Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Francja: ślub ze zmarłym Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29480 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 10:26, 25 Sie 2010 Powrót do góry

Francja: ślub ze zmarłym

Francuski resort sprawiedliwości zezwolił, by 53-letnia kobieta poślubiła swego zmarłego przed trzema laty towarzysza życia.

Jak poinformował dziennik "Le Parisien", niemłoda już para zaręczyła się trzy lata temu. Narzeczeni zaplanowali datę ślubu, jednak chory na nowotwór mężczyzna zmarł tuż przed uroczystościami weselnymi.

Kobieta nie mogła pogodzić się z tym, że śmierć narzeczonego udaremniła jej małżeńskie plany. Wystąpiła do sądu o zgodę na zawarcie małżeństwa ze zmarłym. Napisała również list z prośbą w tej sprawie skierowany do prezydenta Francji, ponieważ według francuskiego prawa, to właśnie głowa państwa musi ostatecznie wyrazić zgodę na „pośmiertny ślub”.

Jak napisał „Le Parisien”, ten przypadek nie jest pierwszym pośmiertnym ślubem we Francji. Francuski kodeks cywilny przewiduje taką możliwość od 1959 roku. Dotyczy ona na ogół narzeczonych żołnierzy lub policjantów poległych na służbie. "Le Parisien" przypomina, że np. rok temu 20-letnia Francuzka poślubiła pośmiertnie swojego chłopaka, który zginął w czasie wojny w Afganistanie.

Taki „ślub” udzielany jest tylko w formie ślubu cywilnego. Kościoły chrześcijańskie nie udzielają zmarłym żadnych sakramentów. Inne religie czy wyznania również nie przewidują małżeństwa z osobą zmarłą.

Europa Zachodnia powoli zatraca poczucie istoty małżeństwa.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 19:01, 05 Mar 2016, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29480 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:25, 25 Sie 2010 Powrót do góry

Na wielu stronach w necie można było o tym przeczytać, jak np. [link widoczny dla zalogowanych]. Dobrze, że na noc poślubną nie nalegała Wink Napewno też chodzi tu o kasę, spadek po zmarłym. Przysięga się wierność, aż do śmierci... a po smierci... Shocked to profanacja instytucji. "Europa Zachodnia powoli zatraca poczucie istoty małżeństwa". - dokładnie tak!

Kiedyś, nawet we Francji to było tak:

Francuski malarz Marie François Firmin-Girard - (1838-1921) [link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

"Marriage in Extremis" - "Małżeństwo w ostatecznej konieczności; med. w agonii, w chwili konania, Ślub w ostatniej chwili"

Patrząc na ten obraz, zdajemy sobie sprawę, że namalowana na nim sypialnia z pięknym łożem, baldachimem oraz dywanami należy do arystokratycznej rodziny. Dostrzegamy też, że jesteśmy świadkami sceny naznaczonej głęboką powagą. Mężczyzna w sile wieku dotknięty straszną chorobą wie, że nadeszła jego godzina. Uderzony „piorunującą” łaską Bożą w tej ostatniej chwili decyduje się wyprostować swoje pogmatwane życie rodzinne. Dotychczas bowiem żył w związku niesakramentalnym...

Na drugim planie, po lewej stronie, widać mera miasteczka. Przyszedł, aby potwierdzić ze strony władzy świeckiej legalność zawieranego właśnie związku. Siedzący przy stoliku notariusz za moment poda do podpisania testament panu domu, który zanim umrze, chce podzielić swoje dobra między spadkobierców.

Zwraca uwagę postać księdza, który uroczystym gestem mocą autorytetu Kościoła i w imieniu Chrystusa Pana reguluje w obliczu Bożej sprawiedliwości związek dotąd nielegalny i błogosławi parze małżonków w momencie, gdy konający nakłada obrączkę na palec żony.

