Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Izrael zajął statek z pomocą dla Gazy Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 159 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 13:23, 05 Cze 2010 Powrót do góry

Izrael zajął statek z pomocą dla Gazy

Żołnierze izraelskiej marynarki weszły na pokład irlandzkiego statku "Rachel Corrie", który wiezie pomoc humanitarną dla Strefy Gazy. Rzecznik izraelskiej armii podała, że wejście na pokład odbyło się "przy pełnej współpracy załogi".

W komunikacie wysłanym z pokładu statku odrzucono w piątek żądanie Izraela, aby jednostka zmieniła kurs i wpłynęła do izraelskiego portu Aszdod, podały władze kraju. - Jeśli nie ustąpią, będziemy musieli zająć pokład - powiedziała wtedy BBC rzecznik izraelskiej armii, Avital Liebovich.

Rząd Izraela ostrzegł wcześniej, że uniemożliwi dotarcie statku z pomocą humanitarną do Strefy Gazy, która została zablokowana w 2007 roku. Była to reakcja na objęcie władzy przez islamski Hamas.

Władze izraelskie obiecały, że "jeśli na statku nie ma broni", ładunek humanitarny zostanie przez nie dostarczony do Gazy.

Z pomocą dla Gazy

Przedstawicielka ruchu Free Palestine, Greta Berlin powiedziała agencji AP w sobotę nad ranem, że za "Rachel Corrie", który ok. 5. rano czasu lokalnego znajdował się ok. 50 km od wybrzeży Gazy, płynęły trzy izraelskie okręty wojenne.

Na pokładzie jednostki byli m.in. północnoirlandzka laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Mairead Corrigan i były zastępca sekretarza generalnego ONZ, Irlandczyk Dennis Halliday.

Nazwa statku pochodzi od imienia i nazwiska amerykańskiej studentki, rozjechanej podczas protestu przez buldożery niszczące osiedla w Gazie w 2003 roku.

Zatapiają pomoc

Ostatnia próba pomocy Strefie 31 maja zakończyła się krwawym atakiem izraelskiej armii na konwój 6 statków. Do incydentu doszło na wodach międzynarodowych. Izraelska marynarka wojenna otoczyła wszystkie jednostki konwoju, ale komandosi wstępnie zaatakowali tylko turecki statek "Mavi Marmara",który go prowadził.

Podczas akcji - według informacji przekazanych przez izraelską armię - zginęło dziewięć osób.

Niemal z całego świata pod adresem Izraela napływają słowa krytyki. W wielu miejscach odbyły się antyizraelskie demonstracje. Izraelskie władze wzięły w obronę swoich żołnierzy. Jak twierdzą, musieli się bronić, bo inaczej sami by zginęli.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 159 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 13:30, 05 Cze 2010 Powrót do góry

Zdarzenie to wywołało protesty na całym świecie i mogliśmy czytać różne wypowiedzi, komentarze pod różnymi tytułami i tak np.

"Izraelu zapłacisz!"

Około 10 tysięcy ludzi protestowało w Stambule przeciwko Izraelowi. Podobna manifestacja odbyła się w egipskiej Aleksandrii, gdzie zgromadził się 20-tysięczny tłum.

Piątkowa demonstracja w Stambule odbyła się na pogrzebie ofiary izraelskiego ataku na konwój humanitarny z pomocą dla Strefy Gazy

"Precz z Izraelem"

W trakcie uroczystości pogrzebowych w meczecie Beyzit w historycznym centrum Stambułu, gdzie pożegnano zabitego dziennikarza i członka tureckiej organizacji pozarządowej Cevdeta Kiliclara, tłum wznosił okrzyki: "Precz z Izraelem!", "Izraelu zapłacisz!" oraz "Idźcie precz z Palestyny!".

Poprzedniego dnia od 15 do 20 tysięcy Turków modliło się na placu wokół meczetu za dziewięciu tureckich uczestników konwoju humanitarnego zabitych przez izraelskich żołnierzy.

"Jesteśmy pociskami Hamasu"

Również w piątek około 20 tysięcy Egipcjan zgromadziło się w Aleksandrii, demonstrując przeciwko izraelskiej blokadzie Gazy. Tłum powiewał egipskimi, tureckimi i palestyńskimi flagami oraz wznosił pro-hamasowskie hasła. "Hamas, hamas, ty jesteś działem a my pociskiem". Protest został zorganizowany przez największe egipskie ugrupowanie opozycyjne, Bractwo Muzułmańskie.

