Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 2 lutego Ofiarowanie Pańskie czyli Matki Bożej Gromnicznej Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiekTen temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 212 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 16:45, 01 Lut 2008 Powrót do góry

Ofiarowanie Pańskie, czyli święto Matki Bożej Gromnicznej

[link widoczny dla zalogowanych]

Kościół Katolicki w dzień 2 lutego obchodzi uroczystość Ofiarowania Pańskiego. Święto to na przestrzeni wieków zmieniło nie tylko swoją nazwę, ale także charakter. Dawniej liturgia tego dnia mówiła o Oczyszczeniu Najświętszej Maryi Panny. Dzisiaj natomiast w tym dniu akcent położony jest na Osobę Jezusa Chrystusa, który jest „światłością świata” i „światłem na oświecenie pogan” jak nazwał go starzec Symeon.

Głównym wiec tematem tego święta przewijającym się przez całą liturgię, włącznie z poświęceniem gromnic, jest światło. Światło świecy, które symbolizuje Chrystusa „światłość prawdziwą, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi” (J 1,9). Kościół, jak głoszą podania, obchodził to święto już w IV wieku. W tradycji polskiej święto to nazywane było, i przez wielu jest tak nazywane nadal, świętem Matki Bożej Gromnicznej. Począwszy od IX wieku wierni w tym dniu przynoszą do kościoła świece do pobłogosławienia zwane gromnicami.

Wszystko ma przypominać ewangeliczną perykopę, według której Jezus, zgodnie z prawem żydowskim, jako dziecko był ofiarowany Bogu w świątyni Jerozolimskiej. Widząc Dziecię starzec Symeon wypowiedział proroctwo nazywając Jezusa „światłem na oświecenie pogan i chwałą ludu Twego Izraela” (Łk 2,23-32). Procesja z płonącymi świecami na początku liturgii jest znakiem nowego kroczenia przez życie w jedności z Jezusem. Kiedyś gromnice obowiązkowo wykonano z wosku pszczelego i po jej zapaleniu, dom napełniał się pięknym zapachem.

Poświęconą w kościele zapaloną gromnicę starano się zanieść do domu, by od niej rozpalić ogień, który zwiastować miał zgodę i miłość w rodzinie. Z zapaloną świecą obchodzono całe gospodarstwo, aby odstraszyć zło. Poświęcone świece, jako znak Bożej jasności, zapalano w trudnych chwilach: podczas burzy stawiano te świece w oknach, gromnicami zażegnywano klęski gradowe, dymem z nich kreślono znaki krzyża na drzwiach, piecu i oknach jako „zapory” przeciw nieszczęściom i złu.

Zapalenie gromnicy i wkładanie jej w ręce umierającego oznaczało, że na wzór „roztropnych panien” wychodzi on z płonącą lampą na spotkanie swojego Oblubieńca. Gromnice przechowywano w godnym miejscu i używano ją tylko do celów religijnych. Ze świętem Matki Bożej Gromnicznej związana jest także legenda opowiadającą o tym, jak Matka Boża odpędza światłem gromnicy stado wilków od domów mieszkalnych. Taki widok możemy spotkać na starych obrazkach, lub na świecach. Tak przedstawił Maryje na swoim obrazie polski malarz Piotr Stachiewicz. Wśród uśpionej wsi, w zimowym krajobrazie, w pięknej szacie, Matka Boża z narzuconą na głowie chustą, z gromnicą w dłoni odgania wilki zbliżające się do ludzkich domów.

W polskiej tradycji ludowej wraz z uroczystością Matki Bożej Gromnicznej kończy się śpiew kolęd, rozbiera się szopki i choinki. Liturgicznie okres Bożego Narodzenia kończy się dużo wcześniej, bowiem w święto chrztu Pana Jezusa. Jednak polski zwyczaj ma swoje uzasadnienie nie tylko w tradycji, ale i w tym, że w uroczystość Ofiarowania Pańskiego Pan Jezus, jeszcze jako dziecko, jest przedstawiany w świątyni.