W środku wielkiego bólu rozdzielenia spowodowanego nadchodzącą śmiercią możemy mimo to wyobrazić sobie ogromną ulgę, którą odczuwa żona – wkrótce wdowa – widząc swoją rodzinną sytuację uregulowaną przed Bogiem.

Na twarzach wszystkich innych osób stojących dokoła maluje się powaga wynikająca ze wstrząsającej wymowy tej sceny. Z pewnością zastanawiają się nad własnym losem... Oto jeden ze skutków ceremonii kościelnych wypracowanych w ciągu wieków. Mają one również swoją pedagogiczną stronę, która skłania dusze do dążenia w kierunku nadprzyrodzoności – ostatecznego celu człowieka.

Wobec tej wymownej sceny rozważmy, jaka jest pozycja człowieka w obliczu Bożego miłosierdzia, które nawet w ostatniej chwili zachęca do nawrócenia. Całe lata grzesznego życia mogą być przebaczone w jednej chwili. Co więc tak często skłania człowieka do odrzucenia przebaczenia, które miłosierny Bóg mu ofiaruje? Pewnie złudzenie, że zdąży jeszcze w ostatnim momencie. Ale tu niech będą dla nas przestrogą słowa: Jakie życie, taka śmierć.

Całe życie w grzechu może doprowadzić człowieka do takiej zatwardziałości w złu, że nie będzie się w stanie od niego wyzwolić, chyba że dzięki działaniu naprawdę wielkiej łaski Bożej...

"Przymierze z Maryją" - Numer 51

[link widoczny dla zalogowanych]

A nasza para z powyższego artykułu; Martine i Alain, którzy zaręczyli się trzy lata temu i mieli stanąć na ślubnym kobiercu w lipcu 2007 roku to co? nie wiedzieli biedaki, że życie tu się kończy, a u Pana Boga zaczyna? Ale cóż ... jaka wiara takie życie. O sytuacji Kościoła we Francji, bardzo duzo tu pisze.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 15:13, 04 Lis 2015, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29480 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 12:55, 25 Sie 2010 Powrót do góry

W związku z powyższym artykułem, o śubie w ostatniej chwili, który zamieściłam też na innej stronie, postawiono takie pytania:

Cytat:
A jaka jest jakość nawróconych w oczach Pana, tych jakby z ostatniej chwili pod strachem śmierci , od tych którzy całe życie sumiennie żyli w zgodzie z własnym sumieniem. Czy nasze pojęcie sprawiedliwości jest zbyt surowe wobec innych?.

Udzieliłam udzieliłam takiej odpowiedzi jak zamieszczam poniżej:

Ja nie wiem jaka jest jakość tych nawróconych w ostatniej chwili w oczach Pana. Napewno też wielka, bo Pan pochyla sie nad każdym. Wiem jedno, że każdy! kto nie uzna swej winy, nie chce uznać swych grzechów i za nie żałować, to tak długo, Pan nie może przebaczyć. Uznanie winy, szczery żal, to jest konieczny warunek do uzyskania przebaczenia – jest to nieomylna nauka Kościoła. Tak jest też przecież z Sakramentem pokuty. Każda spowiedź i Komunia święta niegodna ( świętokradzka ) zatwardza w sposób okropny serce grzesznika i czyni go niezdolnym na przyjęcie łaski.

Pan Jezus nikim nie gardził, nikogo nie odtrącił. Pochylił się nad jawnogrzesznicą, którą sprawiedliwi i pobożni chcieli na Jego oczach ukamienować. Poszedł w gościnę do celnika Zacheusza, który tak bardzo chciał Go zobaczyć, że wspiął się na drzewo. Nie odtrącił gestu miłości i wiary grzesznicy, która wtargnęła do domu Szymona faryzeusza, by upaść do stóp Jezusa i obmyć je łzami skruchy. Nie zamknął drzwi przed Nikodemem, który przyszedł do Niego pod osłoną nocy, bo bał się swych przyjaciół z Wysokiej Rady. Pogance z Kanaanu nie odmówił cudu uzdrowienia córeczki. Na prośbę rzymskiego setnika uzdrowił jego sługę. Dobrego łotra, który uznał swój grzech, wziął ze sobą do nieba. także przyklaów mamy sporo.

