Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Jedyny na świecie meczet Maryi Dziewicy Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 13:57, 09 Cze 2015 Powrót do góry

Jedyny na świecie meczet Maryi Dziewicy

Image

W nadmorskim mieście Tartus w Syrii powstał meczet al-Sayyida Maryam - Maryi Dziewicy. Według państwowych mediów jest to jedyne na świecie miejsce muzułmańskiej modlitwy, noszące takie wezwanie.

Otwierając meczet 6 czerwca syryjski minister ds. religijnych stwierdził, że jego budowa symbolizuje otwartość islamu w jaskrawym kontraście z jego wypaczeniami ze strony ekstremistów. - Nadanie meczetowi nazwy al-Sayyida Maryam jest wyrazem wiary w wersety Koranu, który łączy, a nie dzieli ludzi według religii - oświadczył Mohammad Abdel-Sattar al-Sayyed.

Matka Jezusa Chrystusa jest wspominana w kilku surach Koranu, a sura nazwana jej imieniem jest jedną z zaledwie ośmiu noszących imię jakiejś osoby. Maryja jest także jedyną kobietą wymienioną z imienia w Koranie. Zaszczytu tego nie dostąpiła nawet matka, żona ani córki Mahometa.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 16:28, 29 Lip 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 14:11, 09 Cze 2015 Powrót do góry

Polecam bardzo ciekawy artykuł, wypowiedź amerykańskiego arcybiskupa Fultona J. Sheena:

Przez Maryję do Jezusa

Nienawiść krajów muzułmańskich wobec Zachodu staje się obecnie nienawiścią wobec chrześcijaństwa. Mimo że politycy nie biorą tego jeszcze pod uwagę, wciąż istnieje poważne zagrożenie, że doczesna siła islamu powróci, a wraz z nim powróci niebezpieczeństwo, iż pokona on Zachód, który przestał być chrześcijański, aby utwierdzić się jako wielka antychrześcijańska siła w świecie. Muzułmańscy pisarze mówią: Gdy szarańcza obsiądzie czarną chmarą niezmierzone kraje, będzie ona niosła na skrzydłach te oto arabskie słowa: jesteśmy tłumem Boga, każdy z nas ma dziewięćdziesiąt dziewięć jaj, a gdybyśmy mieli ich sto, spustoszylibyśmy świat wraz ze wszystkim, co się na nim znajduje.

Pytanie brzmi: W jaki sposób powinniśmy zapobiec wykluciu z setnego jaja? Jestem mocno przekonany, że obawy dotyczące muzułmanów nie ziszczą się, lecz że wyznawcy islamu nawrócą się w końcu na chrześcijaństwo i stanie się to w sposób, którego nie spodziewają się nawet nasi misjonarze. Wierzę, że stanie się to nie poprzez bezpośrednie głoszenie nauki chrześcijańskiej, lecz przez wezwanie muzułmanów do oddawania czci Matce Boga. Oto moja linia argumentacji:

Koran, który jest świętą księgą muzułmanów, zawiera wiele ustępów dotyczących Najświętszej Dziewicy. Przede wszystkim Koran wierzy w Jej Niepokalane Poczęcie i w dziewicze narodzenie Jezusa. Trzecia sura Koranu sytuuje historię rodu Maryi w genealogii, która sięga do czasów Abrahama, Noego i Adama. Gdy porównamy opis narodzin Maryi w Koranie z apokryficzną ewangelią narodzin Maryi, można pokusić się o wniosek, że Mahomet bardzo mocno opierał się o to ostatnie źródło. Obie księgi opisują zaawansowany wiek i niewątpliwą bezpłodność matki Maryi. Gdy Anna zachodzi w ciążę, mówi ona według Koranu: O, Panie, ślubuję i poświęcam Ci to, co już jest we mnie. Przyjmij to ode mnie*.

Gdy Maryja przychodzi na świat, jej matka mówi: Oddaję ją z całym jej potomstwem pod Twoją opiekę, o Panie, przeciw szatanowi!

