Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Austria: saudyjskie centrum dialogu międzyreligijnego Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 12:26, 20 Paź 2011 Powrót do góry

Austria: saudyjskie centrum dialogu międzyreligijnego

W Wiedniu podpisano dokument fundacyjny Centrum Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego króla Abdullaha. Ten nowy międzynarodowy instytut, ufundowany przez władcę Arabii Saudyjskiej, ma być forum dyskusji i pokojowego rozwiązywania problemów wspólnot religijnych na świecie.

W ceremonii wziął udział kard. Jean-Louis Tauran. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego w wywiadzie prasowym stwierdził, że Stolica Apostolska ma zamiar być stałym obserwatorem i mieć swego przedstawiciela w komitecie zarządzającym centrum. Nie określono jeszcze daty, kiedy wiedeński ośrodek rozpocznie działalność. Jego finanse zabezpieczy strona saudyjska, tworząc fundację, która ma też chronić przed politycznymi wpływami na podejmowane tam rozstrzygnięcia.

Kard. Tauran pytany o wolność religijną w Arabii Saudyjskiej zauważył, że strona watykańska nie jest naiwna, jeśli chodzi o problemy wyznaniowe w tym kraju. W jego przekonaniu muszą być one rozwiązane. Francuski purpurat przyznał, że gest saudyjski związany z fundacją centrum dialogu w Wiedniu jest bardzo odważny. Ma on również nadzieję, że przyczyni się to do polepszenia sytuacji niemuzułmanów w samej Arabii Saudyjskiej.

Jak wiadomo, kraj ten nie respektuje międzynarodowych standardów dotyczących wolności religijnej. Niemuzułmanie nie mają prawa do budowania miejsc kultu, a konwersja z islamu grozi śmiercią. Specyficzne odniesienie do innych religii królestwa rządzonego przez dynastię Saudów zdecydowało, że centrum dialogu nie mogło powstać w tym muzułmańskim kraju. Duże wątpliwości dotyczą też tego, czy wiedeńskie centrum w jakikolwiek sposób poprawi sytuację prześladowanych wyznawców Chrystusa w krajach zdominowanych przez muzułmanów, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 15:39, 16 Wrz 2016, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 12:41, 20 Paź 2011 Powrót do góry

Więcej pisze na piotrskarga:

W Wiedniu powstanie wielkie Centrum Dialogu Międzyreligijnego sponsorowane przez Arabię Saudyjską

Image

Władze Arabii Saudyjskiej są zdeterminowane, by w Wiedniu zbudować wielkie Centrum Dialogu Międzyreligijnego. Inicjatywę tę popierają władze austriackie. Według zapewnień przedstawicieli Arabii Saudyjskiej, w centrum działaliby także przedstawiciele judaizmu i innych religii. Ma ono być wolne od wpływów politycznych. Krytycy centrum obawiają się, że będzie to miejsce propagowania radykalnego islamu sunnickiego. Takiego, jaki panuje w Arabii Saudyjskiej, gdzie nie zezwala się na swobodę kultu wyznawcom innych religii, a konwersje muzułmanów są karane śmiercią.

Austriacki minister spraw zagranicznych Michael Spindelegger odrzucił krytykę, tłumacząc, że Centrum „będzie służyć rozwiązywaniu problemów międzyreligijnych wielu religii”. Nie będzie ono – jego zdaniem – koncentrowało się na szerzeniu islamu.

Budowę Centrum chcą sfinansować w dużej mierze władze austriackie i hiszpańskie. Międzynarodowe Centrum Dialogu Międzyreligijnego Króla Abdullaha Bina Abdulaziz miałoby mieścić się w stolicy Austrii – Wiedniu. Część kosztów budowy Centrum obiecały pokryć, w razie potrzeby, władze Arabii Saudyjskiej. Zastrzegły one jednak, że chcą powołać specjalny fundusz na ten cel, by było ono wolne od wszelkich wpływów politycznych. Taką deklarację złożył ostatnio saudyjski minister spraw zagranicznych, książę Saud al-Faisal na konferencji prasowej, która odbyła się w ub. czwartek w stolicy Austrii.

Zapytany, czy forum pomoże promować większą swobodę religijną w Arabii Saudyjskiej, minister odpowiedział: – Centrum ma być powołane właśnie w celu rozwiązywania takich problemów i różnic między nami. Mamy nadzieję, że Centrum będzie działać w (tym) kierunku.