Od 1997 r. 2 lutego Kościół powszechny obchodzi ustanowiony przez Jana Pawła II Dzień Życia Konsekrowanego.

[link widoczny dla zalogowanych] Image

Na podstawie różnych źródeł internetowych.

(edit--aktualizacja linków zdjęć)


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 21:34, 01 Lut 2015, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
nauta
Użytkownik


Dołączył: 23 Lis 2007
Posty: 518 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Zza Oceanu
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 17:20, 01 Lut 2008 Powrót do góry

Tereniu, czy masz gdzieś może w zanadrzu informacje o tym, kiedy należy zapalać gromnice podczas Mszy Św. w Święto Ofiarowania Pańskiego?
Tutaj ten zwyczaj kompletnie poniechano, a ja pamiętam jeszcze z Polski, że na wejście Kapłana, podczas Ewangelii i podczas Podniesienia zapalano przyniesione z domu gromnice.
Tutaj małe świeczki (podobno poświęcone?) bierze się przy wejściu do kościoła (+ ofiara) i chowa do torebek...Ot, i całe święto "Candlemas".
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 212 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 10:34, 02 Lut 2008 Powrót do góry

Zamieszczam fragment komentarza do kalendarza liturgicznego na luty, który ukazał się w nr.2/2005 Zawsze Wierni.

"Uroczystość Oczyszczenia N.M.P. (2 lutego) Kościół święty obchodzi czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu. W Polsce znane jest to święto pod nazwą Matki Boskiej Gromnicznej. Nazwa pochodzi od świecy gromnicy, która według modlitw używanych przy poświęceniu chroni przed gromami. Zapala się ją w trakcie szalejącej burzy z piorunami.

Oczyszczenie N.M.P. jest, jak podają wybitni liturgiści, najdawniejszym świętem maryjnym. Po upływie czterdziestu dni zjawia się Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus w świątyni, aby wypełnić obrzęd oczyszczenia. W prawie Pańskim zabronione było kobietom uczęszczać do świątyni przez czterdzieści dni od urodzenia dziecka.

Uroczyste poświęcenie gromnic ma miejsce przed Mszą świętą. Kapłan ubrany w stułę i kapę koloru fioletowego odmawia przy ołtarzu pięć modlitw, które tłumaczą nam symbolikę świec. Wierni zatem powinni wiedzieć, że poświęcone gromnice nie tylko obnosić mają w procesji, lecz z uszanowaniem przechowywać je po domach swoich i z wiarą korzystać z tego sakramentalium. Gromnice zapala się m.in. przy łożu umierających, na pamiątkę nieśmiertelności wysłużonej przez Chrystusa i jako widomy znak szczególnej opieki Najświętszej Maryi Panny.

Po pięciu modlitwach kapłan skrapia wodą święconą i okadza świece, które następnie wręcza wiernym. Podczas rozdawania świec śpiewa się kantyk Symeona, przeplatany antyfoną "Lumen ad revelationem gentium, et gloriam plebis tuae Israel"? ("Światłość na objawienie narodom i chwałę ludu izraelskiego"?). Po rozdaniu świec następuje modlitwa, a potem rusza procesja. W jej trakcie wszyscy niosą zapalone świece, a chór śpiewa antyfonę "Adorna thalamum tuum Sion"? ("Przygotuj ozdobny przybytek swój, Syjonie, i przyjmij Chrystusa Króla: rozmiłuj się w Maryi, Ona bowiem jest bramą niebieską: Ona nosi Króla chwały nowej światłości. Ona pozostaje niepokalaną Panną, piastując na swych matczynych rękach Syna, który zrodzony z Ojca, pierwej nim stworzona jest jutrzenka i którego przyjmując na swe łono, Symeon prorokował narodom, iż On jest Panem życia i śmierci, a także Zbawicielem świata"?). Druga antyfona wyjęta jest z Ewangelii św. Łukasza (2, 26–29), opowiadającej o tajemniczym spotkaniu starca Symeona z Dzięciątkiem Jezus w jerozolimskiej świątyni: "Symeon otrzymał zapowiedź od Ducha świętego, iż nie umrze dopóki by nie oglądał Chrystusa Pańskiego: a gdy wnosili Dzieciątko do świątyni, wziął je na ręce swoje i błogosławił Boga mówiąc: Teraz puszczasz sługę Twego, Panie, w pokoju"?. Przy wejściu do kościoła śpiewa się następujące responsorium: "Złożyli za Niego ofiarę Panu: parę synogarlic albo dwa gołębie, jako napisano jest w zakonie Pańskim. Gdy się wypełniły dni oczyszczenia Maryi według zakonu Mojżeszowego, przynieśli Jezusa do Jeruzalem, aby Go przedstawić Panu"?.