Koran nie wspomina o Józefie w życiu Maryi, lecz tradycja muzułmańska zna jego imię i zawiera pewną wiedzę na jego temat. Zgodnie z tą tradycją Józef miał rozmawiać z Maryją, która była dziewicą. Gdy spytał ją, w jaki sposób poczęła Ona Jezusa bez męża, Maryja odpowiedziała: Czy nie wiesz, że gdy Bóg stworzył pszenicę, nie potrzebował ziarna i że Bóg dzięki swojej mocy stworzył drzewa bez pomocy deszczu? Wystarczyło, że Bóg powiedział 'niech tak się stanie' i tak się stało.

Koran zawiera również wersety poświęcone Zwiastowaniu, Nawiedzeniu i Narodzeniu. Aniołowie przedstawieni są jako towarzysze Matki Najświętszej, którzy mówią do Niej: O, Maryjo, Bóg Cię wybrał i oczyścił i wywyższył Cię ponad wszystkie niewiasty na ziemi. W dziewiętnastej surze Koranu znaleźć można czterdzieści jeden wersetów poświęconych Jezusowi i Maryi. Obrona dziewictwa Maryi zawarta w Koranie jest tak silna, że w czwartej księdze potępia on żydów za ich potworne oszczerstwa przeciwko Dziewicy Maryi.

Maryja jest zatem dla muzułmanów prawdziwą Sayyidą, czyli Panią. Jej jedyną ewentualną poważną rywalką w ich wyznaniu wiary mogłaby być Fatima, córka samego Mahometa. Lecz po śmierci Fatimy Mahomet napisał: Będziesz w raju najbardziej błogosławioną spośród niewiast, zaraz po Maryi. W innej wersji tego tekstu w usta Fatimy włożone są słowa: Przewyższam wszystkie kobiety, z wyjątkiem Maryi.

W ten sposób dochodzimy do drugiej kwestii, a mianowicie pytania, dlaczego Najświętsza Maryja Panna objawiła się w niepozornej wiosce Fatima, aby przyszłe pokolenia znały Ją jako Matkę Boską z Fatimy. Ponieważ wszystko, co przychodzi z Nieba, cechuje się niesłychanym dopracowaniem szczegółów, wierzę, że Maryja wybrała imię Matki Boskiej z Fatimy, jako dowód i znak nadziei dla muzułmanów i jako zapewnienie, że ci, którzy okazują Jej tak wiele szacunku, pewnego dnia uznają również Jej Boskiego Syna.

Dowody na poparcie tej tezy znaleźć można w faktach historycznych; muzułmanie przez stulecia okupowali Portugalię. W czasie, gdy wreszcie zostali oni wypędzeni, ostatni dowódca muzułmański miał piękną córkę o imieniu Fatima. Zakochał się w niej katolicki chłopak, i dla niego nie tylko została ona w Portugalii, ale przyjęła też wiarę. Młody mąż był w niej tak zakochany, że zmienił nazwę miasteczka, w którym żył i nazwał je Fatima. I tak oto miejsce, w którym Maryja objawiła się w 1917r., jest historycznie powiązane z Fatimą, córką Mahometa.

Image

Ostateczny dowód związków Fatimy z muzułmanami przejawia się w entuzjastycznym przyjęciu statuy Matki Bożej Fatimskiej przez wyznawców islamu podczas jej peregrynacji po krajach Afryki i w Indiach. Muzułmanie brali udział w nabożeństwach katolickich, aby uczcić Najświętszą Maryję Pannę, zezwolili na procesje religijne i nawet na to, aby modlitwy odmawiane były przed meczetami; w Mozambiku muzułmanie zaczęli nawracać się na chrześcijaństwo, gdy tylko wzniesiono tam pomnik Matki Bożej Fatimskiej.

