Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Irlandia: zakony i państwo wyjaśnienią kwestię magdalenek Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 18:16, 13 Cze 2011 Powrót do góry

Irlandia: zakony i państwo gotowe do wyjaśnienia kwestii magdalenek

Cztery zgromadzenia, które prowadziły kiedyś tzw. „pralnie magdalenek”, wyraziły chęć wyjaśnienia tych „ciemnych i smutnych kart z dziejów” irlandzkiego społeczeństwa.

Sprawa dotyczy ponad 150-letniej historii przyzakonnych domów, w których pracowały kobiety z różnych względów wykluczone ze społeczeństwa. Instytucje te nie istnieją już od połowy lat 90. ubiegłego wieku. Konferencja żeńskich przełożonych zakonnych na Zielonej Wyspie wydała oświadczenie, w którym obiecuje współpracę. Podkreśla, że siostry prowadziły wspomniane domy w dobrej wierze, a z wieloma byłymi podopiecznymi pozostają w stałym kontakcie. Niektóre z kobiet pracujących niegdyś w pralniach nadal u nich mieszkają.

Zgromadzenia mają nadzieję, że niezależne dochodzenie przyniesie większą jasność, zrozumienie, uzdrowienie i sprawiedliwość kobietom, które mieszkały i pracowały kiedyś w dziesięciu domach dla irlandzkich „magdalenek”. 6 czerwca oenzetowski Komitet Przeciwko Torturom (CAT) w Genewie wezwał rząd Irlandii do wyjaśnienia nadużyć, do jakich dochodziło w prowadzonych przez Kościół instytucjach dla kobiet. Natomiast minister sprawiedliwości Irlandii Alan Shatter powiedział, że rząd będzie chciał wyjaśnić wszelkie kontrowersje wokół tematu „pralni magdalenek”. Odniesie się również do kwestii rekompensat dla kobiet, które czują się pokrzywdzone zaniedbaniami ze strony państwa. Ze względu na kryzys ekonomiczny w Irlandii dotychczas unikano tego tematu.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 18:46, 13 Cze 2011 Powrót do góry

Kiedyś czytałam recenzje i oglądałam fragmenty filmu "Siostry Magdalenki" - reżyser Peter Mullan. Film mnie wprost szokował, ale doczytałam, że Peter Mullan realizując "Siostry Magdalenki" z premedytacją wybrał drogę kontrowersyjną.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 15:00, 07 Lut 2013 Powrót do góry

Irlandia przeprasza za niewolniczą pracę w pralniach

Premier Enda Kenny przeprosił za kierowanie dziewczynek i kobiet, głównie ze społecznego marginesu, do przymusowej pracy w irlandzkich pralniach prowadzonych przez zakonnice w latach 1922-96. Wiele z nich ma poczucie, że "ukradziono im dzieciństwo"

Ich traktowanie opisuje raport dr. Martina McAleese. Według niego dziewczynki i kobiety były zmuszane do ciężkich, darmowych prac, a zakonnice miały nad nimi absolutną władzę. Mieszkały w prymitywnych warunkach, były źle odżywiane. Chodziło m.in. o nieślubne dzieci albo kobiety skazane za drobne wykroczenia, np. jazdę bez biletu, a także kobiety niepełnosprawne fizycznie lub umysłowo.

Spośród ok. 10 tys. osób - głównie sierot, kobiet opuszczonych i "upadłych" - które w latach 1922-96 pracowały w 10 pralniach, około jedna czwarta została tam umieszczona z polecenia różnych agencji rządowych. 10 proc. trafiało tam z inicjatywy rodzin, a 19 proc. zgłaszało się z własnej woli. Pralnie pracowały m.in. dla wojska, hoteli czy browaru Guinness.

Kenny nie wystosował formalnych przeprosin w imieniu państwa i nie ustosunkował się do apelu o wypłacenie odszkodowania poszkodowanym. Powiedział, że rząd potrzebuje czasu, by przeanalizować raport.

