Autor Wiadomość
Teresa
PostWysłany: Czw 19:47, 06 Cze 2013   Temat postu:

Przeczytałam że: Krzyżacy są zakonem kleryckim bodajże od 1922 r.

Krzyżacy

Zakon Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego
w Jerozolimie (OT)


(...)
Z czasem powrócili oni do działalności charytatywnej i szpitalnej. Głębokie reformy zakonu rozpoczęły się w XIX wieku. W roku 1929 zrezygnował on z rycerskiego charakteru, stając się zakonem kanoników regularnych. Ostatni brat rycerz zmarł w 1970 roku. Współczesny zakon krzyżacki składa się z kilku gałęzi: zakonników, kapłanów-oblatów, sióstr zakonnych oraz z familiarów, czyli osób świeckich lub duchownych diecezjalnych duchowo przynależących do zakonu (tzw. trzeci zakon). Szczególnie ważni familiarzy to tzw. rycerze honorowi. Wszystkie gałęzie mają wspólnego przełożonego generalnego. Wśród krzyżaków-zakonników jest także 4 Polaków.

http://zakony-na-swiecie.blogspot.com/2012/01/krzyzacy.html
Teresa
PostWysłany: Czw 19:33, 06 Cze 2013   Temat postu: Watykan o fałszywych Rycerzach

Watykan o fałszywych Rycerzach

Image

Kawalerowie i Dama Zakonu Maltańskiego

Z zakonów rycerskich Stolica Apostolska uznaje jedynie maltańczyków i bożogrobców

Stolica Apostolska, oprócz pięciu tak zwanych „Papieskich Zakonów Kawalerskich”, które w rzeczywistości są nazwą przyznawanych przez papieża orderów – uznaje i otacza opieką jedynie dwa zakony rycerskie: Suwerenny Zakon Kawalerów Maltańskich i Zakon Rycerski Grobu Bożego w Jerozolimie. Komunikat Sekretariatu Stanu w tej sprawie opublikowało dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Zaznaczono, że Stolica Apostolska nie przewiduje w tej dziedzinie jakichkolwiek innowacji, nie zamierza także dodawać do wspomnianych, żadnych nowych zakonów rycerskich. Wszystkie pozostałe, nie są uznawane przez Watykan, który nie jest gwarantem ich prawomocności historycznej lub prawnej, celów czy też struktur organizacyjnych. „Aby zapobiec wszelkim możliwym wątpliwościom, związanym na przykład z bezprawnym wydawaniem dokumentów czy niewłaściwym używaniem miejsc świętych oraz aby zapobiec dalszym nadużyciom, które mogłyby prowadzić do szkód wśród ludzi dobrej wiary Stolica Apostolska stwierdza, że nie przywiązuje absolutnie jakiejkolwiek wartości wszelkim certyfikatom przynależności czy insygniom wydawanym przez te grupy i uznaje za niewłaściwe wykorzystywanie kościołów bądź kaplic dla tzw. „uroczystości inwestytury”.

http://info.wiara.pl/doc/1328724.Watykan-o-falszywych-Rycerzach

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group