Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Komunikat w związku z deklaracją katolicko-luterańską Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 149 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 22:59, 07 Lis 2016 Powrót do góry

Komunikat przełożonego dystryktu francuskiego FSSPX w związku ze wspólną deklaracją katolicko-luterańską

Image

Ks. Krystian Bouchacourt

Lektura deklaracji wspólnej, podpisanej 31 października br. przez papieża oraz przedstawicieli Kościoła luterańskiego w Szwecji przy okazji obchodów pięćsetlecia rewolty Lutra przeciwko Kościołowi katolickiemu, przepełniła nas głębokim bólem i przygnębieniem. W obliczu skandalu, jakim jest ta deklaracja – pełna nieścisłości historycznych, ataków na doktrynę wiary katolickiej oraz przesiąknięta fałszywym humanizmem, będący źródłem tak wielu nieszczęść – nie wolno nam zachować milczenia.

Pod pretekstem błędnie rozumianej miłości bliźniego i na skutek dążeń do osiągnięcia jedności, będącej w istocie jednością powierzchowną i iluzoryczną, wiara katolicka jest składana na ołtarzu ekumenizmu, stanowiącego zagrożenie dla zbawienia dusz. Na jednej płaszczyźnie są stawiane najpotworniejsze błędy oraz prawda naszego Pana Jezusa Chrystusa.

Jak możemy być „głęboko wdzięczni za duchowe i teologiczne dary otrzymane za pośrednictwem reformacji”, biorąc pod uwagę, że Luter przejawiał iście diaboliczną nienawiść do Namiestnika Chrystusowego oraz bezbożną pogardę dla Najświętszej Ofiary Mszy św., równocześnie odrzucając zbawczą łaskę naszego Pana Jezusa Chrystusa? Ten sam Luter – odrzucając transsubstancjację – wypaczył również doktrynę o Najświętszej Eucharystii, odwodził dusze od szukania wstawiennictwa u Najświętszej Maryi Panny oraz negował istnienie czyśćca.

Nie, katolicyzm nie zawdzięcza niczego protestantyzmowi. Protestantyzm rozerwał jedność Christianitas, odłączył całe kraje od Kościoła katolickiego i wciągał w błąd niezliczoną liczbę dusz, wystawiając na niebezpieczeństwo ich wieczne zbawienie. Jako katolicy pragniemy powrotu protestantów do jedynej Owczarni Chrystusowej, którą jest Kościół katolicki – i nie przestajemy modlić się w tej intencji.

W tych dniach, w których wspominamy Wszystkich Świętych Pańskich, prosimy o wstawiennictwo zwłaszcza św. Piusa V, św. Karola Boromeusza, św. Ignacego i św. Piotra Kanizjusza, którzy mężnie występowali w obronie Kościoła katolickiego walcząc z herezją protestancką.

Wzywam wiernych dystryktu francuskiego do pokuty i modlitwy w intencji Ojca Świętego, prosząc, by Zbawiciel raczył ustrzec swego wikariusza od błędu i zachować w prawdzie, której jest on strażnikiem.

Wzywam kapłanów naszego dystryktu do odprawiania Mszy św. wynagradzających i organizowania Godziny Świętej przed Najświętszym Sakramentem, w trakcie której winno się błagać Boga o przebaczenie za to zgorszenie oraz o rychłe położenie kresu burzy, wstrząsającej łodzią Kościoła od ponad pół wieku.

Matko Boża, Wspomożenie wiernych, módl się za nami i ratuj Kościół Święty!

ks. Krystian Bouchacourt FSSPX
przełożony dystryktu francuskiego Bractwa Św. Piusa X

Suresnes, 2 listopada 2016, Dzień Zaduszny

Źródło:
[link widoczny dla zalogowanych]

Za: [link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 149 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 23:39, 07 Lis 2016 Powrót do góry

Informacja KAI odnośnie komunikatu ks. Krystiana Bouchacourta - przełożonego dystryktu francuskiego FSSPX. Poczytajmy co napisali:

Lefebryści krytycznie o spotkaniu papieża z luteranami

Image

W ostrych słowach Bractwo św. Piusa X (FSSPX) skomentowało niedawną wizytę Franciszka w Szwecji i jego kontakty ze Światową Federacją Luterańską. Wydarzenie w Lundzie to „szczyt naszego bólu” – głosi oświadczenie Bractwa z 4 listopada zamieszczone w biuletynie jego francuskiej sekcji.

Wspólna deklaracja z okazji 500. rocznicy „rewolty Lutra” przeciwko Kościołowi katolickiemu to „prawdziwy skandal” – napisał przewodniczący dystryktu Christian Bouchacourt. Jego zdaniem, w tym dokumencie zestawiono z sobą błędy historyczne, największe szkody dla nauczania katolickiego oraz „fałszywy humanizm, który jest źródłem wszelkiego zła”.

Tradycjonaliści zarzucają papieżowi, że „pod zwodniczym pretekstem miłości bliźniego oraz sztucznej i złudnej jedności” wiarę katolicką „składa na ołtarzu ekumenizmu”, który „zagraża zbawieniu dusz”. Tą samą miarą zmierzono „największe błędy” i „prawdę Jezusa Chrystusa”, uważa Bouchacourt.

Podkreślił również, że we wspomnianej deklaracji nie ma mowy o tym, że Marcin Luter pałał „diaboliczną nienawiścią do papieża” i „nie ukrywał swojej pogardy dla ofiary Mszy św.”. To on zniszczył nauczanie o Eucharystii, odciągnął od wielbienia Maryi Panny i podważył istnienie czyśćca. „My, katolicy, chcemy, aby protestanci powrócili na łono Chrystusa, którym jest Kościół katolicki i modlimy się o to” – czytamy w komentarzu do ekumenicznej modlitwy papieża i przewodniczącego Światowej Federacji Luterańskiej w Lundzie.

Tradycjonalistyczne Bractwo św. Piusa X założył w 1970 w Szwajcarii Francuz abp Marcel Lefebvre (1905-91). Brał on udział w Soborze Watykańskim II, ale nie zgadzał się z jego postanowieniami w wielu dziedzinach, zwłaszcza w odniesieniu do liturgii, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. 30 czerwca 1988 Stolica Apostolska oficjalnie ekskomunikowała Bractwo za to, że abp Lefebvre konsekrował bez zgody papieża czterech biskupów dla swej wspólnoty. Karę tę cofnął w styczniu 2009 roku Benedykt XVI. Od tamtego czasu do wiosny 2012 roku trwał mniej lub bardziej aktywny dialog między Watykanem a Bractwem.

We wrześniu 2015 Franciszek nieoczekiwanie oświadczył, że „ufa, iż w nieodległej przyszłości będą mogły zostać znalezione rozwiązania, które pozwolą na przywrócenie pełnej jedności z księżmi i przełożonymi Bractwa”. W kwietniu br. papież spotkał się z przełożonym FSSPX bp. Bernardem Fellayem. W ramach swej wizyty w Watykanie Fellay potkał się też z prefektem i z sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhardem Müllerem i abp. Luisem Ladarią, a także z abp. Guidem Pozzo – sekretarzem działającej w ramach tej dykasterii Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei”, zajmującej się między innymi dialogiem z lefebrystami.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)