- Nie można sobie wyobrazić dezorientacji i strachu, który przeżywały młode dziewczęta, w wielu przypadkach wciąż dzieci, nie wiedząc, gdzie są, czując się opuszczone, bijąc się z myślami, że zrobiły coś złego, nie wiedząc, kiedy i czy w ogóle wyjdą z tych miejsc i zobaczą rodziny - napisał McAleese w raporcie.

Według niego większość kobiet, z którymi rozmawiał przygotowując raport, mówiła o pralniach jako o "miejscach zimnych, w których obowiązywała surowa dyscyplina oparta na fizycznie wyczerpującej pracy i modlitwie". "Były ostro upominane i upokarzane" - napisał MAleesec. Ich listy do rodzin były cenzurowane. Z kolei te, które dostawały od bliskich, odczytywano na głos.

Dzienna rutyna zaczynała się pobudką o godz. 6. Kobiety i dziewczynki pracowały do godz. 14. Po lunchu wracały do pralni, a po odmówieniu różańca o godz. 18 szły spać. Obowiązywał zakaz rozmów i śmiania się. W niedzielę nie pracowano w pralni, ale wykonywano inne obowiązki, jak np. mycie podłóg.

Raport nie odnotowuje przypadków fizycznego znęcania się ani wykorzystywania seksualnego. Pojawiają się w nim jednak informacje o upokarzaniu psychicznym. Pracownicom mówiono np., że ich ojciec jest pijakiem albo że matka się ich wyrzekła. Niektórym za karę golono włosy, zamykano w izolatce, karmiąc tylko chlebem i wodą, pozbawiano spaceru, polegającego na chodzeniu parami po wewnętrznym dziedzińcu.

Fergus Finlay z organizacji charytatywnej pomagającej dzieciom Barnardos stwierdził, że raport stawia w złym świetle irlandzkie państwo, które przymykało oczy na te praktyki, choć pracownice były traktowane jak niewolnicza siła robocza. Jeden z zakonów wymienionych w raporcie przeprosił za krzywdę wyrządzoną kobietom powierzonym jego opiece.

Raport McAleese'a opiera się na rozmowach ze stu kobietami, z których 40 proc. pracowało w zakonnych pralniach ponad rok.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 17:09, 21 Lut 2013 Powrót do góry

Ofiary sióstr magdalenek czekają na przeprosiny

Irlandzki premier Enda Kenny spotkał się w Londynie z grupą byłych pensjonariuszek domów poprawczych, powadzonych przez żeńskie zakony w Republice Irlandzkiej.

Uczestniczki spotkania opowiedziały mu o swoich przejściach i wyrażały nadzieję, że wkrótce uzyskają oficjalne przeprosiny od rządu za tolerowanie tych instytucji.

Enda Kenny spotkał się w irlandzkiej ambasadzie z 17 kobietami, mieszkającymi w Wielkiej Brytanii, odkąd zbiegły z tak zwanych Pralń Magdalenek w Irlandii. Pralnie Magdalenek były skrzyżowaniem domu pokuty, aresztu i obozu pracy dla kobiet lekkich obyczajów, matek nieślubnych dzieci, drobnych przestępczyń, ale też sierot i niechcianych lub niepełnosprawnych dziewcząt.

Od początku XIX wieku pensjonariuszki, kierowane tam przez Kościół lub własne rodziny, zarabiały praniem na utrzymanie instytucji, bez żadnej zapłaty, za to często karane i pozbawione prawa opuszczenia zakładu. Ten surowy reżim nie zmienił się po uzyskaniu przez Irlandię niepodległości w 1922 roku. Od tego czasu do zamknięcia ostatniej Pralni Magdalenek w Dublinie, w 1996 roku, trafiło do nich 10 tysięcy dziewcząt i kobiet, w tym co piąta na mocy decyzji władz państwowych.

W 2002 roku powstał film "Siostry Magdalenki" ukazujący ciemne strony tych instytucji.

