Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Argentyna formalnie uznaje FSSPX w ramach Kościoła katolicki Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 159 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 12:09, 13 Kwi 2015 Powrót do góry

Argentyna formalnie uznaje FSSPX w ramach Kościoła katolickiego

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Rząd Argentyny na prośbę arcybiskupa Buenos Aires uznał Bractwo św. Piusa X jako część Kościoła katolickiego. Bractwo znajduje się ''w ostatecznych ramach kanonicznych Kościoła Powszechnego" - w Argentynie Kościół katolicki ma specjalny status, i takie rozwiązanie było konieczne, aby Bractwo mogło korzystać z tego statusu prawnego: państwo wspiera tam Kościół, czego nie czyni względem innych kultów, tak w skrócie (to dość długie i skomplikowane prawnicze wytłumaczenie). Może gdzieś pojawi się tłumaczenie.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 13:23, 13 Kwi 2015, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Azarias
Użytkownik


Dołączył: 30 Sie 2014
Posty: 74 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Warszawa
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 18:20, 13 Kwi 2015 Powrót do góry

Zwiastun rychłego uporządkowania statusu kanonicznego FSSPX?

Portal adelantelafe.com cytuje w tym temacie opinię wybitnego prawnika argentyńskiego:

„Kościół katolicki w Argentynie ma wyjątkowy i specjalny status. Zgodnie z Kodeksem Cywilnym jest osobą prawną Prawa Publicznego, o statusie innym niż jakiekolwiek inne stowarzyszenie w kraju. Dodatkowo, rząd argentyński jest konstytucyjnie zobowiązany do utrzymywania kultu/wyznania rzymsko-katolickiego. Żadna inna religia nie ma tego statusu. Są te religie uznawane przez Ministerstwo Spraw Religijnych, ale jako stowarzyszenia podobnie jak firmy lub kluby sportowe.

Jest niemożliwym, aby niekatolicka wspólnota chrześcijańska mogła być włączona do Kościoła katolickiego jako Osoba Prawna Prawa Publicznego. Czy wkrótce wyznania ewangelickie, muślimskie lub żydowskie otrzymają zapomogę od państwa, to już zupełnie inna sprawa, ponieważ państwo nie ma obowiązku ich utrzymania, jak to się dzieje, na przykład, w przypadku biskupów otrzymujących wynagrodzenie.

Jest to unikatowe rozwiązanie, a w dodatku była to sprawa, którą w sposób wyraźny zainicjował prymas Mario Aurelio kardynał Poli. W mojej opinii jest to unikatowy gest, który przekracza nawet te ułatwienia, które poczynił Benedykt XVI.”

Tyle prawnik. W komentarzach podkreśla się, że takie rozwiązanie nie byłoby możliwe bez 'zielonego światła' z Rzymu, co może oznaczać rychłe uporządkowanie statusu kanonicznego Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X.

Portal przytacza także odpowiednią uchwałę w brzmieniu oryginalnym.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 159 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 19:56, 13 Kwi 2015 Powrót do góry

Argentyna: argentyńskie Państwo administracyjnie uznało FSSPX

Image

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Łacinnik
Użytkownik


Dołączył: 28 Gru 2014
Posty: 19 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 21:18, 13 Kwi 2015 Powrót do góry

Alleluja! Tutaj świetnie pasuje Pani cytat: "Którzy sieją ze łzami, będą żąć z radością" - Ps.125,5.