Po skończonej procesji kapłan zdejmuje fioletowe szaty, a przywdziewa ornat koloru białego. Msza św. rozpoczyna się od słów: "Przyjęliśmy, Boże, miłosierdzie Twoje pośrodku Kościoła Twego; jako imię Twoje, Boże, tak i chwała Twoja na krańce ziemi: sprawiedliwości pełna jest prawica Twoja"? (Ps 47, 10–11). Introit sławi chwałę świątyni jerozolimskiej, którą nawiedził dzisiaj Boski Zbawiciel. Symbolem całej ludzkości jest starzec Symeon, który bierze pośrodku Kościoła na ręce Dzieciątko Jezus – Wcielone Miłosierdzie. Kolekta wypowiada prośbę, aby za przykładem Boskiego Emanuela wszystkie dzieci Jego dostąpiły łaski stawienia się przed Panem z sercem oczyszczonym, bo takie jedynie miłe jest oczom Jego. Lekcja z trzeciego rozdziału księgi proroka Malachiasza nawiązuje do dzisiejszej uroczystości. Ewangelia mówi o spotkaniu w świątyni jerozolimskiej ze starcem Symeonem – przedstawicielem tych wszystkich patriarchów, którzy prorokowali o Zbawicielu świata. Temu oto sprawiedliwemu i bogobojnemu dana była łaska ujrzenia "pociechy izraelskiej"?.

Tak jest obecnie wg. jednego z dwóch sposobów:

Zgodnie z tradycją w dniu dzisiejszym przed Mszą ma miejsce obrzęd błogosławienia świec i procesja ze świecami. Może się ono odbyć na jeden z następujących sposobów:

a) Wierni gromadzą się w mniejszym kościele lub innym odpowiednim miejscu poza kościołem, do którego ma się udać procesja. Kapłan ubrany w ornat lub kapę udaje się na miejsce zgromadzenia wiernych. W tym czasie śpiewa się odpowiednią antyfonę lub pieśń, a wierni zapalają świece. Kapłan pozdrawia wiernych, wprowadza ich do świadomego i czynnego udziału w obrzędach, odmawia modlitwę i pokrapia świece wodą święconą. Następnie odbywa się procesjonalne przejście do kościoła. Po przyjściu do ołtarza kapłan składa ukłon, całuje ołtarz, wkłada ornat (jeśli był w kapie), intonuje Chwała na wysokości Bogu, odmawia kolektę i dalej odprawia Mszę wg zwykłego porządku.

b) Wierni gromadzą się w kościele ze świecami w rękach. Kapłan z ministrantami i delegacją wiernych udaje się na odpowiednie miejsce, gdzie większa część wiernych może uczestniczyć w obrzędach. Miejsce to można wyznaczyć przed bramą kościoła lub w samym kościele. Jeśli ze względu na okoliczności błogosławieństwo świec musi się odbyć w prezbiterium, kapłan po wejściu staje na miejscu przewodniczenia. Podczas śpiewu na wejście wierni zapalają świece. Po skończonym śpiewie kapłan pozdrawia wiernych i wprowadza ich w tajemnicę dnia, odmawia modlitwę i pokrapia świece. Następnie z usługującymi i przedstawicielami wiernych przechodzi uroczyście między ludem przy śpiewie antyfony z kantyku Symeona lub innej odpowiedniej pieśni. Po przyjściu do ołtarza kapłan całuje go, intonuje Chwała na wysokości Bogu i odmawia kolektę. Dalej Mszę św. odprawia się w zwykły sposób.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 10:23, 01 Lut 2014, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
nauta
Użytkownik