Kiedyś ks. proboszcz - już śp. - w mojej parafii tak powiedział; "miejcie na uwadze i pamiętajcie, żebyście się kiedyś nie rozczarowali gdy nie ujrzycie w Niebie tych co do których byliście przekonani że będą, czy być powinni, a zobaczycie tych, których się nie spodziewaliście".

Jest tylko jedna kategoria ludzi, do których Pan Jezus nie mógł dotrzeć ze swym zbawczym orędziem. To ci, którzy żyją w obłudzie i zakłamaniu. Pycha jest straszym dziedzictwem grzechu pierworodnego.

Cytat:
Czy nasze pojęcie sprawiedliwości jest zbyt surowe wobec innych?

Sprawiedliwość zostawmy Panu Bogu, a mówić bliźnim o tym że źle czynią, to jest nasz obowiązek! wypływający z miłości do Boga i bliźniego. Np. takie związki niesakramentalne, na kocią łapę, to są grzechy zgorszenia publicznego, to są też nasze tzw. grzechy cudze. I na zakończenie proszę przeczytać wspaniały artykuł:

SŁOWO KAPŁANA
Związek na "kocią łapę"? Nigdy!
(...)
http://www.traditia.fora.pl/sakramenty-swiete-i-tematy-z-tym-zwiazane,13/zwiazek-na-kocia-lape-nigdy,488.html
Zobacz profil autora
Jadwiga
Użytkownik


Dołączył: 17 Kwi 2011
Posty: 25 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 14:18, 12 Maj 2011 Powrót do góry

Teresa napisał:


A nasza para z powyższego artykułu; Martine i Alain, którzy zaręczyli się trzy lata temu i mieli stanąć na ślubnym kobiercu w lipcu 2007 roku to co? nie wiedzieli biedaki, że życie tu się kończy, a u Pana Boga zaczyna? Ale cóż ... jaka wiara takie życie. O sytuacji Kościoła we Francji, bardzo duzo tu pisze.

Tylko czy przed Bogiem zawarcie małżeństwa ze zmarłym jest ważne?? Surprised bez komentarza...
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29480 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 22:12, 23 Mar 2012 Powrót do góry

Teresa napisał:
Francja: ślub ze zmarłym
(...)

Europa Zachodnia powoli zatraca poczucie istoty małżeństwa.

Francja: Zgoda na pośmiertne małżeństwo zabitego żołnierza

Ciężarna narzeczona jednego z żołnierzy zastrzelonych w Montauban przez Mohameda Meraha otrzymała zgodę prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego na pośmiertne małżeństwo - poinformował adwokat rodziny.

- Otrzymaliśmy zgodę z Pałacu Elizejskiego, aby narzeczona Abela Chennoufa mogła go poślubić - powiedział adwokat Gilbert Collard.

Narzeczona 25-letniego żołnierza, Caroline, wraz z rodzicami Chennoufa uczestniczyła w czwartek w jego pogrzebie.
Collard dodał, że już w przeszłości w podobnych okolicznościach otrzymał dwie zgody na pośmiertne małżeństwa, na prośbę "narzeczonych policjantów zabitych na służbie".

23-letni Merah, Francuz pochodzenia algierskiego, przyznał się do zabójstwa trzech żołnierzy pochodzenia maghrebskiego w Tuluzie i pobliskim Montauban 11 i 15 marca oraz do zastrzelenia w poniedziałek 30-letniego nauczyciela i trojga dzieci przed szkołą żydowską w Tuluzie.

Merah zginął podczas czwartkowej akcji policyjnej od strzału w głowę.