Izrael traci sojuszników

Po poniedziałkowej krwawej akcji powstrzymania konwoju zmierzającego do Gazy, dwaj najbliżsi sojusznicy Izraela w regionie, Egipt i Turcja, ochłodzili stosunki z Tel-Awiwem. Ankara oficjalnie potępiła atak i znacząco ograniczyła kontakty z Izraelem. Natomiast Kair nie zrobił tego tak ostentacyjnie, ale dopuszczenie do wielkich demonstracji opozycji, w kraju gdzie przeważnie każda próba protestu kończy się brutalnym zdławieniem przez policję, jest wymownym sygnałem.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 159 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 13:41, 05 Cze 2010 Powrót do góry

Kolejny statek płynie do Strefy Gazy

CHCE PRZEŁAMAĆ IZRAELSKĄ BLOKADĘ

Współzałożycielka organizacji Free Gaza poinformowała, że kolejny statek płynie do Strefy Gazy z zamiarem przełamania izraelskiej blokady. Na miejsce ma dotrzeć już sobotę rano. W trakcie poprzedniej próby i podczas krwawej akcji izraelskich komandosów zginęło 9 osób, a ponad 500 zostało zatrzymanych przez wojsko.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]

Armia pokazuje film "na swoją obronę"

Izraelska armia opublikowała kolejne nagranie z poniedziałkowego ataku żołnierzy na konwój z pomocą dla Strefy Gazy. Tel Awiw, na który posypała się ostra krytyka za te działania, cały czas utrzymuje, że komandosi musieli się bronić, bo inaczej sami by zginęli.

Jak poinformowała izraelska armia, film pochodzi z kamery bezpieczeństwa na statku "Mavi Marmara", głównej jednostce konwoju. Na jej pokładzie znajdowało się około 600 propalestyńskich aktywistów.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]

Polska i Niemcy jednym głosem w sprawie Izraela

Dogłębnej i niezależnej analizy ws. ataku izraelskich komandosów przeciwko konwojowi statków z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy - zażądali szefowie dyplomacji Polski i Niemiec, Radosław Sikorski i Guido Westerwelle.

Ministrowie spraw zagranicznych spotkali się w Berlinie.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]

Wiele by można jeszcze pisać i dodawać różnych tytułów, z różnych w internecie. Może na tych informacjach zakończę, chyba że coś nowego dojdzie.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 159 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 9:17, 11 Sie 2010 Powrót do góry

Sprawa ma ciąg dalszy, w Rzeczpospolitej możemy przeczytać ostatnie informacje:

Netanjahu broni Izraela

Premier uzasadniał atak na Flotyllę Wolności i oskarżał Turcję.
Beniamin Netanjahu zeznawał przed izraelską komisją śledczą badającą okoliczności tragicznego w skutkach izraelskiego ataku na Flotyllę Wolności przewożącą pomoc humanitarną dla objętej izraelską blokadą Strefy Gazy.

(...)

Trzy śledztwa

Izrael nie chciał się zgodzić na międzynarodowe dochodzenie w sprawie ataku. Ostatecznie powołano komisję złożoną z pięciu Izraelczyków i dwóch międzynarodowych obserwatorów: laureata Pokojowej Nagrody Nobla Davida Trimble’a z Irlandii Północnej oraz byłego sędziego wojskowego, Kanadyjczyka Kena Watkina.

– To, że premier izraelskiego rządu staje przed tą komisją, jest najlepszym dowodem standardów, którymi kieruje się izraelska demokracja – mówił Netanjahu.

Osobne śledztwo przeprowadzone przez izraelską armię wykazało, że źle oceniono zagrożenie i żołnierze byli nieprzygotowani na opór. Śledczy nie dopatrzyli się jednak nieprawidłowości w działaniu komandosów. Własne dochodzenie przeprowadzi też ONZ. 2 sierpnia sekretarz generalny organizacji Ban Ki Mun ogłosił utworzenie specjalnej komisji.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 159 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 9:21, 11 Sie 2010 Powrót do góry

Izrael grozi końcem współpracy z ONZ

Izrael zagroził, że nie będzie współpracował z ekspertami ONZ, prowadzącymi śledztwo w sprawie majowej operacji izraelskich komandosów przeciwko morskiemu konwojowi humanitarnemu płynącemu do Strefy Gazy, jeśli zażądają oni przesłuchania żołnierzy.

W incydencie z 31 maja zginęło dziewięciu tureckich działaczy propalestyńskich, w tym jeden mający również obywatelstwo USA.

- Premier Benjamin Netanjahu chce jasno podać do wiadomości, że Izrael nie będzie współpracował i nie będzie brał udziału w komisji, która zażąda przesłuchania żołnierzy - powiedział wojskowemu radiu rzecznik izraelskiego premiera Nir Hefec.

- Zanim Izrael ogłosił uczestnictwo w tej komisji, zostaliśmy zapewnieni podczas intensywnych zakulisowych negocjacji, że mandat tej komisji będzie bezstronny, odpowiedzialny i, że gremium to nie będzie działało na szkodę żywotnych interesów i bezpieczeństwa państwa Izrael - zaznaczył rzecznik.

Oświadczenie to kłóci się z wypowiedzią sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna. Zaprzeczył on jakoby miało dojść do zakulisowego porozumienia, na mocy którego grupa oenzetowskich ekspertów miałaby nie przesłuchiwać izraelskich komandosów. - Nie, takiego porozumienia nie zawarto zakulisowo - powiedział Ban na konferencji prasowej.

Szturm na flotyllę z pomocą humanitarną, która próbowała przełamać izraelską blokadę Strefy Gazy, rządzonej przez radykalne palestyńskie ugrupowanie Hamas, wywołał falę międzynarodowej krytyki. Akcja doprowadziła do gwałtownego pogorszenia relacji turecko-izraelskich.