Dołączył: 23 Lis 2007
Posty: 518 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Zza Oceanu
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 14:47, 02 Lut 2009 Powrót do góry

Tereso, nie wszędzie dzień 2 lutego jest Świętem Matki Bożej Gromnicznej!

Nie jest nim nawet w "katolickich" szkołach w Kanadzie! Dla wszystkich dzieci i nie tylko dzieci jest to "DZIEŃ ŚWISTAKA".

Ku mojemu zdziwieniu również to "święto" jest wprowadzane do świadomości Polaków.
[link widoczny dla zalogowanych]

Możemy się właśnie dowiedzieć jak cień świstaka zwiastuje długą i mroźną zimę,
a jego brak rychłą wiosnę.

No to hodujemy teraz w Polsce świstaki i żadna meteorologia nie jest już potrzebna!

Smile Smile Smile
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 212 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 19:23, 02 Lut 2009 Powrót do góry

No faktycznie! zamurowało mnie takie PIĘKNE ŚWIĘTO! Ale na siłę chcą robić wodę z mózgu. Nie podkreślić święta tylko jakiś dzień świstaka, oj chyba ku końcowi coraz bliżej, żeby przed czasem Aniołowie nie odtrąbili Diese irae.
Zobacz profil autora
nauta
Użytkownik


Dołączył: 23 Lis 2007
Posty: 518 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Zza Oceanu
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 19:40, 02 Lut 2009 Powrót do góry

W naszym pędzie "zacofanej i zaściankowej" Polski ku postępowi, z którym utożsamiamy Zachód, po Walentynkach (wydawałoby się, że niewinnych i "kochających") i Halloween, instalujemy teraz w naszej świadomości świstaki.

Tak właśnie odpowiedziały dzieci na pytanie pani w pierwszej klasie:
"Jakie mamy dziś święto?"

"Grandhog Day"

[link widoczny dla zalogowanych]

Żeby nie było wątpliwości - pani kontynuowała temat świstaka Smile
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 212 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 22:18, 02 Lut 2009 Powrót do góry

Po tym pogańskim czy modernistycznym "Grandhog Day" - Dzień Świstaka, który niestety i do nas flancują, zakończę to PIĘKNE I WYMOWNE ŚWIĘTO słowami rozważań, refleksji ks. Tadeusza Polaka.

"Minęło czterdzieści dni od nocy Bożego Narodzenia, kiedy pasterze i mędrcy odnaleźli Dzieciątko w betlejemskiej stajni. Starzec Symeon nie spotkał zastępów anielskich, które wskazywałyby miejsce narodzin Zbawiciela. Nie zobaczył gwiazdy, która zaprowadziłaby go na spotkanie z Jezusem. Centrum jego życia jest świątynia jerozolimska, w której od wielu lat pełni służbę Bożą. Otrzymał obietnicę, że przed śmiercią ujrzy Zwycięzcę śmierci, piekła i szatana. Dla Symeona noc Bożego Narodzenia i noc Zmartwychwstania spotykają się ze sobą w tym wielkim dniu. Oto jest dzień, który dał nam Pan - powtarzał tyle razy w swych modlitwach słowa Psalmu 118.

