Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Bp Schneider odwiedza seminarium FSSPX w Winona - USA Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 152 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 22:46, 14 Lut 2015 Powrót do góry

Biskup Schneider odwiedza seminarium FSSPX w Winona - USA

Image

Dnia 11 lutego 2015 roku, Jego Ekscelencja Atanazy Schneider, biskup pomocniczy Astany w Kazachstanie, spotkał się z bp. Bernardem Fellay'em FSSPX, Przełożonym Generalnym Bractwa św. Piusa X, a także z kilkoma kapłanami Bractwa, w Seminarium św Tomasza z Akwinu w Winona (Stany Zjednoczone).

To już druga wizyta bp Schneidera w jednym z seminariów Bractwa. Pierwsza miała miejsce W dniu 16 stycznia 2015. Odwiedził wtedy Seminarium Duchowne w Flavigny (Francja). Oba spotkania dotyczyły kwestii reformy liturgicznej Pawła VI i doktrynalnych założeń Novus Ordo Missae.

W dniu 5 grudnia 2014 roku kardynał Walter Brandmüller, emerytowany przewodniczący Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych, odwiedził Seminarium Najświętszego Serca Jezusowego w Zaitzkofen (Niemcy), gdzie dyskusja koncentrowała się na Magisterium i władzy nauczycielskiej II Soboru Watykańskiego.

Spotkania te są sposobem na kontynuowanie dyskusji doktrynalnych między Bractwem Kapłańskim św. Piusa X i władzą rzymską «w szerszym kontekście i mniej formalne niż w poprzednich spotkaniach», zgodnie z decyzją podjętą na spotkaniu biskupa Fellay'a z Kardynałem Gerhardem Müllerem, prefektem Kongregacji Nauki Wiary, 23 września 2014.

Spotkania te są również okazją dla zwiedzających, aby lepiej zapoznać się z Bractwem Świętego Piusa X, a także dowiedzieć się więcej o tym, co zostało osiągnięte przez dzieła Tradycji.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 152 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 13:18, 18 Lut 2015 Powrót do góry

Za stroną WTK :

USA: Spotkanie bp. Fellaya z bp. Schneiderem

Image

Bp Atanazy Schneider, biskup pomocniczy Astany

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 152 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 11:22, 14 Sie 2015 Powrót do góry

Bp. Atanazy Schneider dla “Adelante la Fe” [CZĘŚĆ II]

(...)

Adelante la Fe: Wasza Ekscelencja odwiedził niedawno seminaria Barcttwa św. Piusa X w Stanach Zjednoczonych i we Francji. Wiemy, że były to „dyskretne” spotkania, ale czy Ekscelencja mógłby opisać nam, co widział i o czym z nimi rozmawiał? Jakie oczekiwania dotyczące nadchodzącego pojednania ma Ekscelencja i co będzie dla niego największą przeszkodą?

