Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Trybunał w Strasburgu przeciwko krzyżom w szkolnych klasach Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29797 Przeczytał: 321 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 10:16, 04 Lis 2009 Powrót do góry

Trybunał w Strasburgu: 5 tys. euro za "straty moralne" na skutek krzyża w klasie

Wieszanie krzyży w klasach to naruszenie "prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami" i "wolności religijnej uczniów" – uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

Orzeczenie wydano w związku ze skargą na obecność krzyża, którą wniosła obywatelka Włoch pochodzącą z Finlandii. Trybunał nakazał państwu włoskiemu wypłacenie kobiecie odszkodowania w wysokości 5 tysięcy euro za "straty moralne".

Decyzja Trybunału w Strasburgu wywołała falę oburzenia większości polityków we Włoszech. Ostro zareagowała także minister oświaty, która przypomniała, że krzyż jest "symbolem tradycji" narodowej w tym kraju. Wiceprzewodniczący Izby Deputowanych Rocco Buttiglione nazwał orzeczenie zasługującą na odrzucenie „aberracją”. - Kto przybywa do nas, musi zrozumieć i zaakceptować naszą kulturę i naszą historię - podsumował.

Batalia Soile Lautsi Albertin, mieszkającej koło Padwy, przeciwko obecności krzyży w szkole, do której uczęszczały jej dzieci, rozpoczęła się w 2002 roku. Poprosiła ona dyrekcję placówki o zdjęcie krzyży w klasach. Następnie bez rezultatu usiłowała uzyskać taki nakaz we włoskich sądach. Po 7 latach rację przyznał jej dopiero trybunał w Strasburgu.

Reprezentant włoskiego rządu przed trybunałem Nicola Lettieri zapowiedział odwołanie się od tego orzeczenia.

Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi pytany, co sądzi o wyroku powiedział dziennikarzom, że najpierw musi poznać uzasadnienie orzeczenia.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29797 Przeczytał: 321 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 10:26, 04 Lis 2009 Powrót do góry

Cytat:
Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi pytany, co sądzi o wyroku powiedział dziennikarzom, że najpierw musi poznać uzasadnienie orzeczenia.


Watykan jest zdumiony i rozgoryczony decyzją Trybunału w Strasburgu

W zdecydowany sposób Stolica Apostolska skrytykowała orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, według którego wieszanie krzyży w klasach to naruszenie "prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami" oraz "wolności religijnej uczniów".

Dyrektor watykańskiego Biura Prasowego o. Federico Lombardi SJ orzeczenie Trybunału nazywa błędnym i krótkowzrocznym. - To przykre, że krzyż został uznany za znak podziału, wykluczenia czy ograniczenia wolności – powiedział w rozmowie z „Radiem Watykańskim”.

Jezuita podkreślił, że religia ma swój cenny wkład w rozwój naszej cywilizacji i jest jej zasadniczym składnikiem. Wskazał też na brutalną ingerencję Trybunału europejskiego w tożsamość narodu włoskiego. - Dziwi z kolei, że Trybunał europejski tak poważnie ingeruje w materię głęboko związaną z tożsamością historyczną, kulturową, duchową narodu włoskiego – powiedział ks. Lombardi.

- Wygląda na to, że pragnie się odmówić chrześcijaństwu roli, jaką odegrało w ukształtowaniu europejskiej tożsamości, a która tymczasem była i pozostaje istotna – zakończył rzecznik Stolicy Apostolskiej. Orzeczenie trybunał wydał w związku ze skargą na obecność krzyża, złożoną przez obywatelkę włoską pochodzącą z Finlandii. W dodatku nakazał państwu włoskiemu wypłatę kobiecie odszkodowania w wysokości 5 tysięcy euro. Za co? Za "straty moralne".