W odpowiedzi na krytykę ze strony dziennikarza z gazety żydowskiej, który pytał, dlaczego Austriacy mają zgodzić się na powołanie takiego Centrum, podczas gdy władze Arabii Saudyjskiej nie godzą się na otwarcie synagogi w królestwie arabskim, książę Saud powiedział, że „w jego kraju nie ma potrzeby tworzenia synagog, gdyż nie ma tam Żydów”. Dodał jednak, że w Centrum znaleźliby się także przedstawiciele religii żydowskiej.

Według doniesień agencji Reuters, budowę Centrum popiera kardynał Jean-Louis Tauran, odpowiedzialny w administracji watykańskiej za dialog międzyreligijny. Zastrzegł on jednak, że Arabia Saudyjska musi stawić czoła własnym ograniczeniom w zakresie swobody kultu i wolności religijnej. – Te problemy istnieją i muszą być rozwiązane. Nie jesteśmy naiwni – mówił urzędnik w wywiadzie dla austriackiej agencji katolickiej Kathpress, dodając, że wiara i polityka nie mogą mieszać się w centrum Wiednia. Stolica Apostolska może ubiegać się o status obserwatora przy Centrum.

Inicjatywa budowy wielkiego Centrum Dialogu Międzyreligijnego nie podoba się mieszkańcom Austrii, obawiającym się dalszej islamizacji kraju.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]
Za: [link widoczny dla zalogowanych]


Image

Mapa Wiednia z 1640 r. pokazująca mury, które pomogły chronić miasto przed oblężeniem osmańskim w 1683 r.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 10:58, 04 Lis 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 13:02, 20 Paź 2011 Powrót do góry

Oblężenie Wiednia (1529) - trwające od 27 września do 14 października 1529 r. przez armię Turków osmańskich, zakończone jej odstąpieniem od miasta. Bitwa pod Wiedniem – stoczona 11 września[2] i 12 września 1683 roku między wojskami polsko-austriacko-niemieckimi, pod dowództwem Jana III Sobieskiego, a armią Imperium osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy pod Wiedniem. Zakończyła się przegraną Turcji, która nie podniosła się już po tym uderzeniu i przestała stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej Europy, a teraz Arabia Saudyjska buduje Centrum międzyreligijne i na to się zezwala, a tam Biblii ze sobą nie można mieć, czy obrazka. Kiedyś broniono , a teraz samemu się wprowadza do Wiednia.

Inwazja islamu - Cud pod Lepanto
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 11:01, 04 Lis 2020, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 11:27, 28 Paź 2011 Powrót do góry

Oskarżony o bluźnierstwo

Image

Kłótnia muzułmańskiego pracodawcy z katolickim robotnikiem w Arabii Saudyjskiej zakończyła się oskarżeniem tego ostatniego o bluźnierstwo przeciwko Mahometowi. 32-letni Filipińczyk został zatrzymany przez policję.

Obowiązująca w krajach muzułmańskich ustawa o bluźnierstwie często służy do wyrównywania prywatnych porachunków. Sytuacja w Arabii Saudyjskiej jest szczególnie trudna. Milion pracujących w tym kraju Filipińczyków to katolicy. Ostatnio saudyjskie władze zaczęły odmawiać wydawania im wiz na pracę, gdy rząd Filipin upomniał się o większe gwarancje, gdy chodzi o poszanowanie praw pochodzących z tego kraju robotników.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ale ... wielkie Centrum Dialogu Międzyreligijnego sponsorowane przez Arabię Saudyjską w Wiedniu jest OK! Shocked


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 11:07, 04 Lis 2020, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 20:06, 05 Lis 2012 Powrót do góry

Stolica Apostolska „obserwatorem-założycielem” ośrodka dialogu między religiami

Image

Międzynarodowy Ośrodek Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego im. króla saudyjskiego Abd Allaha Ibn Abd al-Aziza zostanie otwarty za trzy tygodnie, 26 listopada w Wiedniu.

