Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 O Kronice Novus Ordo na Liturgii.pl Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29792 Przeczytał: 339 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 9:21, 15 Paź 2009 Powrót do góry

My też korzystamy ze stron KNO i uważam, że ta informacja winna tu się znaleźć. Proszę przeczytać i ocenić czy skomentować samemu. Uważam że strona KNO winna być i jest bardzo dobra, pomimo że wielu wprost szokuje i wprawia w osłupienie, czy to jest prawda? czy tak może być? Tak! to jest prawda i tak jest!

Napisali o nas: Liturgia.pl - Ku przestrodze

14 październik 2009

Niedawno na prośbę Redakcji dominikańskiego portalu Liturgia.pl odbyłem ciekawą pogawędkę z jednym z redaktorów. Na portalu od wczoraj znaleźć można [link widoczny dla zalogowanych].

Ku przestrodze

Jednym z najbardziej żywych w polskim internecie miejsc, zajmujących się liturgią, jest Kronika Novus Ordo. Wzbudza skrajne emocje. Jej pierwowzorem był jeden z wątków założonych na forum portalu Fidelitas.

Kronika znana jest głównie z kąśliwych tekstów dotyczących nadużyć liturgicznych. Trudno jednak nie zauważyć, że oprócz zajmowania się – ironicznie rozumianą – wiosną Kościoła posoborowego, entuzjastycznie reaguje na pozytywy, na nauczanie papieskie czy, ostatnio, sprawę prawdopodobnego cudu eucharystycznego w Sokółce.

Wierność Kościołowi

Jeden z autorów, Piotr – używający pseudonimu Dextimus, często oskarżany jest o postawę faryzejską. Wyrzuca mu się zbytnią koncentrację na formie. Z wrodzoną sobie obrazowością broni się: Jeśli potrafimy zachować staranność podczas sklejania modelu samolotu czy operowania mózgu pacjenta, dlaczego nie potrafimy starannie odprawić mszy świętej? Nieustannie podkreśla, że nie domaga się, by księża realizowali jakąś jego prywatną wizję, ale postanowienia samego Kościoła: Świętej pamięci Jan Paweł II nakazywał, by podczas sprawowania Ofiary eucharystycznej normy liturgiczne były zachowywane z WIELKĄ wiernością.

Dziwić może, sarkastyczny często, ton artykułów zamieszczanych w Kronice. – Zgryźliwe komentarze wynikają najczęściej z poczucia naszej bezsilności. To jedna strona medalu, druga jest taka, że nie sposób zarzucić twórcom KNO nierzetelności: Nie publikujemy wiadomości niezweryfikowanych. Różnimy się tym znacznie od podobnych serwisów obcojęzycznych, głównie sedewakantystycznych.

Inną jeszcze różnicą jest deklarowane przez kronikarzy podporządkowanie władzy kościelnej. I umiejętność przyznania się do błędu. Autorzy Kroniki są otwarci na krytykę, nieraz bywało, że prostowali zamieszczone informacje. Pojawiały się też przeprosiny. Gdy na KNO ukazał się ostry wpis Świat wg KEPskich, reakcje były silniejsze niż zazwyczaj. Dextimus, nie zacierając śladów po swym błędzie, napisał m.in.: Jest mi bardzo przykro, że dałem się ponieść emocjom i podszeptom Złego. Moje słowa mogły dla niektórych wyglądać na pogardę w stosunku do Biskupów, a – proszę mi wierzyć – uczucie pogardy dla Następców Apostołów (nawet tych, którzy porzucili swoje powołanie) – jest mi naprawdę obce.

Tradycjonalizm

– Jestem katolikiem obrządku łacińskiego, którego jedną z form jest NOM, inną: Mszał 1962r. – określa się Piotr. Jednak nie od początku był związany z klasycznym rytem rzymskim. – Do końca lat 80. nowa msza w moim kościele parafialnym była sprawowana (jak na dzisiejsze standardy) bardzo pobożnie, człowiek nie miał większych wątpliwości. Zaczął jednak czytać – analizy krytyczne, dokumenty Kościoła, które okazywały się nie zawierać przypisywanych im treści. Od szesnastu lat związany jest z ruchem tradycjonalistycznym, nie został jednak stałym bywalcem kaplic lefebrystów.

