Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Promocja pedagogiki i kultury pokoju - dialogu międzyrelig. Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29864 Przeczytał: 218 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 19:26, 05 Mar 2009 Powrót do góry

Promocja pedagogiki i kultury pokoju - dialogu międzyreligijnego

Katolicy i muzułmanie ustalili, że by chronić młodzież przed fanatyzmem i przemocą, trzeba zmienić książki szkolne tak, by przedstawiane w nich religie nie raziły niczyich uczuć. Oburzeni muzułmanie z Egiptu zapowiedzieli, że nie będą nic zmieniać. Niech to zrobi Zachód.

Tematem przewodnim corocznego spotkania Komitetu Wspólnego do spraw dialogu między katolikami i muzułmanami, które odbyło się w Rzymie w dniach 24-25 lutego tego roku była „Promocja pedagogiki i kultury pokoju”.

Spotkaniu przewodniczyli kardynał Jean-Louis Tauran, przewodniczący Papieskiej Rady do spraw dialogu międzyreligijnego i profesor Ali Abd al-Baqi Shahata, sekretarz generalnego Uniwersytetu Islamskiego Al-Azhar w Kairze. W końcowej deklaracji uczestnicy spotkania napisali, że "chrześcijanie i muzułmanie uważają pokój za dar od Boga" i “owoc ludzkiego wysiłku”, przypominając o obowiązku „odpowiedzialnych religijnych do wprowadzania kultury pokoju”, przede wszystkim poprzez „nauczanie i kazania”.

- Trzeba być szczególnie uważnym na młodych, którzy są „przyszłością wszystkich religii” i chronić ich od „fanatyzmu” i „przemocy” - uznali katolicy i muzułmanie.

- Kultura pokoju - powinna dotknąć wszystkie aspekty życia: formację religijną, edukację, relacje międzyludzkie i wyrażenia artystyczne w ich różnorodnych formach – czytamy w deklaracji.

- W tym celu, powinno się przejrzeć podręczniki szkolne, żeby nie zawierały dokumentów, które mogą uwłaczać uczuciom religijnym innych wierzących poprzez błędną prezentację dogmatów, aspektów etycznych czy rekonstrukcji historycznych innych religii - czytamy w deklaracji.

Deklaracja watykańska nie podaje, jak miałby wyglądać rewizja podręczników szkolnych dotycząca tych dwóch religii.

Jednak porozumienie dotyczące rewizji szkolnych książek podpisane między przedstawicielami Uniwersytetu Al-Azhar, będącego największym autorytetem w świecie sunnickim w dziedzinie religijnej i Watykanem, wywołało ostry sprzeciw w Egipcie.

- Muzułmanie szanują wszystkie religie – powiedział szejk Youssef al-Badri kaznodzieja i były pracownik Uniwersytetu Al-Azhar. Muzułmanie z naciskiem oświadczają, że podręczniki szkolne w krajach muzułmańskich nie zawierają materiału obraźliwego.

El-Badri, jak wiele osób, uważa, że problem jest raczej ze strony Zachodu, który zniesławia islam i proroka Mahometa.

- Muzułmanie nie potrzebują na nowo pisać podręczników - wyjaśnia Taha Riyan, profesor na Uniwersytecie Al-Azhar. - Islam wzywa do szacunku wobec innych religii.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 9:54, 12 Cze 2016, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29864 Przeczytał: 218 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 20:56, 17 Cze 2013 Powrót do góry

Cytat:
(...) El-Badri, jak wiele osób, uważa, że problem jest raczej ze strony Zachodu, który zniesławia islam i proroka Mahometa. (...)

O tej "obrazie" proroka można wiele przeczytać, wystarczy ostatni głośny news, kto kogo obraża:

Brutalny atak w Londynie. Obcięli głowę krzycząc "Allahu akbar"
(...)
http://www.traditia.fora.pl/bracia-w-wierze-swiat-postepu,19/brutalny-atak-w-londynie-obcieli-glowe-krzyczac-allahu-ak,9802.html

więcej tematów tu:
http://www.traditia.fora.pl/bracia-w-wierze-swiat-postepu,19/


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 9:57, 12 Cze 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29864 Przeczytał: 218 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 20:59, 17 Cze 2013 Powrót do góry

Wielka Brytania: zakończenie wizyty kard. Taurana

Pouczającą i ubogacającą nazwał swoją pięciodniową wizytę w Wielkiej Brytanii kard. Jean-Louis Tauran. Na zakończenie pobytu na Wyspach przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego celebrował Eucharystię w katedrze westminsterskiej.

W homilii kard. Tauran zachęcił brytyjskich katolików do utrzymywania serdecznych relacji z wyznawcami innych religii i promowania idei pokoju. „W świecie, który staje się coraz bardziej wielowyznaniowy i w którym życie z ludźmi pochodzącymi z innych tradycji religijnych jest nieuniknioną egzystencjalną rzeczywistością, Święta Matka Kościół wzywa nas słowami Papieża Franciszka, by promować międzyreligijny dialog jako katalizator do podejmowania starań na rzecz pokoju i budować mosty między wszystkimi ludźmi, w taki sposób, by każdy mógł dostrzec w innym nie wroga czy rywala, ale brata lub siostrę” – powiedział przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.