W rozmowach z policją kilka godzin przed śmiercią, Merah, Francuz pochodzenia algierskiego, mówił, że jest mudżahedinem i należy do Al-Kaidy. Zabójstwa miały być zemstą za śmierć palestyńskich dzieci w konflikcie izraelsko-palestyńskim oraz odwetem na francuskiej armii za udział w zagranicznych interwencjach, a także za wprowadzenie zakazu noszenia muzułmańskich chust w miejscach publicznych.

Merah, który stanął przed sądem za pomniejsze przestępstwa, spotykał się z osobami powołującymi się na salafitów, czyli rygorystyczny ruch wśród sunnitów.

[link widoczny dla zalogowanych]

Wszystko się przewraca do góry nogami!
Zobacz profil autora
Koniec
Użytkownik


Dołączył: 11 Maj 2012
Posty: 108 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 13:05, 13 Maj 2012 Powrót do góry

Europa zachodnia nie tyle gardzi instytucją małżeństwa, co zamieniła się w Sodomę i Gomorę. Kościoły w Niemczech i Holandii zamienione na domy ''publiczne'', skateparki, puby! Śluby gejów, zalegalizowanie aborcji, eutanazji, narkotyków. To swoiste piekło na ziemi!
Zobacz profil autora
Panda
Użytkownik


Dołączył: 30 Maj 2012
Posty: 4 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 14:16, 30 Maj 2012 Powrót do góry

to nie był ślub kościelny więc nie rozumiem złości? udzielił ślubu po śmierci raczej z powodu ułatwienia narzeczonej spraw papierkowych kobieta w ciąży została sama a jej narzeczony zmarł na wojnie. tak to dostanie rente za męża, nie widze w tym nic złego
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29480 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 14:51, 30 Maj 2012 Powrót do góry

Panda napisał:
to nie był ślub kościelny więc nie rozumiem złości? udzielił ślubu po śmierci raczej z powodu ułatwienia narzeczonej spraw papierkowych kobieta w ciąży została sama a jej narzeczony zmarł na wojnie. tak to dostanie rente za męża, nie widze w tym nic złego

Przecież powyżej pisze jaki to "ślub" a nie ślub:

"Taki „ślub” udzielany jest tylko w formie ślubu cywilnego. Kościoły chrześcijańskie nie udzielają zmarłym żadnych sakramentów."

To że nic złego pan nie widzi w kontraktach cywilnych, to pana problem. Powyżej napisałam: "chodzi tu o kasę, spadek po zmarłym. Przysięga się wierność, aż do śmierci... a po smierci... to profanacja instytucji."

A tak w ogóle, to proponuję poznać tematykę forum, kim jesteśmy, o czym piszemy, etc ... zanim się zacznie pisać.
Zobacz profil autora
Panda
Użytkownik


Dołączył: 30 Maj 2012
Posty: 4 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 15:35, 30 Maj 2012 Powrót do góry

oj przepraszam myślałem że to otwarte forum na rozmowe o chrześcijaństwie katolickim. Żegnam Smile
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29480 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 16:18, 30 Maj 2012 Powrót do góry

Panda napisał:
oj przepraszam myślałem że to otwarte forum na rozmowe o chrześcijaństwie katolickim. Żegnam Smile

Tak na logikę ... jakby było zamknięte, to by pan nic nie napisał. I jak najbardziej piszemy o Tradycji katolickiej i w tym wątku tu bronimy małżeństwa jako Sakramentu, a nie "ślubów" cywilnych, a właściwie parodii tych "ślubów", profanacji tej instytucji.
Zobacz profil autora
Panda
Użytkownik


Dołączył: 30 Maj 2012
Posty: 4 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 17:55, 30 Maj 2012 Powrót do góry

problem chyba leży w nazywnictwie umowy miedzy ludzmi jako ślub a nie umowa partnerska.
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)