Z postanowieniami władzy się nie dyskutuje – ucina dywagacje na temat dopuszczalności łamania kościelnej dyscypliny. – Kościół potępiał sprawowane przez abpa Lefebvre'a święcenia kapłańskie (za które regularnie deklarowano roczne suspensy) i biskupie (za które zadeklarowano ekskomunikę). Czym innym jednak jest głoszona przez arcybiskupa nauka: Kościół – zaznacza Piotr – nigdy nie potępił przekonań abpa Lefebvre'a. Poza tym, jak wiemy, Drugi Sobór Watykański, jako sobór pastoralny (nie – dogmatyczny) nie zmienił de iure absolutnie nic w doktrynie Kościoła. A Abp Lefebvre przecież nie nauczał niczego ponad to, czego nauczono go w domu rodzinnym, na lekcjach religii czy później w seminarium.

Przedsoborowie i posoborowie

Piotr zauważa, że i przed soborem zdarzały się potknięcia liturgiczne: Gdyby tak nie było, nie powstałyby dawne instrukcje o nadużyciach liturgicznych. Różnicę widzi w skali problemu. – Nie wyobrażam sobie np. 50 lat temu pielgrzymki do Częstochowy z tańczącymi dominikanami lub wygłupiającą się młodzieżą; pielgrzymka jest aktem pokutnym, o czym świadczą do dziś fioletowe kapłańskie stuły. Zabawę i rozrywkę zawsze można zaplanować w innym terminie. Również nie wyobrażam sobie dawniej np. mszy świętej odprawionej na półleżąco, na leśnej polanie, przez kapłana odzianego jedynie w kraciastą koszulę i krótkie spodenki.

Dzisiejsze nadużycia – kontynuuje wywód – to zupełnie inny ciężar gatunkowy niż to, co działo się przed soborem. Zatraciliśmy rozumienie liturgii jako czynności świętej, której adresatem jest Bóg. Adresatem dzisiejszej liturgii jest najczęściej wspólnota. O Bogu, obecnym w tabernakulum, mało kto już myśli... „Nie ma wspólnoty, to i liturgia jest ułomna". Proszę mi wierzyć, słyszałem już takie twierdzenia z ust kapłanów z doktoratami!

Neokatechumenat

Jednym z silniej krytykowanych przez KNO zjawisk w Kościele jest Droga neokatechumenalna. Mimo to Piotr twierdzi, że: to dobra metoda nawracania „zagubionych”, ale jest jeden warunek: całkowita zgodność doktrynalna i liturgiczna z tym, co głosi Kościół. Piotr dostrzega liczne nadużycia psychologiczne, doktrynalne i liturgiczne, ale uważa, że ta wspólnota może być potrzebna Kościołowi. Tak samo myśli wielu biskupów, którzy przyjęli do swojej diecezji neokatechumenat i tolerują go, starając się jednakże „naprostowywać”.

Wyobrażasz sobie – wyzłośliwia się Dextimus – aby Twoje dziecko uczyło się religii w szkole z kserówki skryptu opracowanego przez katechetę pana Władka z żoną? Ja nie. Niestety, tak właśnie wygląda katecheza w neo. Większość grup jest prowadzona przez świeckich, którzy nauczają swoich wspólnotowiczów z niezatwierdzonych przez Urząd Nauczycielski Kościoła skryptów odbitych na ksero oraz rozkazują kapłanom, jak ma wyglądać celebracja liturgii mszy świętej, używając przy tym niezatwierdzonego śpiewnika. Tak być nie może!

Nadużycia

Rodzi się pytanie: po co Kronika? Dlaczego wytykać nadużycia i błędy? Odpowiedź pomysłodawcy brzmi: Potknięcia – ku przestrodze. Celowe, nagminne i uporczywe nieposłuszeństwa – celem otwarcia oczu wiernym, którzy często nie wiedzą, że mają prawo do liturgii sprawowanej tak, jak przepisał Kościół. Satysfakcja, którą czasem czujemy, gdy wykażemy czarno na białym błąd, jest gorzka – przecież dla każdego katolika zupełnie naturalnym i racjonalnym winno być przeświadczenie, iż to ksiądz czy biskup ma rację, jeśli chodzi o sprawy wiary czy moralności.