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 11:22, 04 Lis 2009, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29797 Przeczytał: 321 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 10:29, 04 Lis 2009 Powrót do góry

Włochy: dyskusja po "wyroku na krucyfiks"

Polityczną burzę wywołał we Włoszech wyrok Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu uznający obecność krzyży w salach szkolnych za godzącą w prawo rodziców do wychowania swych dzieci w zgodzie z własnymi przekonaniami oraz w prawo dzieci do wolności religii. Sprawa została wniesiona z prywatnego powództwa przez Soile Lautsi, włoską obywatelkę fińskiego pochodzenia, zamieszkałą w Abano Terme k. Padwy. Pani Lautsi od 2002 r. procesuje się z miejscową szkołą publiczną, do której uczęszcza jej dwoje dzieci, o usunięcie krzyży z klas w imię świeckości państwa. Po przejściu kolejnych instancji włoskich sprawa trafiła do Strasburga. Trybunał Praw Człowieka zaznaczył, że krucyfiks może być jednoznacznie kojarzony z religią katolicką, a zatem jego eksponowanie w państwowych szkołach jest sprzeczne z zasadą pluralizmu edukacyjnego.

Włoski Kościół z ubolewaniem przyjął ten werdykt. Choć na razie nie ma oficjalnego stanowiska ze strony Stolicy Apostolskiej, zagadnięty w tej sprawie przez dziennikarzy abp Antonio Maria Veglio, kierujący Papieską Radą ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących, stwierdził, że czuje się tym wyrokiem dotknięty. Z kolei bp Vincenzo Paglia odpowiedzialny we włoskim episkopacie za ekumenizm i dialog stwierdził, że usunięcie krzyża z przestrzeni publicznej byłoby nieodpowiedzialnością. „Świeckość nie polega na braku symboli religijnych, ale na umiejętności ich przyjęcia i wsparcia w obliczu moralnej pustki, jaką często widzimy także wśród naszej młodzieży” – dodał bp Paglia. Włoski rząd zapowiedział odwołanie się od wyroku strasburskiego trybunału.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 11:01, 04 Lis 2009, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29797 Przeczytał: 321 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:00, 04 Lis 2009 Powrót do góry

Można dużo różnych newsów i wypowiedzi cytować, walka z krzyżem nie jest nowością w ostatnich latach i ta sprawa nie jest odosobniona. Walka z Krzyżem, to walka z Chrystusem, pisałam o tym w wielu wątkach, można do nich wrócić:

http://www.traditia.fora.pl/wydarzenia-wywiady-wiadomosci,12/walka-z-krzyzem-to-walka-z-chrystusem,1604.html#6386

http://www.traditia.fora.pl/przedposcie-i-wielki-post,37/krzyz-pana-jezusa,297.html

Teraz czytamy: "Watykan jest zdumiony i rozgoryczony decyzją Trybunału w Strasburgu" Wszak na SVII uchwalono "Deklarację o wolności religijnej" a to co teraz, to wszystko jej owoce. Konsekwencją Deklaracji o wolności religijnej było wyrzucenie Jezusa Chrystusa z państwa i społeczeństwa. Rezygnacja z idei państw katolickich. Rozdział państwa od Kościoła musiał przynieść takie skutki.

Abp Lefebvre mówił o tym i pisał w swojej książce pt "Oni Jego zdetronizawali", oto mały fragment:

[link widoczny dla zalogowanych]

"...Owoce tego ducha i tychże zgubnych doktryn już widać: nikt wśród katolików nie utrzymuje już, że w krajach katolickich państwo musi uznać prawdziwą religię, wspierać ją swoimi prawami i w ten sposób zapobiegać szerzeniu propagandy przez religie fałszywe! Nikt już tego nie czyni!
Jeśli na przykład Kolumbia była jeszcze w roku 1966 w 95 procentach katolicka, to była to zasługa państwa, które, poprzez swoją konstytucję, zapobiegało rozpowszechnianiu się sekt protestanckich; była to bezcenna pomoc dla Kościoła katolickiego! Chroniąc wiarę obywateli, prawo i rządzący państwem przyczynili się do doprowadzenia do nieba milionów jednostek, które będą mieć życie wieczne dzięki tym przepisom, bez których nie osiągnęłyby tego! Lecz w Kolumbii już się to skończyło! To podstawowe prawo zostało zniesione na życzenie Watykanu, poprzez zastosowanie wolności religijnej Soboru Watykańskiego II! Na skutek tego sekty mnożą się teraz bardzo szybko; a ci biedni i prości ludzie są bezbronni w obliczu propagandy sekt protestanckich, zepsutych przez pieniądze i środki, sekt, które bez przerwy przybywają, aby indoktrynować analfabetów. Niczego nie dodaję. Czyż zaprawdę nie jest to prawdziwy ucisk sumień, coś protestanckiego i masońskiego? Oto jak kończy się tak zwana wolność religijna soboru!....