Misjonarze w przyszłości będą coraz lepiej rozumieć, że sukces ich apostolatu wśród muzułmanów będzie uzależniony od stopnia, w jakim będą oni nauczali o Matce Boskiej Fatimskiej. Maryja jest adwentem Chrystusa, ponieważ przyniosła Ona ludziom Chrystusa, zanim się On narodził. W każdym wysiłku apologetycznym zawsze najlepiej jest zacząć od tego, co ludzie już akceptują. Ponieważ muzułmanie mają nabożeństwo do Maryi, nasi misjonarze powinni zadowolić się szerzeniem i rozwijaniem tego nabożeństwa, zdając sobie w pełni sprawę z tego, że Maryja sama dalej poprowadzi muzułmanów do swego Boskiego Syna. Jest ona odwieczną zdrajczynią w tym sensie, że nigdy nie zatrzymuje dla siebie skierowanego do Niej nabożeństwa, lecz zawsze doprowadza Ona tych, którzy mają do Niej nabożeństwo, do Jej Boskiego Syna. Podobnie jak Ci, którzy tracą nabożeństwo do Niej, tracą wiarę w boskość Chrystusa, tak i ci, którzy wzmacniają nabożeństwo do Maryi, stopniowo umacniają się w tej wierze.

Wielu spośród naszych wielkich misjonarzy udało się dzięki czynom miłosierdzia, dzięki szkołom i szpitalom, przełamać gorzką nienawiść i uprzedzenia żywione przez muzułmanów wobec chrześcijan. Pozostaje zatem zastosować inny sposób, a mianowicie wziąć czterdziestą pierwszą surę Koranu i pokazać muzułmanom, że została ona zapożyczona z Ewangelii św. Łukasza, że nawet w ich oczach Maryja nie mogłaby być najbardziej błogosławioną spośród wszystkich niewiast w niebie, gdyby nie zrodziła Ona tego, który był Zbawicielem świata. Skoro Judyta i Estera ze Starego Testamentu były prefiguracją Maryi, jest też możliwe, że Fatima miała być Jej postfiguracją. Powinno się zatem przygotowywać muzułmanów do uznania faktu, że skoro Fatima - pod względem oddawanej jej czci - musi ustąpić miejsca Matce Bożej, jest tak, ponieważ Maryja różni się od wszystkich innych matek na świecie i ponieważ bez Chrystusa byłaby Ona nikim.

Arcybiskup Fulton J. Sheen

Źródło: The World's First Love, 1953r., str.205-209.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 16:37, 29 Lip 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 16:36, 29 Lip 2017 Powrót do góry

Meczet imienia Maryi

Image

Biały meczet, nazwany właśnie imieniem Maryi, jest najbardziej imponującym miejscem kultu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Olśniewający biały meczet w Abu Zabi otrzymał niedawno imię Maryi. Dlaczego? Kim jest Matka Boża dla muzułmanów?

Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) to bajecznie bogate państwo. A najbardziej imponującym miejscem kultu w tym kraju jest właśnie biały meczet. Jego kompleks zajmuje prawie 22,5 tys. m kw. Może pomieścić 41 tys. osób, w tym ponad 7 tys. w głównej sali. Budowla ma 82 kopuły, z których najbardziej okazała (o wys. 85 m) jest największą kopułą meczetu na świecie. Dziedziniec otacza 1048 kolumn. Sam dywan w głównej sali także uchodzi za największy na świecie – ma powierzchnię 5625 m kw. Wykonało go ręcznie 1300 specjalistów z Iranu, którzy zużyli 35 ton wełny i 12 ton bawełny w 25 kolorach. Cały kompleks wzniesiony jest 11 m ponad poziomem morza i prawie 10 m ponad poziomem otaczających go ulic – tak, by monumentalna budowla była dobrze widoczna ze wszystkich stron. 3,5 tys. robotników wznosiło ją przez blisko 12 lat, do 2007 roku.

Zaskakujący zwrot

Znaczenie tego meczetu wykracza daleko poza sferę czysto religijną. To tam rozpoczyna się wiele oficjalnych wizyt międzynarodowych (tak było m.in. z wizytą byłego prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego). W sąsiedztwie znajduje się grób twórcy i pierwszego prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejka Zajida. To on nadał państwu kształt, będący połączeniem muzułmańskiej tradycji i otwarcia na świat. To połączenie ilustruje też historia nazwy białego meczetu. Najpierw był on nazywany meczetem szejka Zajida. W tym roku decyzją jego syna, obecnego przywódcy państwa emira Chalifa ibn Zajid an-Nahajan, to miejsce kultu zadedykowano Maryi, Matce Jezusa (Mariam Umm Eissa).

