Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Posoborowa sakralna brzydota Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29797 Przeczytał: 321 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 13:48, 06 Lis 2009 Powrót do góry

Włochy: przeciw sakralnej brzydocie

Artyści, architekci, teolodzy, filozofowie, historycy i dziennikarze podpisali list otwarty przeciwko sakralnej brzydocie skierowany do Benedykta XVI. Apel intelektualistów został opublikowany w kontekście zapowiedzianego na 21 listopada spotkania Papieża z artystami.

Image

Image

Nowy kościół we włoskim Foligno.

- Z dnia na dzień powstają wciąż nowe obiekty sakralne pozbawione sacrum i świadczące o braku znajomości liturgii, kierujące się wyłącznie względami funkcjonalnymi bądź szalonymi i arbitralnymi kaprysami architektów – czytamy nim.

Zdaniem sygnatariuszy listu otwartego współczesna sztuka i architektura sakralna nie sprzyjają spotkaniu z Bogiem, a coraz częściej nawet przeszkadzają. – W naszych kościołach mnożą się abstrakcyjne obrazy i symbole ogólnoreligijne, nie przedstawiają one jednak żadnych treści katolickich – napisali.

Włoscy intelektualiści wyraźnie zaznaczają, że odpowiedzialność za jakość powstających nowych świątyń ponoszą nie tylko architekci, ale przede wszystkim Kościół, który je zamawia. Stąd apel autorów listu do Benedykta XVI, aby poważnie zainteresował się tą sprawą.

Opublikowanie listu otwartego poprzedzone było kilkumiesięczną dyskusją w środowisku ludzi interesujących się we Włoszech sztuką sakralną. Przyczyną debaty stały się gwałtowne protesty mieszkańców umbryjskiego miasta Foligno, niezadowolonych z nowego kościoła w kształcie betonowego sześcianu.

[link widoczny dla zalogowanych]


... i komentarz za: [link widoczny dla zalogowanych]

KOMENTARZ BIBUŁY: Apel niezwykle celnie wskazuje, że za szpetotę współczesnych kościołów odpowiadają nie tylko sami architekci, lecz przede wszystkim “Kościół, który je zamawia”. Bo sprawa jest prosta: to biskupi-apostaci aprobują projekty żydowskich architektów, ateistów bądź innych wrogów Kościoła. Czynią to z różnych względów: czy to z głupoty, z chęci przypodobania się “trendowi”, konszachtów środowiskowych czy jakiejś forsy krążącej pomiędzy Kurią a światkiem biznesu. A tak a propos: czy ktoś spróbował dokonać podliczenia ilu to spośród autorów tych najpaskudniejszych kościołów, to architekci pochodzenia żydowskiego? Byłyby to niezwykle wskazane badania. Zresztą, mniejsza o to, bowiem nadeszła najwyższa pora – i to trzeba powiedzieć jasno – pora na BURZENIE KOŚCIOŁÓW. Oczywiście jest to skrót myślowy, który oznacza budowę godnych budynków sakralnych w miejsce dotychczasowej ohydy, bądź gdy to możliwe, przebudowę dotychczasowych.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 16:04, 10 Mar 2017, w całości zmieniany 4 razy
Zobacz profil autora
Angelight
Użytkownik


Dołączył: 02 Wrz 2009
Posty: 323 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Polska
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 14:02, 06 Lis 2009 Powrót do góry

w końcu ktoś to zauważył
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29797 Przeczytał: 321 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 10:41, 07 Lis 2009 Powrót do góry

Teresa napisał:


Image

Nowy kościół we włoskim Foligno.


"Piękny" ten kościółek, co nie? podoba się wam? Ciekawe.....jaki to styl Wink No takiej brzydoty to jeszcze nie widziałam i faktycznie czy to aby był ksiądz katolicki, co na takie coś, na taka szkaradę wyraził zgodę?


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 16:08, 10 Mar 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Augusto
Użytkownik


Dołączył: 23 Sie 2009
Posty: 8 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 10:36, 08 Lis 2009 Powrót do góry

A ja jestem ciekaw jak to wygląda w śodku.
Mi się to kojarzy z bunkrem z czasów II wś.
Zobacz profil autora
stefan
Moderator


Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1374 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 11:47, 08 Lis 2009 Powrót do góry

Taka budowla jest podobna do nazywanej z niemiecka budowli Blockhaus tzn bunkier w którym jego załoga zamieszkiwała. Taki jak na zdjeciu poniżej:

Image

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29797 Przeczytał: 321 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 12:51, 20 Lis 2009 Powrót do góry

Artyści do Benedykta

2009-11-19

O zerwanych relacjach między Kościołem a współczesną sztuką oraz o tym, jak powinny one wyglądać w przyszłości napisali do papieża artyści i teologowie. "Apel do Jego Świątobliwości Papieża Benedykta XVI" wystosowano przed spotkaniem papieża z przedstawicielami świata sztuki, które odbędzie się w Watykanie 21 listopada br. Sygnatariusze listu krytykują m.in. stan współczesnej architektury sakralnej oraz poziom muzyki rozbrzmiewającej dziś w kościołach.

