Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 50-lecie ''Nostra aetate''- Papież spotka się z 400 ... Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29521 Przeczytał: 217 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 15:23, 24 Paź 2015 Powrót do góry

Papież spotka się z 400 przedstawicielami religii świata

Image

Specjalną konferencją międzynarodową z udziałem ok. 400 delegatów z całego świata Watykan upamiętni 50. rocznicę ogłoszenia przez II Sobór Watykański deklaracji „Nostra aetate”.

Ten soborowy dokument o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich – najkrótszy, a zarazem jeden z najważniejszych – ogłoszono 28 października 1965 roku. Wyznaczył on nowe kierunki w stosunkach Kościoła katolickiego z innymi religiami.

W trzydniowym spotkaniu w dniach 26-28 października, zorganizowanym wspólnie przez Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego i działającą w łonie Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan Komisję ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem, zapowiedziało udział 400 przedstawicieli różnych religii. W najbliższą środę 27 bm. na Placu św. Piotra będą oni uczestniczyli w audiencji ogólnej, poświęconej jubileuszowi deklaracji, po czym przewidziane jest ich spotkanie z papieżem.

Konferencja na rzymskim Uniwersytecie Gregoriańskim rozpocznie się okolicznościową akademią, podczas której przemówią kardynałowie: Kurt Koch – przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan i Jean-Louis Tauran – stojący na czele Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. W następnych dniach odbędą się dyskusje panelowe m.in. na temat dialogu między religiami, wolności religijnej, związków między religiami a przemocą i pokojem oraz o wychowaniu i przekazywaniu wartości.

Swój udział w spotkaniu zapowiedzieli m.in. Singh Walia ze Śri Guru Granth Sahib World University w Indiach, Nayla Tabbara z fundacji Adyan w Libanie, naczelny rabin Rzymu Riccardo Segni i Samani Pratibha Pragya z Jain Vishwa Bharati Institut w Wielkiej Brytanii. Referat końcowy zatytułowany „Wychowywać do pokoju” wygłosi sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.

Deklaracja „Nostra aetate” (W naszych czasach) otworzyła Kościół katolicki na dialog z wielkimi religiami świata. Uznał on w sposób wyraźny pewne pozytywne wartości niechrześcijańskich kierunków wiary i zaproponował im współpracę w ważnych zadaniach ludzkości. Dokument ten, wyrażając szacunek dla różnych wierzeń i religii, wymienia imiennie takie religie jak islam i buddyzm, judaizmowi natomiast poświęca odrębny obszerny rozdział. Na koniec stwierdza: „Kościół odrzuca jako obcą duchowi Chrystusa wszelką dyskryminację bądź prześladowanie ludzi, dokonywane z powodu pochodzenia lub koloru skóry, położenia społecznego albo religii”.

Deklaracja mówi o trwałości przymierza Boga z Izraelem, podkreśla, że ono nigdy nie zostało zerwane. Jednoznacznie potępia wszelkie prześladowania, które w ciągu wieków kierowano przeciw Żydom. "Nostra aetate” stała się przełomem we wzajemnych relacjach chrześcijan i Żydów. Utorowała ona drogę do oczyszczania pamięci w imię prawdy o więzach, których często w przeszłości nie dostrzegano i nie rzadko zaprzeczano im w praktyce, co prowadziło do wzajemnej wrogości.

Na ponad rok przed ogłoszeniem deklaracji – 19 maja 1964 Paweł VI powołał do życia Sekretariat dla Niechrześcijan, który później, w wyniku gruntownej reformy Kurii Rzymskiej, przeprowadzonej 28 czerwca 1988 przez Jana Pawła II, zmienił nazwę na obecną Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego. Od samego początku instytucja ta, którą od 25 czerwca 2007 kieruje francuski kardynał kurialny Jean-Louis Tauran, utrzymuje mniej lub bardziej ożywione kontakty w praktyce ze wszystkimi wielkimi religiami.

Od początku lat siedemdziesiątych Sekretariat, a następnie Rada wysyła co roku specjalne życzenia-orędzie do muzułmanów na całym świecie na zakończenie ich miesiąca postu – ramadanu i Święta Ofiarowania, a od połowy lat dziewięćdziesiątych podobne przesłania kieruje do wyznawców hinduizmu i buddyzmu z okazji ich głównych świąt. Należy przy tym podkreślić, że nigdy dotychczas nie zdarzyło się, aby podobne życzenia do katolików wystosowały gremia kierownicze tych religii.