Czytelnicy reagują emocjonalnie na wiele wpisów. – Gębę przyprawiano mi wielokrotnie. Zdecydowanie przeważają jednak podziękowania za to, co robimy. Docierają do nas sygnały z kraju i zagranicy, że jesteśmy żywo komentowani wśród duchowieństwa. Wyraża się to chociażby w liczbie wejść na naszą stronę – obecnie mamy ok. trzech tysięcy odsłon dziennie. Nie są to wejścia przypadkowe – najczęściej z wyszukiwarek internetowych po wpisaniu: kronika novus ordo.

Duch soboru

Nietrudno zauważyć, że często, nawiązujące do soboru instrukcje, nie mają wiele wspólnego z zapisami konstytucji soborowych. Zauważyć nietrudno... jeśli ktoś pokaże rozbieżności. – Kapłanów i kleryków zaskakuje rozbrat, jaki posoborowa praktyka liturgiczna bierze zarówno z nauczaniem soborowym, jak i z przepisami posoborowymi. Pamiętam, jak sam byłem zaskoczony, zapoznając się z tekstami poszczególnych instrukcji „wdrożeniowych”. Najlepszym przykładem takiego dysonansu jest rzekomy nakaz przystosowywania kościołów do „potrzeb liturgii posoborowej”, odwołujący się do Konstytucji o Liturgii, która ani słowem nie wspomina o jakichkolwiek modyfikacjach kościołów już istniejących...

To wprowadzanie „ducha soboru” kończy się nierzadko sytuacjami, które trudno już określić mianem nadużyć – ocierają się o herezję. Bywa, że Piotr nie kończy na publikacji notki w Kronice, czasem potrzebna jest konkretna interwencja władz. Choćby sprawa „koncelebry” i interkomunii irlandzkiego augustianina z protestanckimi pastorami. – Wysłałem list ze skargą do generała augustianów, do Rzymu. Dostałem podziękowania i wiadomość o natychmiastowym zajęciu się sprawą... Kronika nie jest tylko miejscem krytycznych uwag, oddziałuje na rzeczywistość Kościoła. – Kapłani piszą, że zwróciliśmy ich uwagę na wiele aspektów, których dotychczas nie dostrzegali – cieszy się Piotr – dla takich maili warto nadal ciągnąć ten wózek.

Michał Buczkowski
Zobacz profil autora
Angelight
Użytkownik


Dołączył: 02 Wrz 2009
Posty: 323 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Polska
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 14:31, 15 Paź 2009 Powrót do góry

Jestem stałym czytelnikiem Kroniki Novus Ordo Smile
Zobacz profil autora
dorota
Użytkownik


Dołączył: 12 Cze 2007
Posty: 88 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Szkocja

PostWysłany: Sob 22:11, 17 Paź 2009 Powrót do góry

I ja też Smile
Zobacz profil autora
nauta
Użytkownik


Dołączył: 23 Lis 2007
Posty: 517 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Zza Oceanu
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 13:36, 19 Paź 2009 Powrót do góry

Więcej nas Smile
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29792 Przeczytał: 339 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 19:39, 29 Gru 2009 Powrót do góry

Proszę przeczytać miły list księdza z Austrii, który potwierdza, jak ważna i potrzebna jest strona KNO, proszę przeczytać:

List z Austrii

Szczęść Boże!

Droga Redakcjo!

Tym krótkim mailem pragnę serdecznie podziękować za Państwa pracę, wytrwałość i odwagę w pokazywaniu prawdy o Kościele Katolickim. Jako kapłan pracujący na "Zachodzie" mam niemal codziennie do czynienia z nadużyciami liturgicznymi. Niektóre z nich to wyraz głupoty, niedbałości, inne, niestety śmiem sądzić, ze braku wiary. Jak bowiem wytłumaczyć, iż proboszcz jednej z parafii w ogóle nie puryfikuje naczyń liturgicznych (za wyjątkiem kielicha), a małe partykuły leżą na ołtarzu. Takich przypadków i takich księży jest więcej. Cóż jednak zrobić, kiedy jeden z ks. profesorów (!) liturgiki uczy kleryków, że tym, którzy po rozdanej Komunii Św. i puryfikacji pateny obmywają palce nad kielichem "życzy smacznego" (dosłowny cytat). Ile Mszy Św. w Polsce sprawuje się niedbale, co dzieje się z puryfikaterzami i korporałem po Mszy Św.? W której parafii (będę wdzięczny za adres) zgodnie z zaleceniem wodę z pierwszego prania wylewa się w specjalnie przeznaczone do tego miejsce? Te nadużycia można jeszcze długo wyliczać. Tym większe Państwa zasługi. Czasem komentarze są zbyt ostre, czasem przesadzają Państwo, ale nie zmienia to faktu, jak ważna jest Państwa strona. Obowiązkowa lektura dla księży i biskupów!

