodzenie, dlatego też część swego spaceru odbywa pojazdem golfowym, a część z pomocą „chodzika”. Również w domu coraz częściej skazany jest na pomoc w chodzeniu. Po modlitwie wieczornej w kaplicy ok. godziny 21.00 Benedykt XVI idzie do swoich pokoi. Jak zdradził abp Gänswein, papież senior często gra na fortepianie, m.in. pieśni kościelne, ale „żelaznym” punktem jest zawsze Mozart.

Co dwa-trzy miesiące swego poprzednika odwiedza papież Franciszek. Czyni to zazwyczaj przed podróżą zagraniczną lub bezpośrednio po niej, ale także z okazji świąt kościelnych. Po raz ostatni odwiedził go we wtorek w Wielkim Tygodniu. Z reguły w tych spotkaniach uczestniczą sekretarze obu z nich. Sekretarze i panie z „Memores Domini” siadają w jadalni na parterze, podczas gdy Benedykt XVI w saloniku na pierwszym piętrze odbywa rozmowę w cztery oczy ze swoim gościem. O treści tych rozmów nic nie wiadomo, ale można przypuszczać, że Franciszek opowiada swemu poprzednikowi o aktualnych sprawach i od czasu do czasu prosi o radę. Ale niezależnie od tych wizyt obaj są często w kontakcie telefonicznym.

Joseph Ratzinger urodził się 16 kwietnia 1927 r. w Marktl am Inn w Bawarii. Święcenia kapłańskie otrzymał 29 czerwca 1951 r. W wieku 26 lat rozpoczął działalność naukową, początkowo jako wykładowca dogmatyki i teologii fundamentalnej we Fryzyndze, następnie był profesorem w Bonn, Münster, Tybindze i Ratyzbonie. 24 marca 1977 r. Paweł VI mianował go arcybiskupem metropolitą Monachium i Fryzyngi, a wkrótce potem, na konsystorzu 27 czerwca tegoż roku powołał go w skład Kolegium Kardynalskiego. Od 25 listopada 1981 r. kard. Ratzinger był prefektem Kongregacji Nauki Wiary i przewodniczącym Międzynarodowej Komisji Teologicznej, a od 30 listopada 2002 r. również dziekanem Kolegium Kardynalskiego. Wybrany na papieża 19 kwietnia 2005 r., zrezygnował z urzędu papieskiego 28 lutego 2013 r.

http://www.niedziela.pl/artykul/20633/Benedykt-XVI-od-trzech-lat-obecny-ale
Teresa
PostWysłany: Śro 18:31, 16 Wrz 2015   Temat postu:

Messori po wizycie u Papieża Seniora, ku pokrzepieniu serc

Image

Papież Senior Benedykt XVI

„Tuż obok grobu św. Piotra, żyje wspaniały starzec, który przez osiem lat kierował Kościołem, a teraz jego jedyną troską jest modlić się za niego. Z zaangażowaniem, ale bez żadnej trwogi, bo papieże przemijają, a Kościół trwa i aż do końca dziejów będzie rozbrzmiewało pouczenie Tego, który jest jego prawdziwą Głową i Ciałem, skierowane do nas zalęknionych: Nie bój się, mała trzódko, ta łódź nie zatonie, i na przekór wszelkim burzom, będzie unosić się na wodzie aż do Mojego powrotu” – tymi słowami wieńczy dziś swą opowieść o wizycie u Papieża Seniora Vittorio Messori. W przeszłości, odkąd razem napisali Raport o stanie wiary, często widywał się z Josephem Ratzingerem. Później, kiedy kard. Ratzinger został Papieżem, nastała przerwa we wzajemnych kontaktach. Tydzień temu Papież Senior zaprosił go do swej rezydencji w Ogrodach Watykańskich. Dziś Messori postanowił podzielić się swymi doświadczeniami, aby, jak zaznaczył, pokrzepić swych czytelników.