Mons. Schneider: Stolica Święta poprosiła mnie abym odwiedził dwa seminaria Bractwa w celu przeprowadzenia rozmów z grupami teologów oraz Jego Ekscelencją biskupem Fellayem na określone, teologiczne tematy. Dla mnie ten fakt oznacza, że dla Stolicy Świętej Bractwo nie jest znikomą rzeczywistością kościelną i, że należy je traktować poważnie. W czasie moich wizyt odniosłem pozytywne wrażenie. Miałem do czynienia z głosami teologicznej, duchowej i ludzkiej rzeczywistości w tych dwóch seminariach. „Setire cum ecclesia” („czucie w Kościele”) Bractwa ukazuje się w tym, że zostałem przyjęty jako przedstawiciel Stolicy Świętej z prawdziwym szacunkiem i z serdecznością. Ponadto, bardzo ucieszyło mnie to, że w obydwu miejscach, w strefie bliskiej wejść głównych, znajdowały się zdjęcia papieża Franciszka, urzędującego papieża. W zakrystiach znajdowały się tablice z imionami papieża Franciszka i lokalnego biskupa diecezjalnego. Podczas uroczystego wystawienia Najświętszego Sakramentu kierowano mnie do pomocy w śpiewaniu tradycyjnej pieśni papieskiej (“Oremus pro pontifice nostro Francisco…”).Według mojej wiedzy nie istnieją żadne ważne powody do tego, żeby odmawiać duchowieństwu i wiernym Bractwa oficjalnego uznania kanonicznego, a na razie uznawać ich za takich jakimi są. Taka też była prośba arcybiskupa Lefebvre’a skierowana do Stolicy Świętej: „Zaakceptujcie nas takimi jacy jesteśmy”. Myślę, że kwestia Soboru Watykańskiego II nie powinna być traktowana jako “condition sine qua non”, dopóki jest to związane z celami duszpasterskimi. Część soborowych stwierdzeń odzwierciedla jedynie swoje czasy i ma tymczasową wartość, tak jak mają ją dyscyplinarne i duszpasterskie dokumenty. Gdy patrzymy z dwutysiącletniej perspektywy Kościoła, możemy stwierdzić, że po obydwu stronach (Stolicy Świętej i Bractwa) przecenia się duszpasterską rzeczywistość Kościoła, którą reprezentuje Sobór. Skoro Bractwo wierzy, sprawuje kult i prowadzi życie moralne zgodnie z tym jak żądało tego i uznawało Najwyższe Magisterium oraz zgodnie z tym jak postrzegano to powszechnie w Kościele w czasie długich wieków, skoro Bractwo uznaje prawowitość Papieża i biskupów diecezjalnych oraz modli się za nich publicznie, skoro uznaje również ważność sakramentów sprawowanych według „editio typica” nowych ksiąg liturgicznych, powinno to wystarczyć do kanonicznego uznania Bractwa przez Stolicę Świętą. W przeciwnym wypadku często powtarzane zdania na temat duszpasterskiego i ekumenicznego otwarcia w Kościele naszych dni będą oczywiście podważać jego wiarygodność, a pewnego dnia historia ta będzie wyrzutem skierowanym przeciwko naszym władzom kościelnym – wyrzutem, że „nałożyły na braci ciężar większy niż to, co było konieczne” [Dz. 15, 28], co jest sprzeczne z duszpasterskimi metodami Apostołów.

http://www.traditia.fora.pl/zmiany-po-svii-nom-novus-ordo-missae,6/rozmowa-z-je-ks-bp-athanasiusem-schneiderem,10370.html#64768
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 152 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 22:40, 14 Sie 2015 Powrót do góry

Na stronie Dystryktu francuskiego jest napisane o tym wywiadzie z bp Schneiderem i zacytowany ten powyższy fragment:

Biskup Schneider korzystne dla kanonicznego uznania duchowieństwa i wiernych FSSPX
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 152 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 22:30, 02 Lut 2016 Powrót do góry

Kolejny wywiad z bp Atanazym Schneiderem.

W zeszłym tygodniu, Rorate Caeli przeprowadziło wywiad z Jego Ekscelencją biskupem Atanazym Schneiderem, jednym z najbardziej widocznych księży pracujących nad przywróceniem tradycyjnej Mszy łacińskiej i wiary.

W wywiadzie dla portalu Rorate Caeli bp Atanazy Schneider odniósł się do kilku kluczowych kwestii dla Kościoła w czasie tego wielkiego kryzysu. Odniósł się do kilku kwestii takich jak; o aktualnym stanie FSSPX, udziału kobiet we Mszy św. i mycie stóp kobietom, czy Rosja kiedykolwiek naprawdę była poświęcona Niepokalanemu Sercu Maryi, Summorum Pontificum i wiele, wiele więcej.

Odnośnie Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X (FSSPX).