I nadszedł ten upragniony dzień, w którym spotkał Zbawiciela świata. Prosi swego Władcę, by go już zwolnił ze służby, która wiernie wypleniał przez całe życie. Moje oczy ujrzały Twoje Zbawienie. Dzieciątko Jezus trzymane w drżących dłoniach Symeona staje się dla niego źródłem nadziei, która wykracza poza ramy tej rzeczywistości. Gdy Pan Jezus będzie umierał trzydzieści trzy lata później na Kalwarii, w świątyni jerozolimskiej zasłona przybytku zostanie rozdarta. Kończy się czas Starego Przymierza, kończy się czas jedynej świątyni Jedynego Boga. Te prawdę odkrywa Symeon. Od tej chwili prawdziwi czciciele będą oddawać cześć Bogu w Duchu i prawdzie. Dlatego teraz może już odejść. Wie, dokąd idzie, bo spotkał tego, który jest Drogą. Jego nadzieja pełna jest nieśmiertelności, bo tulił do serca Tego, który jest Życiem.

Jakże bardzo potrzeba nam dzisiaj mądrości Starca Symeona, gdy świat ceni tylko to, co silne, młode i zdrowe. Gdy patrzymy na Symeona, możemy powiedzieć: "Udała się starość Panu Bogu". Do końca szedł drogą ufnej wiary, że Pan wypełni daną mu obietnicę." I się nie zawiódł, bo Pan Bóg nigdy nie zawodzi."
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 212 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 20:37, 01 Lut 2010 Powrót do góry

Uroczystość Oczyszczenia N.M.P. (2 lutego) Kościół święty obchodzi czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu.

W Polsce znane jest to święto pod nazwą Matki Boskiej Gromnicznej. Nazwa pochodzi od świecy gromnicy, która według modlitw używanych przy poświęceniu chroni przed gromami. Zapala się ją w trakcie szalejącej burzy z piorunami.

Ludowy poeta z Limanowszczyzny, Józef Strug, tak przed wielu laty pisał o Gromnicznej świecy:

Gdy życie nasze dobiegnie do końca,
Gdy Bóg ostatnie godziny policzy,
Niech nam zaświeci, jak promienie słońca,
Światło gromnicy.

Gdy nasze czoło pot śmiertelny zrosi,
Gdy nasze łoże obstąpią szatani,
Twojej obrony niech każdy uprosi -
Gromniczna Pani!

Kiedy nad nami zawisną czarne chmury,
Gdy na wsze strony lecą błyskawice,
Gdy ciemność straszna od dołu do góry:
Święćmy gromnice!

Matko Najświętsza! My nędzni grzesznicy,
Pod Twoją obronę się uciekamy,
Przed Twym obrazem, przy świetle gromnicy,
Ciebie błagamy!

Tyś jasna gwiazda na morzu żywota,
Pokus się o Cię rozbiją bałwany!
Kto się ucieka do Cię, Matko złota,
Jest wysłuchany.

Bądź nam Matką w życiu i przy zgonie,
Niech Twoja łaska zawsze nam przyświeca,
Niech nasza miłość ku Tobie zapłonie
Jako gromnica!
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 212 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 12:07, 21 Lut 2010 Powrót do góry

Ave Regina caelorum - Witaj Królowo Niebios

Antyfonę odmawia się od Oczyszczenia NMP do Wielkiego Czwartku

AVE REGINA CAELORUM

Ave, Regina caelorum,
Ave, Domina Angelorum:
Salve, radix, salve, Porta,
Ex qua mundo lux est orta:
Gaude Virgo gloriosa,
Super omnes speciosa,
Vale, o valde decora,
Et pro nobis Christum exora.

V. Dignare me laudare te, Virgo sacrata.

R. Da mihi virtutem contra hostes tuos.

Oremus.
Concede, misericors Deus, fragilitati nostrae praesidium; ut, qui sanctae Dei Genitricis memoriam agimus; intercessionis ejus auxilio, a nostris iniquitatibus resurgamus. Per eumdem Christum Dominum nostrum.
R. Amen.

