Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Pakistan - Kara śmierci za spalenie kartki Koranu Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 35 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 9:14, 20 Sie 2012 Powrót do góry

Kara śmierci za spalenie kartki Koranu

Image

Upośledzona umysłowo 11-latka została aresztowana w Pakistanie pod zarzutem zbezczeszczenia Koranu. Grozi jej najwyższy wymiar kary - kara śmierci.

Organizacje praw człowieka alarmują, że jest to pierwszy w historii tego islamskiego kraju przypadek sądzenia dziecka na podstawie tzw. ustawy o bluźnierstwie – [link widoczny dla zalogowanych]

Rimsha Mashih jest chora na zespół Dawna. Muzułmanie twierdzą, że spaliła kartki Koranu, z których uczyła się języka arabskiego. Gdyby nie interwencja policji, zostałaby zlinczowana wraz z matką przez tłum rozwścieczonych mężczyzn.

Oskarżenia pod jej adresem doprowadziły do eskalacji napięcia w zamieszkiwanej przez chrześcijan dzielnicy Islamabadu. 300 rodzin opuściło swe domostwa. Muzułmanie zapowiadają, że jeśli sprawiedliwości nie stanie się zadość, będą palić domy wyznawców Chrystusa.

Ze specjalnym apelem o powstrzymanie przemocy zwrócił się do islamskich zwierzchników doradca premiera ds. mniejszości religijnych. Zajmujące się Pakistanem agencje przypominają jednak, że sytuacja może się wymknąć spod kontroli. W ubiegłym miesiącu muzułmanie spalili żywcem nastolatka oskarżonego o zbezczeszczenie Koranu. Chłopiec był wyznawcą islamu i podobnie jak aresztowana teraz nastolatka był upośledzony umysłowo.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 12:23, 07 Lut 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 35 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 21:19, 30 Sie 2012 Powrót do góry

Pakistan: odroczenie posiedzenia sądu w sprawie Rimshy Masih

Image

Pod naciskiem islamskich fundamentalistów trybunał w Islamabadzie odroczył na 1 września posiedzenie sądu w sprawie dziewczynki oskarżonej o spalenie Koranu. Tymczasem w Pakistanie rosną obawy, iż dojdzie do kolejnych aktów przemocy wymierzonych w chrześcijan.

Upośledzona umysłowo Rimsha Masih 16 sierpnia została aresztowana przez policję i osadzona w więzieniu po tym, jak grupa muzułmanów próbowała ją zlinczować za znieważenie Koranu. Obrońcy dziewczynki od początku podkreślali, że nieumiejąca czytać ani pisać 12-latka nie jest w stanie odpowiadać za swe czyny. Na wniosek sądu powołano specjalną komisję lekarską, która potwierdziła, że dziewczynka jest upośledzona umysłowo (nie mówi się jednak o rodzaju choroby) i ma nie więcej niż 14 lat, nie posiada ani aktu urodzenia, ani żadnego dokumentu tożsamości. Dziś w sądzie muzułmanie zakwestionowali jednak wynik badań, a komisję oskarżyli o stronniczość. Rimsha Masih zostanie zbadana jeszcze raz przez biegłych. Obecni na sali sądowej muzułmanie skandowali, że „bluźnierczyni musi odpowiedzieć za swe czyny”.

W pomoc więzionej dziewczynce i jej rodzinie aktywnie włącza się Kościół. Mówi Peter Jacob, sekretarz komisji sprawiedliwości i pokoju pakistańskiego episkopatu:

„Różne organizacje związane z Kościołem katolickim współpracują z politykami, organizacjami islamskimi, a także z muzułmańskimi uczonymi. Przede wszystkim chodzi o to, by oskarżanej zapewnić odpowiednią pomoc prawną, a jednocześnie zapobiec eskalacji przemocy. Współpracujemy też z organizacją, która dąży do reformy tzw. ustawy o bluźnierstwie. W tym względzie potrzeba bowiem rozwiązań długofalowych. Duża część pakistańskiego społeczeństwa domaga się zmian prawnych, które postawiłyby tamę nadużyciom związanym z ustawą w obecnym kształcie. Rodzina Rimshy Masih musiała się ukryć, ponad 250 chrześcijańskich rodzin opuściło ze strachu swe domy. Teraz jedna trzecia z nich wróciła, reszta wciąż się ukrywa”.

Choć obrońca nastolatki nie traci nadziei na uwolnienie Rimshy Masih rosną obawy, co do jej losu. Obrońcy praw człowieka przypominają, że w sobotę, kiedy to kończy się określony prawem czas aresztu tymczasowego, będzie musiała być obecna na sali rozpraw. Przestrzegają, że jeśli zapadnie wyrok niezgodny z oczekiwaniami muzułmanów może dojść do samosądu. Historia Pakistanu zna wiele takich przypadków, kiedy ludzie uniewinnieni od zarzutu o bluźnierstwo przeciwko Mahometowi czy o zbezczeszczenie Koranu opuszczając budynek sądu ginęli z rąk nieznanych sprawców.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 12:28, 07 Lut 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 35 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 18:30, 02 Wrz 2012 Powrót do góry

Imam podejrzany o sprowokowanie aresztowania chrześcijanki Rimshy Masih

Pakistańska policja zatrzymała imama podejrzanego o prowokację, której skutkiem było aresztowanie niepełnosprawnej chrześcijańskiej dziewczynki oskarżonej o znieważenie Koranu. Sprawa nieletniej i cierpiącej na zespół Downa Rimshy Masih, sądzonej według obowiązującego prawa o bluźnierstwie o podpalenie świętej księgi islamu, od dwóch tygodni bulwersuje światową opinię publiczną.