Benedykt XVI chciał się dowiedzieć, jak Messori ocenia aktualną sytuację Kościoła. Słuchał uważnie, a jego jedynym komentarzem były słowa: „Ja mogę się tylko modlić”. Włoski pisarz zapytał Papieża Seniora, czy nie zechciałby wzorem Cycerona, napisać traktat o starości, z perspektywy jednak chrześcijańskiej. Również po to, by przypomnieć o ostatecznych rzeczach człowieka, które popadły w zapomnienie w Kościele, który bardziej niż o zbawienie wieczne troszczy się o dobrobyt dla wszystkich już na tym świecie. Benedykt XVI przyznał, że byłoby to bardzo pożyteczne. Przypomniał, że sam wielokrotnie piętnował zapominanie o śmierci, świecie przyszłym i o tym, co nas czeka „potem”. Wymówił się jednak, tłumacząc się brakiem sił oraz świadomością, że nie potrafiłby się wznieść ponad rozważania teologiczne, w kategoriach filozoficznych. „Moje obowiązki względem Kościoła i świata staram się spełniać na modlitwie, która zajmuje mi cały dzień” – powiedział Benedykt XVI.

http://www.archivioradiovaticana.va/storico/2015/09/16/messori_po_wizycie_u_papie%C5%BCa_seniora,_ku_pokrzepieniu_serc/pl-1172333
Teresa
PostWysłany: Nie 9:40, 06 Wrz 2015   Temat postu:

Benedykt XVI dziękuje kard. Sarahowi za świadectwo o Bogu, liturgii, moralności i teorii gender

Image

Benedykt XVI i kard. Sarah

Benedykt XVI zachęca do lektury książkowego wywiadu z kard. Robertem Sarahem"Albo Bóg, albo nic". Oryginał ukazał się we Francji w lutym i zyskał wielki rozgłos. Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego włącza się między innymi w synodalną debatę i zdecydowanie staje w obronie rodziny. Zapowiada kontynuację korygowania błędów w posoborowej reformie liturgii. W mocnych słowach wypowiada się również o Zachodzie, zarzucając mu apostazję.

Do wydanego wczoraj w Stanach Zjednoczonych przez wydawnictwo Ignatius Press angielskiego tłumaczenia dołączono kilka zdań napisanych przez Papieża Seniora. „Przeczytałem tę książkę z wielkim duchowym pożytkiem, radością i wdzięcznością – pisze Benedykt XVI. – Twoje świadectwo o Kościele w Afryce, o waszych cierpieniach w czasie komunizmu i o dynamicznym życiu duchowym, ma wielkie znaczenie dla Kościoła, który na Zachodzie jest pod względem duchowym trochę znużony. Wszystko to, co napisałeś o centralności Boga, sprawowaniu liturgii oraz życiu moralnym chrześcijan jest szczególnie trafne i głębokie. Twoja odważna reakcja na problemy teorii gender jasno wskazuje na podstawową kwestię antropologiczną w tym ociężałym świecie” – napisał Papież Senior o książce kard. Saraha „Albo Bóg, albo nic”.

W ubiegły wtorek natomiast ukazało się niemieckie tłumaczenie książki. W jego prezentacji w Ratyzbonie uczestniczyli m.in. kard. Gerhard Müller z Watykanu oraz ks. Georg Ratzinger, brat Benedykta XVI.

http://www.archivioradiovaticana.va/storico/2015/09/05/benedykt_xvi_dzi%C4%99kuje_kard_sarahowi_/pl-1169905
Teresa
PostWysłany: Czw 22:58, 12 Lut 2015   Temat postu:

Benedykt XVI opuszcza klasztor tylko na prośbę Papieża

Image

Benedykt XVI opuszcza swą rezydencję tylko wtedy, kiedy prosi go o to Papież Franciszek. Nie przyjmuje innych zaproszeń – powiedział w wywiadzie dla Corriere della Sera abp Georg Gänswein, prefekt Domu Papieskiego i sekretarz osobisty Papieża Seniora. Wczoraj minęły dwa lata od ogłoszenia papieskiej rezygnacji. Abp Gänswein zapewnia, że Benedykt XVI jest przekonany o słuszności swej decyzji. Kościół potrzebuje silnego sternika – dodaje papieski sekretarz. Przyznaje on jednak, że Benedykt XVI ma się dobrze. Dokuczają mu jedynie nogi, co w tym wieku jest normalne. Zaś izolację w watykańskim klasztorze Mater Ecclesiae abp Gänswein postrzega jako konsekwencję decyzji, którą podjął Papież Senior: Obrał życie monastyczne i zgodnie z tym żyje.

http://www.archivioradiovaticana.va/storico/2015/02/12/benedykt_xvi_opuszcza_klasztor_tylko_na_pro%C5%9Bb%C4%99_papie%C5%BCa/pl-1123118
Teresa
PostWysłany: Pon 11:39, 27 Paź 2014   Temat postu:

Nowa wypowiedź Benedykta XVI upubliczniona:

Benedykt XVI: dialog międzyreligijny nie zastępuje misji

Benedykt XVI oświadczył, że dialog z innymi religiami nie zastępuje głoszenia Ewangelii niechrześcijanom. Jego zdaniem prawdziwą motywacją pracy misyjnej jest dzielenie się radością z poznania Chrystusa. Opinie te znalazły się w przesłaniu, jakie papież senior przekazał na uroczystość nazwania jego imieniem wielkiej auli Papieskiego Uniwersytetu Urbaniańskiego w Rzymie, należącego do Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Słowa Benedykta XVI odczytał jego sekretarz, abp Georg Gänswein, prefekt Domu Papieskiego, podczas ceremonii, która odbyła się 21 października.