...ROZDZIAŁ XIV

Jak zdetronizowano Jezusa Chrystusa

Podczas Sądu Ostatecznego Chrystus oskarży tych, którzy wypędzili Go z życia publicznego, i najsurowiej pomści tak wielkie zniewagi
Pius XI


Pomimo ryzyka powtarzania się, powrócę do społecznego królestwa naszego Pana Jezusa Chrystusa, tego dogmatu wiary katolickiej, którego nie można poddawać w wątpliwość, nie stając się heretykiem, tak, dokładnie: heretykiem!
1. Czy oni wciąż mają wiarę?

Osądźcie umierającą wiarę nuncjusza apostolskiego w Bernie, biskupa Marchioniego, z którym odbyłem następującą rozmowę 31 marca 1976 roku w Bernie:

-arcybiskup Lefebvre: „Łatwo można dostrzec pewne niebezpieczeństwa... W Deklaracji o Wolności Religijnej są rzeczy, które są przeciwne nauce papieży: postanowiono, że państwa katolickie nie powinny więcej istnieć!"

-nuncjusz: „Oczywiście, to jasne!"

-arcybiskup Lefebvre: „Czy uważasz, że likwidacja państw katolickich przyniesie Kościołowi jakiekolwiek dobro?"

-nuncjusz: „Ach, musisz zrozumieć, jeżeli to uczynimy, uzyskamy
więcej wolności religijnej od Sowietów!"

-arcybiskup Lefebvre: „A społeczne panowanie naszego Jezusa Chrystusa, co zamierzacie z tym uczynić?"

-nuncjusz: „ Wiesz, to nie jest teraz możliwe; może w odległej przyszłości?... W chwili obecnej to panowanie jest domeną jednostek:my musimy otworzyć się dla mas.

-arcybiskup Lefebvre: „A encyklika Quas primas, co z nią uczynicie?"

-nuncjusz: „Och... papież już dzisiaj by tego nie napisał!"

-arcybiskup Lefebvre: „Czy wiesz o tym, że w Kolumbii to właśnie Stolica Apostolska zwróciła się z prośbą o usunięcie chrześcijańskiej konstytucji państwa?"

-nuncjusz: „Tak, tutaj też."

-arcybiskup Lefebvre: „W Yalais?"

-nuncjusz: „Tak, w Yalais. A teraz, jak widzisz, zapraszają mnie na wszystkie spotkania!"

-arcybiskup Lefebvre: „Wobec tego zgadzasz się z listem bp Adama [biskup Sion, w Yalais] skierowanym do wiernych jego diecezji który wyjaśniał im, dlaczego powinni głosować za rozdziałem Kościoła od państwa?"

-nuncjusz: „Widzisz, społeczne królestwo Naszego Pana jest obecnie bardzo trudne (...) ".

Jak widzicie, mój rozmówca już w to nie wierzy: to „nie jest możliwe" lub jest to „bardzo trudny" dogmat, „którego Papież już by dziś nie napisał" Jak wielu ludzi myśli dziś w ten sposób! Jak wielu nie jest w stanie zrozumieć że Zbawienie naszego P, Jezusa Chrystusa musi być rozprzestrzenione przy pomocy świeckiego społeczeństwa, i w związku z tym państwo musi się stać w granicach porządku doczesnego, instrumentem zastosowania pracy Zbawienia. Oni ci odpowiedzą: „To przecież są dwie różne. rzeczy; mieszasz politykę z religią!"
A jednak wszystko zostało stworzone dla naszego Pana Jezusasą Chrystusa, czyli dla dokonania pracy Zbawienia: wszystko włączając w to świeckie społeczeństwo, które, jak już wam powiedziałem, jest także stworzeniem Pana Boga! Świeckie społeczeństwo nie stanowi jedynie wytworu woli ludzkiej. Wynika ono przede wszystkim ze społecznej natury człowieka, z faktu że Bóg stworzył ludzi tak, aby żyli w społeczeństwie; to jest wpisane w naturę przez Stwórcę. "
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29797 Przeczytał: 321 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 18:38, 04 Lis 2009 Powrót do góry