Oddzielne ważne miejsce w stosunkach Kościoła z innymi religiami zajmuje judaizm, którymi jednak zajmuje się Papieska Rada Popierania Jedności Chrześcijan, a dokładniej utworzona jeszcze 22 października 1974 przez Pawła VI Komisja ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem. Papież od razu włączył ją w struktury ówczesnego Sekretariatu ds. Jedności Chrześcijan (a nie Sekretariatu dla Niechrześcijan), aby podkreślić szczególne więzi łączące religię żydowską z chrześcijaństwem.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 17:03, 07 Lis 2015, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29521 Przeczytał: 217 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 15:41, 24 Paź 2015 Powrót do góry

W powyższym artykule dałam w tekście odnosniki do innych wątków w tym temacie, proszę i tam zaglądać.

No to Szczęść Boże! Takie pozdrowienie pasuje do takich spotkań, każdy w ten sposób może pochwalić i Boga, i boga, bardzo politycznie poprawne, forma religijnie neutralna. Nie trzeba wymieniać Imienia Tego, który jest znakiem sprzeciwu... i na Imię Którego zegnie się wszelkie kolano...


Katolickie pozdrowienie
(...)
http://www.traditia.fora.pl/pytania,59/katolickie-pozdrowienie,8917.html#65344


Cytat:
Pius VI (właśc. Giovanni Angelo Braschi; 1717–1799) – papież w latach 1775–1799.

Czy można większą zniewagę wyrządzić Chrystusowi, jak stawiając świętą wiarę chrześcijańską na równi z przewrotnością żydowską, z bezeceństwem muzułmańskim, z zabobonem pogańskim i bezbożną próżnością naturalizmu? Podobny amalgamat jest największą potwornością. Przyjmowanie obojętne wszelakiego rodzaju błędów potwornych dowodzi nędznej głupoty, nad którą nigdy dość ubolewać. Przez sam fakt niesprzeciwiania się żadnemu błędowi człowiek staje się winien popierania błędów wszystkich.

Źródło: bulla Debito Apostolatus Nostri

[link widoczny dla zalogowanych]


Cytat:
Deklaracja mówi o trwałości przymierza Boga z Izraelem, podkreśla, że ono nigdy nie zostało zerwane.

Żydzi nie są narodem wybranym od momentu założenia Kościoła przez Zbawiciela. Pierwsze Przymierze było Przymierzem czasowym, relatywnym, nowe Przymierze jest kontynuacją pierwszego, jego dopełnieniem ale jest wieczne. Tak jak kapłaństwo Starotestamentowe nie jest wieczne tak Nowotestamentowe jest wieczne.

http://www.traditia.fora.pl/zmiany-po-svii-nom-novus-ordo-missae,6/pasjonuje-sie-judaizmem-ojciec-jezuita-radzi,8886.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29521 Przeczytał: 217 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 15:44, 24 Paź 2015 Powrót do góry

KOMPENDIUM TEOLOGII DOGMATYCZNEJ OGÓLNEJ
O. PARTENIUSZ MINGES OFM


Religia mojżeszowa była tylko poprzedniczką religii chrześcijańskiej, została przez Chrystusa już to dopełniona już to zniesiona. Dlatego też po śmierci Chrystusa już nie jest religią prawdziwą a tym samym stała się religią fałszywą (1). Naród żydowski nie przyjąwszy Chrystusa jako Mesjasza przestał być narodem wybranym, stał się narodem odrzuconym. Ciągle wyczekuje przyjścia Mesjasza, i dotąd religia ta jest budowlą wciąż niewykończoną; ponieważ jednak Mesjasz już nie przyjdzie, tym samym budowla ta musi pozostać niedokończoną, stała się ona zgrzybiałą, ciałem bez ducha.

Chociaż religia żydowska z założenia swego i celu jest czymś partykularnym i nacjonalnym, to jednak jej zwolennicy są rozproszeni między wszystkimi narodami. Cały porządek na którym się opierała, jak np. arka, świątynia, ofiary, kapłani, już od ponad 1800 lat nie istnieje. Od czasu śmierci Chrystusa nie było już żadnego prawdziwego proroka, który by pocieszył naród i zwiastował lepsze czasy. Powstali wprawdzie liczni fałszywi prorocy i fałszywi mesjasze, lecz żaden z nich nie mógł czynić cudów albo innym sposobem dowieść, że jest posłany od Boga; przeciwnie: naród, który im uwierzył wtrącili w większą zgubę. Prawo mojżeszowe, które żydzi ciągle przechowują, nie może być przestrzegane w większej i istotnej części, mianowicie co do prawa sądowego i obrzędowego. Wszystko to jasno pokazuje, że naród żydowski ze swoją religią został odrzucony przez Boga, tak jak to już przepowiedział prorok Daniel (a).

