Autor Wiadomość
Teresa
PostWysłany: Pią 14:32, 20 Maj 2016   Temat postu:

Franciszek o krwiopijcach zniewalających pracowników

Image

Kto wyzyskuje pracowników do zbicia własnej fortuny jest krwiopijcą zniewalającym ludzi, a to jest grzech śmiertelny. Papież mówił o tym na Mszy w kaplicy Domu św. Marty. Przypomniał, że „nie można służyć Bogu i mamonie” oraz że bogactwa, które same w sobie nie są niczym złym, mogą stać się „kajdanami” niepozwalającymi nam w wolności podążać za Jezusem. Papieskie słowa były nawiązaniem do Listu św. Jakuba, w którym apostoł stanowczo upomina bogacących się wykorzystywaniem innych: „Oto woła zapłata robotników, żniwiarzy pól waszych, którą zatrzymaliście, a krzyk ich doszedł do uszu Pana Zastępów”.

„Kiedy bogactwo osiąga się na drodze wyzysku, to owi bogacze wyzyskują pracę ludzi, którzy stają się niewolnikami – mówił Papież. – Pomyślmy o dniu dzisiejszym: na całym świecie jest tak samo. Mówisz: «Chcę pracować» – «Dobrze, sporządzają ci umowę. Od września do czerwca». Bez możliwości wypracowania emerytury, bez ubezpieczenia zdrowotnego ... W czerwcu zawieszają kontrakt, a w lipcu i sierpniu masz jeść powietrze. Od września znów masz umowę. Ci, którzy tak postępują, to prawdziwi krwiopijcy, żyjący z upuszczania krwi ludzi, których czynią niewolnikami pracy”.

Franciszek przywołał przykład kobiety, która miała pracować na czarno po 11 godzin dziennie za głodową pensję. Powiedziano, że jak jej się to nie podoba, to na jej miejsce jest już kolejka innych ludzi. Owi wyzyskiwacze obrastają w bogactwa, jednak apostoł powiada: „Tuczyliście serca wasze w dniu rzezi” – mówił Papież. Podkreślił, że wyzysk ludzi jest dziś prawdziwym niewolnictwem. Zaznaczył, że obecnie wprawdzie nie ma już takich form handlu niewolnikami, jak w przeszłości, jednak nowi niewolnicy obecni są w naszych miastach. „I są handlarze, którzy zniewalają ludzi przez niesprawiedliwą pracę” – zwrócił uwagę Franciszek.

Wczoraj na audiencji rozważaliśmy przypowieść o bogaczu i Łazarzu. Ale ów bogacz żył we własnym świecie, nie zauważał, że po drugiej stronie bramy jego domu był ktoś głodny. Tutaj jednak jest znacznie gorzej – mówił Papież. – Ów bogacz przynajmniej nie zdawał sobie sprawy i dopuścił, żeby drugi umarł z głodu. Tu jest jednak jeszcze gorzej: tu głodzi się ludzi poprzez pracę, dla własnego zysku! Żyje się za cenę ludzkiej krwi. To jest grzech śmiertelny. Trzeba wiele pokuty i wielkiego zadośćuczynienia, by nawrócić się z tego grzechu”.

Na zakończenie homilii Franciszek przypomniał historię pogrzebu pewnego skąpca. Ludzie żartowali, że nie można było zamknąć trumny, bo chciał zabrać ze sobą wszystko, co posiadał. W tym kontekście podkreślił, że „ważniejsze jest podanie kubka wody w imię Chrystusa, niż wszystkie bogactwa zgromadzone na drodze wyzysku ludzi”.

http://www.archivioradiovaticana.va/storico/2016/05/19/franciszek_o_krwiopijcach_zniewalaj%C4%85cych_pracownik%C3%B3w/pl-1231028
Teresa
PostWysłany: Wto 9:51, 18 Lut 2014   Temat postu:

Z encyklik: Leona XIII, Quod Apostolici Muneris i bł. Jana XXIII Pacem in Terris

Nauka Społeczna Kościoła kontra Nauka Socjalistyczna Kościoła


http://www.traditia.fora.pl/papiez-franciszek-wybrany-13-marca-a-d-2013-r,84/w-postawie-papieza-franciszka-odnajduje-slady-pacem-in-terri,9531.html#49346
Teresa
PostWysłany: Czw 11:05, 02 Maj 2013   Temat postu: Franciszek - o godności ludzkiej pracy, o krwiopijcach ...

Msza z Papieżem Franciszkiem: odzyskać godność ludzkiej pracy

Image

O godności ludzkiej pracy Papież Franciszek mówił również podczas porannej Mszy. W liturgii w kaplicy Domu św. Marty uczestniczyli pensjonariusze domu samotnej matki z Civitavecchia. Ojciec Święty wskazał, że ową godność naruszają liczne systemy społeczne, polityczne i gospodarcze, które postawiły na wyzysk człowieka.

„Niesprawiedliwa zapłata, odmowa zatrudnienia tylko dlatego, że patrzy się wyłącznie na bilans przedsiębiorstwa, patrzy się tylko, ile można zarobić – mówił Papież. – To jest przeciwko Bogu! Ile razy czytamy o tym w L’Osservatore Romano... Utkwił mi w pamięci taki tytuł po tragedii w Bangladeszu: «Żyć za 38 euro miesięcznie». Taki był zarobek ludzi, którzy tam zginęli... Coś takiego nazywa się pracą niewolniczą! I dzisiaj na świecie istnieje takie niewolnictwo, w które zamienia się to, co najpiękniejszego dał Bóg człowiekowi: zdolność tworzenia, pracowania, nabywania własnej godności. Ileż braci i sióstr na świecie znajduje się w takiej sytuacji z winy rozwiązań gospodarczych, społecznych, politycznych i innych...”

Papież przytoczył tu średniowieczne opowiadanie rabiniczne o wznoszeniu wieży Babel. Zgodnie z tą interpretacją dla budowniczych ważniejsze były materiały budowlane, niż ludzkie życie, stąd więcej żalu okazywano, gdy z rusztowania spadła cegła, niż człowiek.

„To opowiadał średniowieczny rabin, ale mamy z tym do czynienia również obecnie! – stwierdził Franciszek. – Ludzie są mniej ważni od rzeczy, które przynoszą zysk tym, którzy mają polityczną, społeczną czy gospodarczą władzę. I dokąd zaszliśmy? Do takiego punktu, w którym nie jesteśmy już świadomi godności osoby, godności pracy. Jednak postacie pracujących: św. Józefa, Jezusa, Boga – są naszym wzorem. One uczą nas drogi ku godności”.

Ojciec Święty nawiązał też do słów Pawła Apostoła, który zalecał: „Kto nie chce pracować, niech też nie je”. „Dziś powinniśmy powiedzieć: «Kto nie pracuje, stracił godność, bo społeczeństwo go z niej odarło» – stwierdził kaznodzieja. – Dziś, jak niegdyś Kain, słyszymy podobny głos: «Gdzie jest twój brat, który nie ma pracy? Gdzie jest twój brat przygnieciony niewolniczą pracą?». Módlmy się za tych wszystkich naszych braci i siostry, którzy znajdują się w takiej sytuacji” – zakończył Papież.

Radio Watykańskie

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group