Autor Wiadomość
Teresa
PostWysłany: Wto 9:08, 07 Paź 2014   Temat postu:

Image

Wspomnienie Matki Bożej Różańcowej

... zostało ustanowione na pamiątkę zwycięstwa floty chrześcijańskiej nad wojskami tureckimi, odniesionego pod Lepanto (nad Zatoką Koryncką) 7 października 1571 r. Sułtan turecki Selim II pragnął podbić całą Europę i zaprowadzić w niej wiarę muzułmańską.

Ówczesny papież - św. Pius V, dominikanin, gorący czciciel Matki Bożej - usłyszawszy o zbliżającej się wojnie, ze łzami w oczach zaczął zanosić żarliwe modlitwy do Maryi, powierzając jej swą troskę podczas odmawiania różańca. Nagle doznał wizji: zdawało mu się, że znalazł się na miejscu bitwy pod Lepanto. Zobaczył ogromne floty, przygotowujące się do starcia. Nad nimi ujrzał Maryję, która patrzyła na niego spokojnym wzrokiem. Nieoczekiwana zmiana wiatru uniemożliwiła manewry muzułmanom, a sprzyjała flocie chrześcijańskiej. Udało się powstrzymać inwazję Turków na Europę.

Pius V, świadom, komu zawdzięcza cudowne ocalenie Europy, uczynił dzień 7 października świętem Matki Bożej Różańcowej i zezwolił na jego obchodzenie w tych kościołach, w których istniały Bractwa Różańcowe. Klemens XI, w podzięce za kolejne zwycięstwo nad Turkami odniesione pod Belgradem w 1716 r., rozszerzył to święto na cały Kościół.
Teresa
PostWysłany: Czw 16:07, 23 Maj 2013   Temat postu:

W 1965 papież Paweł VI zwrócił zdobyte pod Lepanto chorągwie Turkom (muzułmanom). Wówczas można było to może poczytywać jeszcze za nieszkodliwy, egzotyczny gest. Dzisiaj niestety stwierdzam, że nie był to egzotyczny gest.

Image Image

Więcej w temacie flagi tu:

http://www.traditia.fora.pl/zmiany-po-svii-nom-novus-ordo-missae,6/zdobyte-flagi-pod-lepanto,12632.html#64926
Teresa
PostWysłany: Czw 15:54, 23 Maj 2013   Temat postu:

Lepanto - bitwa, która uratowała Europę

Gdy olbrzymie zastępy Turków usiłowały narzucić prawie całej Europie jarzmo przesądu i barbarzyństwa. Wtedy to Najświętszy Pasterz św. Pius V, pozyskawszy chrześcijańskich władców do wspólnej obrony, jak najusilniej starał się przede wszystkim, by najpełniejsza mocy Matka Boża zjednana modlitwą różańcową, przybyła łaskawie z pomocą imieniu chrześcijańskiemu. Rozegrało się wtedy najwspanialsze widowisko miedzy niebem i ziemią, przyciągając wszystkie umysły i dusze. Tam bowiem niedaleko Cieśniny Korynckiej wierni Chrystusa gotowi przelać krew za bezpieczeństwo religii i ojczyzny czekali nieustraszenie na wroga, zaś bezbronne tłumy modlących się wzywały Maryję, pozdrawiając Ją ciągle słowami różańca, by pomogła walczącym do zwycięstwa. I przybyła ta uproszona Pani, bo w bitwie morskiej pod Lepanto (Echinadas) flota chrześcijańska bez większych strat własnych rozgromiła wrogów, odnosząc wspaniałe zwycięstwo. Dlatego ten wielce święty Najwyższy Pasterz dla upamiętnienia otrzymanego dobrodziejstwa pragnął ustanowić jako rocznicę tej bitwy święto na cześć Maryi Zwycięskiej, a Grzegorz XIII nadał mu tytuł różańcowy.
(Ojciec Święty Leon XIII, fragment encykliki Supremi Apostolatu)


(...)

Leon XIII - Encyklika:

SUPREMI APOSTOLATUS OFFICIO

O modlitwie różańcowej


http://ptm.rel.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=175:encyklika-supremi-apostolatus-officio&catid=47&Itemid=199
Teresa
PostWysłany: Wto 14:42, 07 Paź 2008   Temat postu: Lepanto - triumf męstwa i modlitwy

Lepanto - triumf męstwa i modlitwy

Image

7 października 1571 r. w zatoce Lepanto połączone w ramach Świętej Ligi floty państw chrześcijańskich rozgromiły gotującą się do ekspansji w basenie Morza Śródziemnego flotę turecką. Na pamiątkę tego wydarzenia papież Pius V, inicjator Świętej Ligi, ustanowił święto Matki Bożej Zwycięskiej, obchodzone do dziś w Kościele Powszechnym pod zmienioną nazwą święta Matki Bożej Różańcowej. Bitwa pod Lepanto to największy w epoce nowożytnej, obok zwycięstwa Jana III Sobieskiego w bitwie pod Wiedniem, triumf chrześcijan nad szturmującym bramy Europy islamem.

https://www.przymierzezmaryja.pl/lepanto---bitwa--ktora-uratowala-europe,1380,a.html

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group