Jego założycielami są trzy państwa: Arabia Saudyjska, Austria i Hiszpania. Obserwatorem Watykanu będzie w nim sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego ks. Miguel Ángel Ayuso Guixot. Hiszpański kombonianin podkreślił, że przez udział w tej inicjatywie, obejmującej przedstawicieli wielu religii i kultur, Stolica Apostolska pragnie raz jeszcze wyrazić swą gotowość do dialogu dla wzajemnego zrozumienia i współpracy w rozwiązywaniu konfliktów. Nowy ośrodek, uznany przez ONZ, daje do tego kolejną okazję.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 11:08, 04 Lis 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 21:39, 24 Lis 2012 Powrót do góry

W dialogu z muzułmanami Watykan broni wolności religijnej chrześcijan

Image

Obecność Stolicy Apostolskiej wśród założycieli Międzynarodowego Ośrodka Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego w Wiedniu to okazja do przedstawiania na szerokim forum katolickiej wizji dialogu, człowieka i społeczeństwa. Instytucja ta może być też miejscem przypominania o wolności religijnej i podstawowych prawach przysługujących chrześcijanom w krajach muzułmańskich. Zwrócił na to uwagę ks. Federico Lombardi SJ.

Watykański rzecznik wydał specjalne oświadczenie w związku ze zbliżającą się inauguracją centrum noszącego imię saudyjskiego króla Abd Allaha Ibn Abd al-Aziza. Sporą bowiem sensacją okazała się informacja, że Stolica Apostolska przystąpiła do tego projektu jako „obserwator-założyciel”.

Jak przypomniał ks. Lombardi, Międzynarodowy Ośrodek Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego jest „niezależną organizacją międzynarodową uznaną przez Narody Zjednoczone”. Nie należy jej wiązać wyłącznie z Arabią Saudyjską, choć inicjatywa ta wyszła rzeczywiście od władcy tego kraju. Pozostałymi „państwami-założycielami” są bowiem Austria i Hiszpania, a więc kraje o dawnej tradycji chrześcijańskiej. „Chodzi zatem o szansę stworzenia przestrzeni dialogu, w której warto być obecnym, by bardziej wykorzystać doświadczenie i autorytet Stolicy Apostolskiej na polu kontaktów międzyreligijnych” – czytamy w watykańskim oświadczeniu.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 11:09, 04 Lis 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 19:19, 27 Lis 2012 Powrót do góry

Kard. Tauran na otwarciu Centrum Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego w Wiedniu

Image

To nowa sposobność do zainicjowania dialogu na wiele tematów, jak podstawowe prawa człowieka, a w szczególności wolność religijna we wszystkich jej wymiarach. W ten sposób o inauguracji nowego Centrum Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego w Wiedniu wypowiedział się kard. Jean-Louis Tauran. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego wziął udział we wczorajszej ceremonii jako reprezentant Stolicy Apostolskiej, która jest „obserwatorem-założycielem” ośrodka noszącego imię króla Arabii Saudyjskiej Abdullaha.

W wygłoszonym przy tej okazji przemówieniu kard. Tauran zaznaczył, że Stolica Apostolska jest bardzo wyczulona na los wspólnot chrześcijańskich w krajach, gdzie ten rodzaj wolności nie jest w odpowiednim stopniu gwarantowany. Dlatego zapewnił, że będą brane pod uwagę „wszelkie informacje, nowe inicjatywy, aspiracje, a także niedociągnięcia” w tej dziedzinie. „Wierzący powinni wspierać człowieka w tym, co dotyczy jego pragnień materialnych, moralnych i religijnych” – stwierdził przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. Wymienił trzy postulowane postawy przy podejmowaniu dialogu: szacunek do drugiego, wzajemną znajomość tradycji religijnych oraz współpracę w dążeniu do prawdy w atmosferze wolności i pokoju. W tym duchu także Kościół katolicki pragnie włączać się w tę misję, zwłaszcza za pośrednictwem swych dzieł miłosierdzia, wychowania i opieki zdrowotnej.

Warto dodać, że deklaracja założycielska Centrum Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego zawiera podobne elementy. W inauguracji wziął też udział, obok innych prominentnych przedstawicieli religii świata, patriarcha Konstantynopola Bartłomiej II. Nazwał on uczestników wiedeńskiej inicjatywy „ambasadorami dobrej woli, których praca zostawi przyszłym pokoleniom dziedzictwo nadziei”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 11:09, 04 Lis 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 11:20, 22 Mar 2013 Powrót do góry

Uważam, że to co poniżej to taki pokrewny temat, z tym co powyżej.