Orzeczenie Trybunału jest w pełni zgodne z soborową "Deklaracją o wolności religijnej". Od 1 grudnia (wchodzi w życie traktat lizboński podpisany m.in. przez Lecha Kaczyńskiego) to prawo unijne będzie najważniejsze. Przypominam, że polscy biskupi w swojej naiwności gorliwie promowali UE, np. hasłami "Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej" i ignorowali przestrogi eurosceptyków.

Na stronie: [link widoczny dla zalogowanych]
jest wątek pt. "Jeśli nie pójdziesz głosować - zgrzeszysz"

W marcu można było przeczytać: Do sądu za widok krzyża? -- nowa dyrektywa UE!

http://www.traditia.fora.pl/permanentna-rewolucja,27/do-sadu-za-widok-krzyza-nowa-dyrektywa-unii-europejskiej,1712.html#12052

Oj, bardzo ciekawe czasy mamy, a jeszcze ciekawsze chyba nadchodzą.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29797 Przeczytał: 321 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 19:00, 04 Lis 2009 Powrót do góry

Komentarze mnożą się jak grzyby po deszczu. Weszłam na stronę e-kai i można przeczytać:

Jeśli będziemy iść tą drogą, Unia Europejska się rozpadnie!

W ten sposób bp Piotr Jarecki skomentował wczorajszy wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który orzekł, że wieszanie krzyży w klasach szkolnych jest naruszeniem „prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami”.
[link widoczny dla zalogowanych]

Trybunał uderza w istotę kultury chrześcijańskiej

Krzyż jest nie tylko znakiem chrześcijaństwa, ale przede wszystkim znakiem cywilizacji europejskiej – podkreślił abp Tadeusz Gocłowski.
[link widoczny dla zalogowanych]

Zaniepokojony jest również chaldejski bp Shlemon Warduni.

Bp Warduni: wyrok ze Strasburga klęską całego chrześcijaństwa

Orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu jest klęską dla całego chrześcijaństwa – uważa chaldejski bp Shlemon Warduni.

Zdaniem hierarchy wyrok strasburskiego trybunału jeszcze bardziej osłabia mniejszości chrześcijańskie na Bliskim Wschodzie. „Jakiej pomocy możemy oczekiwać od tych, którzy w Europie usuwają symbole swej tradycji dziejowej i religijnej?” - zapytał retorycznie hierarcha. Zaznaczył, iż każdego dnia iraccy chrześcijanie muszą się zmagać o uznanie swych praw do wolności religijnej, podczas gdy ktoś w Europie odmawia ich przestrzegania.

Bp Warduni obawia się, że niebawem środowiska laickie zażądają od chrześcijan wyrzeczenia się swej wiary, by nie drażnili ateistów i niewierzących.
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29797 Przeczytał: 321 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 11:10, 05 Lis 2009 Powrót do góry

Teresa napisał:
Komentarze mnożą się jak grzyby po deszczu.
Jeśli będziemy iść tą drogą, Unia Europejska się rozpadnie!

