Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Patriarcha Cyryl: globalna herezja ubóstwienia człowieka ... Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 19:27, 24 Mar 2016 Powrót do góry

Patriarcha Cyryl: globalna herezja ubóstwienia człowieka, nowym bałwochwalstwem

Image

W wielu kwitnących krajach podejmowane są próby ustanowienia prawa człowieka do swobodnego wyboru drogi życiowej – oświadczył patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl w stołecznej świątyni Chrystusa Zbawiciela. W kazaniu podczas nabożeństwa 20 marca, w Niedzielę Triumfu Prawosławia, nazwał on prawa człowieka „globalną herezją ubóstwienia człowieka, nowym bałwochwalstwem, które usuwa Boga z życia ludzi”.

Zgodnie z wielowiekowym zwyczajem i tradycją w niedzielę tę, po której rozpoczyna się prawosławny Wielki Post, w cerkwiach wypowiada się anatemy (klątwy) na herezje i heretyków. Jednakże Rosyjski Kościół Prawosławny (RKP) zaprzestał tej praktyki w czasach sowieckich, bo musiałby wówczas m.in. wyklinać bezbożny i bogoburczy ustrój komunistyczny. Obecnie w łonie rosyjskiego prawosławia nie ma jednolitych zasad sprawowania tego rodzaju obrzędów. Z drugiej jednak strony coraz częściej księża Patriarchatu Moskiewskiego stosują tego rodzaju praktyki, chociaż bez ogólnie przyjętych formuł.

Niespełna 70-letni obecnie zwierzchnik RKP, którego kariera kościelna rozpoczęła się w czasach wojującego ateizmu sowieckiego lat sześćdziesiątych XX wieku, i którego dziadek zginął w łagrze na Wyspach Sołowieckich, oświadczył, że takiego odrzucenia Boga z życia ludzi, jak dzieje się to dziś na Zachodzie, „w wymiarach globalnych nigdy jeszcze nie było”. „I właśnie na pokonanie tej herezji naszych czasów, której skutki mogą być apokaliptyczne, Kościół winien kierować siłę swego słowa i swoich myśli. Musimy bronić prawosławia” – zaapelował patriarcha.

Według niego w tym nowym okresie współczesności powszechnym kryterium prawdy stał się człowiek i jego prawa oraz „rozpoczęło się rewolucyjne wypędzania Boga z życia człowieka i społeczeństwa”. „Obecnie z coraz to nową siłą, tym razem już w wymiarach całej kuli ziemskiej, szerzy się ta idea życia bez Boga. I widzimy, jak to się dzieje” – dodał mówca. Wezwał wiernych, aby nie zamykali się w gettach, ale aby jak apostołowie wychodzili do świata i głosili Ewangelię.

Niedziela Triumfu Prawosławia (lub Prawowierności) jest ostatnią niedzielą przed prawosławnym Wielkim Postem, który rozpoczyna się nazajutrz. Jej nazwa nawiązuje do ostatecznego pokonania w połowie IX wieku w Cesarstwie Bizantyńskim herezji obrazoburstwa i przywrócenia kultu obrazów. Nawiązując do tych okoliczności w tym dniu w cerkwiach wypowiada się uroczyste formuły ekskomunik i potępień różnych herezji współczesnych – w ostatnich latach są to bardzo często ekumenizm i nieprawosławne wyznania chrześcijańskie, w tym katolicyzm. Obecnie, jak się okazało, do tej kategorii zwierzchnik RKP zaliczył prawa człowieka.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 19:30, 24 Mar 2016 Powrót do góry

Bardzo dobrze i właściwie nazwał on prawa człowieka „globalną herezją ubóstwienia człowieka, nowym bałwochwalstwem, które usuwa Boga z życia ludzi”. Bo taka jest prawda, w Kościele katolickim też, od Soboru Watykańskiego II, człowiek zajął i coraz bardziej zajmuje miejsce Pana Boga Sad
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 14:53, 20 Maj 2016 Powrót do góry

Cyryl I: świat zachodni zmierza do samounicestwienia

Image

Patriarcha Cyryl I

Katastrofą nazwał patriarcha moskiewski odejście świata zachodniego od chrześcijańskich wartości moralnych. Zdaniem Cyryla Europa Zachodnia i Ameryka zmierzają do samounicestwienia.

Cyryl I zauważył, że ogromne siły zostały uruchomione w celu oderwania chrześcijaństwa od autentycznego rozumienia Prawa Bożego. Podkreślił, że wielu chrześcijan Europy i Ameryki zapomina o swoich korzeniach, zmieniając znaczenie pojęć moralnych, próbując w ten sposób usprawiedliwić swoje grzeszne postępowanie i nowe rozumienie prawa, afirmujące ludzkie grzechy. Zwierzchnik rosyjskiego prawosławia zaznaczył, że rosyjscy prawosławni i muzułmanie nie chcą żyć według praw sprzecznych z wolą Bożą i dlatego mają podstawę do budowania wspólnej koegzystencji.

Z kolei przewodniczący rosyjskiego Instytutu Bliskiego Wschodu Jewgienij Satanowski stwierdził, że przez Turcję i przy współudziale jej władz do Europy wtargnęły masy islamizujące ten kontynent. Jego zdaniem Europa już od dawna stała się częścią świata muzułmańskiego. Wezwał on europejskich polityków i organy bezpieczeństwa do prawidłowego, zgodnego z zasadami profesjonalizmu działania służb siłowych, reagowania na nasilające się zagrożenie terrorystyczne, a nie jedynie udawania, że coś się robi.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 12:15, 21 Maj 2016 Powrót do góry

Cyryl I: zmienić stosunek do chrześcijan zachodnich

Image

Patriarcha Cyryl I i Papież Franciszek

Do zmiany stosunku wobec chrześcijan zachodnich, zwłaszcza katolików, wezwał patriarcha Moskwy. Jego zdaniem globalna sytuacja wypierania z życia publicznego wartości chrześcijańskich wymaga obecnie współpracy celem ich obrony. Cyryl mówił o tym wczoraj w moskiewskim monasterze św. Daniela na spotkaniu z okazji 70-lecia istnienia patriarchalnego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych.

Cyryl I oznajmił, że globalny nacisk na odrzucenie wartości chrześcijańskich w Ameryce i Europie powoduje konieczność wspólnego z chrześcijanami zachodnimi wpływania odpowiedzialnie na zmianę stosunku narodów do wiary i chrześcijaństwa.

Przeciwstawienie się ideologiom liberalizmu, sekularyzacji, dyskryminacji chrześcijan, podważania tradycyjnej rodziny i fundamentów moralnych wymaga od prawosławnych we współpracy zwłaszcza z katolikami wspólnych wysiłków i działań. Szczególnie ważnym jest przeciwstawienie się ludobójstwu dokonywanemu na chrześcijanach w wielu krajach zwłaszcza Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki. Problem ten był najważniejszym punktem poruszonym na spotkaniu Cyryla I z Franciszkiem.

Patriarcha moskiewski podkreślił, że zjednoczenie świadectwa chrześcijan Wschodu i Zachodu bardziej efektywnie wpłynie na powstrzymanie sił próbujących zniszczyć chrześcijaństwo oraz na wspólne wypełnienie misji powierzonej im przez Chrystusa.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)