WITAJ KRÓLOWO NIEBIOS

Witaj, niebios Królowo,
Witaj, Pani aniołów,
Witaj, Różdżko, witaj Bramo,
Jasność zrodziłaś światu.
Ciesz się, Panno chwalebna,
Ponad wszystkie piękniejsza,
Witaj, o Najśliczniejsza,
Proś Chrystusa za nami.

V. Dozwól mi chwalić Cię o Pani święta.
R. Daj mi moc przeciw nieprzyjaciołom Twoim.

Módlmy się.
Udziel nam, prosimy Cię, miłosierny Boże, pomocy w słabościach naszych, abyśmy, którzy świętej Bożej Rodzicielce cześć oddajemy, za jej przyczyną i wstawiennictwem, powstali z nieprawości naszych. Przez tegoż Chrystusa, Pana naszego.
R. Amen.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 212 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 10:37, 02 Lut 2011 Powrót do góry

Oczyszczenie Najświętszej Maryi Panny - 2 lutego
Purificationis Beatae Mariae Virginis


2 lutego - OCZYSZCZENIE N.M.P. [2 kl.]

Purificationis Beatae Mariae Virginis to jedna z najstarszych uroczystości Najświętszej Panny, jeszcze w VII w. zajmowała w Rzymie drugie miejsce po Wniebowzięciu.

Obchodzi się ją 2 lutego, ponieważ Maryja, chcąc być posłuszną prawu Mojżesza, musiała udać się z Panem Jezusem do Jerozolimy w 40 dni po Narodzeniu Dzieciątka (25.XII - 2.II), by tam w świątyni złożyć przepisane ofiary. Matka Boża udała się do Jerozolimy wraz z Bożym Dzieciątkiem.

Oto co nam mówi o tym wydarzeniu Ewangelia według św. Łukasza, Łk 2:22-40:

"Gdy upłynęły dni oczyszczenia Maryi według Prawa Mojżeszowego, rodzice przynieśli Jezusa do Jerozolimy, aby Go przedstawić Panu. Tak bowiem jest napisane w Prawie Pańskim: ''Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu''. Mieli również złożyć w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie, zgodnie z przepisem Prawa Pańskiego.

A żył w Jerozolimie człowiek, imieniem Symeon. Był to człowiek prawy i pobożny, wyczekiwał pociechy Izraela, a Duch Święty spoczywał na nim. Jemu Duch Święty objawił, że nie ujrzy śmierci, aż nie zobaczy Mesjasza Pańskiego. Za natchnieniem więc Ducha przyszedł do świątyni.

A gdy rodzice wnosili Dzieciątko Jezus, aby postąpić z Nim według zwyczaju Prawa, on wziął Je w objęcia, błogosławił Boga i mówił: ''Teraz, o Władco, pozwól odejść słudze Twemu w pokoju, według Twojego słowa. Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie, któreś przygotował wobec wszystkich narodów: światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego, Izraela''.

A jego ojciec i matka dziwili się temu, co o Nim mówiono. Symeon zaś błogosławił ich i rzekł do Maryi, Matki Jego: ''Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu''.

Była tam również prorokini Anna, córka Fanuela z pokolenia Asera, bardzo podeszła w latach. Od swego panieństwa siedem lat żyła z mężem i pozostała wdową. Liczyła już osiemdziesiąty czwarty rok życia. Nie rozstawała się ze świątynią, służąc Bogu w postach i modlitwach dniem i nocą.

Przyszedłszy w tej właśnie chwili, sławiła Boga i mówiła o Nim wszystkim, którzy oczekiwali wyzwolenia Jerozolimy. A gdy wypełnili wszystko według prawa Pańskiego, wrócili do Galilei, do swego miasta Nazaret. Dziecię zaś rosło i nabierało mocy, napełniając się mądrością, a łaska Boża spoczywała na Nim."


W liturgii tego dnia, procesja z gromnicą, która jest symbolem Chrystusa, Światłości świata, przypomina nam podróż Maryi i Józefa do świątyni w celu ofiarowania "Anioła przymierza" według proroctwa Malachiasza.