Według woli Bożej naród ten będzie trwał aż do końca świata. Żydzi, zawsze zachowujący swoje starożytne święte Księgi, świadczą, że proroctwa mesjańskie w nich zawarte są autentyczne czyli że proroctwa zapowiedziały coś zanim się to wydarzyło i że nie są sfabrykowane post factum przez chrześcijan, jak to zauważa św. Augustyn: (2) "Dlatego wciąż jeszcze żydzi istnieją, aby ku swemu zawstydzeniu nosili nasze Księgi. Kiedy bowiem chcemy wykazać poganom, że Chrystus był przepowiedziany, przytaczamy im to właśnie Pismo. I aby przypadkiem nieskorzy do wiary nie powiedzieli, że to my chrześcijanie je ułożyliśmy i że wraz z Ewangelią, którą głosimy, wymyśliliśmy proroków, przez których wydawałoby się że jest przepowiedziane to, co my głosimy, wówczas przekonujemy ich na tej podstawie, że wszystkie te pisma w których Chrystus był przepowiedziany, znajdują się u żydów... Żyd nosi dokument, na podstawie którego wierzy chrześcijanin. Żydzi stali się naszymi księgarzami, tak jak zwykli niewolnicy nosić za swymi panami książki, aby niosąc ustawali a panowie czytając wzrastali".

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29521 Przeczytał: 217 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 12:10, 06 Lis 2015 Powrót do góry

Teresa napisał:
(...)
Specjalną konferencją międzynarodową z udziałem ok. 400 delegatów z całego świata Watykan upamiętni 50. rocznicę ogłoszenia przez II Sobór Watykański deklaracji „Nostra aetate”.
(...)
Referat końcowy zatytułowany „Wychowywać do pokoju” wygłosi sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.
(...)

Kard. Parolin: nie ma możliwości dla dialogu z islamistami
(...)
http://www.traditia.fora.pl/informacje-od-pontyfikatu-franciszka,86/kard-parolin-nie-ma-mozliwosci-dla-dialogu-z-islamistami,13764.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29521 Przeczytał: 217 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 16:13, 07 Lis 2015 Powrót do góry

Teresa napisał:
Papież spotka się z 400 przedstawicielami religii świata

Specjalną konferencją międzynarodową z udziałem ok. 400 delegatów z całego świata Watykan upamiętni 50. rocznicę ogłoszenia przez II Sobór Watykański deklaracji „Nostra aetate”.

Ten soborowy dokument o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich – najkrótszy, a zarazem jeden z najważniejszych – ogłoszono 28 października 1965 roku. Wyznaczył on nowe kierunki w stosunkach Kościoła katolickiego z innymi religiami.
(...)

Odnośnie powyższego spotkanie miało miejsce na zakończenie audiencji generalnej na Placu Świętego Piotra w Watykanie, w środę 28 października 2015 r. Było wspólne upamiętnienie 50.tej rocznicy Deklaracji „Nostra aetate” Soboru Watykańskiego II o stosunku Kościoła katolickiego do religii niechrześcijańskich.

Zobaczyć, posłuchać (nagranie na YT) i przeczytać (j. polski) mozna tu:


Audiencja Generalna Ojca Świętego Franciszka
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


... po angielsku i dwa zdjęcia:
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]

... po włosku:


"Przesłanie deklaracji - powiedział Papież. - jest zawsze aktualne. Temat ten był mocno na sercu, bł. papieża Pawła VI, który już w święto Zesłania Ducha Świętego w roku poprzedzającym koniec Soboru, ustanowił Sekretariat dla niechrześcijan, dziś Papieska Rada ds Dialogu Międzyreligijnego"
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29521 Przeczytał: 217 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 22:33, 07 Lis 2015 Powrót do góry

"Deklaracja Nostra aetate jest zawsze aktualna" dla papieża Franciszka

Image

(...)