Pan Bóg nie pozwoli aby zginęła najwierniejsza część jego trzódki.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 159 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 22:47, 13 Kwi 2015 Powrót do góry

A wcześniej nie tak dawno, bo w październiku 2014 roku mozna było przeczytać: bp. Albano we Włoszech, Marcello Semeraro - który jest sekretarzem rady dziewięciu kardynałów powołanej przez papieża Franciszka - jeden z blizszych współpracowników, napisał, że katolicy nie mogą uczestniczyć we Mszy św. w Bractwie i przyjmować tam sakramenty. Można o tym poczytać tu:

http://www.traditia.fora.pl/kryzys-naduzycia-w-kk,20/kryzys-w-kosciele-tak,10063.html#57884


Bractwo zawsze było w Kościele. A to co teraz czytamy, to jest to nie więcej jak kwestią czysto administracyjna w określonym kontekście Argentyny. Dokument Kardynała Poli nie ma wpływu kanonicznego, nie może zająć miejsca władzy rzymskiej, która jest jedyną władzą, która może określić kanoniczną sytuację Bractwa.
Zobacz profil autora
Łacinnik
Użytkownik


Dołączył: 28 Gru 2014
Posty: 19 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 23:03, 13 Kwi 2015 Powrót do góry

Spokojnie, małymi kroczkami do przodu. Dla mnie ważniejszym jest to, że dostojnicy Kościoła dostrzegają Bractwo jako część całości. Przypuszczam, że strach modernistów wynika z tego, że wówczas Bractwo miałoby nieograniczoną możliwość misji w obrębie Kościoła, a także zwiększony dostęp do kościołów.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 159 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 15:24, 14 Kwi 2015 Powrót do góry

Teresa napisał:

[link widoczny dla zalogowanych]Tłumaczenie:

Argentyna: Państwo nadaje Bractwu Św. Piusa X osobowość prawną

Image

Pasek tytułowy Biuletynu Urzędowego Republiki Argentyny (wydanie z 9 kwietnia 2015 r.)

12 kwietnia br. argentyński dziennik „Clarín” poinformował o opublikowanym trzy dni wcześniej w Biuletynie Urzędowym Republiki Argentyny (Boletín Oficial de la Republica Argentina) postanowieniu sekretarza ds. wyznań Wilhelma R. Oliveriego o nadaniu Bractwu Kapłańskiemu Świętego Piusa X osobowości prawnej i wpisaniu go do Rejestru Instytutów Życia Konsekrowanego (Registro de Institutos de Vida Consagrada), obejmującego katolickie zakony i zgromadzenia zakonne obecne w tym kraju.

Podjęcie tej decyzji było możliwe m.in. dzięki wystosowaniu przez kard. Mariana Aureliusza Polego, arcybiskupa metropolitę Buenos Aires, listu do Sekretariatu ds. Wyznań w ramach procedury wszczętej przed tym organem przez władze FSSPX w 2011 r. List, jak ten, w którym arcybiskup Buenos Aires „wnioskował o to, aby Towarzystwo Apostołów Jezusa i Maryi (Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X) było uznawane – aż do chwili, gdy uzyska ostateczny status kanoniczny w Kościele powszechnym – za stowarzyszenie na prawie diecezjalnym”, jest koniecznym warunkiem uznania każdego zgromadzenia zakonnego w Argentynie.

List kard. Polego nie rodzi skutków kanonicznych, ponieważ nie działa on w zastępstwie władz rzymskich, które jako jedyne mogą regulować status kanoniczny Bractwa Św. Piusa X. Jest to wyłącznie procedura warunkująca podjęcie przez władze argentyńskie decyzji administracyjnej w oczekiwaniu na „uzyskanie [przez Bractwo] ostatecznego statusu kanonicznego w Kościele powszechnym”.

Trzeba zauważyć, że w Argentynie, zgodnie z wymogami prawa i przepisami administracyjnymi, katolickie zgromadzenia zakonne nie mogą prowadzić apostolatu, jeśli – po uprzednim zawiadomieniu przez władze kościelne – nie zostaną wpisane do Rejestru Instytutów Życia Konsekrowanego.

Fakt, że kard. Poli jest następcą kard. Bergoglia na stolicy arcybiskupiej w Buenos Aires, może uzasadniać domysły, że wzmiankowane postanowienie nie zostało podjęte bez konsultacji z papieżem Franciszkiem. Niemniej pozostaje faktem, że jest to jedynie procedura ściśle administracyjna wykonywana w szczególnych warunkach [prawnych] Republiki Argentyny.