Odbywa się też święcenie gromnic, a święto zwane jest też świętem Matki Boskiej Gromnicznej.

Po reformie liturgicznej w 1969 roku święto nosi nazwę Ofiarowania Pańskiego.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 10:33, 01 Lut 2014, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 212 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 22:28, 02 Lut 2011 Powrót do góry

Cytat:
Od 1997 r. 2 lutego Kościół powszechny obchodzi ustanowiony przez Jana Pawła II Dzień Życia Konsekrowanego.

O pięknie powołania zakonnego, będącego owocem żywej wiary, gorącej modlitwy i świadectwa życia chrześcijańskiego w rodzinach i wspólnocie Kościoła – czytamy w liście pasterskim polskich biskupów na Dzień Życia Konsekrowanego.

Episkopat o pięknie życia zakonnego

Dzień Życia Konsekrowanego obchodzony jest dziś, w Święto Ofiarowania Pańskiego.

Polscy biskupi w liście pt. „Odwaga pójścia za Jezusem” podkreślają piękno życia zakonnego oraz wyrażają pragnienie, aby „rodziny, parafie i wspólnoty stały się środowiskiem przyjaznym dla powstawania i rozwoju powołań zakonnych”. Przypominają m.in., iż „w chrześcijaństwie, a w życiu zakonnym tym bardziej, nie chodzi o teorie ani o zdobywanie duchowych kwalifikacji. Chodzi o Pana Jezusa. On jest celem do którego dążymy, a zarazem drogą prowadzącą do tego celu”.

[link widoczny dla zalogowanych]

Episkopat zwraca też uwagę na to, iż bardzo często przeszkodą w realizacji powołania do życia konsekrowanego jest „brak wyjścia z domu”. Młodzi dają się przestraszyć wizją utraty rodziny a rodzice – utratą córki czy syna. „A przecież nie ma dojrzałości i dorosłości – w jakimkolwiek rodzaju życia – bez wcześniejszego opuszczenia domu rodzinnego, bez utraty dziecięcego poczucia bezpieczeństwa i wyruszenia w nieznaną przyszłość” – podkreślają biskupi. Zwracając się do rodziców osób, które rozeznają swoje życiowe powołanie przestrzegają: „Jeśli nie wypuścimy ich z gniazda – nie usamodzielnią się, nie będą umiały kochać i przyjąć miłości, rozminą się z każdym życiowym powołaniem”.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 212 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 14:32, 01 Lut 2012 Powrót do góry

Według przepisów Starego Testamentu każdy pierworodny chłopiec należał do Boga. Rodzice musieli go przedstawić w świątyni i wykupić, składając na ofiarę baranka lub parę gołąbków. Ponadto matka, która wydała na świat dziecko, składała ofiarę oczyszczenia. Najświętsza Rodzina poddała się tym przepisom. Obecny w świątyni starzec Symeon poznał Zbawiciela świata i nazwał Go „Światłem na oświecenie pogan”.
Słowa te dały początek obrzędowi poświęcenia świec i uroczystej procesji ku czci Chrystusa — Światłości świata, która odbywała się w Jerozolimie już w IV wieku. Z Jerozolimy zwyczaj odbywania procesji przeszedł do Konstantynopola, a stamtąd na Zachód. Poświęcenie świec powstało później. Świece te stanowią sakramentale rzeczowe. Zapala się je przy konających oraz w czasie burzy. Stąd powstały ludowe nazwy „gromnice” i „Święto Matki Bożej Gromnicznej”.