"Przesłanie deklaracji Nostra aetate jest zawsze aktualne" - stwierdził Papież przed 30.000 wiernych - "płomień zapalił się 27 października 1986 r. w Asyżu" podczas spotkania międzyreligijnego promowanego przez Jana Pawła II - "Płomień, zapalony w Asyżu, rozprzestrzenił się na cały świat i stanowi stały znak nadziei". - Świat patrzy na nas, wierzących, zachęca nas do współpracy między nami oraz z ludźmi dobrej woli, którzy nie wyznają żadnej religii, prosi nas o skuteczne odpowiedzi na wiele kwestii, takich jak: pokój, głód, ubóstwo dotykające milionów osób, kryzys ekologiczny, przemoc, zwłaszcza popełniana w imię religii, korupcja, upadek moralny, kryzys rodziny, gospodarki, finansów, a przede wszystkim nadziei.

Mimo, że żadna religia nie jest odporna na ryzyko fundamentalistycznych czy ekstremistycznych odchyleń osób lub grup, - Franciszek powiedział, aby spojrzeć na wartości pozytywne, jakimi one żyją i proponują, a które są źródłem nadziei. - Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić dla przyszłości dialogu międzyreligijnego jest modlić się za siebie nawzajem, jesteśmy braćmi, bez Boga nic nie jest możliwe, a wraz z nim wszystko staje się możliwe - powiedział Franciszek, witany oklaskami.

"Wzywam was wszystkich, aby odnowić swoje modlitwy i swoje zobowiązanie do ustanowienia braterskiej pomocy i owocnego dialogu z osobami należącymi do innych religii, do budowy, z łaski Boga, świat sprawiedliwości i pokoju - poprosił papież mówiąc do pielgrzymów. Stojąc, papiez Franciszek zaprosił wiernych i przywódców religijnych obecnych do modlitwy w ciszy, każdy według własnej tradycji religijnej, - prosić Pana, aby się stać braćmi i sługami braci szczególnie w potrzebie.

Pod koniec tej międzyreligijnej audiencji generalnej, ośmiu przedstawicieli buddyzmu, islamu, judaizmu, hinduizmu, dżinizmu i sikhizmie, pokazał swój entuzjazm. Na konferencji prasowej, jednogłośnie chwalili dokumenty soborowe wydane 28 października 1965 przez Pawła VI, jako ważny krok w historii dialogu międzyreligijnego. Ten tekst, powiedział rabin David Rosen, otworzył drzwi do nowej ery między katolikami i Żydami.

(...)

Komentarz: Co się tyczy związku przyczynowo-skutkowego między ekumenizmem i dialogiem międzyreligijnym zalecanym przez Vaticanum II i "milczącą apostazją", o której Jan Paweł II wspomniał w adhortacji apostolskiej Ecclesia in Europa (28 czerwca 2003), [link widoczny dla zalogowanych] do wszystkich kardynałów Kościoła katolickiego, 6 stycznia 2004 roku, które do tej pory pozostało bez odpowiedzi przez adresatów.

W studium tym czytamy w rozdziale III.: "Ekumenizm rodzi relatywizm wiary." Pius XI w Mortalium animos, w 1928 roku, oświadczył, że taki ekumenizm „całkowicie przemieszcza fundamenty wiary katolickiej”. A biskup Fellay, w przedmowie napisał: "Taki ekumenizm, zniszczył najpiękniejsze skarby Kościoła, ponieważ, zamiast przyjąć Jedność opartą na całkowitej prawdzie, chciał zbudować jedność przystosowaną do prawdy połączonej z błędem."- [link widoczny dla zalogowanych] List do naszych braci kapłanów - 11 rue Cluseret F-92.280 Suresnes Cedex.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29521 Przeczytał: 217 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 22:59, 07 Lis 2015 Powrót do góry

Ekumenizm – dzieło diabła – Abp Marcel Lefebvre
(...)
http://www.traditia.fora.pl/bractwo-kaplanskie-sw-piusa-x-fsspx,32/ekumenizm-dzielo-diabla-abp-marcel-lefebvre,3759.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29521 Przeczytał: 217 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 21:28, 25 Lis 2015 Powrót do góry

Wspólne duchowe dziedzictwo chrześcijan i Żydów - list pasterski Episkopatu Polski z okazji 50. rocznicy "Nostra aetate"
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-polska,63/list-pasterski-kep-z-okazji-50-rocznicy-nostra-aetate,13870.html
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)