Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Bractwo - Rzym. Daty i imiona - ''preambuła doktrynalna'' Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29521 Przeczytał: 217 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 18:57, 16 Mar 2012 Powrót do góry

Komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej w sprawie stanu rozmów z FSSPX

14 września 2011 r., podczas spotkania kard. Wilhelma Levady, prefekta Kongregacji Nauki Wiary i przewodniczącego Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, z bp. Bernardem Fellayem FSSPX przełożonemu Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X przedstawiono preambułę doktrynalną i towarzyszącą jej notę wstępną jako podstawę do osiągnięcia całkowitego pojednania ze Stolicą Apostolską. We wspomnianych dokumentach zdefiniowano podstawy doktrynalne i kryteria interpretacji doktryny katolickiej niezbędne do zapewnienia wierności wobec Magisterium Kościoła i sentire cum Ecclesia (łac. współodczuwania z Kościołem).

Odpowiedź Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X na wspomnianą preambułę została udzielona w styczniu 2012 r. i po rozpatrzeniu przez Kongregację Nauki Wiary przedłożona Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI. Zgodnie z decyzją podjętą przez papieża, bp Fellay w przekazanym dziś liście został poinformowany o ocenie jego odpowiedzi. Stwierdza się w nim, że stanowisko wyrażone przez bp. Fellaya nie pozwoli przezwyciężyć problemów doktrynalnych leżących u podstaw rozdźwięków pomiędzy Stolicą Apostolską a Bractwem Św. Piusa X.

Na zakończenie dzisiejszego spotkania, z troski o uniknięcie w Kościele rozłamu o bolesnych i trudnych do przewidzenia konsekwencjach, przełożony generalny Bractwa Św. Piusa X został poproszony o [precyzyjniejsze] wyjaśnienie swojego stanowiska w terminie do 15 kwietnia br., aby możliwe stało się uleczenie istniejącego pęknięcia, co jest pragnieniem papieża Benedykta XVI

([link widoczny dla zalogowanych]).
Za: [link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29521 Przeczytał: 217 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 14:57, 19 Mar 2012 Powrót do góry

Na stronie DICI gdzie są pisane wszystkie informacje Przełożonego Generalnego Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X bp. Fellaya w komunikacie nie ma podanej żadnej daty.
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]

RorateCaeli podaje, że ten termin 15 kwietnia, jest to wypowiedź dziennikarska. Czas dla Bractwa na odpowiedź nie jest sprecyzowany. Jedynie ks. Lombardi zapytany o terminy powiedział, że pewnie potrwa to około miesiąca. Poza tym bp Fellay dostał od kard. Levady list. Co w nim jest dokładnie, to nie wiadomo, ale może jest tam jakaś nowa propozycja dla Bractwa.

Wprost czytać się już nie chce od tych różnych spekulacji, domysłów na temat nowej jakiejś ekskomuniki, tylko się nie zastanowią za co. Różne wypowiedzi czytałam, zacytuję jedną z nich, bardzo mądrą i logiczną wypowiedź:

"Za co miałby [papież] ekskomunikować? Chyba żeby ogłosił nowe dogmaty - wolność religijną, kolegializm, ekumenizm czy tp. - i ekskomunikował za ich odrzucenie. Bo ewentualne niedogadanie się w niczym nie zmienia status quo. Odmowa podpisana jakichś bliżej nieokreślonych tekstów nie może z pewnością być powodem do ekskomunikowania kogokolwiek.

Nie wdajmy się w subtelności, ale popatrzmy na to, co widać z zewnątrz. Jaki pretekst czy powód może znaleźć Kuria, żeby "niepełną łączność" między Bractwem a resztą Kościoła przeciąć? Bo się nie słuchają papieża? W czym konkretnie? [a poza tym kto dziś słucha?] Bo odrzucają reformy posoborowe? E tam, odrzucają. KPK na przykład stosują nowy. Bo odrzucają nauczanie Soboru? No właśnie, jakie jest to nauczanie? Jak na razie to od czterdziestu lat nie sposób się dowiedzieć o co konkretnie chodzi np. w wolności religijnej albo w doktrynie o niekatolickich sektach jako narzędziach i środkach zbawienia. Nikt tego nie wyjaśnia, magisterium milczy, jeśli jakieś wyjaśnienia się pojawiają, to często same one potrzebują wyjaśnień. Schizofrenia zupełna!

Kiedyś było łatwiej: Kościół mówił "Pan Jezus jest obecny w taki to, a taki sposób pod postaciami eucharystycznymi". Wierzycie? - Nie? No to won. "Matka Boża została wzięta do Nieba". - Wierzycie? - Tak? No to fajnie, jesteście nasi. A dziś co? "Macie uznać sobór". Czyli dokładnie co? "No, sobór". Ale co konkretnie? "No, nowe nauczanie". Ale co to nowe oznacza, bo jak posłuchać hierarchii, to każdy mówi co innego. I to doktrynę, w której nie wiadomo o co chodzi czyni się probierzem katolickości? Śmiech na sali.