Muzułmanie bezterminowo zamrozili dialog z Watykanem
(...)
http://www.traditia.fora.pl/bracia-w-wierze-swiat-postepu,19/muzulmanie-bezterminowo-zamrozili-dialog-z-watykanem,5594.html#42856


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 15:45, 16 Wrz 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 22:46, 18 Lis 2013 Powrót do góry

Wiedeń: szef watykańskiej dykasterii ds. dialogu międzyreligijnego przestrzega przed niewłaściwym mówieniem o wyznawcach innych religii

Image

Dialog międzyreligijny uczy nas uważać, by w szkołach, na uniwersytetach, w mediach, a zwłaszcza w kazaniach nie przedstawiać w złym świetle religii wyznawanej przez innych. Uczy nas także nie poniżać przekonań religijnych drugiego człowieka i traktować różnice etniczne, kulturowe czy światopoglądowe za bogactwo, a nie zagrożenie. Podkreślił to w stolicy Austrii przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Religijnego. Kard. Jean-Louis Tauran wystąpił na forum globalnym zorganizowanym w Wiedniu przez Międzynarodowy Ośrodek ds. Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego króla Abdullaha bin Abdulaziza (KAICIID).

W rozpoczętej dziś dwudniowej konferencji międzynarodowej bierze udział 450 zwierzchników religijnych, wychowawców i polityków. Forum globalne zamyka serię warsztatów kontynentalnych założonego przez saudyjskiego monarchę ośrodka. Odbywają się one w ramach trzyletniego programu zatytułowanego: „Wizerunek drugiego”. Chodzi o dawanie obiektywnego obrazu innych w edukacji, czemu był poświęcony bieżący rok, oraz w mediach i w internecie, które będą tematami dwóch następnych lat.

Kard. Tauran przypomniał, że w centrum troski tak przywódców politycznych, jak i zwierzchników religijnych stoi osoba ludzka. Wszyscy należymy do tej samej rodziny ludzkiej, mamy tę samą godność, te same problemy, prawa i obowiązki. „Niestety jednak musimy przyznać, że oceniamy ludzi według powierzchowności czy tego co produkują, podczas gdy osoba to coś o wiele więcej – zauważył szef watykańskiej dykasterii ds. dialogu międzyreligijnego. – Sprowadzamy osobę do roli przedmiotu, jak świadczą problemy powstałe w związku z biotechnologią, tymczasem człowiek wykracza poza swój wymiar materialny”. Francuski purpurat podkreślił, że dialog międzyreligijny zmusza do wzajemnego wysłuchiwania się i poznawania, przemyślenia wydawanych osądów i prezentowania własnej wiary z szacunkiem dla innych. „Musimy absolutnie wykluczyć, by religie rodziły w ludziach lęk, wykluczanie czy poczucie wyższości” – powiedział kard. Tauran.

Międzynarodowy Ośrodek ds. Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego króla Abdullaha bin Abdulaziza (KAICIID) to instytucja paradoksalna. Przed dwoma laty utworzyły ją wspólnie w Wiedniu Arabia Saudyjska, Austria i Hiszpania, a Stolica Apostolska jest współżałożycielem-obserwatorem. Mimo tego typu wspólnej inicjatywy Arabia Saudyjska, nie utrzymująca zresztą stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską, wciąż pozostaje krajem, gdzie zupełnie brak wolności religijnej. Publiczny kult chrześcijański jest całkowicie zakazany, wszyscy obywatele muszą być muzułmanami, a nawrócenie na inną religię karze się śmiercią. Tamtejszy wielki mufti powtarza, że wszystkie kościoły tego regionu winno się zniszczyć. Stąd rozumienie tam dialogu międzyreligijnego, o którym mowa w nazwie wiedeńskiego ośrodka, niewiele ma wspólnego z zasadami, które wyłożył dziś na forum globalnym kard. Tauran.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 11:12, 04 Lis 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 22:58, 18 Lis 2013 Powrót do góry

Teresa napisał:
Przed dwoma laty utworzyły ją wspólnie w Wiedniu Arabia Saudyjska, Austria i Hiszpania, a Stolica Apostolska jest współżałożycielem-obserwatorem. Mimo tego typu wspólnej inicjatywy Arabia Saudyjska, nie utrzymująca zresztą stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską, wciąż pozostaje krajem, gdzie zupełnie brak wolności religijnej. Publiczny kult chrześcijański jest całkowicie zakazany, wszyscy obywatele muszą być muzułmanami, a nawrócenie na inną religię karze się śmiercią. Tamtejszy wielki mufti powtarza, że wszystkie kościoły tego regionu winno się zniszczyć. (...)