Uroczystość Oczyszczenia Najśw. Marji Panny - bp Nowowiejski.
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 10:27, 01 Lut 2014, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 212 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 11:12, 02 Lut 2013 Powrót do góry

Święto Matki Boskiej Gromnicznej — Oczyszczenie Matki Boskiej

Najczystsza Matka staje z Dzieckiem na ręku na progu świątyni. By się oczyścić, poświęcić Dziecię i złożyć Je Bogu w ofierze. Tyś przecież czysta, Anioł poświadcza. Po cóż Tobie ofiara? Dziecię Twoje, którą nam dajesz, Pan nasz, ufność i wiara. My znamy chęci, Matko chwalebna - dajesz przykład pokory. Bo dumny człowiek, grzesznik, przestępca, rzadko do niej jest skory. Więc Maryja klęka w bramie, oddaje Syna, kapłan bierze Go w ręce. Natchniony starzec, wierny Symeon, mówi w szczerej podzięce: Dziękuję, Panie, żeś mi pozwolił widzieć świata zbawienie, Narodów chwałę. Przyjmij, mój Zbawco, pokłon i uwielbienie. Do Matki-Dziewicy powiada w duchu proroczym słowa smutku: Miecz serce zrani, gdy będą męczyć Zbawcę ludzi. W tej chwili dusza Maryi Panny z dobrej woli oddaje niebu to, co było Jej dane z nieba. Obchodzimy dziś Twoją pamięć, Twą świętość, czystość, pokorę. I Ciebie dzisiaj pokornie prosimy: Bądź nam za podporę życia.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]

Przysłowia na Matkę Bożą Gromniczną

Na Gromniczną Maryją
Niedźwiedź budę rozwali lub poprawi ją.

Na Gromnicę masz zimy połowicę.
Na Gromnicę łataj, bracie, rękawicę.

Gdy na Gromnicę roztaje – rzadkie będą urodzaje.

Gdy na Gromnicę z dachu ciecze, zima się jeszcze odwlecze.

Gdy słońce jasno świecie na Gromnicę,
To przyjdą większe mrozy i śnieżyce.

źródło: Rok Boży, Katowice 1931
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 212 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 23:08, 03 Lut 2013 Powrót do góry

nauta napisał:
Tereso, nie wszędzie dzień 2 lutego jest Świętem Matki Bożej Gromnicznej!

Nie jest nim nawet w "katolickich" szkołach w Kanadzie! Dla wszystkich dzieci i nie tylko dzieci jest to "DZIEŃ ŚWISTAKA".

Ku mojemu zdziwieniu również to "święto" jest wprowadzane do świadomości Polaków.
[link widoczny dla zalogowanych]

Możemy się właśnie dowiedzieć jak cień świstaka zwiastuje długą i mroźną zimę,
a jego brak rychłą wiosnę.

No to hodujemy teraz w Polsce świstaki i żadna meteorologia nie jest już potrzebna!

Smile Smile Smile

Co ma wspólnego amerykański świstak (a właściwie świszcz) ze świętem Matki Bożej Gromnicznej? Jacques Blutoir wyjaśnia tę interesującą kwestię ze swadą i poczuciem humoru.

02.02.2013
Madonna ze świszczem
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 212 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 10:29, 01 Lut 2014 Powrót do góry

2.02.2014 - Oczyszczenie N.M. Panny

Image

Według przepisów Starego Testamentu każdy pierworodny chłopiec należał do Boga. Rodzice musieli go przedstawić w świątyni i wykupić, składając na ofiarę baranka lub parę gołąbków. Ponadto matka, która wydała na świat dziecko, składała ofiarę oczyszczenia. Najświętsza Rodzina poddała się tym przepisom. Obecny w świątyni starzec Symeon poznał Zbawiciela świata i nazwał Go „Światłem na oświecenie pogan".
Słowa te dały początek obrzędowi poświęcenia świec i uroczystej procesji ku czci Chrystusa — Światłości świata, która odbywała się w Jerozolimie już w IV wieku. Z Jerozolimy zwyczaj odbywania procesji przeszedł do Konstantynopola, a stamtąd na Zachód. Poświęcenie świec powstało później. Świece te stanowią sakramentale rzeczowe. Zapala się je przy konających oraz w czasie burzy. Stąd powstały ludowe nazwy „gromnice" i „Święto Matki Bożej Gromnicznej".

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiekTen temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)