Z serca życzę wytrwałości i Bożego błogoslawieństwa na każdy dzień Nowego Roku!

Ks. (...)

(imię, nazwisko oraz adres email wyłącznie do wiadomości redakcji. Przepraszam, ale miałem już nieprzyjemności z powodu wierności przepisom liturgicznym)


Drogi Księże,

Bóg zapłać za życzenia. Za ostre słowa i czasami przesadę - przepraszamy. Zapewniamy, że wynikają one jedynie z gorliwości o Dom Boży i o Świętą Liturgię. Zapewniamy o naszej ustawicznej modlitwie za Ojca świętego, wszystkich Biskupów, Kapłanów i Duchowieństwo, które wiernie strzeże Wiary apostolskiej i katolickiej.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29792 Przeczytał: 339 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 19:51, 29 Gru 2009 Powrót do góry

Ale również można było ostatnio przeczytć i taki wpis:

Komu i czemu ma to służyć? Kto za tym stoi? Na czyj młyn jest to woda?

(...)

(proszę przeczytać tekst listu, czego i którego wpisu dotyczył)

i bardzo mądrą i dobrą odpowiedź, którą zacytuję:

Szanowny Panie,

Nikt nie powiedział, że na obrazkach prymicyjnych "mają być wyłącznie teksty ściśle katolickie". W dawnych czasach pozostawiono to roztropności przyszłych kapłanów, których niegdyś formowano na ofiarników-uświęcaczy, a nie na instruktorów kulturalno-oświatowych czy pracowników socjalnych o specjalności psychologia kliniczna. Jaka głębia filozoficzno-teologiczna dla przyszłego kapłana jest zawarta w słowach zawsze warto być człowiekiem? Czy tego nauczał nasz Pan Jezus Chrystus? A przecież według Jego Serca mają być formowani kapłani, kapłani na wieki. Tak się zastanawiam, czy doczekam czasów, gdy na obrazkach prymicyjnych będzie się zamieszczać cytaty ze Star Treka, a na odwrocie będzie np. Lord Vader w ornacie... No bo przecież nikt tego nie zabrania, prawda?

Co do rzekomej "szkodliwości" naszej działalności dla Kościoła - zaiste nie rozumiem, na czym ma polegać ta szkodliwość. Czy pasażer autobusu zwracający uwagę kierowcy, że przejechał na czerwonym świetle albo zignorował przystanek autobusowy - szkodzi komukolwiek?

Po co upubliczniać nadużycia? Ku potępieniu nadużycia, napomnieniu osoby popełniającej je i ku przestrodze wszystkim innym. A tak swoją drogą, to my zasadniczo nie upubliczniamy nadużyć, gdyż ich upublicznianiem zajmują się administratorzy stron, do których linkujemy.

Miłość do Liturgii, która nie jest jarmarcznym spektaklem dla gawiedzi, tylko KULTEM BOŻYM, jak pisał niedawno czcigodny sługa Boży Jan Paweł II (w encyklice Ecclesia de Eucharistia, N. 52) nie polega na chamskim olewaniu przepisów liturgicznych, lecz na starannym i ścisłym ich przestrzeganiu.

