Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Kard. Filoni: gdzie się podziała misyjna odwaga Kościoła? Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32690 Przeczytał: 50 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 9:16, 03 Paź 2012 Powrót do góry

Gdzie się podziała misyjna odwaga Kościoła? To pytanie postawił w Paryżu kard. Fernando Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

Image

Kard. Filoni: gdzie się podziała misyjna odwaga Kościoła?

We francuskiej stolicy zainaugurował on wystawę poświęconą historii ewangelizacji Tybetu. Rozpoczęli ją w XVI w. Portugalczycy. Wielkiego rozmachu nabrała jednak dopiero w połowie XIX w., kiedy Tybet został powierzony paryskiemu Stowarzyszeniu Misji Zagranicznych. Dzięki odwadze, gotowości do wszelkich poświęceń, w tym do męczeństwa francuscy misjonarze byli w stanie podjąć się tej niewykonalnej misji. Ich dynamizm i misyjna śmiałość były tak wielkie, że wikariusze apostolscy w Tybecie musieli studzić ich zapały – przypomniał szef watykańskiej dykasterii.

Zauważył on zarazem, że przypominając sobie heroizm misjonarzy z XIX w., trzeba się zapytać o naszą postawę misyjną. Zdaniem kard. Filoniego Kościół zachodni wyzbył się misyjnej odwagi, którą niegdyś wyróżniali się jego misjonarze. Na szczęście w międzyczasie zmieniła się struktura wielu Kościołów misyjnych. Chrześcijanie w Afryce, Azji i Oceanii nie są już uzależnieni od pomocy z Zachodu. Mają własne duchowieństwo, nie brakuje im powołań. „Tym niemniej odwaga dawnych misjonarzy zawsze pozostaje dla nas wyzwaniem – zaznaczył kard. Filoni. – Ewangelizacja nigdy nie była łatwa. Musimy się zdobyć na misyjną odwagę. Nawet jeśli dzisiaj może się ona wyrażać w inny sposób i na nowych rubieżach Kościoła” – podkreślił w Paryżu szef watykańskiej dykasterii misyjnej.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 13:08, 16 Sty 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32690 Przeczytał: 50 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 9:33, 03 Paź 2012 Powrót do góry

JE Szanowny kardynale, odwaga misyjna została zastąpiona nieustannym dialogiem i ekumenizmem posoborowym. Kardynałowie i cała góra duchowieństwa dawała nam szarym katolikom przykład, jak np. widać tu:

Image

... zapalanie lampek olejowych przed figurami pogańskich demonów (na zdjęciu powyżej - ks. kardynał zapala lampkę przed posągiem niejakiego słoniopodobnego "boga" Ganeśa)


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 23:48, 16 Sty 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32690 Przeczytał: 50 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 13:21, 16 Sty 2020 Powrót do góry

Kard. Filoni: 2/3 świata nie zna Ewangelii, nie ustawajmy w misji

Image

Nie możemy zapominać, że dwie trzecie ludzkości nadal nie zna Ewangelii. Nie wolno lekceważyć nakazu głoszenia Ewangelii wszystkim narodom. Ale można go wypełnić tylko wtedy, kiedy kocha się Jezusa Chrystusa, a wraz Nim całą ludzkość – tymi słowami kard. Fernando Filoni żegna się dzisiaj z Kongregacją ds. Ewangelizacji Narodów. Prefektem tej misyjnej dykasterii był przez 9 lat z nominacji Benedykta XVI i to właśnie jemu dziękuje dziś za wsparcie, które uzyskał na początku swej posługi. Krajami misyjnymi zajmował się już wcześniej jako papieski przedstawiciel w krajach, które podlegają jurysdykcji tej kongregacji, a mianowicie w Hongkongu, Iranie i Filipinach.

Kard. Filoni wskazuje też na przemiany, jakie zaszły ostatnio na polu misji. W przeszłości ewangelizacja w regionach misyjnych powierzona była przede wszystkim poszczególnym zakonom. Dziś dzieło to wymaga zaangażowania wszystkich członków Kościoła, również świeckich. I nie jest to tylko postulat. Nowym zjawiskiem wzbudzonym przez Ducha Świętego jest też zaangażowanie w misje par małżeńskich czy całych rodzin z dziećmi. Jest to znak nadziei – przyznaje włoski purpurat.

Niepokojącym natomiast zjawiskiem jest słabnące wsparcie finansowe na rzecz misji. Wpływy z dorocznej zbiórki w Światowy Dzień Misyjny stale się obniżają. Papieskie Dzieła Misyjne potrzebują tymczasem środków, by wspierać misjonarzy i zaangażowanie Kościoła na terenach misyjnych, często dość ubogich.

Podsumowując swą dziewięcioletnią posługę w kongregacji, kard. Filoni zauważył, że jej istotnym elementem były osobiste wizyty w krajach misyjnych, pozwalające utrzymywać bezpośredni kontakt z tamtejszymi Kościołami. Bardzo go w tym wspierał Papież Franciszek, który często mu przypominał, że nie może kierować misjami zza biurka. Ważnym zadaniem dykasterii jest też przygotowanie biskupich nominacji dla 1200 diecezji, które podlegają jej jurysdykcji. Kard. Filoni zaznaczył, że zawsze zależało mu na jak najszerszych konsultacjach, aby dobrze poznać potrzeby poszczególnych Kościołów.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)