List opublikowano w językach: włoskim, angielskim, hiszpańskim i szwedzkim. Apel opracowano w kręgu skupionym wokół włoskiego teologa ks. Nicoli Buxa, wiceprzewodniczącego Instytutu Teologii Ekumenicznej w Bari, a zarazem doradcy watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary i współpracownika „L'Osservatore Romano“.

W apelu położono nacisk na odpowiedzialność zwierzchników Kościoła „za wspieranie i wzmocnienie w liturgii, architekturze sakralnej i muzyce kościelnej geniuszu katolickiego, czyli wprowadzenia w najwyższą prawdę i piękno Wcielenia”.

Do inicjatorów apelu, który podpisało już ok. 500 osób, należą m.in. niemiecki pisarz Martin Mosebach, włoski watykanista Sandro Magister oraz rzymski korespondent niemieckiego dziennika „Die Welt“, Paul Badde.

Autorzy opracowania ubolewają nad obecnym upadkiem sztuki kościelnej i wskazują na aktualność słów kard. Gabriele Paleottiego, który 1582 r. zwracał uwagę na nadużyciami związane ze sferą sztuki kościelnej. W swoim liście przywołują słowa włoskiego hierarchy sprzed ponad 400 lat: „Wydaje nam się, że nadużyć nie daje się zbyt łatwo przypisać błędom, które artyści popełniają podczas tworzenia obrazu, lecz błędom tych władców, którzy zlecają artystom i zaniedbują to, aby artystom tak zlecić wykonanie dzieła, aby powstało dzieło takie, jakie być powinno. Ci władcy są prawdziwymi przyczynami nadużyć, gdyż wynikają one z tego, że artyści realizują tylko polecenia, które im się wydaje” – pisał wówczas kard. Palotti.

W apelu nawiązuje się do wygłoszonego przed 45 laty przemówienia Pawła VI do artystów zaznaczając, że obecna sytuacja sztuki sakralnej jest jeszcze gorsza niż wtedy. „Jednym słowem, sztuka i architektura sakralna dzisiaj nie ułatwia słodkiego i ożywczego spotkania z jedynie prawdziwym Bogiem, lecz raczej stale je ogranicza i wypacza” – oceniają autorzy litu.

Zdaniem sygnatariuszy apelu budowle sakralne są odarte z sakralności i budowane bez znajomości zasad liturgii. „Funkcjonalizm, mglisty religijny symbolizm, jak i przypadkowe natchnienie architektów zaciemniają to co katolickie, a melodie i pieśni w swojej prozaicznej treści coraz mniej mają do czynienia z uroczystą tradycją chorału gregoriańskiego” – stwierdzają sygnatariusze apelu.

Wzywają przedstawicieli Kościoła, aby „ponownie wzięli w swoje ręce artystyczną twórczość sakralnej architektury i muzyki i aby była ona kształtowana zgodnie z katolickimi kryteriami oraz spełniała na polu estetyki niezbywalne zasady: pełni (integritas), proporcji (proportio) i piękna formy (splendor formae)”.

„Piękne jest to, co się od pierwszego wejrzenia podoba. I tak ze swej natury sztuka sakralna musi się w najwyższym stopniu podobać i cieszyć swym widokiem. Od strony teologicznej jej zasadą i źródłem musi być wcielenie Syna Bożego. Wszelka sakralność, również liturgia, wywodzi się z tego, że pochodzi z góry, od Trójjedynego Boga i dlatego jest cząstką nieba na ziemi. Sztuka służy liturgii i dzięki temu może być rozumiana jako widzialne uprzytomnienie sobie tajemniczych i nadprzyrodzonych wydarzeń. Wierność Wcieleniu i wierność liturgii są dwoma filarami katolickiej sztuki sakralnej” – napisali autorzy apelu.

Artyści i teologowie apelują też o „czystość muzyki kościelnej“, która jest „zasadą konstrukcyjną rzymskiej liturgii“. Dlatego musi ona zostać oczyszczona z wszelkich świeckich elementów.