Bp Schneider: Bp Fellay to wzorowy i prawdziwie katolicki biskup

Image

Rorate Caeli: Nietypową sytuację w Kościele ma Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X (FSSPX). Wasza Ekscelencjo, dlaczego tak wielu katolików boją się FSSPX lub niepokoi ich jakakolwiek współpraca z nim? Z tego, co Wasza Ekscelencjo widział, jakie są szanse na kanoniczne uregulowanie sytuacji FSSPX w Kościele?

„Kiedy ktoś lub coś jest nieważne i słabe, nie wzbudza strachu. Ci, którzy boją się Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X w ostatecznym rozrachunku boją się odwiecznych katolickich prawd i ich wymagań na płaszczyźnie moralnej i liturgicznej.

Kiedy FSSPX chce wierzyć, sprawować kult i żyć tak jak czynili to przez wieki nasi przodkowie i najsłynniejsi święci, należy uznać życie i pracę tych katolickich kapłanów i wiernych związanych z FSSPX za dar dla Kościoła na obecne czasy – a nawet za jeden z kilku instrumentów, których Boża Opatrzność używa jako środków zaradczych na potworny kryzys wiary, moralności i liturgii, jaki ma miejsce w Kościele.

W niektórych sektorach FSSPX znajdują się jednak, jak w przypadku każdej ludzkiej zbiorowości, pewne ekscentryczne osobowości. Ich metodom i sposobowi myślenia brakuje sprawiedliwości, miłosierdzia i co za tym idzie prawdziwego „odczuwania z Kościołem” (sentire cum Ecclesia). Istnieje niebezpieczeństwo kościelnej autokefalii i bycia ostateczną prawną instancją Kościoła. Jednak według wiedzy jaką posiadam, zdrowsza część stanowi większość FSSPX i uważam Przełożonego Generalnego Jego Ekscelencję bp. Bernarda Fellaya za wzorowego i prawdziwie katolickiego biskupa. Istnieje pewna nadzieja na kanoniczne uregulowanie sytuacji FSSPX.”

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

Za: [link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 152 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 13:23, 04 Lut 2016 Powrót do góry

Teresa napisał:
Kolejny wywiad z bp Atanazym Schneiderem.
(...)
Odniósł się do kilku kwestii takich jak; o aktualnym stanie FSSPX, udziału kobiet we Mszy św. i mycie stóp kobietom, czy Rosja kiedykolwiek naprawdę była poświęcona Niepokalanemu Sercu Maryi, Summorum Pontificum i wiele, wiele więcej.
(...)
Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Bp. Athanasius Schneider o umywaniu nóg kobietom w Wielki Czwartek: Generuje zamieszanie odnośnie historycznego symbolu "dwunastu"

Image

"Odnośnie umywania stóp kobietom podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Ta Święta Msza upamiętnia ustanowienie sakramentu Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Właśnie dlatego, umywanie stóp również kobietom, zamiast samym mężczyznom, nie tylko odwraca uwagę od centrum uwagi jakim jest Eucharystia i kapłaństwo, ale również generuje zamieszanie odnośnie historycznego symbolu "dwunastu" i odnośnie apostołów - mężczyzn. Uniwersalna tradycja Kościoła nigdy nie zezwalała na umywanie stóp podczas Mszy Świętej, lecz tylko poza nią, podczas specjalnej ceremonii.

Nawiasem mówiąc: publiczne umywanie stóp kobietom, jak również całowanie kobiecych stóp przez mężczyzn, w naszym przypadku - księdza lub biskupa, w każdej kulturze i przez każdego człowieka o zdrowym rozsądku traktowane jest jako niewłaściwe, a nawet nieobyczajne. Bogu dzięki, żaden ksiądz czy biskup nie jest zobligowany do publicznego umywania stóp kobietom podczas Mszy w Wielki Czwartek, ponieważ nie ma wiążących norm, które by to nakazywały, a nawet samo umywanie stóp jest tylko fakultatywne".

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)