Obejrzyj trailer filmu "Siostry Magdalenki"

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 17:10, 21 Lut 2013 Powrót do góry

Cytat:
Kenny nie wystosował formalnych przeprosin w imieniu państwa i nie ustosunkował się do apelu o wypłacenie odszkodowania poszkodowanym. Powiedział, że rząd potrzebuje czasu, by przeanalizować raport.

Dziś w rp.pl czytamy, że Premier Enda Kenny oficjalnie przeprosił za cierpienia ok. 10 tysięcy kobiet, jakie przeszły w tzw. schroniskach albo pralniach magdalenek.

Ostatni wstyd Irlandii

Premier przeprosił za cierpienia podopiecznych azylów magdalenek.

Po kilku dniach wahań Taoiseach (tak brzmi oficjalny tytuł premierów Irlandii) Enda Kenny oficjalnie przeprosił ok. 10 tysięcy kobiet, które w XX wieku przeszły gehennę zakonnych zakładów wychowawczych (tzw. schronisk albo pralni magdalenek).

Sprawa nie jest nowa – o ciężkim losie wychowanek tych zakładów wiadomo już od dawna, jednak państwo irlandzkie nie spieszyło się z uznaniem krzywd ich podopiecznych, a właściwie „nieformalnych niewolnic" – jak określała je prasa irlandzka.

Jeszcze dwa tygodnie temu premier wywołał irytację żyjących dziś ok. 800 dawnych pensjonariuszek, gdy odrzucał sugestie o odpowiedzialności instytucji państwowych za wyrządzone im krzywdy. Ostatecznie jednak w pełnym emocji wystąpieniu wygłoszonym w Dail Eireann (izbie niższej parlamentu) uznał, że państwo jest częściowo odpowiedzialne, dlatego wszystkim ofiarom przysługuje pomoc i opieka instytucji publicznych.

Do decyzji tej zapewne przyczyniła się chęć uniknięcia nowego skandalu, jakim w Irlandii zakończyło się ujawnienie skali nadużyć wychowawców i księży szkół katolickich. Ubiegłoroczna wizytacja w czterech irlandzkich diecezjach zarządzona przez papieża Benedykta XVI potwierdziła dużą skalę przestępstw, w tym seksualnego wykorzystywania nieletnich.

Tzw. schroniska magdalenek powstawały w Irlandii już w XVIII wieku. Istniały zresztą także w innych krajach anglosaskich – w Londynie ostatnie zostało zamknięte w roku 1966. W założeniu miały się opiekować „kobietami upadłymi". Wbrew nazwie prowadziły je siostry należące do różnych zakonów.

Początkowo miały sprowadzać na dobrą drogę prostytutki i młode kobiety, które związały się ze światem przestępczym. Podopieczne tych instytucji miały uzyskiwać z czasem niezależność materialną, a nauka zawodu związana była z wychowaniem poprzez uczestnictwo w modlitwach i obrządkach religijnych.

Praktyka daleko odbiegała od założeń. Już w XIX wieku schroniska stały się nieformalnymi zakładami karnymi prowadzonymi przez zakonnice. Dostawały się do nich nawet dziewczęta z rozbitych rodzin, osoby „niemoralnie się prowadzące" i panny z dzieckiem.

Kobiety były przetrzymywane w schroniskach często wbrew swojej woli, a za pracę nie otrzymywały żadnego wynagrodzenia. Najczęściej zatrudniano je jako praczki lub szwaczki, zmuszając do ciężkiej pracy po kilkanaście godzin dziennie.

W zakładach obowiązywał ostry, niemal klasztorny rygor obejmujący długie obowiązkowe modlitwy i nakazy trwającego całymi dniami milczenia. Za złamanie dyscypliny pensjonariuszki były ostro karane. Wiele kobiet, które przeszły przez „schroniska", opowiadało o upokarzaniu czy wręcz znęcaniu się nad podopiecznymi.