Na zakończenie autorzy listu proszą papieża, aby pomógł ponownie odzyskać sakralnej sztuce i architekturze jej prawdziwie katolicki charakter. „Tak mógłby Kościół w czasie świeckiego, irracjonalnego i zaślepionego barbarzyństwa być mecenasem i strażnikiem nowej i prawdziwie oryginalnej sztuki, z której na nowo wyrastałoby wewnętrzne piękno, które promieniuje z prawdy Jezusa Chrystusa” – napisali sygnatariusze apelu do Benedykta XVI.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29797 Przeczytał: 321 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 11:04, 03 Lut 2011 Powrót do góry

O tym nowym, supernowoczesnym kościele we włoskim Foligno, wiecej można przeczytać i obejrzeć tu:
[link widoczny dla zalogowanych]

Betonowe Jeruzalem

Zaniepokojeni brzydotą współczesnej sztuki sakralnej włoscy intelektualiści napisali list otwarty do Benedykta XVI. Architektoniczne koszmary powstają nie tylko we Włoszech, to problem sztuki współczesnej, która chce desakralizować przestrzeń.

Dyskusja włoskich architektów, artystów, krytyków, filozofów, historyków trwa już od kilku miesięcy, a jej powodem jest wybudowanie nowego kościoła we włoskim mieście Foligno. Foligno to średniowieczne urocze umbryjskie miasteczko, z piękną katedrą i wieloma zabytkami, położone na wzgórzach. Tam właśnie postawiony został wielki betonowy sześcian – nowy kościół.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]

Architektoniczne koszmary powstają nie tylko we Włoszech:

[link widoczny dla zalogowanych]

Katedra w Brazylii projektu Oscara Niemeyera
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29797 Przeczytał: 321 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 14:10, 04 Lut 2011 Powrót do góry

Jak powstają takie architektoniczne koszmary, które desakralizują przestrzeń, to musi być wyraźny sprzeciw. Ostatnio za [link widoczny dla zalogowanych] mogliśmy przeczytać surową ocenę współczesnej sztuki sakralnej, jaką przedstawił kard. Ravasi, a które to słowa wywołały we Włoszech niemałe poruszenie.

Tekst tych wypowiedzi zamieszczony jest też tu:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/kard-ravasi-dobra-architektura-sakralna-przemienia-serca,5698.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 21:52, 30 Sty 2014, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29797 Przeczytał: 321 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 19:13, 05 Sty 2013 Powrót do góry

Z archidiecezji fryburskiej (Niemcy, diecezja abp. Zollitscha).

Image

Kaplica Maryi, Matki Wierzących we Fryburgu (2002):
[link widoczny dla zalogowanych]

Image

Kaplica na Akademii Katolickiej Archidiecezji we Fryburgu (2000):
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]

Image

Kaplica św. Katarzyny Sieneńskiej w Gimnazjum św. Dominika w Karlsruhe:
[link widoczny dla zalogowanych]

Za: [link widoczny dla zalogowanych]

Czy to jeszcze katolickie Confused jakie tu sacrum? niesamowite Rolling Eyes


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 18:52, 29 Wrz 2015, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29797 Przeczytał: 321 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 12:40, 01 Lut 2013 Powrót do góry

Kard. Cañizares: piękno pochodzi od Boga i do Niego prowadzi

Piękno pochodzi od Boga i do Niego prowadzi - przypomniał prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Antonio Cañizares Llover. Wygłosił on przemówienie do profesorów i studentów architektury, sztuki sakralnej i liturgii Uniwersytetu Europejskiego w Rzymie. Uczestniczą oni w forum, które pod patronatem tej dykasterii rozpoczyna po raz szósty cykl zajęć akademickich o zadaniach architektów i artystów w kontekście przestrzeni sakralnej i jej funkcji w Kościele.

Hiszpański purpurat kurialny przypomniał, że owa przestrzeń powinna gościć trzy wielkie tajemnice chrześcijaństwa: Wcielenie, Krzyż i Eucharystię. Stąd kościół, rozumiany jako miejsce kultu, nie może być ahistoryczną czy bezkształtną bryłą. Jednocześnie budynek taki powinien znajdować swoje estetyczne dopełnienie we wspólnocie, która sprawuje w jego wnętrzu liturgię. Nie do pomyślenia jest kościół, nawet piękny w swej formie, jednak „niemy” na skutek braku celebracji.

Architektoniczne formy i elementy wystroju wraz z muzyką i gestami mają razem żyć i promieniować liturgią – stwierdził kard. Cañizares. Dodał, że przestrzeń sakralna jest stworzona również dla człowieka i jego wolności, by mógł on tam spotkać Boga dzięki spotkaniu z pierwotnym pięknem. Z kolei sprawowanie tam sakramentów w atmosferze piękna stanowi antidotum na współczesne zagubienie, samotność i brak poczucia sensu.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 13:33, 17 Lis 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29797 Przeczytał: 321 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 22:45, 03 Lut 2013 Powrót do góry

Betonowe kościoły szwajcarskiego architekta Waltera M. Förderera:

Kościół św. Krzyża w Chur (Szwajcaria) (1969)
[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Image