PS. Innym aspektem sprawy jest to, że kard. Levada odchodzi ze stanowiska. Jaki jest, taki jest, ale potem bp Fellay będzie miał za partnera biskupa, z którym rozmowę wypadało będzie zacząć od lektury pierwszokomunijnego katechizmu o rzeczywistej Obecności w Najśw. Sakramencie i o Dziewictwie NMP."
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29521 Przeczytał: 217 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 15:50, 27 Mar 2012 Powrót do góry

List ks. F. Schmidbergera skierowany do wiernych wszystkich kościołów i kaplic w niemieckim dystrykcie Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]

Gość Niedzielny pisze:

Zwierzchnik lefebrystów wierzy w porozumienie

Zwierzchnik niemieckiego dystryktu Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, ks. Franz Schmidberger jest przekonany, że możliwe jest satysfakcjonujące rozwiązanie aktualnych problemów i pojednanie lefebrystów ze Stolicą Apostolską. Donosi o tym na łamach portalu włoskiego dziennika La Stampa, [link widoczny dla zalogowanych]

Włoski watykanista informuje, że w minioną niedzielę w kościołach, gdzie gromadzą się lefebryści odczytano komunikat ks. Schmidbergera, w którym informuje on o spotkaniu przełożonego generalnego Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, bpa Bernarda Fellaya z prefektem Kongregacji Nauki Wiary, kard. Williamem Levadą 16 marca b.r. i liście przekazanym lefebrystom. „Pomimo niemiłego tonu listu istnieją powody do nadziei na satysfakcjonujące rozwiązanie” – stwierdził Schmidberger.

Tornielli przypomina, że ostateczną datą na odpowiedź lefebrystów jest 15 kwietnia b.r. „Jeśli dojdzie do pojednania, to znacznie wzrosną wszystkie siły tradycji Kościoła – a jeśli nie staną się one słabsze, utracą animusz. W takim przypadku zagrożone będzie nie tylko Bractwo, ale także dobro całego Kościoła” – stwierdza zwierzchnik niemieckiego dystryktu Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29521 Przeczytał: 217 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 22:32, 30 Mar 2012 Powrót do góry

Teresa napisał:
List ks. F. Schmidbergera skierowany do wiernych wszystkich kościołów i kaplic w niemieckim dystrykcie Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]

Tłumaczenie tego listu:

Niemcy: Apel ks. F. Schmidbergera o modlitwę za Kościół

Prezentujemy apel ks. Franciszka Schmidbergera FSSPX do wiernych, z prośbą o modlitwę za Kościół, by wydobył się z kryzysu i ponownie rozkwitł.

Ks. Schmidberger, kapłan cieszący się bardzo dużym autorytetem w szeregach duchowieństwa i wiernych związanych z Bractwem Kapłańskim Św. Piusa X, był w latach 1982–1994 przełożonym generalnym tego instytutu.

Image

Abp M. Lefebvre z ks. F. Schmidbergerem, swoim następcą na urzędzie przełożonego generalnego FSSPX

„Drodzy Wierni!

16 marca br. w Rzymie kard. Levada, prefekt Kongregacji Nauki Wiary, wręczył bp. Fellayowi, przełożonemu generalnemu naszego Bractwa, list, w którym poproszono nas o wyrażenie przychylniejszej niż poprzednia odpowiedzi na preambułę doktrynalną z 14 września 2011 r. Jako ostateczny termin udzielenia tej odpowiedzi został wyznaczony dzień 15 kwietnia 2012 r. Zapewne wiecie już o tym z mediów. Znaleźliśmy się więc w decydującym momencie.

Jeśli nawet ten list [z Rzymu] przybiera również nieprzyjemny ton, to istnieją uzasadnione nadzieje na zadowalające rozwiązanie, które — jeśli dojdzie do skutku — znacznie wzmocni wszystkie zachowawcze siły (oryg. bewahrenden Kräfte) w Kościele. W przeciwnym razie zostaną one raczej osłabione i zniechęcone. Chodzi więc w pierwszym rzędzie nie o nasze Bractwo, ale o dobro Kościoła.

Dlatego prosimy wszystkich związanych z nami wiernych — a także wszystkich innych katolików — o żarliwą, nieustanną i usilną modlitwę, aby Bóg poprzez odkupieńcze cierpienia swojego Jednorodzonego Syna wyprowadził swój Kościół z kryzysu i przez święte zmartwychwstanie Chrystusa udzielił mu nowego życia, nowej siły i nowego rozkwitu.

ks. Franciszek Schmidberger, przełożony dystryktu niemieckiego FSSPX

Stuttgart, 22 marca 2012 r.”

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)