W śledztwie pojawił się jednak nowy wątek. O włożenie do torby dziewczynki nadpalonych stron Koranu podejrzewany jest zatrzymany imam Khalid Jadoon Chishti, jeden z głównych oskarżycieli. Strony te, znalezione u Rimshy, wywołały reakcję rozwścieczonego tłumu żądającego śmierci dziewczynki. Jako, że nie ma ona żadnej metryki urodzenia, biegli sądowi, po przeprowadzonych badaniach, określili jej wiek na mniej niż 14 lat. Dziecko przebywa w szczególnie strzeżonym więzieniu, a jej areszt przedłużono o następne dwa tygodnie.

Rodzina Rimshy otrzymała policyjną ochronę, wiele innych rodzin chrześcijańskich opuściło miejsce wydarzeń w obawie o życie. Prawo o bluźnierstwie jest bowiem często okazją do samosądów. Ojciec dziewczynki powiedział, że lęka się o życie swojej córki, jak i całej rodziny. Zwrócił się też do prezydenta Asifa Ala Zardariego o akt łaski wobec dziecka.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 12:30, 07 Lut 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 35 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 14:32, 07 Wrz 2012 Powrót do góry

Oskarżona o spalenie Koranu wyjdzie za kaucją

Image

Imam Chalid eskortowany przez policję w drodze do sądu w Islamabadzie, 2 września 2012 r.

[link widoczny dla zalogowanych]


Oskarżona o bluźnierstwo 12-letnia chrześcijańska dziewczyna z zespołem Downa i niepiśmienna zostanie zwolniona za kaucję.

Rimsha Masih została aresztowana 16 sierpnia przez policję, gdy grupa muzułmanów próbowała ją zlinczować pod pretekstem znieważenia Koranu.

W jej rodzinnym mieszkaniu miano znaleźć spalone strony Koranu, co zdaniem muzułmanów miało świadczyć o tym, że 12-latka dopuściła się bluźnierstwa. Jej obrońcy podkreślali, że dziewczynka jest upośledzona psychicznie, a do tego nie umie czytać i pisać, dlatego nie mogła świadomie dążyć do profanacji.

Sąd wyznaczył w piątek dwie raty kaucji za wypuszczenie 12-latki - każda z nich to równowartość ponad 5 tysięcy dolarów. W obronie upośledzonej dziewczynki występowała społeczność międzynarodowa i Kościół.

Pakistańskie prawo przewiduje za bluźnierstwo karę śmierci. Przeciwko takim zapisom protestują również obrońcy praw człowieka, którzy nawołują Islamabad do zmiany tych zapisów. Ich zdaniem to prawo jest wielokrotnie wykorzystywane do osobistych porachunków.

Również sprawa Rimshy Masih jest niejednoznaczna, ponieważ w sobotę zatrzymano osobę podejrzaną o podrzucenie do jej domu dowodów, które miały świadczyć o jej winie. Mężczyzna został zatrzymany wraz ze swym zastępcą i dwiema innymi osobami.

Obserwatorzy wyrażają jednak obawy co do dalszych losów dziewczynki. Przypominają, że w historii Pakistanu dochodziło do samosądów na tle religijnym. W związku z tym wyrażają niepokój o bezpieczeństwo Masih i jej chrześcijańskiej rodziny.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 12:41, 07 Lut 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 35 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 11:17, 16 Lis 2012 Powrót do góry

Pakistan: oczekiwanie na sprawiedliwość

Image

W Islamabadzie w Pakistanie dobiegła końca rozprawa sądowa dotycząca Rimshy Masih, nieletniej i niepełnosprawnej umysłowo chrześcijanki oskarżonej o sprofanowanie Koranu. Obecnie wyznawcy Chrystusa i obrońcy praw człowieka z niepokojem czekają na werdykt trybunału, choć wykazywano, że „dowody” zostały sfabrykowane.

Tymczasem agencja Fides alarmuje w innej podobnej sprawie o bluźnierstwo. Chodzi o Younisa Masiha, oskarżonego o „pogardę” wobec Mahometa. Od siedmiu lat przebywa on w więzieniu, skazany w pierwszej instancji na karę śmierci. 13 listopada odbyło się pierwsze posiedzenie odwoławcze. Podobnie jak w wielu innych przypadkach, oskarżenie miało przypuszczalnie charakter porachunków osobistych.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 12:48, 07 Lut 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 35 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 15:30, 20 Lis 2012 Powrót do góry

Rimshina uniewinniona

Image

Sąd Najwyższy w Islamabadzie wycofał zarzuty przeciwko kilkunastoletniej chrześcijance – Rimshinie Masih, która została oskarżona o zbezczeszczenie Koranu. Sprawa wywołała falę oburzenia muzułmanów, którzy zastraszali chrześcijańską społeczność mieszkającą w jednej z dzielnic stolicy Pakistanu.