W ten sposób bp Piotr Jarecki skomentował wczorajszy wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który orzekł, że wieszanie krzyży w klasach szkolnych jest naruszeniem „prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami”.
[link widoczny dla zalogowanych]


Do powyższego artykułu i wypowiedzi bp. Piotra Jareckiego ze strony KNO:

ETPC przypomina katolikom nauczanie Drugiego Soboru Watykańskiego

Zamieszczone fragmenty z Deklaracji Dignitatis Humanae, Drugi Sobór Watykański

Zacytowane fragmenty z książki "Bomby zegarowe Drugiego Soboru Watykańskiego" - ks. Franciszek Schmidberger FSSPX

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29797 Przeczytał: 321 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:38, 11 Lis 2009 Powrót do góry

Od państwowego ateizmu do państwowego laicyzmu w Europie

Wyrok Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie krzyży we włoskich szkołach staje się niebezpiecznym precedensem naśladowanym w innych krajach. O usunięcie ze szkół wszelkich symboli religijnych zaapelowała jedna z greckich organizacji praw człowieka. Powołując się na wyrok w sprawie krzyża, żąda ona zdjęcia wieszanych w greckich szkołach popularnych ikon przedstawiających oblicze Chrystusa. Sprawa trafiła do sądu w Atenach. Tymczasem rząd Włoch odwołał się od strasburskiego wyroku, a w całym kraju mnożą się inicjatywy w obronie krzyża.

Laickość nie oznacza wymazania religii z życia narodu – podkreśla kard. Angelo Sodano. Dziekan Kolegium Kardynalskiego wskazuje jednocześnie na niebezpieczną tendencję zastępowania „państwowego ateizmu” przez „państwowy laicyzm”.

„Droga integracji europejskiej jest długa – powiedział kard. Sodano podczas prezentacji swej książki „Dla nowej Europy”. – Jednak dzięki panującej atmosferze wolności i pragnieniu współpracy można nią obecnie kroczyć szybciej. Niestety na tę drogę stoczył się głaz laicyzmu. Myślę, że pilną rzeczą jest jego usunięcie, by wszystkie narody mogły postępować na drodze integracji. Chrześcijanie uznają oczywiście rozróżnienie między sferą publiczną i religijną, jest to podział uznany i stanowiący dziedzictwo cywilizacji. Ta zasada nie oznacza jednak pomijania religii, czy utrudniania jej obecności w życiu publicznym. Wcześniej w Europie Wschodniej wprowadzono państwowy ateizm. Dziś istnieje niebezpieczeństwo, że Europa Zachodnia pójdzie w kierunku państwowego laicyzmu. W obydwu przypadkach państwo dąży do ignorowania fundamentalnych praw swych obywateli. A to nie ma nic wspólnego z cywilizacją” – dodał kard. Sodano.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29797 Przeczytał: 321 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:42, 11 Lis 2009 Powrót do góry

kard. Angelo Sodano napisał:
(...) Niestety na tę drogę stoczył się głaz laicyzmu. Myślę, że pilną rzeczą jest jego usunięcie, by wszystkie narody mogły postępować na drodze integracji. (...)

Oj! straszny głaz się stoczył, któremu na imię wolność religijna. Bez Chrystusa Pana nikt nic nic uczyni, sam Pan Jezus powiedział; "...bezemnie nic nie uczynicie..." Odrzucać Boga i Krzyż, to największe bluźnierstwo!
Zobacz profil autora
Dragon
Użytkownik


Dołączył: 24 Mar 2009
Posty: 114 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 14:28, 11 Lis 2009 Powrót do góry

Teresa napisał:
Oj! straszny głaz się stoczył, któremu na imię wolność religijna. Bez Chrystusa Pana nikt nic nic uczyni, sam Pan Jezus powiedział; "...bezemnie nic nie uczynicie..." Odrzucać Boga i Krzyż, to największe bluźnierstwo!


Raczej wolność od Pana Boga, a niewola bezbożnictwa.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29797 Przeczytał: 321 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 19:53, 10 Mar 2010 Powrót do góry

Jak podaje [link widoczny dla zalogowanych] sprawą wieszania krzyży we włoskich szkołach zajmie się wyższa instancja Trybunału w Strasburgu.

Włoskie krzyże wracają do Strasburga

Pięciu sędziów na tzw. przedsądzie zadecydowało właśnie o skierowaniu odwołania rządu włoskiego do Wielkiej Izby, czyli drugiej instancji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Proces więc, ale też pewnie debata na temat krzyży w szkołach, nie tylko zresztą włoskich, będzie miała drugi etap.