Jest to jeden z nielicznych upublicznionych tekstów papieża seniora od czasu jego rezygnacji w lutym 2013 r.

Benedykt XVI przypomniał, że zmartwychwstały Pan wezwał Apostołów, a za ich pośrednictwem swych uczniów wszystkich czasów, by zanieśli Jego słowo na krańce Ziemi i czynili wszystkie narody Jego uczniami. Wielu ludzi w Kościele i poza nim pyta jednak: Czy jest to wciąż aktualne? Czy bardziej właściwym nie byłby dziś dialog między religiami, aby wspólnie służyć sprawie pokoju na świecie? Czy dialog może zastąpić misje?

- Wielu uważa dzisiaj, że religie powinny się szanować nawzajem i w dialogu stać się wspólną siłą na rzecz pokoju. Zgodnie z tym sposobem myślenia zazwyczaj przyjmuje się, że różne religie są odmianami jednej i tej samej rzeczywistości. Pytanie o prawdę, które pierwotnie motywowało chrześcijan bardziej niż jakiekolwiek inne, jest tutaj wzięte w nawias. Zakłada się, że autentyczna prawda o Bogu jest w ostatecznym rozrachunku nieosiągalna i że w najlepszym razie to, co niewypowiedziane można przedstawić różnorodnością symboli. Ta rezygnacja z prawdy wydaje się realistyczna i użyteczna dla pokoju między religiami świata. Ale jest zabójcza dla wiary. W istocie bowiem wiara traci swój wiążący charakter i powagę, wszystko jest sprowadzone do zamiennych symboli, zdolnych jedynie z daleka odsyłać do nieosiągalnego misterium boskości - zauważył papież senior.

Podkreślił, że niektóre religie, zwłaszcza „religie plemienne” czekają na spotkanie z Jezusem Chrystusem. Ale „spotkanie zawsze jest wzajemne”, więc także „Chrystus czeka na ich historię, ich mądrość, ich ogląd spraw”. Spotkanie to może również dać nowe życie chrześcijaństwu, które na swych historycznych terenach uległo zmęczeniu.

- Głosimy Jezusa Chrystusa nie po to, aby zdobyć jak najwięcej członków dla naszej wspólnoty, a tym bardziej nie dla władzy. Mówimy o Nim, ponieważ poczuwamy się do obowiązku przekazywania radości, jaka została nam dana - wyjaśnił Benedykt XVI.

https://ekai.pl/benedykt-xvi-dialog-miedzyreligijny-nie-zastepuje-misji/
Teresa
PostWysłany: Pon 18:38, 23 Cze 2014   Temat postu:

"Benedykt XVI nie opuści już Watykanu"

Image

Benedykt XVI zamierza spędzić resztę swych dni w Watykanie i nie odwiedzi już rodzinnej Bawarii - poinformował w poniedziałek po prywatnym spotkaniu z emerytowanym papieżem bawarski premier krajowy Horst Seehofer.

"Powiedział: nie. Narzucił sobie regułę: jest teraz zakonnikiem i z tej reguły nie chciałby rezygnować" - powiedział Seehofer. Dodał, iż 87-letni Benedykt XVI ma się pod względem zdrowotnym całkiem dobrze i "jest na bieżąco ze wszystkim, co dotyczy Bawarii".

Od czasu ustąpienia przed ponad rokiem Benedykta XVI z urzędu biskupa Rzymu pojawiały się spekulacje, iż odwiedzi jeszcze raz Bawarię. Emerytowany papież żyje w ustroniu niewielkiego klasztoru wewnątrz murów watykańskich.

Przed spotkaniem z Benedyktem XVI Seehofer został przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka.

http://gosc.pl/doc/2061370.Benedykt-XVI-nie-opusci-juz-Watykanu
Teresa
PostWysłany: Pią 13:00, 14 Lut 2014   Temat postu:

Antonio Socci: Czy dymisja Benedykta jest nieważna?
(...)
http://www.traditia.fora.pl/permanentna-rewolucja,27/antonio-socci-czy-dymisja-benedykta-jest-niewazna,11064.html

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group