I wreszcie - kończąc - fakt zatwierdzenia jakiegoś obrządku przez Stolicę Apostolską świadczy tylko i wyłącznie o tym, iż jest to obrządek WAŻNY, gdyż z definicji Kościoła niemożliwe jest, aby Ojciec święty zatwierdził kiedykolwiek nieważną formę sakramentalną. Zatwierdzenie to nie przesądza jednakże o GODNOŚCI danego obrządku. Najlepszym chyba dowodem za tezą iż zdarza się zatwierdzanie bubli liturgicznych jest chociażby wydanie w 2001 r. instrukcji [link widoczny dla zalogowanych], w której papież - co prawda owijając w sporą ilość bawełny - ale jednak przyznał, że wiele tłumaczeń Mszału Rzymskiego na języki narodowe jest po prostu do bani i należy je natychmiast zmienić. Co ciekawe, z tegorocznej piątej już edycji typicznej Novus Ordo Missae zostały wycofane (jak najbardziej zatwierdzone przez Kościół) Modlitwy Eucharystyczne dla Mszy św. z Udziałem Dzieci, gdyż Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów uznała (również owijając swoje słowa w folię bąbelkową, i kilogramy waty), że ich promulgowanie było błędem "poprzedniej ekipy". Sam więc pan widzi, że kurczowe trzymanie się "nowego" może grozić dysonansem poznawczym.

Życzę Błogosławionych Świąt Narodzenia Pańskiego!
nawiedzony tradycjonalista


[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Dragon
Użytkownik


Dołączył: 24 Mar 2009
Posty: 114 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 14:38, 10 Sty 2010 Powrót do góry

nauta napisał:
Więcej nas Smile

O wiele więcej.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29792 Przeczytał: 339 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 10:34, 05 Maj 2011 Powrót do góry

No właśnie, wszyscy chwaliliśmy KNO. W ostatnim czasie zauważyłam, że wiele, a nawet bardzo wiele, jak już nie wszystkie posty, niektórych piszących tam panów poznikały. Miałam niektóre linki zapisane i co wchodziłam na stronę to Rolling Eyes nie ma!. Nawet miałam gdzies pytać, ale jakoś tak mi zeszło. Pytanie zostało postawione tu:

Dlaczego z KNO zniknęły wszystkie wpisy ....

No właśnie jak w temacie;

Dlaczego z Kroniki Novus Ordo, na której ostatni wpis to:
[link widoczny dla zalogowanych]
zniknęły wszystkie wpisy pp. Wiedholda i Franzelina?.

Liczba postów w poszczególnych latach:

z webcache Google'a:

> 2010 (203)
> 2009 (289)
> 2008 (265)
> 2007 (346)
> 2006 (287)
> 2005 (332)

i obecnie:

> 2010 (203)
> 2009 (260)
> 2008 (180)
> 2007 (165)
> 2006 (110)

Nie wiem, czy jest jakaś inny klucz niż tylko autor wpisu: np. NIE zniknęły wszystkie posty nt. Jana Pawła II; dalej jest np. o
niedozwolonym kulcie.

Interesujące, nieprawdaż? Czyżby ktoś pogroził paluszkiem?

Za: [link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29792 Przeczytał: 339 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 10:45, 12 Maj 2011 Powrót do góry

Odpowiedź na postawione pytanie, można wyczytać na stronie Rebelya:
[link widoczny dla zalogowanych]

Pozwolę sobie zacytować te wypowiedzi, które po części sa odpowiedzią na pytanie: "Dlaczego z KNO zniknęły wszystkie wpisy ...."

Jacques Blutoir: "Wielka mi rzecz! Ot, Ministerstwo Prawdy: jedni przemalowują stare figury, a inni usuwają stare wpisy w swych blogach, dziennikach, a nawet kronikach."

Dextimus: "Kolega pije do niedawnych działań Wiedholda, który usunął WSZYSTKIE swoje wpisy z KNO i nawet kilka moich? Też tego nie rozumiem i mimo wielokrotnych zapytań kierowanych do Wiedholda nie uzyskałem nigdy żadnej odpowiedzi. Przykro mi jest, że w ten sposób postąpił."

Jacques Blutoir: "Ano do tego piję, ale bałem się zapytać wprost. Szkoda. Kronika, to jednak kronika - świadectwo swoich czasów. Po co fałszować historię? Trudno."