Podczas wizyty w Wielkiej Brytanii kard. Tauran odwiedził przedstawicieli lokalnych wspólnot hinduistów, dżinistów i sikhów. Wziął także udział w międzyreligijnym spotkaniu pod hasłem „Razem w modlitwie o pokój”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Na jakim fundamencie ten pokój ma być budowany? Confused


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 9:50, 12 Cze 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29864 Przeczytał: 218 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 21:09, 17 Cze 2013 Powrót do góry

Proponuję poczytać tu:

"(...)I tylko wówczas na tej ziemi będzie pokój, kiedy będzie panował Nasz Pan Jezus Chrystus.(...)"

http://www.traditia.fora.pl/bractwo-kaplanskie-sw-piusa-x-fsspx,32/sw-ii-i-odrzucenie-spolecznego-panowania-naszego-pana,8737.html


Szczególne lekarstwo na zarazę dzisiejszych czasów - Pius XI
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kult-nspj-chrystusa-krola-i-intronizacja,47/szczegolne-lekarstwo-na-zaraze-dzisiejszych-czasow-pius-xi,9787.html


Nauka o tolerancji, którą Kościół przez wieki wypracował i głosił poszła do lamusa, a warto sięgnąć:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/zmiany-po-svii-nom-novus-ordo-missae,6/abp-tomasi-wolnosc-religijna-sluzy-dobru-calej-ludzkosci,8466.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 9:48, 12 Cze 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29864 Przeczytał: 218 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 9:52, 21 Sie 2015 Powrót do góry

Kard. Tauran w Rimini: jak dialogować z innymi?

Image

Kard. Jean-Louis Tauran

Rozwiązanie problemu fundamentalizmu leży w gestii samych religii – uważa kard. Jean-Louis Tauran. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego zabrał głos w czasie inauguracyjnej sesji Mityngu Przyjaźni w Rimini.

Zdaniem kard. Taurana, aby religie mogły sprostać problemowi fundamentalizmu, muszą podjąć trzy wyzwania dialogu międzyreligijnego. Po pierwsze, powinny być w pełni świadome swej tożsamości. Dialogu z innymi nie można bowiem prowadzić w atmosferze dwuznaczności i niedomówień. Ponadto powinny być otwarte na inność, to znaczy widzieć w innym nie wroga, lecz partnera. Trzecim warunkiem dialogu międzyreligijnego jest szczerość intencji. Dialog może sprzyjać nawróceniu, ale nie może być jego głównym celem. Dialogujemy po to, by wspólnie przebyć pewien odcinek drogi ku prawdzie – uważa szef watykańskiej dykasterii.

Kard. Tauran zaznaczył też, że żyjemy w bardzo paradoksalnych czasach. Z jednej strony mówi się o śmierci Boga. Zarazem jednak wystarczy spojrzeć na pierwsze strony gazet, by zobaczyć, że Bóg nadal znajduje się w centrum uwagi.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29864 Przeczytał: 218 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 10:19, 21 Sie 2015 Powrót do góry

(...)

W październiku 1985 r. abp Lefebvre przedłożył Kongregacji Nauki Wiary dokument zawierający 39 wątpliwości (łac. dubia) dotyczących niezgodności pomiędzy nową soborową doktryną o wolności religijnej a niezmiennym nauczaniem Kościoła. Odpowiedź jaka otrzymał na dubia z Rzymu, abp Lefebvre postrzegał jako:

"znak, na który czekałem, znak poważniejszy niż Asyż. Czym innym jest bowiem poważny i gorszący czyn, a czym innym głoszenie fałszywych zasad, które mają w praktyce katastrofalne konsekwencje – obalenie społecznego panowania naszego Pana Jezusa Chrystusa" - biografia abp Lefebvre


W lipcu, a konkretnie 14 lipca 1987 roku, abp Lefebvre powiedział kardynałowi Ratzingerowi:

„Proszę posłuchać, Eminencjo, jest nam bardzo ciężko wzajemnie się zrozumieć, wzajemnie się porozumieć, ponieważ jeśli idzie o odbudowę Królestwa Naszego Pana Jezusa Chrystusa, Wy jesteście za tym, aby więcej o nim nie mówiono, aby o nim milczano wobec społeczeństwa obywatelskiego, aby nie mówiono o Królestwie Naszego Pana Jezusa Chrystusa, aby wszystkie religie mogły się czuć nieskrępowane w naszym społeczeństwie i aby tym samym istniał nie tylko Nasz Pan Jezus Chrystus, a więc religia katolicka. Nie należy przesadzać z tym panowaniem Naszego Pana Jezusa Chrystusa nad społeczeństwem, aby nie wprawiać w gniew żydów, buddystów, mahometan z powodu krzyża i wiary w Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Takie jest Wasze stanowisko.