Czytaj również: Ks. Bouchacourt FSSPX o kard. Bergoglio


Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Poniżej prezentujemy pełną treść wspomnianego postanowienia:MINISTERSTWO SPRAW ZAGRANICZNYCH I WYZNAŃ

SEKRETARIAT ds. WYZNAŃ


Postanowienie nr 25/2015

Buenos Aires, 17 marca 2015 r.

Z uwagi na postępowanie nr 9028/2015 przed Registraturą Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Wyznań (ustawa nr 24483 wraz z dołączonym do niej dekretem regulacyjnym nr 491 z 21 września 1995 r.), a także ponieważ:

zgodnie z protokołem nr 084/15 z dnia 23 lutego 2015 r. arcybiskup Buenos Aires kard. Marian Aureliusz Poli wniósł o to, aby „Bractwo Apostołów Jezusa i Maryi” (Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X) było uznawane – aż do chwili, gdy uzyska ostateczny status kanoniczny w Kościele powszechnym – za stowarzyszenie na prawie diecezjalnym, zgodnie z kanonem 298. Kodeksu prawa kanonicznego będące stowarzyszeniem życia apostolskiego in fieri (‘powstającym’), któremu przysługują wszelkie korzyści z tym związane, z uwzględnieniem wszystkich obowiązków z tego wynikających, również przyjmując wszelką odpowiedzialność spoczywającą na biskupie diecezjalnym;

wspomniane bractwo jest uznawane jako publiczna osoba prawna w Kościele rzymskokatolickim zgodnie z normami przewidzianymi w Kodeksie prawa kanonicznego;

zgodnie z jego statutami (por. Statuty Bractwa Apostołów Jezusa i Maryi, rozdz. I, art. 1), zaaprobowanymi przez kompetentną władzę kościelną, bractwo jest kapłańskim stowarzyszeniem życia wspólnego, którego członkowie nie składają ślubów, na wzór stowarzyszenia Misji Zagranicznych;

art. 3 punkt f dekretu nr 491/95 pozwala na umieszczenie w rejestrze sporządzonym na podstawie Ustawy nr 24483 osób prawnych uznawanych przez władze kościelne, podobnych do instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego;

organizacja, której dotyczy wniosek, spełnia wszystkie wymagania stawiane przez obowiązujące przepisy, w tym posiada własny statut, dekret erekcyjny i wykaz (dokument informujący o strukturze instytutu, formie rządu, najwyższej władzy, władzach lokalnych, kompetencjach, procedurach zmian w statutach i konstytucjach, o istniejących placówkach i ich działaniach itd. – przyp. tłum.), zgodnie z postanowieniami ustawy nr 24483;

jest stosowne, by obecny wpis został dokonany, zważywszy, że wnioskujący spełnia wymogi określone w artykule 3 punkt f dekretu nr 491/95.


Z wyżej wymienionych powodów Sekretarz ds. Wyznań postanawia:

Art. 1

Osoba prawna „Bractwo Apostołów Jezusa i Maryi” (Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X), stowarzyszenie na prawie diecezjalnym posiadające wymaganą prawem siedzibę przy Calle Venezuela pod nr 1318 w Autonomicznym Mieście Buenos Aires, która stanowi jednocześnie oficjalny adres doręczeń, zostaje wpisana do Rejestru Instytutów Życia Konsekrowanego pod numerem trzysta osiemdziesiątym pierwszym (381).

Art. 2

Wspomnianej osobie prawnej nadaje się status organizacji pożytku publicznego wraz ze wszystkimi tego skutkami.

Art. 3

Wspomniana osoba prawna korzysta z postanowień art. 20 punkt e Ustawy o podatku dochodowym (z 1997 r.).

Art. 4

Niniejsze podaje się do wiadomości publicznej, przedkłada w Krajowej Dyrekcji Registratury Urzędowej i archiwizuje.

Ambasador Wilhelm R. Oliveri

Sekretarz ds. WyznańZa: [link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)