Dextimus: "Sporo wpisów zachowało się na bibule, a ja teraz żałuję, że KNO nie zarchiwizowałem Sad "

Dextimus: "np. ten:
[link widoczny dla zalogowanych]

kopia w guglu

[link widoczny dla zalogowanych]

edit: a sorry, to też Wiedholdowy wpis. Trza będzie kiedyś usiąść nad guglem i pokopiowac, póki są

Radek Malicki: "Może Wiedhold się nie zgadza z zapewne nieco inszą linią Kolegi w sprawie wiadomej beatyfikacji, a może po prostu już nie lubi postindultu i zaczyna się odgradzać. No chyba, że to zadziałało w drugą stronę i znomiał, ale to po prostu niemożliwe. Tak czy owak-szkoda, że wykasował te wpisy."

Dextimus: "Rzeszów w końcu małe miasto, o robotę ciężko... Może były naciski "duszpasterza środowiska" na Wiedholda. Nie wiem.
Dlatego ja się od dawna nie angażuję w żadne organizacje, rozkręcilim Mszę w Bytomiu, która z Bożą pomocą ma się coraz lepiej, inicjatywę przejęli młodzi i dzięki temu nie jestem z nikim kojarzony i mogę pisać to, co myślę."

Radek Malicki: "To Wiedhold jest z Rzeszowa? Nie wiedziałem. Może nawet siedzę czasem koło niego na Mszy indultowej nie wiedząc nawet o tym:) Wątpię też, aby ks. Tyburowski naciskał na wykasowanie wpisów z KNO."

Dextimus: "Pewnie autorowi nowusmotusliturgikus nie wypadało być kojarzonym ze szmatławą KNO"

Jean-Luc Picard "jest jednak trochę różnicy między KNO a Super Ekspresem Wink "
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29792 Przeczytał: 339 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 10:50, 12 Maj 2011 Powrót do góry

Cytat:
Jean-Luc Picard: "jest jednak trochę różnicy między KNO a Super Ekspresem Wink

Na pewno! i nie tylko trochę, było/jest tej różnicy, wystarczy powyżej przeczytać tylko dwa wpisy, list księdza z Austrii, który potwierdza, jak ważna i potrzebna jest strona KNO, albo "Ku przestrodze".
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29792 Przeczytał: 339 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 11:07, 12 Maj 2011 Powrót do góry

Cytat:
Dextimus: "np. ten:
[link widoczny dla zalogowanych]

kopia w guglu

[link widoczny dla zalogowanych]

edit: a sorry, to też Wiedholdowy wpis. Trza będzie kiedyś usiąść nad guglem i pokopiowac, póki są.


O tym można przeczytać jeszcze tu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Uczennice w roli prostytutek podczas uroczystości papieskich

Skąpo ubrane dziewczyny, odgrywające rolę prostytutek i paradujące przed ołtarzem - to fragment sztuki, jaką wczoraj, z okazji 28. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża, wystawiono w kościele pw. Miłosierdzia Bożego.

[link widoczny dla zalogowanych]

Zagrała w niej młodzież z Katolickiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II. Spektakl odbył się tuż po mszy świętej, którą odprawił arcybiskup metropolita łódzki Władysław Ziółek. On też zasiadał na widowni i... na początku miał nieco niewyraźny wyraz twarzy.

Sztuka dotyczyła wpływu papieża na młodzież. Pokazuje ona, jak Jan Paweł II ratuje młodych ludzi od zła, nawet teraz, po śmierci. Niektórych widzów zaszokowały jednak kostiumy dziewcząt (kuse spódniczki, pończochy i buty na obcasach). Tym bardziej że wszystko miało miejsce w kościele!

- Nie rozumiem, o co tyle hałasu? To bardzo mądra sztuka, której scenariusz napisali sami uczniowie - broni młodych aktorów ksiądz z parafii pw. Miłosierdzia Bożego. - Dziewczyny pokazywały złe wzorce i postawy młodzieży oraz to, jak z nich wyjść. Oczywiście bardzo spłycam morał sztuki, bo była ona dużo głębsza.

Nauczyciele uważają, że "w tym wypadku stroje są uzasadnione".

- One podkreślają morał, jaki płynie z przedstawienia - tłumaczą. - Oburzać mogą się tylko ci, którzy nie widzieli całej sztuki, a tylko jej fragment.

Wicekanclerz kurii ks. Zbigniew Tracz sztuki nie widział, ale jej broni: - W tej szkole pracują bardzo dobrzy pedagodzy. Jeśli pozwolili młodzieży wystąpić w takich strojach, to znaczy, że widzieli w tym sens. Na pewno nikt nie chciał obrazić Pana Boga. Poza tym, dlaczego przywiązuje się większą wagę do rzeczy ubocznych niż ważnych?