Ale nam chodzi o coś całkiem przeciwnego. My chcemy, aby panował Nasz Pan Jezus Chrystus, ponieważ tylko On jest Bogiem, ponieważ nie ma innego Boga, ponieważ my, kiedy umrzemy i znajdziemy się w wieczności, nie będziemy mieli innego Boga, przed którym staniemy, oprócz Naszego Pana Jezusa Chrystusa, który będzie naszym Sędzią. Tu solus Dominus, Tu solus Altissimus, śpiewaliśmy właśnie w Gloria. Nie istnieje żaden inny Bóg. Ani Budda nie przyjmie nas w niebie, ani Mahomet, ani Luter, tylko Nasz Pan Jezus Chrystus. On, który nas stworzył, On, dzięki któremu jesteśmy na ziemi, On, który nas zbawił i oczekuje nas w wieczności. Dlatego też chcemy, aby On panował. Bądź wola Twoja, jako w niebie tak i na ziemi. W niebie jak i na ziemi. Bóg wie, czy Jego Wola spełni się na ziemi. Jeśli spełni się w niebie, musi się także spełnić na ziemi. Bądź wola Twoja, jako w niebie tak i na ziemi. „Przyjdź Królestwo Twoje”. To jest to, czego ja nauczam”.


I dalej powiedziałem kardynałowi: „Tego nauczam moich seminarzystów, to noszą oni w swoich sercach. Oni myślą tylko o jednym, oni mają tylko jedno pragnienie: apostolstwo w imię panowania Naszego Pana Jezusa Chrystusa w rodzinach, w duszach, w społeczeństwie. Myślą o tym, aby Jezus wszędzie panował.
Z tego powodu tak trudno jest nam się zrozumieć. Wasz ekumenizm niszczy panowanie Naszego Pana Jezusa Chrystusa w społeczeństwie. Dlatego tytuł książki, którą niedawno napisałem, brzmi: Oni Jego zdetronizowali. Wy zdetronizowaliście Naszego Pana Jezusa Chrystusa, i to jest wytłumaczenie sytuacji, którą dziś przeżywamy”.


Fragment z kazania J. E. arcybiskupa Marcela Lefebvre’a wygłoszonego dnia 3 października 1987 r. w Ecóne podczas Mszy świętej pontyfikalnej z okazji 40-lecia otrzymania przez niego sakry biskupiej, w obecności 4000 wiernych


Pisałam o tym tu:

http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/bez-boga-europa-popadnie-w-nieludzka-utopie,436.html#51210
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29864 Przeczytał: 218 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 21:40, 25 Sie 2015 Powrót do góry

Wstrząsające świadectwo kapłana z Iraku: Państwo Islamskie to prawdziwe oblicze islamu

Image

Bojownicy Państwa Islamskiego

Muzułmanie dobrze żyją z chrześcijanami tylko wtedy, kiedy są w mniejszości. Kiedy chrześcijanin żyje w środowisku muzułmańskim współistnienie dwóch religii jest niemożliwe – powiedział na Mityngu Przyjaźni w Rimini ks. Joseph Shimshon Al-Bazi. Jest on katolickim kapłanem z Bagdadu, który pracuje jednak wśród chrześcijańskich uchodźców w Irbilu. Przybył na Mityng, aby zaświadczyć o doświadczeniach, jakie wynieśli iraccy chrześcijanie z relacji z muzułmanami.

Nie są to doświadczenia dobre. Jego zdaniem Państwo Islamskie to prawdziwe oblicze islamu. Islamiści robią to samo, co robił Mahomed 1400 lat temu – powiedział iracki kapłan. Podkreślił on, że w walkach na Bliskim Wschodzie bynajmniej nie chodzi o ropę naftową, lecz o sam islam, o konflikt między sunnitami i szyitami. Przypomniał, że chrześcijanie byli tam prześladowani jeszcze przed pojawieniem się Państwa Islamskiego. Ks. Al-Bazi doświadczył tego na własnej skórze. Był więziony i torturowany. Różaniec odmawiał, posługując się łańcuchem, którym był skuty. Wie, że wcześniej czy później zostanie zabity. Martwi go jednak los jego wiernych, którzy są przerażeni wizją przyszłości. Są bowiem świadomi, że będą ją musieli dzielić z muzułmanami. Jego zdaniem najgorsze jeszcze przed nami. Kolejne pokolenia islamistów będą bardziej radykalne. Muzułmanie umiarkowani chyba już nie istnieją – powiedział proboszcz z Irbilu.

Iracki kapłan ostrzega też Zachód. „Rak stoi u waszych drzwi. Zniszczą was. My chrześcijanie jesteśmy jedyną grupą, która zobaczyła złe oblicze islamu” – powiedział w Rimini ks. Al-Bazi.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)