Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Rozalia Celakówna - PISMA Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
stefan
Moderator


Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1358 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 20:57, 11 Wrz 2008 Powrót do góry

Autor Rozalia Celakówna - Pisma

[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]

Wprowadzenie

Dzięki benedyktyńskiej pracy ostatniego kierownika sumienia Rozalii Celakówny, ks. Kazimierza Dobrzyckiego (O. Zygmunta), polegającej na gromadzeniu odpowiednich materiałów, po kilkunastoletnich staraniach różnych osób i organizacji, dnia 5 listopada 1996 r. mogło dojść do długo wyczekiwanego wydarzenia, to znaczy do otwarcia przez Metropolitę Krakowskiego Ks. Kard. Franciszka Macharskiego w Kaplicy Kurii Metropolitalnej w Krakowie procesu beatyfikacyjnego Rozalii Celakówny na szczeblu diecezjalnym. Powodem w procesie była Fundacja Serca Jezusa, która powstała w grudniu 1990 r. dla upowszechniania idei Apostolstwa Modlitwy, zaś postulatorem ustanowiono p. Sylwię Kaczmarek, której wkładu pracy nad pismami Rozalii Celakówny trudno nie docenić.

Gdy Sylwia Kaczmarek wybrała drogę życia zakonnego, ks. Kardynał powierzył rolę postulatora Ewie Kaczmarek. Po zmianach prawnych, jakie dokonały się w Fundacji Serca Jezusa, nastąpiło opóźnienie w zakończeniu procesu na szczeblu diecezjalnym, chociaż potrzebne dokumenty były zebrane do roku 2001.

Nowy ordynariusz Archidiecezji Krakowskiej J. Em. Ks. Kard. Stanisław Dziwisz w związku z licznymi prośbami wiernych postanowił zakończyć proces na szczeblu diecezjalnym, co miało miejsce 17 kwietnia 2007 roku. Akta procesu na polecenie ks. kardynała zostały przekazane do Kongregacji dla spraw świętych w Rzymie.
Zgodnie z dekretem (z dnia 16 kwietnia 2007 r.) Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego Ks. Kard. Stanisława Dziwisza dalszym przebiegiem procesu beatyfikacyjnego Służebnicy Bożej Rozalii Celakówny ma
zajmować się wyłącznie Prowincja Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego. Do Księży Jezuitów zatem należy także troska o czystość kultu Służebnicy Bożej. Jakiekolwiek inne osoby i organizacje nie są upoważnione do występowania w tej sprawie, bez zgody przełożonego Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego.

Służebnica Boża Rozalia Celakówna była szczególną apostołką kultu Najśw. Serca Pana Jezusa. Jej częstym miejscem modlitwy była Bazylika Najśw. Serca Pana Jezusa przy Kolegium Jezuitów w Krakowie. Jej duchowość ma wybitnie Ignacjański charakter. Wiele wspólnot modlitewnych dla Intronizacji Serca Pana Jezusa powstałych na gruncie przesłania Służebnicy Bożej Rozalii w parafiach na terenie całej Polski czerpie wzór z jej poświęcenia i oddania się Jezusowi Chrystusowi w duchu wynagrodzenia za grzechy własne i świata oraz w dążeniu do regularnego korzystania z sakramentów świętych i życia w łasce, by Chrystus Król i nasz Pan mógł zająć należne Mu miejsce w życiu poszczególnych wiernych, jak i w całym społeczeństwie, o co tak bardzo zabiegała w swoim życiu przez modlitwę i ofiarę Służebnica Boża Rozalia Celakówna.

Ufamy, że wyniesienie Rozalii Celakówny do chwały ołtarzy może przyczynić się w sposób zasadniczy do ożywienia życia sakramentalnego wiernych i kultu Najśw. Serca Pana Jezusa oraz do głębszego dowartościowania godności człowieka, zwłaszcza człowieka chorego, a także do postępu duchowego zwłaszcza służby zdrowia, której Rozalia-jako pielęgniarka daje heroiczny przykład miłości człowieka cierpiącego. Licznie nawiedzany grób Służebnicy Bożej Rozalii Celakówny znajduje się na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie (położonym przy ul. Rakowickiej), kwatera XLVIII.

Należy podkreślić, że już pięć lat po śmierci Rozalii Celakówny, ze względu na szerzącą się opinię o jej świętości, rozpoczęto zbierać prywatne zeznania o jej życiu i cnotach, a jednocześnie podziękowania za cuda i łaski uzyskane za jej wstawiennictwem. Papież Jan Paweł II jeszcze jako wikariusz kapitulny w Krakowie, zorientowany w opinii panującej co do świętości Rozalii Celak, poprosił znanego prawnika i teologa o.Joachima Bara OFMConv o przesłuchanie blisko związaną z postacią Służebnicy Bożej osobę, jej koleżankę Annę Polak (41 1955).