Jak należy rozumieć werdykt pięciu sędziów?

Taka decyzja oznacza, że dostrzegli w odwołaniu włoskiego rządu poważny problem. Tylko część odwołań dostaje się do drugiej instancji nie ma wątpliwości mec. Bogdana Słupska Uczkiewicz, która prowadziła w Strasburgu (po stronie skarżących) kilkadziesiąt spraw. Trudno jednak powiedzieć, jaki będzie wyrok drugiej instancji. Może ona bowiem utrzymać werdykt pierwszej instancji, ale z inną argumentacją, może oczywiście go też uchylić czy złagodzić.

Podobnego zdania jest dr Grzegorz Bajorek.

Dodaje tylko, iż bywa nieraz w Strasburgu, że gdy rząd bardzo tego chce, to Trybunał czyni pewien ukłon w jego stronę i przyjmuje odwołanie. Wtedy, chociaż wyrok pierwszej instancji bywa utrzymany, stoi za nim większy autorytet, czasem pogłębione uzasadnienie.

Wielka Izba orzeka w składzie 17 sędziów, jej orzeczenia zapadają większością głosów. Przed wyrokiem organizowana jest rozprawa, w składzie orzekającym nie mogą zasiadać sędziowie, którzy orzekali w pierwszej instancji (z wyjątkiem sędziego z danego kraju tutaj włoskiego) oraz prezesa Trybunału. Wyroki Wielkiej Izby są ostateczne.

Przypomnijmy, że w wydanym 3 listopada 2009 r. w pierwszej instancji wyroku siedmiu sędziów orzekło, że krzyże we włoskiej szkole naruszają prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami" oraz wolności religijnej uczniów". A skarżącej, pochodzącej z Finlandii Soile Lautsi Albertin, której dwoje dzieci uczęszczało do państwowej szkoły koło Padwy, zasądził 5 tys. euro zadośćuczynienia za straty moralne wynikłe z nieprzestrzegania europejskiej konwencji praw człowieka.

Przytłaczająca większość Włochów, w tym premier Silvio Berlusconi, uznała orzeczenie Trybunału za zamach na tradycję i tożsamość. Wyrok wywołał burzę nie tylko we Włoszech jako drastyczne ingerowanie Strasburga w tradycję europejską, rodzaj nowej lewicowej nietolerancji ubranej w szaty europejskiego prawa (praw człowieka).

Dodajmy, na co zwracają uwagę zwłaszcza obrońcy wyroku, że we włoskich szkołach kwestia krzyży wygląda nieco inaczej niż Polsce. Tam trzeba je wieszać we wszystkich salach szkolnych.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29797 Przeczytał: 321 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 9:49, 26 Cze 2010 Powrót do góry

Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który zostanie zaskarżony 30 czerwca, jest wyrazem „laickiego fundamentalizmu” – uważa inny przedstawiciel Watykanu, kard. Julián Herranz.

Kościół w obronie krzyża
Laicki ekstremizm stara się zepchnąć religię do sfery prywatnej


Nie mija dyskusja przed rozprawą odwoławczą w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w sprawie zakazu umieszczania krzyży we włoskich szkołach publicznych. Wyrazy poparcia dla obecności znaku Zbawiciela w przestrzeni publicznej wciąż napływają od różnych episkopatów Starego Kontynentu – informuje Radio Watykańskie. W debacie na temat chrześcijańskiej tożsamości Włoch, biorą udział także przedstawiciele Stolicy Apostolskiej: kard. Tarcisio Bertone oraz kard. Julián Herranz.

„Publiczne eksponowanie wizerunku Chrystusa ukrzyżowanego jest wyrazem tożsamości ściśle związanym z uczuciami religijnymi, dziejami i tradycją Włoch, podobnie jak innych narodów europejskich” – stwierdził kard. Tracisio Bertone. Watykański sekretarz stanu wyraził swoją opinię w przesłaniu do uczestników sympozjum: „Wartości i prawo. Sprawa krucyfiksu”, zorganizowanego w Rzymie pod patronatem włoskiego Prezydium Rady Ministrów.

