Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Msza Papieża: budowanie pokoju zacząć od serc i rodzin Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29480 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 10:08, 09 Wrz 2016 Powrót do góry

Franciszek wznowił Msze u św. Marty

Image

Do proszenia Boga o dar mądrości, by wprowadzać pokój w sprawach życia powszedniego zachęcił Franciszek wiernych podczas porannej Mszy św. w Domu Świętej Marty. Papież wznowił, w Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, poranne spotkania eucharystyczne z udziałem wiernych.

Zaznaczył, że pokój buduje się nie tyle w oparciu o międzynarodowe fora, ile przyjmując go jako Boży dar budowany w miejscach niepozornych, na przykład w ludzkim sercu, przyjmując Boga, który jest Emanuelem, Bogiem-z nami to znaczy pokojem.

Papież zauważył, że dzisiejsza liturgia już w modlitwie kolekty wypowiada słowo pokój, gdy kapłan prosi Boga o łaskę, aby wierni zostali utwierdzeni w pokoju. Dodał, że to utwierdzenie związane jest z faktem, iż pokój jest procesem rozgrywającym się w ludzkim życiu, a zatem każdy musi pracować, aby się on rozwijał. Odnosząc się do czytanego dziś rodowodu Pana Jezusa (Mt 1,1-16.18-23) Ojciec Święty stwierdził:„A ta droga świętych i grzeszników mówi nam, że również my powinniśmy wziąć ten dar pokoju i uczynić go drogą w naszym życiu, sprawić aby wkroczył w nas, w świat. Pokoju nie buduje się z dnia na dzień; pokój jest darem, ale darem, który należy podjąć i przepracowywać na co dzień. Z tego względu możemy powiedzieć, że pokój jest darem, który staje się rękodziełem w ludzkich rękach. To my ludzie mamy każdego dnia dokonywać kroku do pokoju: to nasza praca. To nasza praca z otrzymanym darem: budowanie pokoju”.

Następnie papież zwrócił uwagę na drugie słowo dzisiejszej liturgii: małość, uniżenie zarówno Maryi Panny jak i Betlejem – „najmniejszego wśród plemion judzkich” (Mi 5,1). Wskazał, że pokój jest darem, który musi być wypracowywanych w małych rzeczach dnia powszedniego.

„Nie wystarczają wielkie manifesty na rzecz pokoju, wielkie spotkania międzynarodowe, jeśli później nie realizuje się tego pokoju w małych rzeczach. Można wręcz mówić o pokoju posługując się wspaniałymi słowami, robić wielkie konferencje ... Ale jeśli w twoim małym zakresie, w twoim sercu nie ma pokoju, w twojej rodzinie, między sąsiadami, miejscu pracy - nie ma pokoju, to nie będzie go także w świecie” – powiedział Ojciec Święty.

Franciszek zachęcił zgromadzonych, by prosili Boga o łaskę mądrości budowania pokoju w małych rzeczach dnia powszedniego, ale kierując wzrok ku perspektywie całej ludzkości, właśnie dziś, gdy przeżywamy wojnę, a wszyscy wołają o pokój. Dlatego zdaniem papieża warto wyjść od następującego pytania: „Jakie jest dziś twoje serce? Czy jest pojednane?" "Jeśli nie, to zanim będziemy mówić o pokoju, uporządkujmy nasze serce. Jak się dziś przedstawiają relacje w twojej rodzinie? Czy jesteście pogodzeni? Jeśli nie potrafisz rozwijać twojej rodziny, twojego kapłaństwa, twojego zgromadzenia w pokoju, to nie wystarczą słowa na rzecz pokoju w świecie. Moje pytanie, które dziś pragnę postawić jest następujące: w jakim stanie jest serce każdego z nas? Czy jest pogodzone? Jak wyglądają relacje w naszych rodzinach? Czy jesteśmy pojednani? – aby dotrzeć w końcu do pojednanego świata” – zakończył swoją homilię Ojciec Święty.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29480 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 10:11, 09 Wrz 2016 Powrót do góry

Poranna Msza Papieża: budowanie pokoju zacząć od serc i rodzin

Image

Papież Franciszek w Kaplicy Domu św. Marty

Nie będzie pokoju na świecie, jeśli nie ma go w naszych sercach, rodzinach i wspólnotach – mówił Franciszek na porannej Eucharystii. Po wakacyjnej przerwie wznowił on Msze dla wiernych w kaplicy swej watykańskiej rezydencji. Nawiązując do dzisiejszych czytań ze święta Narodzenia Matki Bożej, Papież zauważył, że pokój jest drogą, darem Boga, który musimy codziennie rozwijać.

„Ta droga świętych i grzeszników pokazuje nam, że również my powinniśmy przyjmować ten dar pokoju i torować mu drogę w naszym życiu, wpuścić go do swego wnętrza, do świata. Pokoju nie zaprowadza się z dnia na dzień. Pokój jest darem, który trzeba podjąć i nad którym trzeba pracować każdego dnia. Dlatego można powiedzieć, że pokój jest darem, który staje się dziełem rąk ludzkich. To my ludzie musimy codziennie robić kolejny krok w kierunku pokoju. Jest to naszym zadaniem. Musimy pracować nad tym darem, który otrzymaliśmy. Musimy zaprowadzać pokój”.

Franciszek zauważył, że zależy to od tego, czy będziemy zwracać uwagę na małe rzeczy. O tym co małe mówi też dzisiejsza liturgia. Mała i niepozorna jest sama Maryja, której urodziny dziś świętujemy. Małe jest również Betlejem, w którym ma się narodzić Jezus.

„Pokój jest darem, który musimy urabiać każdego dnia w małych rzeczach, w małych sprawach codzienności. Nie wystarczą wielkie manifestacje pokojowe, wielkie międzynarodowe spotkania, jeśli potem nie zabiega się o pokój w tym, co jest małe. Co więcej, możesz mówić wspaniałe rzeczy o pokoju, organizować wielkie konferencje, ale jeśli u ciebie w tym co jest małe, w twym sercu, w twej rodzinie, w twoim osiedlu, w twym miejscu pracy nie ma pokoju, to nie będzie go także na świecie”.

Franciszek podkreślił, że trzeba zatem modlić się o dar mądrości, byśmy umieli zaprowadzać pokój w małych sprawach życia codziennego, ale mając na względzie całą ludzkość. Trzeba to robić właśnie dziś, kiedy trwa wojna, a wszyscy domagają się pokoju. Dlatego sami musimy stawiać sobie pytanie o pokój we własnym życiu – powiedział Papież.

„Jakie jest dziś twoje serce? Czy jest w nim pokój? A jeśli nie ma w nim pokoju, to zanim zaczniesz mówić o pokoju, uporządkuj swoje serce w pokoju. A twoja rodzina, jaka jest? Czy jest w niej pokój? Jeśli ty nie potrafisz żyć w pokoju w twej rodzinie, w twej wspólnocie kapłańskiej, w twoim zgromadzeniu, nie wystarczą słowa na rzecz pokoju w świecie. To pytanie chciałbym dziś postawić: „akie jest serce każdego z nas? Czy jest w nim pokój? Jaka jest rodzina każdego z nas? Czy jest w niej pokój? Tak trzeba. Aby na świecie mógł zapanować pokój”.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)