- Oświadczyliśmy w sądzie, że nie ma żadnego świadka, który widział spalenie Koranu przez Rimshinę - poinformowali adwokaci. Obrona wskazywała głównie na młody wiek oskarżonej i jej analfabetyzm. Informacje przekazane przez obronę dziewczyny potwierdził pakistański minister ds. harmonii narodowej Paul Bhatti, który odpowiedzialny jest za dialog między muzułmańską sunnicką większością a mniejszościami religijnymi. - Ta historyczna decyzja zniechęci ludzi do wydawania fałszywych oskarżeń – wyjaśnił minister.

Zaznaczył także, że decyzja sądu zapewne pozytywnie wpłynie na wizerunek Pakistanu za granicą.

Po przedostaniu się informacji do opinii publicznej i terroryzowaniu mniejszości chrześcijańskiej przez islamistów rozgorzała międzynarodowa dyskusja dotycząca restrykcyjnego prawa, w myśl którego można było posądzać o bluźnierstwo. Na mocy prawa o bluźnierstwie każdemu, komu postawiono taki zarzut, grozi za to dożywotnie więzienie.

Bywają sytuacje, że oskarżeni giną z rąk islamskich fanatyków, mimo iż wcześniej zostali uniewinnieni przez sąd. Innym problemem jest „przetrzymywanie” po kilka lat w więzieniach chrześcijan, którym postawiono zarzut bluźnierstwa. W oczekiwaniu na proces wielu z nich umiera z powodu tragicznych warunków życia, w jakich przychodzi im przebywać.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 12:49, 07 Lut 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 35 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 12:25, 03 Lip 2013 Powrót do góry

Pakistan: oskarżona o bluźnierstwo chrześcijanka wyjechała do Kanady

Rimsha Masih, chrześcijańska nastolatka z Pakistanu, która w zeszłym roku została oskarżona o bluźnierstwo i której sprawa wywołała rozgłos w kraju i za granicą, wyjechała wraz z rodziną do Kanady

Źródła w organizacji chrześcijańskiej poinformowały, że chociaż zarzuty wobec 14-latki wycofano, to musiała ukrywać się, ponieważ grożono jej śmiercią, podobnie jak jej rodzinie. Wraz z rodzicami i czworgiem rodzeństwa Rimsha wyjechała z Pakistanu w marcu.

Rodzina osiedliła się w Kanadzie. Dokładnego miejsca pobytu źródła nie ujawniły. 14-latka uczy się angielskiego i podoba jej się w szkole. "Czują się wolni" - dodały źródła.

Informację o wyjeździe rodziny z Pakistanu potwierdził adwokat Rimshy, Tahir Naveed Chaudhry. Udzielił on wypowiedzi agencji Associated Press, która jednak nie podaje tożsamości dziewczynki i informuje tylko, że chodzi o 14-letnią chrześcijankę oskarżoną w zeszłym roku o spalenie Koranu.

Muzułmański duchowny Tahir Mehmood Ashrafi, który zabiegał o zwolnienie dziewczynki wyraził żal, że musiała opuścić kraj. "Została uniewinniona przez sąd, a mimo to nie mogła żyć swobodnie" - podkreślił.

W połowie sierpnia 2012 roku niepiśmienna Rimsha została oskarżona przez sąsiadów o spalenie stronic z wersetami Koranu. Na mocy pakistańskiego prawa o bluźnierstwie grozi za to dożywotnie więzienie; zdarza się, że oskarżonych, nawet jeśli zostaną uniewinnieni w sądzie, spotyka śmierć z rąk islamskich fanatyków.

We wrześniu dziewczynka została zwolniona za kaucją z więzienia i umieszczona wraz z rodziną w "nadzorowanym miejscu". W listopadzie zarzuty wobec niej wycofano.

Sprawa Rimshy wywołała żywą dyskusję w samym Pakistanie i za granicą. Stała się głośna m.in. dlatego, że chodziło o osobę bardzo młodą i nie w pełni sprawną umysłowo; lekarze badający dziewczynkę ocenili, że jej stan umysłowy nie jest adekwatny do jej wieku.

Przedstawiciel władz pakistańskich, informując o wycofaniu zarzutów wobec Rimshy wyrażał nadzieję, że decyzja ta zniechęci do rzucania fałszywych oskarżeń.

Chrześcijanie, którzy stanowią 4 proc. 180-milionowej ludności Pakistanu, twierdzą, że są praktycznie bezbronni wobec wysuwanych wobec nich zarzutów bluźnierstwa. Ich zdaniem w wielu wypadkach oskarżenia takie służą załatwianiu porachunków osobistych.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 12:53, 07 Lut 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)