Izrael utrzymuje, że żołnierze działali w samoobronie, gdyż po abordażu na statek "Mavi Marmara" zostali zaatakowani prętami i nożami.

2 sierpnia Ban Ki Mun ogłosił utworzenie komisji do spraw zbadania izraelskiej interwencji na flotyllę. Na czele komisji stanęli były premier Nowej Zelandii Geoffrey Palmer i były prezydent Kolumbii Alvaro Uribe. Zespół rozpoczyna pracę we wtorek i przedstawi pierwszy raport w połowie września. Kancelaria Netanjahu zapewniła wówczas sekretarza generalnego ONZ, że Izrael będzie współpracował z komisją ONZ.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 159 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 9:27, 11 Sie 2010 Powrót do góry

Polecam ciekawy wywiad - rozmowę z prof. Normanem Finkelsteinem, o różnych sprawach, m.in. o incydencie z Flotyllą Wolności:

Izrael jest jak hazardzista
http://www.traditia.fora.pl/historia,41/usa-renomowany-uniwersytet-odwolal-spotkanie-z-prof,1992.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 159 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 17:17, 02 Lip 2016 Powrót do góry

Ważny zwrot w polityce zagranicznej Erdogana. Turcja pojedna się z Izraelem

Image

Turcja jedna się z Izraelem po sześcioletnim impasie we wzajemnych relacjach. Kryzys spowodowany był zastrzeleniem przez izraelskie siły IDF dziewięciu tureckich aktywistów, którzy próbowali dotrzeć z pomocą humanitarną do Gazy. W ramach pojednania umowę o współpracy wywiadowczej w zakresie zwalczania terroryzmu.

Zgodnie z porozumieniem, Izrael zapłaci Turcji 20 milionów dol. odszkodowania za uśmiercenie dziewięciu tureckich obywateli podczas nalotu na statek Mavi Marmara w 2010 roku. Oprócz ego Tel Awiw zezwolił Ankarze na dostarczanie pomocy Palestyńczykom w strefie Gazy poprzez port Aszdod. Turcja będzie mogła wspierać projekty budowlane w strefie Gazy, takie jak budowa szpitala, elektrowni i instalacji odsalania.

W zamian, Turcja obiecała zakończyć postępowania sądowe przeciwko czterem wysokim rangą urzędnikom wojskowym z Izraela, biorących udział w nalocie na turecki statek. Ankara ma też zwalczać w Turcji działania Hamasu, przygotowującego się do ataków terrorystycznych przeciwko Izraelowi z terytorium Turcji. Tureckie władze podejmą się negocjacji z Hamasem w sprawie wypuszczenia dwóch izraelskich cywilów i oddania ciał dwóch izraelskich żołnierzy przetrzymywanych w Gazie. Obie strony uzgodniły również warunki nawiązania stosunków dyplomatycznych i zgodziły się znieść wszelkie sankcje.

To jednak nie koniec porozumień. Trwają dalsze negocjacje w sprawie potencjalnej współpracy energetycznej i koordynacji walki z terroryzmem w Syrii.

Izrael oficjalnie przeprosił Turcję w marcu 2013 roku, a teraz ma przelać pieniądze w ramach odszkodowania dla ofiar nalotu izraelskiego wojska na turecki statek. Tel Awiw zaproponował także, by ułatwić dostawy tureckiej pomocy humanitarnej do Gazy przez izraelski port Aszdod.

Ankara może mieć jednak problem z wywiązaniem się ze swoich zobowiązań. Tureckie władze już wcześniej wielokrotnie zażądały od sądów zawieszenia postępowań w sprawie izraelskich oficerów. Sądy odmówiły, bo rodziny ofiar, które maja ogromne wsparcie opinii publicznej, na to się nie zgodziły. W przypadku Hamasu, Erdogan ma wpływ na jego odłam polityczny, ale nie wojskowy, działających według własnych zachcianek.

Nawet jeśli Turcja będzie w stanie spełnić swoje obietnice dotyczące działalności Hamasu, umowa może okazać się chybiona, jeśli nie zapanuje pokój w Strefie Gazy. Średnio walki w tej strefie wybuchają co dwa lata. Ostania wojna trwała 50 dni i wybuchła latem 2014 r., mimo że ani Izrael, ani Hamas nie mieli ochoty wracać do walki. Obu stronom trudno jednak było powstrzymać działania wojenne.

Umowa turecko-izraelska nie podoba się władzom Egiptu. Kair najprawdopodobniej będzie wywierać presję na Izrael, aby wycofać się z bliższych stosunków z Turcją, biorąc pod uwagę aktualne napięcia między Kairem i Ankarą. Egipt wciąż pozostaje sojusznikiem regionalnym Izraela. Ewentualna realizacja tureckich projektów budowlanych w strefie Gazy może spowodować jeszcze większe tarcia między Erdoganem a Abdel Fattah el-Sisim, który dąży do ograniczenia wpływów Turcji w Gazie.

Źródło: foreignaffairs.com

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)