Psu na budę ten dialog w jedna stronę działający Rolling Eyes Ostatni przykład z Norwegii: Norweska dziennikarka została odsunięta od programu za noszenie łańcuszka z krzyżykiem. Nikomu innemu malutki krzyżyczek na szyi dziennikarki nie przeszkadzał, jak TYLKO! muzułmanom!
(...)
http://www.traditia.fora.pl/tematy-ktore-nurtuja-bulwersuja-i-wprost-szokuja,66/norwegia-wyrzucona-za-krzyz,10605.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 15:46, 16 Wrz 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 11:10, 22 Lis 2013 Powrót do góry

Kardynał Jean-Louis Tauran , przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, mówił na sesji inauguracyjnej konferencji Międzynarodowego Centrum króla Abdullaha Bin Abdulaziz odnośnie dialogu między religiami, którgo Stolica Apostolska jest współzałożycielem i obserwatorem.

Celem konferencji jest edukacja młodzieży, ma na celu podniesienie świadomości wśród młodych pokoleń. W tym celu, trzy tematy będą omawiane w ciągu trzech lat, w 2013 roku, nacisk na edukację. Wyjaśnia to obecność w Wiedniu ministrów edukacji w wielu krajach. W przyszłym roku Forum będzie poświęcone wykorzystaniu środków komunikacji i wreszcie, w 2015 roku, Internet będzie w centrum uwagi.

Kardynał, w swojej prezentacji w języku angielskim, podkreśla, że "dialog międzyreligijny uczy nas, aby nie dać negatywną opinię na inne religie, być ostrożnym, aby nie przedstawiać religię innych w złym świetle, w szkołach, na uniwersytetach, w środkach masowego przekazu, w szczególności, w dyskursie religijnym, nie poniżać przekonania religijne innych osób, zwłaszcza tych, które nie są obecne, i rozważenie różnorodności - etyczne, kulturowe, wizję świata - jako bogactwo, a nie jako zagrożenie".

[link widoczny dla zalogowanych]


Deklaracja Nostra aetate 28 październik 1965
Deklaracja w sprawie Kościoła i religii niechrześcijańskich - Paweł VI
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 11:21, 04 Lis 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 14:05, 12 Wrz 2014 Powrót do góry

Teresa napisał:
Oblężenie Wiednia (1529) - trwające od 27 września do 14 października 1529 r. przez armię Turków osmańskich, zakończone jej odstąpieniem od miasta. Bitwa pod Wiedniem – stoczona 11 września[2] i 12 września 1683 roku między wojskami polsko-austriacko-niemieckimi, pod dowództwem Jana III Sobieskiego, a armią Imperium osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy pod Wiedniem. Zakończyła się przegraną Turcji, która nie podniosła się już po tym uderzeniu i przestała stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej Europy, a teraz Arabia Saudyjska buduje Centrum międzyreligijne i na to się zezwala, a tam Biblii ze sobą nie można mieć, czy obrazka. Kiedyś broniono , a teraz samemu się wprowadza do Wiednia.

Inwazja islamu - Cud pod Lepanto
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]



We wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi obchodzimy rocznicę bitwy pod Wiedniem (12 IX 1683).

Na ratunek chrześcijańskiej Europie
Odsiecz Wiednia

(...)
http://www.traditia.fora.pl/swieta-maryjne,40/wspomnienie-najswietszego-imienia-maryi-12-wrzesnia,165.html#56426


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 11:28, 04 Lis 2020, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 11:36, 23 Sty 2015 Powrót do góry

Nasilone żądania zamknięcia wiedeńskiego Ośrodka Dialogu króla saudyjskiego Abdullaha

Image

Kanclerz Austrii domaga się wycofania poparcia tego kraju dla otwartego przed dwoma laty w Wiedniu Międzynarodowego Ośrodka króla Abdullaha bin Abdulaziza ds. Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego (KAICIID). Zarzuca mu się, że jego jedyny cel to poprawa międzynarodowego wizerunku Arabii Saudyjskiej – kraju, gdzie nie ma żadnej wolności kultu. Żądania zamknięcia ośrodka wzmogły się po tym, jak saudyjski bloger Raif Badawi został skazany na 10 lat więzienia i 1000 batów za wypowiedzi zrównujące ze sobą wszystkie religie. Uznano je za obraźliwe dla islamu. Obrońcy wolności słowa wymierzono już pierwszych 50 batów i po tygodniu miał otrzymać następną chłostę. Przełożono ją jednak na później ze względu na jego zły stan zdrowia.