Psycholog Renata Karolewska, związana ze środowiskiem religijnym, tłumaczy to tak:

- Zmieniają się czasy i obyczaje. To, co kiedyś byłoby nie do przyjęcia, dziś jest normalne. Tym można tłumaczyć takie stroje podczas spektaklu. Poza tym rozumiem tych, którzy sięgnęli do takich środków wyrazu. Jeśli chce się osiągnąć zamierzony efekt, nie można opowiadać niczego "grzecznie".
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29792 Przeczytał: 339 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 9:42, 04 Sie 2011 Powrót do góry

Teresa napisał:

Dlaczego z Kroniki Novus Ordo, na której ostatni wpis to:
[link widoczny dla zalogowanych]
zniknęły wszystkie wpisy pp. Wiedholda i Franzelina?.

Jeszcze dopiszę, że pp. Wiedhold i Franzelin to jedna i ta sama osoba.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29792 Przeczytał: 339 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 22:59, 05 Paź 2011 Powrót do góry

środa, 5 października 2011

Z redakcyjnej poczty

Laudetur Iesus Christus!

Jestem diakonem Archidiecezji [...] i piszę tego maila, aby podziękować całej Redakcji za ukazanie mi obrazu współczesnego Kościoła, jakiego nigdy nie spodziewałbym się ujrzeć. Kilka godzin zajęło mi przeglądanie tekstów i zdjęć zamieszczonych w Kronice, a każda z nich sprawiała coraz większy ból.
Czym jest współczesna mentalność kapłańska mogłem doświadczyć wczoraj, czyli w niedzielę, kiedy w rodzinnej parafii zaproponowałem kapłanowi, by w biuletynie parafialnym napisać o pięknie liturgii w rycie nadzwyczajnym. W odpowiedzi usłyszałem, że powinienem udać się do pobliskiego szpitala psychiatrycznego na testy, bo niedojrzałych i dzieci nie święcą na kapłanów. Pomijam, że kiedy uczestniczę we Mszy sprawowanej przez tego księdza dostaję nerwicy, która rzeczywiście może być powodem do badań, a która bierze się z pragnienia świętości, piękna i godności sprawowanej liturgii, których to rzeczy wówczas nie doświadczam.
Kończę to świadectwo słowami, zapewne dobrze znanymi Redakcji: "Świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty, Pan, Bóg wasz" (Kpł 11,44).

Pozdrawiam i życzę wielu łask Bożych
dk. [...] OPs

Bóg zapłać księdzu za ten list. Ponieważ obawiam się, że publikacja pełnych Księdza danych osobowych mogłaby poważnie utrudnić otrzymanie święceń prezbiteratu, pozwoliłem sobie je wykropkować. Zapewniam o modlitwie i z radością oczekuję kolejnego maila z informacją o odprawieniu pierwszej Mszy świętej!

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29792 Przeczytał: 339 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 18:00, 31 Gru 2012 Powrót do góry

O Kronice Novus Ordo o. Kasper M. Kaproń OFM - liturgista, niesamowita skarga, proszę poczytać:

"wierny ten" obraża pamięć Jana Pawla II i jego współpracowników
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]

No cóż, skoro to o. liturgista to może do tego by się też odniósł?

https://www.youtube.com/watch?v=wV8y1q4Y50U

... a takich przykładów jest multum! w polskim Kościele, wg. jakich to przepisów i rubryk?

Dwie konkretne wypowiedzi za [link widoczny dla zalogowanych]

O. Kaproń jest liturgistą, a nie zna Redemptionis Sacramentum nn. 11-12 i 183-184.

12. Wszyscy wierni należący do Chrystusa mają prawo do korzystania z prawdziwej liturgii - co w pierwszym rzędzie odnosi się do Mszy świętej - zgodnie z tym, czego Kościół chciał i co ustanowił, to znaczy takiej, jaka jest przepisana w księgach liturgicznych oraz w innych prawach i normach. Lud katolicki ma też prawo do tego, żeby Ofiara Mszy świętej była sprawowana bez jakichkolwiek zmian, w pełnej zgodności z nauczaniem Magisterium Kościoła. [...]
183. Stosownie do możliwości każdego, wszyscy mają obowiązek wykazywać szczególną troskę o chronienie Najświętszego Sakramentu Eucharystii przed brakiem szacunku i wszelkiego rodzaju deformacjami oraz o dokładne usuwanie wszelkich nadużyć. Ten poważny obowiązek, zlecony wszystkim członkom Kościoła i każdemu z osobna, należy wypełniać z wykluczeniem wszelkiego względu na osobę.