Po co ta zmiana? – By promować społeczne związki między wyznawcami różnych religii – stwierdził brat obecnego prezydenta, książę Muhammad ibn Zajid an-Nahajan. A oficjalna agencja prasowa ZEA dodała, że chodzi o podkreślenie podobieństwa chrześcijaństwa i islamu. Tak też komentowała to prasa regionu. Nadanie imienia Maryi tak bardzo eksponowanej budowli interpretowane było jako ukłon w stronę chrześcijaństwa, a nawet szerzej – ukłon w stronę świata, symbol otwartości ZEA na inne kultury. Taki wizerunek kraju ma służyć jego promocji w świecie.

Zaułek Świętej Rodziny

Nadanie meczetowi imienia Maryi jest państwowym aktem propagandowym. Jednak deklarowana otwartość ZEA nie jest zupełnie pustym sloganem. Aby to zrozumieć, trzeba wziąć pod uwagę, że w tym państwie cudzoziemcy stanowią aż… 87 proc. mieszkańców! Jak wykazują miejscowe władze, w Emiratach mieszkają przedstawiciele ponad 200 narodów. Milion z nich, czyli 13 proc. populacji, stanowią chrześcijanie. Byli oni obecni na tym terenie już od VII w., kiedy zbudowano klasztor Sir Bani Yas. Dziś zostały po nim tylko ruiny. Współcześni chrześcijanie w ZEA to głównie robotnicy pochodzący z Azji Południowo-Wschodniej. I choć praktykowanie przez nich religii napotyka czasem przeszkody, to trzeba przyznać, że władze ZEA robią wiele, by móc przedstawiać swój kraj jako przykład tolerancji i pokojowej koegzystencji różnych religii.

W takim też duchu po nadaniu imienia Maryi białemu meczetowi wypowiedział się wikariusz apostolski dla krajów tego regionu bp Paul Hinder. Pochodzący ze Szwajcarii hierarcha wyraził przekonanie, że krok władz Emiratów jest „wkładem na rzecz pokoju i wzajemnego zrozumienia”. Prasa ZEA cytowała podobne wypowiedzi przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich. – ZEA stanowią rzeczywisty przykład tolerancji, która wykracza poza idee i slogany, by stać się w praktyce rzeczywistością i osiągnąć poziom społecznej harmonii – stwierdził proboszcz katedry w Abu Zabi ks. Bishoy Fakhri. – Nadanie temu meczetowi nazwy Matki Maryi jest gestem miłości i pokoju, który, mamy nadzieję, rozszerzy się na cały świat – dodał ks. Ibrahim Farouk z egipskiego prawosławnego Kościoła koptyjskiego w Abu Zabi.

Jak zauważył włoski serwis Vatican Insider, po zadedykowaniu wielkiego meczetu Maryi w nowoczesnym Abu Zabi powstał swoisty „zaułek Świętej Rodziny”, gdyż w pobliżu stoi także katedra pw. św. Józefa. Niedaleko jest też do anglikańskiego kościoła pw. św. Andrzeja.

Przyprowadzają nawet opętanych

Propaganda propagandą, ale co sprawia, że Maryja jest czczona przez muzułmanów? Dlaczego oddają oni hołd jednej z najważniejszych postaci innej religii? I to w czasach, gdy islamscy fanatycy odpalają bomby – jak po koncercie jawnie antykatolickiej gwiazdki Ariany Grande w Manchesterze – i ogłaszają, że w ten sposób zaatakowali „krzyżowców”…

Maryja jest jedyną kobietą wymienioną z imienia w Koranie, i to aż 34 razy. Należy do tzw. czterech niezrównanych kobiet, obok Chadidży (pierwszej żony Mahometa), Fatimy (jego córki) oraz Asiji (żony faraona, który adoptował Mojżesza). Cała 19 sura Koranu nosi tytuł: „Maryja”. Islam zna scenę zwiastowania i przyjmuje dziewicze poczęcie Jezusa. Potwierdza też wolność Maryi od jakiegokolwiek grzechu. Według Koranu Maryja została ofiarowana Bogu, dorastała w świątyni w Jerozolimie pod okiem Zachariasza, który – wedle tradycji muzułmańskiej – przed śmiercią powierzył Ją opiece Józefa, którego jednak Koran nie wspomina. Samo narodzenie Jezusa – według tej samej tradycji – miało mieć miejsce pod palmą, choć nie ma dokładnego wskazania, gdzie ta palma rosła.