Kościół św. Jana w Lucernie-Würzenbach (Szwajcaria) (1970)

Image

[link widoczny dla zalogowanych]

filmik: https://www.youtube.com/watch?v=HLoqXjuURVI

Kościół św. Mikołaja w Hérémence (Szwajcaria) (1971)
[link widoczny dla zalogowanych]


Image

Image

Za: [link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 13:32, 17 Lis 2018, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29797 Przeczytał: 321 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 22:47, 03 Lut 2013 Powrót do góry

Kościół św. Pawła w Heidelbergu (1972):
[link widoczny dla zalogowanych]

Image

Tabernakulum

Image

Za: [link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29797 Przeczytał: 321 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 22:55, 03 Lut 2013 Powrót do góry

Projekt, który zdobył 1. miejsce w konkursie na odbudowę zniszczonej przez trzęsienie ziemi w 2010 r. katedry w Port-au-Prince na Haiti (arch. Segundo Cardona).

Image

Ze starej katedry ma pozostać tylko fasada z rozetą, w miejscu dawnej nawy powstanie dziedziniec (ogród). Nowa katedra została zaprojektowana na planie koła z ołtarzem w centrum; ściana od strony ogrodu ma być przesuwana. Budowla ma być bardziej odporna na wstrząsy sejsmiczne.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

Bloger Pablo Pomar skomentował ten projekt, przytaczając słowa Baltasara Graciána (Agudeza y arte de ingenio, 1648):
"Pomysłowość w sztuce nie poprzestaje na samej prawdzie (jak rozsądek), ale dąży do piękna. W architekturze zbyt małą rzeczą byłoby zapewnić trwałość, gdyby się nie oczekiwało ozdobności".

[link widoczny dla zalogowanych]

Za: [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 19:33, 21 Lip 2015, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29797 Przeczytał: 321 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 21:20, 03 Cze 2013 Powrót do góry

Kard: Ravasi: kościoły nie są budowane z myślą o Bogu!

Image

Kardynał Ravasi i we wstawce u góry kościół zbudowany w 2009 roku w Foligno.

Kardynał Ravasi - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury – zauważył, że coraz częściej nowe kościoły projektowane są w celu zdobycia prestiżowych nagród, a nie dla chwały Boga i kultu. Rośnie sprzeciw Watykanu wobec ultra-nowoczesnych świątyń, powstających we Włoszech, jak i na całym świecie, najczęściej według projektów zupełnie świeckich i rozrywanych architektów.

- Brak spójności między architektem a wspólnotą wierzących to rzecz negatywna. Coś poszło źle – zauważył hierarcha. [link widoczny dla zalogowanych] przypominający swoją bryłą monolityczny postument, a nie obiekt katolickiego kultu. W rodzinnej miejscowości Ravasiego (Merate w Lombardi) kapłan musiał wprowadzić do kościoła, już po jego budowie, własny obraz Matki Bożej. Architekt nie przewidział go w projekcie wnętrza.

– Problem polega na tym, że w katolicyzmie, w przeciwieństwie do protestantyzmu, rzeczy takie jak ołtarze i obrazy są niezbędne, tymczasem architekci mają tendencje do skupiania się w to miejsce na przestrzeni, linii, świetle, dźwięku – tłumaczy kard. Ravasi. Jak dodał, po raz ostatni architekci współpracowali blisko z Kościołem w czasach… baroku.

Antonio Paolucci, szef watykańskich muzeów, w ostatnim czasie wypowiedział się w podobnym tonie. Odnosząc się do publikacji, opisującej kościoły na rzymskich przedmieściach, wybudowane od roku 1990 stwierdził, że… nie mają one zbyt wiele wspólnego z duchem modlitwy. – W najlepszym wypadku przypominają muzea, to przestrzenie, które nie sugerują modlitwy ani medytacji – stwierdził Paolucci.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

Ten Kościół w Foligno rozpoczyna ten wątek.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29797 Przeczytał: 321 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 21:46, 30 Sty 2014 Powrót do góry

środa, 29 stycznia 2014
z cyklu: arcydzieła sztuki posoborowej

Fryderyk Press, Pieta
[link widoczny dla zalogowanych]
miśnieńska porcelana

Tak, drodzy Czytelnicy. To skrzyżowanie robota *) z otwieraczem do butelek przedstawia ponoć Najświętszą Marię Pannę trzymającą na swem Łonie Umęczonego Zbawiciela. A kto tego nie widzi ten cham, prostak, pelagianin, tradziuch, schizmatyk i matoł.

Image

Image

(...)

jako bonus - nagrobek twórcy tego czegoś - Fryderyka Pressa.

Image

[link widoczny dla zalogowanych]

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]

Msza św. w tym kościele na 65. Rocznicę zniszczenia Drezna
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)