Wiedeński ośrodek króla Abdullaha odmówił potępienia wyroku na blogera, tłumacząc się, że musi zachować bezstronność wobec krajów stosujących islamskie prawo szariatu. Według austriackiego kanclerza instytucja ta nie spełnia wytyczonych jej zadań dialogu i przemilcza akty łamania podstawowych praw człowieka. Prezydent Heinz Fischer i minister spraw zagranicznych Sebastian Kurz interweniowali u władz saudyjskich o ułaskawienie dysydenta, są jednak przeciwni zamknięciu wiedeńskiego ośrodka dialogu, tak samo jak kard. Christoph Schönborn. Arcybiskup Wiednia uważa, że wywołałoby to skutek odwrotny od zamierzonego.

Arabia Saudyjska finansuje Ośrodek króla Abdullaha ds. Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego przez pierwsze trzy lata jego istnienia. Utworzyła go jednak wspólnie z Austrią i Hiszpanią, a Stolica Apostolska jest współżałożycielem-obserwatorem. Do zarządu wchodzi zgodnie ze statutem trzech chrześcijan i trzech muzułmanów oraz żyd, hinduista i buddysta. W listopadzie ośrodek zorganizował konferencję, na której zwierzchnicy muzułmańscy, chrześcijańscy i żydowscy potępili przemoc dżihadystów z Państwa Islamskiego.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]



... adveniat regnum Tuum;


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 11:31, 04 Lis 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:53, 04 Lis 2020 Powrót do góry

A.D. 2020 rok


Islamiści wtargnęli do kościoła w Wiedniu

Image

Czy spór wokół karykatur Mahometa w paryskim magazynie „Charlie Hebdo” oraz karykatury prezydenta Turcji przeniósł się także do Wiednia? Jak poinformował austriacki dziennik „Kurier”, 29 października w godzinach wieczornych blisko 50-osobowa grupa młodych ludzi wtargnęła do wiedeńskiego kościoła św. Antoniego Padewskiego. Z okrzykiem „Allah Akbar” demolowali ławki oraz konfesjonały.

Miejscowy ksiądz wezwał służby porządkowe, lecz zanim te przybyły, awanturnicy opuścili świątynię. Całe zajście zarejestrowała kamera zamontowana w kościele. Według „Kuriera” służby dochodzeniowe podejrzewają, że sprawcami była grupa młodzieży tureckiej, która wcześniej „skrzyknęła się” przez media społecznościowe i na dwie godziny przed tym zajściem zebrała się na placu nieopodal kościoła.

Wśród zebranych dochodziło do bijatyki, wznoszono islamskie hasła i rzucano petardy. Policja zdołała ustalić dane osobowe dziesięciu z podejrzanych i ukarać ich za zakłócanie porządku. Istnieje podejrzenie, że jest to zorganizowana grupa „fanatycznych islamistów tureckich”, która jest odpowiedzialna za liczne w ostatnich miesiącach ataki „motywowane ideologicznie”.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:53, 04 Lis 2020 Powrót do góry

Terror w Wiedniu. Co najmniej cztery ofiary śmiertelne

Image

Strzały padły w sześciu różnych miejscach. Ofiarami zamachu są co najmniej cztery osoby. Kilkanaście osób jest rannych.

Do zamachów doszło w poniedziałek wieczorem (02.11.2020) w centrum Wiednia. Był to ostatni wieczór przed lockdownem. Strzały padły w sześciu różnych miejscach. Pierwsze – w pobliżu synagogi przy Seitenstettengasse. Kolejne miejsca ataków są oddalone od siebie o kilkaset metrów. Dlatego policja przypuszcza, że napastników mogło być więcej.

Ofiarami zamachu są co najmniej cztery osoby – poinformował minister spraw wewnętrznych Austrii Karl Nehammer. Chodzi o dwóch mężczyzn i dwie kobiety. Ofiary zostały znalezione w różnych miejscach. Kilkanaście osób zostało rannych, w tym niektóre ciężko.


Image


Islamski terrorysta

Policja zastrzeliła jednego z zamachowców. Z informacji śledczych wynika, że był on sympatykiem „Państwa Islamskiego”. Uzbrojony był w karabin i miał na sobie atrapę pasa szahida, jakiego używają zamachowcy-samobójcy. Chciał wywołać panikę – mówił Nehammer.

Policja przeszukała jego mieszkanie i zatrzymała kilka osób. Poszukuje także innych sprawców. W związku z utrzymującym się zagrożeniem centrum Wiednia jest zablokowane przez policję, a mieszkańców miasta wezwano, by nie opuszczali mieszkań. Władze zaapelowały do rodziców, by zostali z dziećmi w domach.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)