Oczywiście islam nie czci Maryi jako matki Boga, ale jako matkę proroka – ostatniego przed Mahometem, co w mentalności muzułmańskiej oznacza szczególne wyróżnienie. To dlatego Maryja jest czczona w islamie. To dlatego zdarza się, że muzułmanie pielgrzymują do chrześcijańskich sanktuariów, m.in. w Bejrucie i Efezie (sanktuarium Wniebowzięcia). Zdarza się – choć jest to raczej kwestia pobożności ludowej niż oficjalnego islamu – że muzułmańscy rodzice, którzy nie mogą doczekać się potomstwa, proszą duchownych chrześcijańskich (często prawosławnych) o odprawienie modlitwy do Maryi w intencji szczęśliwego poczęcia. Ba, do chrześcijańskich kapłanów przyprowadzani są po uwolnienie muzułmanie, zdradzający objawy opętania.

Tajemnica fatimska

Warto jeszcze wspomnieć o Fatimie i zamachu na św. Jana Pawła II. Kiedy Ojciec Święty spotkał się w więzieniu ze swym niedoszłym zabójcą, Mehmetem Ali Agcą, ten – jak zaświadczył kard. Stanisław Dziwisz – nie przeprosił za swój czyn, ale żywotnie interesowała go trzecia tajemnica fatimska. Może bał się, że próbując zamordować papieża oddanego Maryi – i to w rocznicę Jej objawienia w miejscowości noszącej imię córki Mahometa – naraził się na gniew potężnej Niewiasty?

Mimo dość eksponowanej pozycji Maryi w islamie Jej imię, i w ogóle imiona kobiet – nawet tych najbardziej szanowanych wśród muzułmanów – bardzo rzadko bywają nadawane meczetom. Rzadko też muzułmańskie dziewczynki otrzymują imię Maria(m). Co innego w rodzinach mieszanych, chrześcijańsko-muzułmańskich. W nich Maria (podobnie jak Sara) to imię nadawane bardzo często. Imię Matki Jezusa łączy bowiem obie religie.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 16:41, 29 Lip 2017 Powrót do góry

Bp Hinder o meczecie Maryi: ufam, że nie będzie zamieszania

Image

Kościół katolicki w Emiratach Arabskich nie został poinformowany o tym, że biały meczet w Abu Zabi zostanie poświęcony Maryi, Matce Jezusa – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Paul Hinder, zwierzchnik katolików w Arabii Południowej. On sam dowiedział się o tym z mediów, choć świątynia ta położona jest tuż obok jego katedry. Bp Hinder wyraził nadzieję, że ta bliskość meczetu Maryi i katedry św. Józefa nie będzie powodować zamieszania.

„Ten meczet znajduje się niespełna 20 m od mojego biura. Muezin, który 5 razy dziennie wzywa do modlitwy, nieustannie przypomina mi o bliskości islamu. Fakt, że książę spadkobierca nadał nowe imię swemu meczetowi wydaje się być ważnym gestem. Dotychczas nosił on jego własne imię, teraz będzie nosił imię Kobiety mającej o wiele ważniejszą rolę jako Matka Jezusa. Oczywiście dla nas Jezus to Syn Boży, co stanowi zasadniczą różnicę. Jednakże wydaje mi się, że mamy tu do czynienia z gestem, który ma pokazać, że jesteśmy spokrewnieni, nawet jeśli muzułmanie i chrześcijanie nie należą do tej samej kategorii” – powiedział bp Hinder.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 11:09, 20 Lut 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 16:54, 29 Lip 2017 Powrót do góry

Image

Flaga otomańska w 1914 r


Image Image Image

Maryja i księżyc (półksiężyc) pod Jej stopami, jakże wymowna symbolika.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 11:15, 20 Lut 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)