W obecnej publikacji pragniemy udostępnić wszystkie dalsze pisma Służebnicy Bożej. Najpierw są to Notatki i wspomnienia z życia. Wspomnienia z lat dziecięcych do połowy 1931 roku (ss. 21 -81).
Część I pisała Rozalia na polecenie ostatniego kierownika sumienia ks. Dobrzyckiego. Jest to zaledwie kilka stron treści, które powtarzają się w kolejnych dwu częściach. Część II i III pisała Rozalia na polecenie o. Władysława Całki - redemptorysty. Jest to autobiografia mistyczki, z której dowiadujemy się o rozwoju jej wewnętrznego życia, wychowaniu w domu rodzinnym, miłości do Eucharystii i do Najświętszej Maryi Panny, o tęsknocie za samotnością, odkąd pierwszy raz w duszy usłyszała głos Jezusa, o cierpieniach nocy ciemnej oraz o pierwszych latach pełnej poświęcenia dla chorych pracy szpitalnej. Opisuje tu również sześć pierwszych nadprzyrodzonych wizji.

Dalsze teksty to Listy do kierownika sumienia o. Władysława Całki CSsR z lat 1931-1936 (ss. 83-211), w liczbie 45. Celakówna pisała je po przeniesieniu o. Całki z Krakowa do Torunia. Przedstawiała w nich różne wątpliwości i trudności, których doświadczała w życiu wewnętrznym.
Wreszcie ostatnia pozycja w obecnym tomie to Odpowiedzi na pytania dla ostatniego kierownika sumienia - napisane w latach 1938-1943 (ss. 215-265). o. Zygmunt Dobrzycki zadał penitentce 516 pytań, które nasunęły mu się po przeczytaniu Wyznań z przeżyć wewnętrznych, ona zdążyła odpowiedzieć na 296 pytań, uzupełniając poprzednie notatki o bardzo cenne szczegóły.

Na początku niniejszej publikacji zamieszczamy ponownie zarys życia Służebnicy Bożej Rozalii, który drukowaliśmy już w tomie Wyznania z przeżyć wewnętrznych. Chcemy, by czytelnik w każdej publikacji znalazł najpierw ogólną informację o Służebnicy Bożej Rozalii Celakównie.

Ks. Władysław Kubik SJ


Ostatnio zmieniony przez stefan dnia Czw 21:17, 11 Wrz 2008, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 21:25, 11 Wrz 2008 Powrót do góry

Przeczytałam to wprowadzenie i uważam że jeszcze jedna bardzo dobra pozycja, wiele można już znać, ale jeszcze wiele nowego się dowiedzieć. Czyli to "dziecko" już wyszło z drukarni i jaka jest cena tej ksiązki? czy już można kupować w wydawnictwie WAM?


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 13:18, 20 Mar 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
stefan
Moderator


Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1358 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 22:08, 11 Wrz 2008 Powrót do góry

Chyba kosztuje 35 zł. Niestety WAM jest drogim wydawnictwem, tyle tylko że ma dobra dystrybucję.

Wyznania z przeżyć wewnętrznych i te Pisma to są jedyne książki samej Rozalii i innych już na pewno nie będzie. Mogą być jedynie książki o Rozalii innych autorów.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 11:33, 09 Lut 2015 Powrót do góry

Image

(...)Odkąd poznałam św. Teresę od Dzieciątka Jezus, mam do niej wielkie nabożeństwo. Gdy pewnego razu, w Klinice Okulistycznej jeszcze będąc, doświadczałam ogromnego zniechęcenia do życia wewnętrznego, czym się bardzo zmartwiłam, lękając się, że swą obojętnością obrażam Pana Jezusa, wtem staje przede mną ta święta i mówi do mnie te słowa, z uśmiechem anielskim na ustach:

"Nie martw się, Pan Jezus kocha cię, to zniechęcenie i te wszystkie odruchy nie są grzechem. Przyszłam ci powiedzieć, co masz czynić, aby w krótkim czasie stać się świętą. Otóż te daję Ci wskazówki: Gdy rano się przebudzisz, zrobisz intencję, że każdy czyn, choćby najmniejszy, wypełnisz dla Jezusa. Następnie, co cię w ciągu dnia spotka, znowu ofiarujesz dla Jezusa. Cieszyć się, radować i dźwigać krzyż też dla Jezusa. Gdy upadniesz, nie zniechęcaj się i nie trać spokoju wewnętrznego, ale z największą ufnością idź do Jezusa i jak dziecko proś o przebaczenie. Powiedz wszystko śmiało, prosto i szczerze, że jesteś maleńką, słabą i tak bardzo potrzebującą Jego pomocy i wsparcia. Kochaj Pana Jezusa wszystkimi siłami i proś o miłość coraz większą. Raduj się z tego, że jesteś nicością niezmiernie małą, a że Bóg jest wszystkim. Staraj się sprawiać Jezusowi radość na każdym kroku. Czyń wszystkim dobrze, ale sama od nikogo nie oczekuj wdzięczności. Ty tego nie potrzebujesz, bo Jezus za wszystko ci wystarczy. Stworzenia kochaj dla Jezusa." (...)

Strona 73-74


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 23:17, 11 Lut 2023, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 11:45, 09 Lut 2015 Powrót do góry

Z drugiej książki Rozalii Celakówny - "Wyznania z przeżyć wewnętrznych" - gdzie możemy przeczytać też inny fragment, gdy św. Terenia od Dzieciątka Jezus przyszła z pomocą Rozalii.

http://www.traditia.fora.pl/kult-nspj-chrystusa-krola-i-intronizacja,47/wyznania-z-przezyc-wewnetrznych-rozalia-celakowna,12764.html#1926


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 13:18, 20 Mar 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)