Irlandzka opinia publiczna przez długi czas niewiele wiedziała o istnieniu „pralni magdalenek". Dopiero w 
1993 r. firma budowlana, która odkupiła nieruchomość poklasztorną w Dublinie, odkryła na jej terenie bezimienne groby. Jak się okazało, pogrzebano w nich dawne podopieczne schroniska.

Sprawa została nagłośniona przez prasę. Odnaleziono kobiety, które opisały gehennę, przez którą przeszły w zakładzie. O swoim pobycie w klasztornym zakładzie poprawczym mówiła znana piosenkarka Sinéad O'Connor.

Pod koniec lat 90. na sprawę coraz więcej światła zaczęły rzucać coraz to nowsze publikacje i filmy dokumentalne. W roku 1997 powstał głośny dokument stacji telewizyjnej Channel 4, a w roku 2002 reżyser Peter Mullan nakręcił film fabularny „The Magdalene Sisters", dzięki któremu narastający skandal zyskał międzynarodowy rozgłos.

Problemem dla państwa irlandzkiego stało się ujawnienie, że z usług „pralni Magdaleny" od lat 40. XX wieku w coraz szerszym zakresie korzystały nie tylko prywatne hotele czy restauracje, ale także instytucje państwowe, głównie wojsko. Z dokumentów sygnowanych przez Oscara Traynora, ministra obrony w latach 50., wynika, że pralniom płacono za usługi, jednak pracownice żadnego wynagrodzenia nie otrzymywały.

Inną kwestią, która wzbudziła oburzenie Irlandczyków, był fakt, że niektóre kobiety były przekazywane do „schronisk" działających w Irlandii Północnej, a więc poza jurysdykcją Republiki Irlandii. Praktyki takie trwały aż do lat 80. ubiegłego wieku.

Rzeczpospolita
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 17:11, 21 Lut 2013 Powrót do góry

Cytat:
(...) w roku 2002 reżyser Peter Mullan nakręcił film fabularny „The Magdalene Sisters", dzięki któremu narastający skandal zyskał międzynarodowy rozgłos.(...)

Powyżej napisałam: "Kiedyś czytałam recenzje i oglądałam fragmenty filmu "Siostry Magdalenki" - reżyser Peter Mullan. Film mnie wprost szokował, ale doczytałam, że Peter Mullan realizując "Siostry Magdalenki" z premedytacją wybrał drogę kontrowersyjną."

Oto ten film:

Film opowiada o losach dziewcząt, które w latach sześćdziesiątych trafiły do zakładów prowadzonych przez Siostry Miłosierdzia. Były wśród dziewcząt niezamężne matki, ofiary gwałtów, sieroty zbyt ładne i zbyt kochające życie. Zamykano je w zakonach, gdzie, zamiast na modlitwie, spędzały czas na praniu, wyżymaniu i prasowaniu. Zyski z ich pracy zasilały kasę zakonu, zaś one mogły być pewne tylko jednego - że za każde najmniejsze przewinienie czekają je dotkliwe kary fizyczne i psychiczne. [taki jest opis dystrybutora filmu]

Więcej o filmie pisze tu:
[link widoczny dla zalogowanych]

Irlandia 1964 rok.
Dramat przedstawiający kilka lat z życia czterech młodych "upadłych kobiet", które zostały odtrącone przez rodziny i porzucone w stowarzyszeniu Sióstr Miłosierdzia w Irlandii. Są to lata 60-te XX wieku, świat okrążają fale walki o równouprawnienie, a w tym samym czasie bohaterki filmu są odzierane z wolności i godności, są zmuszane do pracy w pralni, która ma być sposobem na odpuszczenie grzechów. Ostatnia instytucja Sióstr Magdalenek w Irlandii została zamknięta w 1996 roku w chwili kiedy warunki w niej istniejące zaczynały się coraz bardziej pogarszać.

Siostry Magdalenki film pl

https://www.youtube.com/watch?v=e7EWRUAm4co


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 22:10, 27 Kwi 2015, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)