Watykański purpurat wyraził nadzieję, że dyskusja pomoże zrozumieć, iż publiczne umieszczanie symboli religijnych jest ważnym wyrazem wolności wyznaniowej domagającym się właściwego stosowania zasady pomocniczości.

Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który zostanie zaskarżony 30 czerwca, jest wyrazem „laickiego fundamentalizmu” – uważa inny przedstawiciel Watykanu, kard. Julián Herranz. Emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych zwrócił uwagę, że ów laicki ekstremizm stara się zepchnąć religię do sfery prywatnej, eliminując jakikolwiek symbol wiary ze sfery publicznej. Według kard. Herranza, wyrok trybunału w Strasburgu, powołując się na zasadę wolności religijnej, sam tę wolność łamie.

Źródło: Radio Watykańskie:
Kościół w Europie o publicznej obecności symboli religijnych
[link widoczny dla zalogowanych]
Za: [link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29797 Przeczytał: 321 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 9:59, 26 Cze 2010 Powrót do góry

Strasburg: polski rząd nie walczy o krzyż

Dziesięć krajów należących do Rady Europy i 33 eurodeputowanych złożyło apelację od listopadowego wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie obecności krzyży w klasach włoskich szkół. Na akt taki nie zdecydował się rząd Donalda Tuska (PO).

Na liście dziesięciu krajów Rady Europy składających odwołanie, obok władz Włoch znajdują się rządy Rosji, Litwy, Malty, San Marino, Bułgarii, Monako, Cypru, Grecji, Rumunii i Armenii.

Natomiast wśród 33 eurodeputowanych domagających się poszanowania publicznej obecności symboli religijnych są dwaj Polacy: Marek Gróbarczyk i Jacek Włosowicz (obydwaj PiS). Apelację złożyli także przedstawiciele organizacji pozarządowych: Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich, Francuskich Tygodni Społecznych oraz Włoskie Chrześcijańskie Stowarzyszenia Ludzi Pracy.

Źródło KAI:
Apelacja w sprawie krzyży bez Polski
[link widoczny dla zalogowanych]
Za: [link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29797 Przeczytał: 321 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 19:46, 02 Lip 2010 Powrót do góry

Strasburg: trwa rozprawa w sprawie obecności krzyży w sferze publicznej

Zdaniem jednego z prawników, [link widoczny dla zalogowanych] z New York University of Law, wypowiadającego się w kwestii obecności krzyży w sferze publicznej, mimo iż całkowity rozdział Kościoła od państwa może się sprawdzać np. we Francji, to jednak wcale nie oznacza, że wszystkie inne państwa Unii Europejskiej muszą obowiązkowo być świeckie.

Amerykański prawnik pochodzenia żydowskiego przemawiał w środę przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w imieniu państw występujących w tzw. sprawie o włoski krucyfiks.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29797 Przeczytał: 321 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 17:31, 18 Mar 2011 Powrót do góry

Trybunał w Strasburgu przyjął odwołanie Włoch - krzyże mogą zostać w szkołach

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu w pełnym składzie tzw. Wielkiej Izby przyjął 18 marca odwołanie się Włoch od wyroku w sprawie obecności krzyża w szkole. Stosunkiem głosów 15 do 2 sędziowie odrzucili pozew Włoszki fińskiego pochodzenia Soile Lautsi Albertin, domagającej się usunięcia krzyża z klasy, do której chodziło jej dwoje dzieci.

Sąd uznał, że obecność krzyża w szkole nie jest złamaniem praw rodziców do wychowania dzieci według ich przekonań ani prawa dziecka do wolności religijnej w myśl Artykułu 2 Pierwszego Protokołu (prawo do nauczania) i Artykułu 9 (wolność myśli i przekonań religijnych) Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej prał. Aldo Giordano wyraził duże zadowolenie z tego wyroku i oświadczył, że jest to „bardzo pozytywny znak” i że „chrześcijańska tożsamość Europy nadal istnieje a obecność krzyża jest znakiem nadziei”.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)