Ba, nie zna nawet prawa kanonicznego :


Kan. 211 - Wszyscy wierni mają obowiązek i prawo współpracy w tym, aby Boże przepowiadanie zbawienia rozszerzało się coraz bardziej na wszystkich ludzi każdego czasu i całego świata.

Kan. 212 - § 2. Wierni mają prawo, by przedstawiać pasterzom Kościoła swoje potrzeby, zwłaszcza duchowe, jak również swoje życzenia.

§ 3. Stosownie do posiadanej wiedzy, kompetencji i zdolności, jakie posiadają, przysługuje im prawo, a niekiedy nawet obowiązek wyjawiania swojego zdania świętym pasterzom w sprawach dotyczących dobra Kościoła, oraz - zachowując nienaruszalność wiary i obyczajów, szacunek wobec pasterzy, biorąc pod uwagę wspólny pożytek i godność osoby - podawania go do wiadomości innym wiernym.

Kan. 214 - Wiernym przysługuje prawo sprawowania kultu Bożego, zgodnie z przepisami własnego obrządku, zatwierdzonego przez prawowitych pasterzy Kościoła, jak również podążania własną drogą życia duchowego, zgodną jednak z doktryną Kościoła.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29792 Przeczytał: 339 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 18:08, 21 Mar 2013 Powrót do góry

KNO zakończyła działalność z dniem 19.03.2013 r.

wtorek, 19 marca 2013

Napisy końcowe

Szanowni Czytelnicy

Po obejrzeniu relacji z nabożeństw papieskich, a zwłaszcza z dzisiejszej Mszy świętej papieża Franciszka muszę ze smutkiem stwierdzić, że nie ma najmniejszego sensu dalszego prowadzenia Kroniki. Nie ma sensu wskazywania niechlujstwa i nadużyć liturgicznych u szeregowych kapłanów czy biskupów, skoro popełnia je sam Ojciec święty Franciszek, zapewne z przyzwyczajenia, z ponad 40-letniej praktyki duszpasterskiej w Kościele Ameryki Łacińskiej, w którym - jak zapewnie wiecie z lektury dawnych wpisów na KNO - Mszał, rubryki i nigryki traktowane są powszechnie jako luźny zestaw niewiążących zaleceń dla celebransa. Z otrzymanej koresponencji wiem, że wielu kapłanów już się cieszy z końca 8-letniej "pieredyszki" i otwarcie cieszą się, że "nareszcie wróciła normalność". Widać tak ma się zacząć dziać w całym Kościele i widać tak będzie dla Kościoła lepiej. Cóż, widocznie nigdy nie miałem racji. Widocznie papieże krytykujący nadużycia liturgiczne też nie mieli racji. W końcu każdy może się pomylić...

Módlmy się za naszego papieża Franciszka!
Święty Józefie, módl się za Nim i za nami!


Strona KNO na Facebooku została zlikwidowana w dniu wczorajszym o 24:00
Niniejszy blog pozostanie dostępny w sieci ku pamięci.
Dziękuję za przesyłaną przez 8 lat korespondencję.

A dla wszystkich naszych Sympatyków, Krytykantów i Wrogów - utwór instrumentalny na pożegnanie

<object width="420" height="315"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/USUt_njfw6Y?version=3&amp;hl=pl_PL"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/USUt_njfw6Y?version=3&amp;hl=pl_PL" type="application/x-shockwave-flash" width="420" height="315" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true"></embed></object>

[link widoczny dla zalogowanych]


Więcej w tym temacie jest w osobnym wątku tu:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kryzys-naduzycia-w-kk,20/kno-zakonczyla-dzialalnosc-z-dniem-19-03-2013-r,9385.html#42815
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)